Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 11:09:35 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Δραχμαι 1833 στο ebay  (Αναγνώστηκε 9063 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 25, 2013, 05:07:50 μμ »

Επειδη δεν καταλαβα μου εξηγειται?ειναι εξαιρετικος ο πωλητης η οχι?

Ερωτηση?επειδη υπαρχει με το ιδιο ονομα στο φορουμ καποιος ,,,ειναι ο ιδιος?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 25, 2013, 05:20:35 μμ »

Ναι, είναι ο ίδιος και είναι φίλος, εξαιρετικός συλλέκτης και πωλητής.

Ο λόγος που αναφέρουμε για τον πωλητή είναι οτι σε όσους δεν τον ξέρουν από πριν, βοηθάμε και λέμε μια φιλική γνώμη/συμβουλή εκ πείρας και καλοπροαίρετου ενδιαφέροντος και χωρίς ιδιοτελές συμφέρον.

Όσο για το νόμισμα, αυτό είναι που βλέπετε ευκρινώς στις μεγάλες και απείραχτες φωτογραφίες, τί άλλο να πούμε;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 25, 2013, 05:21:38 μμ »

Α, ξέχασα να αναφέρω πως είναι φίλος, εξαιρετικός συλλέκτης και πωλητής  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 25, 2013, 05:32:41 μμ »

Πιος απο εδω μεσα εχει καλυτερο απο αυτο της φωτο
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 25, 2013, 05:34:17 μμ »

Ο φίλος Κώστας έχει και τις γνώσεις και μία πορεία διαπιστωμένη και δεν χρειάζεται επιβεβαίωση από κανέναν. Απ' όλα τα παραπάνω, αποκομίζω μόνο ένα... "είναι αυτό που βλέπετε"... άποψη δεν έχετε ; Εγώ την κατέθεσα, δεν είναι κάτι το μεμπτό να λες την άποψή σου. Πως δηλαδή θα βοηθηθούν οι φίλοι-συνάδελφοι συλλέκτες ; Πως θα αποφασίσουν αν πρέπει να χτυπήσουν ή όχι σε μία δημοπρασία ;
Αν το νόμισμα δεν ήταν καθαρισμένο, τότε ναι, και γω θα είχα κάποιους ενδοιασμούς στο να πω την άποψή μου, διότι θα έπαιζε ακόμη και 1 βαθμός για να αλλάξει την αξία κατά πολύ. Αλλά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα... είναι G, VG, F, VF, XF, AU, UNC Details.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 25, 2013, 05:39:10 μμ »

Πιος απο εδω μεσα εχει καλυτερο απο αυτο της φωτο
Λεωνιδα δεν νομιζω καποιος οτι κατηγορησε το νομισμα απλως ειπαν οτι ειναι καθαρισμενο και μαλιστα με ασχημο τροπο συμπληρωνω εγω.Προσωπικα δεν γνωριζω ποιος ειναι ο πωλητης αλλα υποψιαζομαι απο τα πολλα γλυκολογα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο οτι θα ειναι και μελος εδω στο στεκι?Το νομισμα αν δεν ειχε αυτο το μειον θα σηκωνε πολλα μποφορ
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 25, 2013, 06:27:14 μμ »

Παιδιά, το νόμισμα είναι αυτό που βλέπετε. Δηλαδή ένα σχεδόν ακυκλοφόρητο που όμως είναι σκληρά καθαρισμένο από μπροστά. Αυτό,θεωρώ, ότι είναι απόλυτα ευκρινές από τη φωτογραφία. Παρόλα αυτά, αν κάποιος για διάφορους λόγους δεν είναι σίγουρος γι'αυτό που βλέπει,έχει πάντα τη δυνατότητα να με ρωτήσει για την κατάστασή του στο ebay.

Από την άλλη, είναι πολιτική μου απο την ώρα που ξεκίνησα να πουλάω, να μη εκφέρω προσωπικές απόψεις για τις καταστάσεις των αντικειμένων που έχω σε δημοπρασία. Αυτό, νομίζω,ότι το συνδυάζω με σχετικά καλές φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 25, 2013, 07:33:20 μμ »

Το νόμισμα αυτό φίλοι αν και καθαρισμένο άσχημα (τριμένο με τι άραγε;) είναι εντυπωσιακό και μου άρεσε από την πρώτη στιγμή που το είδα στο ebay, όμως άλλες υποχρεώσεις με κάνουν να μην μπορώ να το χτυπήσω αυτή τη στιγμή. Αν σε κάποιον αρέσει  το χτυπάει χωρίς να ακούει τρίτους, αυτή είναι η γνώμη μου.
Κάθε συλλέκτης αποφασίζει μόνος του και σε σχέση με την τσέπη του, αρκεί να γνωρίζει για την κατάσταση κάθε νομίσματος, (να έχει τις γνώσεις εννοώ), που εδώ σε αυτήν την περίπτωση φαίνεται ξεκάθαρα από την φωτογραφία. Αν δεν ξέρει κάποιος βέβαια, καλά κάνει και ρωτάει.
Όσο για την  κατάστασή του είναι και εγώ νομίζω ένα AU καθαρισμένο που δεν ξέρω τι βαθμό θα του έβαζε μια εταιρεία πιστοποίησης (αν του έβαζε όπως λένε άλλοι φίλοι από εδώ μέσα) μια που δεν ασχολούμε με αυτές.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 25, 2013, 07:54:09 μμ »

Τα χτυπηματάκια δεν θα παίξουν ρόλο στην βαθμολόγηση επειδή ήδη χάνει πολύ από το καθάρισμα. Αν και δεν είναι κάθετα στο rim.
Κώστα, το χτύπημα πάνω απο το Υ δεν είναι κάθετο αλλά δυο χτυπήματα ανάμεσα σε Ω και Θ και ανάμεσα σε Α και Δ ειναι σχεδόν κάθετα. Ετσι δεν είναι; Επίσης ποια είναι η διάφορα τους σε πιθανή πιστοποίηση; Γιατι τα κάθετα στο rim επηρεάζουν το βαθμό εγώ τα άλλα όχι, όπως αναφέρεις; Υπάρχει πουθενά αυτό γραμμένο στους κανονισμούς των εταιρειών πιστοποίησης; Ετσι για να μα μαθαίνουμε και εμείς που δεν γνωρίζουμε. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 25, 2013, 10:05:03 μμ »

Επίσης ποια είναι η διάφορα τους σε πιθανή πιστοποίηση; Γιατι τα κάθετα στο rim επηρεάζουν το βαθμό εγώ τα άλλα όχι, όπως αναφέρεις; Υπάρχει πουθενά αυτό γραμμένο στους κανονισμούς των εταιρειών πιστοποίησης; Ετσι για να μα μαθαίνουμε και εμείς που δεν γνωρίζουμε. Ευχαριστώ.

Δεν θα αναφερθώ στο συγκεκριμένο νόμισμα. Είπα την άποψή μου, όπως το βλέπω στις φωτογραφίες. Θα αναφερθώ γενικά στα χτυπήματα στα νομίσματα και πως επηρεάζουν τη βαθμολόγηση. Όλα τα παρακάτω που θα αναλύσω κάπως γενικώς, αναφέρονται σε νομίσματα που κυκλοφόρησαν εκτός επίσημων μασουριών του νομισματοκοπείου. Και φυσικά δεν αναφέρονται στα νομίσματα επιμελημένης κοπής και στα αναμνηστικά.

Ένα νόμισμα όταν έχει όλα τα χαρακτηριστικά του ακυκλοφόρητου, δικαιολογείται να έχει κάποια χτυπήματα κάθετα στο πεδίο του. Αυτό είναι αποδεκτό μόνο σε σχετικώς μεγάλα ή πραγματικά μεγάλα νομίσματα και όχι σε μικρής διαμέτρου και βάρους νομίσματα.
Σε γενικές γραμμές, τα χτυπήματα που γίνονται κάθετα στο πεδίο, στις περισσότερες περιπτώσεις γίνονται μεταξύ των νομισμάτων, την στιγμή που βγαίνουν από τη μηχανή και μπαίνουν σε σακούλες. Αυτά τα χτυπήματα δεν υπολογίζονται σε καμία περίπτωση στη βαθμολόγηση. Αρκεί να μπορούν να μετρηθούν και να εντοπιστούν εύκολα, δηλαδή ο αριθμός τους να είναι σχετικά μικρός. Με το σκεπτικό ότι ασχέτως τα χτυπήματα, το νόμισμα μπορεί να μην το έχει ακουμπήσει ποτέ ανθρώπινο χέρι. Τέτοια χτυπήματα δικαιολογούνται ακόμη και στη στεφάνη, αρκεί το νόμισμα να είναι αυστηρώς ακυκλοφόρητο (MS65-MS69). Τα χτυπήματα που είναι κάθετα στην οδόντωση, σε χαμηλότερους βαθμούς MS60-MS64 και επηρεάζουν το κυκλικό σχήμα ή τα δοντάκια, αλλάζουν το σκεπτικό της βαθμολόγησης. Αυτά τα χτυπήματα θεωρούνται σημάδι ότι το νόμισμα έχει "πιαστεί" από ανθρώπινο χέρι και έχει κυκλοφορήσει, έστω για μικρό χρονικό διάστημα ή έχει "αλλοιωθεί" από ανθρώπινο λάθος ή ακόμη και από κάποιο κόσμημα κλπ. Συνεπώς υπάρχει η "δικαιολογία" ώστε να πέσει ο βαθμός της αξιολόγησης στο AU ή να μην του δοθεί "καθαρός" βαθμός.
Για να καταλάβετε καλύτερα το σκεπτικό, πρέπει να μπείτε για λίγο στη θέση ενός grader. Έστω ότι έχετε δύο ίδια, ακυκλοφόρητα νομίσματα βαθμού MS63, το ένα όμως έχει ένα χτύπημα στην οδόντωση. Θα δίνατε τον ίδιο βαθμό ; Πως θα δικαιολογούσατε, με επιχειρήματα αυτή τη βαθμολόγηση, στον κάτοχο του "καθαρού" 63 ;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 27, 2013, 06:43:21 πμ »

Αν και αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου Κώστα τι γίνεται στη περίπτωση που ένα νόμισμα είναι πράγματι ακυκλοφόρητο αλλά πέσει κάτω και χτυπηθεί άσχημα στη στεφάνη; Δεν θα χάσει βαθμό(ούς) σε σχέση με κάποιο άλλο που είναι επίσης ακυκλοφόρητο χωρίς να έχει πρόβλημα στη στεφάνη;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 27, 2013, 07:43:53 πμ »

Αν και αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου Κώστα τι γίνεται στη περίπτωση που ένα νόμισμα είναι πράγματι ακυκλοφόρητο αλλά πέσει κάτω και χτυπηθεί άσχημα στη στεφάνη; Δεν θα χάσει βαθμό(ούς) σε σχέση με κάποιο άλλο που είναι επίσης ακυκλοφόρητο χωρίς να έχει πρόβλημα στη στεφάνη;

Αυτό το σκεπτικό ισχύει πάντα ως το βαθμό 64. Αν έχει χτύπημα στην περίμετρο, χάνει βαθμούς ή δεν παίρνει καθόλου βαθμό. Τα χτυπήματα στην περίμετρο είναι κλασσική δικαιολογία διαχωρισμού, από τα τελείως "καθαρά" νομίσματα, είναι δικαιολογία ότι το νόμισμα πιάστηκε από ανθρώπινο χέρι και κυκλοφόρησε. Από 65-69 δικαιολογείται ένα μικρό χτυπηματάκι, διότι είναι αυστηρώς ακυκλοφόρητα και δεν τίθεται θέμα κυκλοφορίας. Αυτό ισχύει μόνο για ένα, μικρό, μοναδικό χτύπημα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 27, 2013, 11:05:24 πμ »

Ευχαριστώ Κώστα. Ωρα για ύπνο τώρα!
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 28, 2013, 09:22:15 πμ »

Αν και αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου Κώστα τι γίνεται στη περίπτωση που ένα νόμισμα είναι πράγματι ακυκλοφόρητο αλλά πέσει κάτω και χτυπηθεί άσχημα στη στεφάνη; Δεν θα χάσει βαθμό(ούς) σε σχέση με κάποιο άλλο που είναι επίσης ακυκλοφόρητο χωρίς να έχει πρόβλημα στη στεφάνη;
αλλο τα λεγομενα σημαδακια νομισματοκοπειου,που ειναι και τελειως ανεπαισθητα τις πιο πολλες φορες,και αλλο σοβαρο κτυπημα στην στεφανη!που συνηθως παρουσιαζετε σε μεγαλα αργυρα η χρυσα νομισματα υστερα απο πεσιμο!σιγουρα θα χασει βαθμους και με σοβαρες απωλειες στην τιμη του.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 30, 2013, 08:44:29 πμ »

Φυσικά κ. Γιάννη. Και εγώ έτσι πιστεύω.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences