Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 04:16:37 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οταν το ταληρο ειναι Σπανιο.  (Αναγνώστηκε 42089 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 09:02:32 μμ »

σεβομαι την αποψη των δυο συλλεκτων, να μη θελουν στην συλλογη τους τρυπια νομισματα.
δεν μπορουν να λενε ομως ολους τους αλλους τυχαρπαστους γιατι εχουν στη συλλογη τους καποια τρυπια.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 09:19:28 μμ »

Tριανταφυλλε δεν ειναι κακο αυτο που ειπε, μας το εξηγησε κιολας!!
Και εμενα μου <ετυχε> και το <αρπαξα> το παρακατω , αρα τυχαρπαχτος
ειμαι και εγω και δεν το μετανιωνω!!
Π.Χ αμα ηταν μονο του και δεν ηταν μεσα στο λοτ δεν θα το αγοραζα, ,
πιστευω να καταλαβαινεις τωρα την διαφορα, , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 09:23:47 μμ »

Αλλα αμα μου πεις να σου το δωσω τιμη μεταλλου δεν θα σου το δωσω!!
Θα Θυμασε ομως τον τροπο που γνωριστηκαμε Κλείσιμο ματιού
Μεσα σε ενα λοτ ειχαν τυχει δραχμες του 32&33 τρυπιες που σου τις εδωσα 8 ευρω την στιγμη που ολοι θελαν 15 με 20!!
Ο λογος? Δεν θελω τρυπια νομισματα!!
ΑΛΛΑ στην δραχμη του 51 κανω εξαιρεση στον κανονα μου, διοτι δεν θα την δω ΑΡΤΙΑ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 09:32:42 μμ »

Σε λιγο θα δουμε ενα ζωντανο παραδειγμα σχετικο με την συζητηση που γινετε να κλεινει..
Ειδωμεν........τρυπιο μεν δυσκολουτσικο δε  Στριφογύρισμα ματιών

http://www.ebay.com/itm/GREECE-King-Otto-5-Drachmas-1844-VERY-RARE-Silver-Crown-NO-RESERVE-/110764896263?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D3870673160116096656

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 09:46:13 μμ »

συμφωνω, δεν ειναι ολα για πεταμα. υπαρχουν νομισματα σχεδον μυθικα,
εκει που διαφωνισα ηταν οτι, εχεις τρυπια δεν εισαι συλλεκτης.
εγω ετσι το πηρα και γι΄αυτο αντεδρασα. και κατι ασχετο τελειωσα και με τα
μονολεπτα πριν ενα μηνα περα το 1 λεπτο 1837 και σημερα το 1 λεπτο 1848
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:00:49 μμ »

και δυο λιγο παλιοτερα παραδειγματα απο δημοπρασιες με ακριβως ιδιο νομισμα....

1.http://www.ebay.de/itm/LANZ-Griechenland-Bayern-5-Drachme-1844-Athen-Owl-MA926-/370505521536?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D8792290094051701990


2.http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300556529018


 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:11:38 μμ »

Λοιπόν παιδιά ζητάω συγγνώμη.

Αυτοί που μαζεύουν τρύπια κάνουν συλλογή νομισμάτων και μερικοί άλλοι σαν εμένα κάνουν συλλογή νομισμάτων που ήταν τρύπια και βρήκαν τρόπο να τα βουλώσουν με τέλειο τρόπο.

Εξάλλου από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα τα νομίσματα τα έφτιαχναν τρύπια.

Επιπλέον μαζεύω κανάτες τρύπιες για να μεταφέρω νερό γιατί δεν βρίσκω με πάτο, κομμάτια κεραμίδια που τα ονομάζω πιθάρια γιατί τα πραγματικά κοστίζουν, καλαμάκια και τα ονομάζω σιδερόβεργες για να χτίσω σπίτια, κλπ κλπ.

(Βασίλη εσύ να τα βλέπεις που έλεγες σκουπίδια κάτι μέτρια Οθωνάκια... Τελικά βαφτίζεις το γουρουνάκι ελιά και σκίζεις από συλλογή...) 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:17:26 μμ »

Εξάλλου από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα τα νομίσματα τα έφτιαχναν τρύπια.

Εγω παντως ενα πενηνταρακι ΤΡΥΠΙΟ απο την ΜΗΤΡΑ πολυ θα το ηθελα!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Φιλε μου ειναι η αποψη σου, δεν χρειαζετε να ζητας συγνωμη για αυτο που πιστευεις!!
Και μην νομιζεις οτι πηγαν στον αερα οσα εγραψες Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:21:04 μμ »

Αρκετός τζερτζελές έγινε με το θέμα αυτό. Όμως από τη καρδιά μου σας λέω μη πετάτε τα λεφτά σας σε τρύπια...

Θα ανοίξω άλλο θέμα σε λίγο για να ανάψω άλλα αίματα με κάτι....Ολυμπιακό.

(Εάν προλάβω το σκανάρισμα θα το βγάλω απόψε).
Καταγράφηκε
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:28:50 μμ »

οποιος κανει συλλογη με κανατες καλα κανει και δεν με αφορα. (silver alert) οποιος ομως
κανει συλλογη με νομισματα χωρις τρυπα, και του πεσει στα χερια κανενα 40δραχμο
του 1852 τρυπιο παρακαλω ας παρει τηλ. ευχαριστω...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:35:21 μμ »

Τριανταφυλλε παραβολικα μιλαει ο φιλος μας Κλείσιμο ματιού
Μην κοιτας την επιφανεια , αλλα το βαθος του λογου του!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
adramytinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:36:37 μμ »

Ειπα να μην το συνεχισω αλλα δεν αντεξα Κλείσιμο ματιού
Με ευκαιρια το θεμα που συζηταμε σας βαζω ακομα μια διασταση.
Απο καιρο παρακολουθωντας τοσο την συζητηση εδω οσο και σε αλλο φορουμ επισημαινω το κακο που κανουν καποιοι (αθελα τους ισως) στην εννοια του συλλεκτισμου στην Ελλαδα με τον καθετο και απολυτο ελιτισμο τους.
Αλλοι λενε λοιπον οτι δεν ειναι συλλεκτης  καποιος αν εχει πιασμενο νομισμα ακομα και αν ειναι σπανιο,αλλοι λενε οτι οτι δεν ειναι MS κανει μονο για ροδελα,αλλοι λενε οτι ειναι ξεφτιλα να εχεις κατω απο ακυκλοφορητο,αλλος ακυρωνει ενα νομισμα αν δεν εχει το κουτακι η το πιστοποιητικο.
Μπορειτε να αντιληφθειτε πως εισπρατει τα παραπανω σχολια ενας νεος συλλεκτης,ενα νεο παιδι η καποιος που θελει να κανει συλλογη μη οντας πλουσιος?
Μπορει τελικα να ειναι και αυτος ο λογος που τελικα στον χωρο των συλλεκτων νομισματων στην Ελλαδα ειναι τρεις και ο κουκος.
Ο σνομπισμος ο ελιτισμος και τα δηλητηριωδη σχολια περι κουμπιων ,τσιχλων,ροδελων κλπ διωχνει τον νεο συλλεκτη απο το χομπυ.Αυτο ειναι ακριβο σπορ για πλουσιους λεει και την κανει προτου ζεσταθει καν.
Ο συλλεκτης νομισματων κατα την γνωμη μου πρεπει να εχει αισθηση οτι συλλεγει ιστορια και οτι δεν συμμετεχει σε διαγωνισμο οπου ο πιο πλουσιος κερδιζει.Πρεπει να ειναι προσεκτικος στις κρισεις του για τις συλλογες οικονομικα πιο αδυνατων (τα τρυπια και τα πιασμενα δεν τα επιλεγει κανεις απο βιτσιο αλλα απο την επιθυμια του να εχει ενα γνησιο κοματι της νομισματικης ιστοριας μας στην συλλογη του χωρις να ξεπουλησει τα επιπλα του).
Με το υφος και τον λογο του πρεπει να ενισχυει τον <<αδυναμο>>συλλεκτη και βεβαιως να τον συμβουλευει και να του μεταδιδει τις εμπειριες του.
Κατα την αποψη μου δυνατος δεν ειναι ο συλλεκτης που εχει τα περισσοτερα παρθενα νομισματα αλλα αυτος που μπορει με το πνευμα του και τα γραφομενα του να πεισει οτι σε κατι ανεβασε τον εαυτο του και τις γνωσεις του ασχολουμενος με την συλλογη νεοελληνικων νομισματων.

Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:42:41 μμ »

επειδη ειμαι νεος και μπερδευτηκα αυτο το αγοραζουμε η οχι  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:46:01 μμ »

Ειπα να μην το συνεχισω αλλα δεν αντεξα Κλείσιμο ματιού
Με ευκαιρια το θεμα που συζηταμε σας βαζω ακομα μια διασταση.
Απο καιρο παρακολουθωντας τοσο την συζητηση εδω οσο και σε αλλο φορουμ επισημαινω το κακο που κανουν καποιοι (αθελα τους ισως) στην εννοια του συλλεκτισμου στην Ελλαδα με τον καθετο και απολυτο ελιτισμο τους.
Αλλοι λενε λοιπον οτι δεν ειναι συλλεκτης  καποιος αν εχει πιασμενο νομισμα ακομα και αν ειναι σπανιο,αλλοι λενε οτι οτι δεν ειναι MS κανει μονο για ροδελα,αλλοι λενε οτι ειναι ξεφτιλα να εχεις κατω απο ακυκλοφορητο,αλλος ακυρωνει ενα νομισμα αν δεν εχει το κουτακι η το πιστοποιητικο.
Μπορειτε να αντιληφθειτε πως εισπρατει τα παραπανω σχολια ενας νεος συλλεκτης,ενα νεο παιδι η καποιος που θελει να κανει συλλογη μη οντας πλουσιος?
Μπορει τελικα να ειναι και αυτος ο λογος που τελικα στον χωρο των συλλεκτων νομισματων στην Ελλαδα ειναι τρεις και ο κουκος.
Ο σνομπισμος ο ελιτισμος και τα δηλητηριωδη σχολια περι κουμπιων ,τσιχλων,ροδελων κλπ διωχνει τον νεο συλλεκτη απο το χομπυ.Αυτο ειναι ακριβο σπορ για πλουσιους λεει και την κανει προτου ζεσταθει καν.
Ο συλλεκτης νομισματων κατα την γνωμη μου πρεπει να εχει αισθηση οτι συλλεγει ιστορια και οτι δεν συμμετεχει σε διαγωνισμο οπου ο πιο πλουσιος κερδιζει.Πρεπει να ειναι προσεκτικος στις κρισεις του για τις συλλογες οικονομικα πιο αδυνατων (τα τρυπια και τα πιασμενα δεν τα επιλεγει κανεις απο βιτσιο αλλα απο την επιθυμια του να εχει ενα γνησιο κοματι της νομισματικης ιστοριας μας στην συλλογη του χωρις να ξεπουλησει τα επιπλα του).
Με το υφος και τον λογο του πρεπει να ενισχυει τον <<αδυναμο>>συλλεκτη και βεβαιως να τον συμβουλευει και να του μεταδιδει τις εμπειριες του.
Κατα την αποψη μου δυνατος δεν ειναι ο συλλεκτης που εχει τα περισσοτερα παρθενα νομισματα αλλα αυτος που μπορει με το πνευμα του και τα γραφομενα του να πεισει οτι σε κατι ανεβασε τον εαυτο του και τις γνωσεις του ασχολουμενος με την συλλογη νεοελληνικων νομισματων.


Έχεις φανταστεί ότι μπορεί κάποιοι -επειδή ακριβώς σέβονται τα χρήματα του καθενός- να θεωρούν ότι το χρήμα στο τρύπιο να είναι σπατάλη πολυτελείας?
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:49:25 μμ »

Αλλοι λενε λοιπον οτι δεν ειναι συλλεκτης  καποιος αν εχει πιασμενο νομισμα ακομα και αν ειναι σπανιο,αλλοι λενε οτι οτι δεν ειναι MS κανει μονο για ροδελα,αλλοι λενε οτι ειναι ξεφτιλα να εχεις κατω απο ακυκλοφορητο,αλλος ακυρωνει ενα νομισμα αν δεν εχει το κουτακι η το πιστοποιητικο.
Μπορειτε να αντιληφθειτε πως εισπρατει τα παραπανω σχολια ενας νεος συλλεκτης,ενα νεο παιδι η καποιος που θελει να κανει συλλογη μη οντας πλουσιος?
Μπορει τελικα να ειναι και αυτος ο λογος που τελικα στον χωρο των συλλεκτων νομισματων στην Ελλαδα ειναι τρεις και ο κουκος.
Ο σνομπισμος ο ελιτισμος και τα δηλητηριωδη σχολια περι κουμπιων ,τσιχλων,ροδελων κλπ διωχνει τον νεο συλλεκτη απο το χομπυ.Αυτο ειναι ακριβο σπορ για πλουσιους λεει και την κανει προτου ζεσταθει καν.
Ο συλλεκτης νομισματων κατα την γνωμη μου πρεπει να εχει αισθηση οτι συλλεγει ιστορια και οτι δεν συμμετεχει σε διαγωνισμο οπου ο πιο πλουσιος κερδιζει.Πρεπει να ειναι προσεκτικος στις κρισεις του για τις συλλογες οικονομικα πιο αδυνατων (τα τρυπια και τα πιασμενα δεν τα επιλεγει κανεις απο βιτσιο αλλα απο την επιθυμια του να εχει ενα γνησιο κοματι της νομισματικης ιστοριας μας στην συλλογη του χωρις να ξεπουλησει τα επιπλα του).
Με το υφος και τον λογο του πρεπει να ενισχυει τον <<αδυναμο>>συλλεκτη και βεβαιως να τον συμβουλευει και να του μεταδιδει τις εμπειριες του.
Κατα την αποψη μου δυνατος δεν ειναι ο συλλεκτης που εχει τα περισσοτερα παρθενα νομισματα αλλα αυτος που μπορει με το πνευμα του και τα γραφομενα του να πεισει οτι σε κατι ανεβασε τον εαυτο του και τις γνωσεις του ασχολουμενος με την συλλογη νεοελληνικων νομισματων.



μαζι σου
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences