Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 01:01:38 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οταν το ταληρο ειναι Σπανιο.  (Αναγνώστηκε 42088 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 06:41:39 μμ »

εχει δικιο ο φιλος mimiss,ο καθε συλλεκτης εχει και τα δικα του πιστευω,ως προς την συλλογη νομισματων,η οτιδηποτε αντικειμενου.το κακο ειναι ,οτι μας πιανει,και μια παραξενη μανια αποκτησης,και εχω δει σε δημοπρασιες,ενα νομισμα των 100 ευρω,να καταληγει,απο πεισμα σε 500!!!και παραπανω,μονο και μονο,μην μας το παρει καποιος αλλος?ενω συνετα θα αγοραζαμε πεντε.σε ενα νομισμα σπανιο,οπως ταλληρο αθηνων,η αλλη σπανιωτητα,ειναι δικαιολογημενη θα ελεγα, αλλα για κοινα νομισματα?απλως κανουμε χαρουμενους!!!! τους μεγαλεμπορους νομισματων,και γινομαστε αξιοι της μοιρας μας,που τα νομισματα γιναν διαμαντια,χαιρετω και παλι,πιστευω η συνεση ειναι ο καλυτερος καταλογος,τα υπολοιπα ειναι για να καλυπτουμε την ακρατη ματαιοδοξια μας.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
adramytinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 10:03:17 μμ »

Μετριοπαθεια λοιπον και ...καλη καρδια!
Το αθλημα ειναι Μαραθωνιος και οχι σπριντ. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 10:51:32 μμ »

καλησπερα. τυχαρπαστοι συλεκτες δεν ειναι αυτοι που εχουν στην κατοχη τους ενα τρυπιο νομισμα.
εγω εχω ας πουμε 1 δρχ. 1847 xf   1/2 1843 xf  να τα δωσω για λιωσιμο.
( ιλι ιλι λαμα σαβαχθανη).....
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 10:54:13 μμ »

Κινεζικα = πλαστα τωρινα , εχουμε και τα πλαστα εποχης!!
Ολα μπορουν να υπαρχουν στην διαθεση ενος συλλεκη προς εξεταση και μελετη για να αποφευγει σκοπελους σαν αυτους που αναφερε παραπανω ο φιλος μας!!
Προσωπκα στα πλαστα εχω αφιερωση ενα αλμπουμ δικο τους και ανα καιρους παντα διαβαζω τις σημειωσεις που εχω παρει ωστε να θυμαμαι τις διαφορες!!
Δεν το θεωρω κακο να υπαρχουν στα χερια των συλλεκτων πλαστα προς εξεταση!!


Αυτή είναι η υγιής περίπτωση ΠΟΥ ΑΝΑΦΈΡΕΙς.

Όμως οι έμποροι το έχουν παραξηλώσει με τα τρύπια και με το δήθεν "βάλτο στη συλλογή" μέχρι να βρεις το σωστό. Εκεί εκμεταλλεύονται το νέο συλλέκτη στο έπακρο και του "χώνουν" το τρύπιο σαν να είναι δείγμα μουσείου. Χρειάζεται προσοχή και ΜΗ πληρώνετε το τρύπιο νόμισμα πέρα από μέταλλο.




Θυμαμαι την ΠΝΕπριν 20 χρονια που πρωτοπηγα αν τους πηγαιναν για την δημοπρασια στο πεταγαν απο το παραθυρο, επεφτε στην Αγιας θεκλας και ροβολαγε την Ερμου.
Γιατι η ΠΝΕ ειναι δεξαμενη σκεψης πανω στην ελληνικη νομισματικη, οταν τα τρυπια στην δημοπρασια πιανουν την οποιδηποτε τιμη, τοτε δημιουργηται ενα DE FACTO για τους συλλεκτες.
Μετα φταιει ο εμπορος που θα πει: κοιτα ποσο εφτασε στην δημοπρασια...!!
Σε προηγουμενο μηνυμα γραφεις καλα κανει για να στηρειχτει... ομως ειναι η  νομισματικη οχι η κοσμηματικη, τι 390  λοτ τι 400λοτ.
Αλλα αν ο καθενας που καταθετει 30-60 λοττα λεει: η μου βαζεις και τα τρυπια ή  δεν τα βαζω . αν δεν ενδωσει  σε 2-3 δημοπρασιες θα τελειωσει το πανιγυρι.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 11:04:30 μμ »

καλησπερα.  Συμφωνω με τον ρακοσυλεκτη. και θελω να πω στο φιλο που ειπε οτι κακος
η ΠΝΕ βγαζει τρυπια στις διμοπρασιες, οτι και ξενοι οικοι βγαζουν τρυπια....ποτε κυνεζικα!!!! 
Φιλε μου επειδη και εγω παρακολουθω της δημοπρασιες των ξενων οικων στα 800 λοτ να δεις2-3 και μην μου πεις: για ισλαμικα, οθομανικα αυτα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 11:08:25 μμ »

καλησπερα. τυχαρπαστοι συλεκτες δεν ειναι αυτοι που εχουν στην κατοχη τους ενα τρυπιο νομισμα.
εγω εχω ας πουμε 1 δρχ. 1847 xf   1/2 1843 xf  να τα δωσω για λιωσιμο.
( ιλι ιλι λαμα σαβαχθανη).....


Αγαπητοι φιλοι στους ορους χρησης αναφερωντε :
< - Οι απόψεις που εκφράζονται στο Forum του www.steki-syllekton.gr από τα μέλη του είναι προσωπικές και δεν εκφράζουν την ιστοσελίδα ή τους διαχειριστές της
- Τα μέλη ειναι ατομικά υπέυθυνα για οτι φωτογραφίες ή θέματα αναρτήσουν μέσα στο φόρουμ και δεν φέρουμε καμιά ευθύνη >
Ο καθε συλλεκτης εχει τον δικο του τροπο σκεψης και τον δικο του τροπο ως προς το τι συλλεγη!!
Ακουστικαν πολλα ακραια επιχειρηματα!!
Πχ καλυτερα φωτο παρα τρυπια, καλυτερα κινεζικα παρα τρυπια, οποιος εχει κινεζικα δεν ειναι συλλεκτης κτλ κτλ , , ,
Ολα αυτα δεν ειναι παρα προσωπικες εκτιμησεις και αποψεις του καθενος μας!!
Δεν γινετε να εχουμε ολοι την ιδια αποψη οπως δεν ειναι ιδια και τα δαχτυλα των χεριων μας!!
ΟΛΟΙ μαζι ομως ειμαστε μια ομαδα , απαρτιζουμε τον συλλεκτισμο, λεμε τις αποψεις μας αλλα δεν πιεζουμε κανεναν να τις αποδεχτει ως τις σωστοτερες!!
Αυριο καποιοι απο τους αντιλογουντες θα βρεθητε στην ΠΝΕ και θα πιειτε και  καφεδακι παρεα!!
Ας συνεχισουμε λοιπον σε αυτο το ωραιο κλιμα την κουβεντα μας διχως να περνουμε επι προσωπικου τα οσα λεγωντε!!
Και θυμηθειτε:
<<Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες>>
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 11:53:25 μμ »

αυτο λεω και εγω. ο καθενας συλεγη οτι θελει αυτος. δεν τον λες τυχαρπαστο γιατι εχει στην κατοχη του καποια τρυπια νομισματα. ευχαριστω και το τελειωνω εδω το θεμα....
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 07:07:44 πμ »

Πολλές φορές η Ελληνική γλώσσα "πονάει" ειδικά όταν μας αγγίζει με την ειλικρίνειά της.

Ότι "τύχει + αρπάζω" μαςε κάνει τη λέξη τυχάρπαστο..

Επειδή κάποιοι απομόνωσαν τη λέξη που χρησιμοποίησα όπως τους βολεύει για να τη ταιριάξουν με αυτό που θεωρούν ότι κάνουν, η λέξη ήταν  "τυχαρπαστονομιζοσυλλεκτών".

Πάντως έχω πολλά κουμπιά να δώσω στη συλλογή .....νομισμάτων όποιου επιθυμεί.

Δεν καταλαβαίνω όμως το εξής. Ανέφερα ότι τα πλαστά και τα κρικάκια και όλα αυτά τα "κουμπιά" ΕΙΝΑΙ θέμα εξέτασης όπως ανέφερε ο herakliotis και συμφωνώ. Κι εγώ έχω διάφορα.. Όμως πως να ονομάσω αυτούς που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι συλλέγουν νομίσματα που έχουν τη λογική ότι "τύχει να αρπάζουν" και να τα λένε συλλογή?

(Γιαγιά συγγνώμη δεν ήξερα τόσα χρόνια ότι το κουτί με τις κουβαρίστρες και τα κουμπιά ήταν συλλογή νομισμάτων...)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 11:03:27 πμ »

εγω σαν γιαννηςτ,εχω να συμπληρωσω,και να κλεισω το θεμα,απο την μερια μου παντα,οτι ειναι κριμα να ξοδευουμε χρηματα,ασκοπα.παλια τα τρυπια(εκτος φυσικα σπανιωτητων)οι εμποροι,η οι σημερινοι παγκοι, της οδου αδριανου,τα πουλουσαν με το κομματι,σε κουτακια,που διαλεγες με το κομματι.μετα την πτωση της τηλεκαρτας,που για μενα ειναι ΣΤΑΘΜΟΣ,γιναμε παρα πολλοι νομισματοσυλεκτες,και φυσικα εμποροι.δεν το λεω απαξιωτικα,προς θεου ,ο καθενας ειναι ελευθερος να επιλεξει τι θα συλλεγει.αλλα το νομισμα δεν ειναι τηλεκαρτα,και σε 4-5 χρονια δεν μπορεις να γινεις μελετητης,βιβλιογραφος,εμπορος,να κανονιζεις τιμες?και ειδικα στην δυσκολη υποθεση που λεγεται νομισμα.τρελενομαι στο μοναστηρακι, να βλεπω γνωστους εμπορους τηλεκαρτων,να μου εξηγουν?για σπανιοτητες,καταστασεις,τιμες,κλπ,νομισματων,ενω στην ουσια, εχουν αγνοια.δεν κανω τον εξπερ,ενας απλος συλλεκτης ειμαι,αλλα ειναι κριμα,λογω συνθηκων,να κονομουν εις βαρος νεων απειρων συλλεκτων,διαφοροι επιτηδιοι,που δεν εχουν σχεση με τον πραγματικο ορο -συλλογη νομισματων-!!!και εχουμε γεμισει, πανακριβα φθηνα τρυπια,κιβδηλα,επιχρυσωμενα,λιμαρισμενα,καθαρισμενα,και ενα σωρο,αλλα φαιδρα.φυσικα θα μου πειτε,και εσυ τι μας το παιζεις?υπερασπιστης των αθωων?σιγουρα, σε αυτο απαντω,οτι αφου δεν υπαρχει λογικη,και μπροστα στο κερδος,ξεχναμε φιλοτιμο,ανθρωπια,κλπ,ολα ειναι μελι-γαλα.και ο καθενας,μαζευει,οτι του αρεσει,η οτι, του πλασαρουν,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 02:06:32 μμ »

Χρειάζεται προσοχή και ΜΗ πληρώνετε το τρύπιο νόμισμα πέρα από μέταλλο.

Υπαρχουν εξαιρεσεις παντα στον κανονα!!
Λεγωντας τα παραπανω πιστευω οτι τι μυαλο σας παει στα κοινα ταληρα οπως του 33 Μοναχου και Παρισσιων, τι γινετε ομως αν το ταληρο ειναι τρυπιο και ειναι Αθηνων?
Διοτι αν και εκει εχετε την ιδια αποψη και γι το 33 Αθηνων θα σας παρακαλουσα πολυ να βρειτε ενα για μενα σε τιμη μεταλλου και ενα για τον Τριανταφυλλο που θελει να ολοκληρωση το μουσειο του!! 

και εμενα ενα τρυπιο φοινικα που τον εχω και αχτι.... και μια σειρα ασημενια του 1851..... και σας δινω τα χρηματ του μεταλλου...
δεν υπαρχει περιπτωση να γινει ποτε αυτο.... ο φοινικας ακομα και τρυπιος ειναι ακριβος! ειναι δυνατον να τον βρω 4-5 ευρω επειδη ειναι τρυπημενος; μακαρι να γινοταν αλλα....
και οχι τιποτα αλλο... μου λειπουν και αλλα... χαχαχαχαχα!
αναλογα..... οτι μπορει να μαζεψει καποιος τα μαζευει! αν δεν εχω χρηματα... και δω ενα τρυπημενο που δεν εχω... και ξερω οτι δεν μπορω να δωσω 100 ευρω να το παρω αλλα το βρισκω πολυ φτηνα τρυπημενο... να μην το παρω; θα το παρω... αναλογα με το πορτοφολι... παει και η συλλογη!
Καταγράφηκε
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 03:21:24 μμ »


αγοραζω ολα τα κουμπια στην τιμη του μεταλου. αν εχεις κοτσια πουλα
6973747171 τριανταφυλλος
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 07:38:12 μμ »


αγοραζω ολα τα κουμπια στην τιμη του μεταλου. αν εχεις κοτσια πουλα
6973747171 τριανταφυλλος

Υπάρχουν τα κατάλληλα μαγαζιά. Μάλιστα αυτοί τα πουλάνε "με τις τρύπες".

Εάν όμως αποφασίσεις να κάνεις συλλογή από νομίσματα, πολύ ευχαρίστως να σου μεταφέρουμε τις γνώσεις μας, έστω και ελάχιστες, αλλά τουλάχιστον θα αφορούν νομίσματα.

Εγώ για κουμπιά δεν ενδιαφέρομαι εάν σκέφτεσαι κάτι...
Καταγράφηκε
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 08:28:30 μμ »

ααα.... ποιο πανω γραφεις οτι εχεις πολλα κουμπια. τα θελω ολα. εκτος αν αυτα που ελεγες ηταν .......
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 08:39:56 μμ »

Τριανταφυλλε ο τροπος που τα εγραφε στην μεση του μηνυματος του ο φιλος μας καπου με μπερδεψε και εμενα, , , Οταν ομως εγραψε τελιωνωντας : < (Γιαγιά συγγνώμη δεν ήξερα τόσα χρόνια ότι το κουτί με τις κουβαρίστρες και τα κουμπιά ήταν συλλογή νομισμάτων...) >
καταλαβα οτι μιλουσε για ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΚΟΥΜΠΙΑ που θα μπορουσαν καλλιστα να χρησιμοποιηθουν σαν νομισματα!!
Ο φιλος μας παρεβαλε και ισοσταθμιζε σαν ισα τα κουμπια με τα τρυπια!!
Εγω τουλαχιστον ετσι το καταλαβα , , , Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 08:48:31 μμ »

Το θεμα ομως Τριανταφυλλε δεν ειναι να <πεισουμε> καποιον οτι σκεφτεται λαθος.
Δυο μελη μας τασσωνται κατα των τρυπιων!!
Δικαιωμα τους!!
Επειδη με τον ενα μιλαμε και τηλεφωνικα , εχει την αποψη οτι : αν δεν το εχω αρτιο σαν νομισμα ας μην το εχω καθολου!!
Σωστη σκεψη απο μια αποψη!!
Και ο φιλος μας ο ukobke ειπε πολλα πραγματα σε αυτο το ποστ που πρεπει να μας βαλουν σε σκεψεις!!
Το εχω πει και θα το ξαναπω : Καλο ειναι το καθετι που ακουγετε , ειτε απο μεγαλο ατομο , ειτε απο μικρο να το βαζουμε στο πισω μερος του μυαλου μας και ας μην το πιστευουμε!!
Ισως καποια μερα μας βοηθηση καπου που δεν θα το περιμενουμε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences