Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 01:28:51 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1δρχ 1868 εκτιμηση  (Αναγνώστηκε 5984 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 14, 2013, 08:26:08 πμ »

συμφωνώ και εγω απλά θα ήθελα να πω πως υπάρχουν δραχμές Γεωργίου ακυκλοφόρητες και το αυτί δεν κάνει την κούρμπα ή την καμπύλη. Το σημείο αυτό ειναι πολύ ψηλά στο αναγλυφο και μάλλον είναι ευκολο σε unc νομίσματα να υποστεί φθορά - πεπλάτυνση ή οπως θέλετε πείτε το. Εχω δει δραχμές γεωργιου χωρίς σημαδι στο πεδίο με φουλ λούστρο και το αυτί δεν είναι ΟΚ αλλά τις βαθμολογούν unc. Δεν ξέρω , ίσως να τις είχαν πριν τισ σλαμπαρουν σε καψουλες και να πιέζονταν σε κείνο το σημείο.
Τη γνώμη μου λεω μόνο μπορει και να κάνω λάθος....
Ατέλειες στο ανάγλυφο αν το πεδίο είναι τέλειο συγχωρουνται για UNC Βασίλη.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 14, 2013, 09:30:50 πμ »

συμφωνώ και εγω απλά θα ήθελα να πω πως υπάρχουν δραχμές Γεωργίου ακυκλοφόρητες και το αυτί δεν κάνει την κούρμπα ή την καμπύλη. Το σημείο αυτό ειναι πολύ ψηλά στο αναγλυφο και μάλλον είναι ευκολο σε unc νομίσματα να υποστεί φθορά - πεπλάτυνση ή οπως θέλετε πείτε το. Εχω δει δραχμές γεωργιου χωρίς σημαδι στο πεδίο με φουλ λούστρο και το αυτί δεν είναι ΟΚ αλλά τις βαθμολογούν unc. Δεν ξέρω , ίσως να τις είχαν πριν τισ σλαμπαρουν σε καψουλες και να πιέζονταν σε κείνο το σημείο.
Τη γνώμη μου λεω μόνο μπορει και να κάνω λάθος....
Ατέλειες στο ανάγλυφο αν το πεδίο είναι τέλειο συγχωρουνται για UNC Βασίλη.

Αυτό έχω καταλάβει και εγώ Ηλία. Αν το κέρμα εχει μιντ λούστερ και το πεδίο είναι καθαρό θα γραψει μσ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 14, 2013, 05:07:11 μμ »

συμφωνώ και εγω απλά θα ήθελα να πω πως υπάρχουν δραχμές Γεωργίου ακυκλοφόρητες και το αυτί δεν κάνει την κούρμπα ή την καμπύλη. Το σημείο αυτό ειναι πολύ ψηλά στο αναγλυφο και μάλλον είναι ευκολο σε unc νομίσματα να υποστεί φθορά - πεπλάτυνση ή οπως θέλετε πείτε το. Εχω δει δραχμές γεωργιου χωρίς σημαδι στο πεδίο με φουλ λούστρο και το αυτί δεν είναι ΟΚ αλλά τις βαθμολογούν unc. Δεν ξέρω , ίσως να τις είχαν πριν τισ σλαμπαρουν σε καψουλες και να πιέζονταν σε κείνο το σημείο.
Τη γνώμη μου λεω μόνο μπορει και να κάνω λάθος....
Ατέλειες στο ανάγλυφο αν το πεδίο είναι τέλειο συγχωρουνται για UNC Βασίλη.


Αυτό έχω καταλάβει και εγώ Ηλία. Αν το κέρμα εχει μιντ λούστερ και το πεδίο είναι καθαρό θα γραψει μσ.


Ακριβως αυτην την αισθηση εχω κι εγω παιδια για το ποσο σημαντικη ειναι η κατασταση του πεδιου στο νομισμα για τους  graders (καθαροτητα και αρχικο λουστρο ) απ'οσο εχω μεχρι στιγμης παρατηρησει..
Νομιζω οτι ειναι το κυριοτερο στην αξιολογηση τους, και μετα ακολουθουν συνδυαστικά τα υπολοιπα, αναγλυφο,περιμετρος κτλ...
      Φυσικα ομως ,αυτοι εχουν τον τελευταιο λογο ,οσο κι αν εμεις τα συζηταμε και συμφωνουμε μεταξυ μας... Μεγάλο χαμόγελο
Ποσες και ποσες φορες δε μας εχουν διαψευσει πανηγυρικα !  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 14, 2013, 05:25:10 μμ »

Στην βαθμολόγηση, ειδικά του MS, οι παράμετροι που επιλέγονται για την βασική τοποθέτηση στην κλίμακα ποικίλουν ανάλογα... το ανώτερο ήδη πιστοποιημένο, την κοπή, το υλικό, το μέγεθος. Ο Βασικότερος παράγοντας τοποθέτησης στην κλίμακα είναι η περίμετρος.
Ενδεικτικά αναφέρω την σειρά αξιολόγησης σε μεσαία ασημένια νομίσματα, όπως η 1 Δρχ 1868...
Περίμετρος -> Κοπή -> Ανάγλυφο κέντρου -> Πεδίο -> Σύνολο (Λοιπά ανάγλυφα, eye appeal).
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 14, 2013, 05:33:32 μμ »

Ο συνδυασμός των παρακάτω, δίνει περίπου την κλίμακα σε τέτοια νομίσματα.

MS60-64:
Δεν υπάρχει κανένα χτύπημα στην περίμετρο.
Μπορεί να υπάρχουν ανεπαίσθητα χτυπήματα στο πεδίο από την επαφή με άλλα νομίσματα. Ελάχιστα ίχνη φθοράς στις περισσότερες περιπτώσεις μη αισθητά δια γυμνού οφθαλμού, οι μικρολεπτομέρειες υπάρχουν όλες, νεύρα στα φύλλα, μαλλιά, μουστάκι, φρύδι, μαργαριτάρια είναι πλήρη. Ο αρχικός λούστρος είναι εμφανέστατος.
MS60-62:
Strictly uncirculated but that's all, ugly coin with no luster, obvious contact marks, etc.
MS63-64:
Uncirculated, but with contact marks and nicks, slightly impaired luster, overall basically appealing appearance. Strike is average to weak.
MS60:
Χωρίς φθορά τριβής. Μπορεί να φέρει πολλά έντονα σημάδια/τριχοειδείς γραμμές (hairlines), η κοπή μπορεί να μην είναι τέλεια.
MS61:
Χωρίς φθορά τριβής. Πολλαπλά έντονα σημάδια/τριχοειδείς γραμμές (hairlines), η κοπή μπορεί να μην είναι τέλεια.
MS62:
Χωρίς φθορά τριβής. Αισθητά λιγότερα έντονα σημάδια/τριχοειδείς γραμμές (hairlines), η κοπή μπορεί να μην είναι τέλεια.
MS63:
Μετρημένα σε αριθμό και μέγεθος σημάδια/τριχοειδείς γραμμές (hairlines), η κοπή μπορεί να μην είναι τέλεια.
MS64:
Μερικά σημάδια/τριχοειδείς γραμμές (hairlines) ή ένα δύο σοβαρότερα, η κοπή πρέπει να είναι σε μεσαίο ή και ανώτερο επίπεδο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 14, 2013, 05:46:11 μμ »

Στην βαθμολόγηση, ειδικά του MS, οι παράμετροι που επιλέγονται για την βασική τοποθέτηση στην κλίμακα ποικίλουν ανάλογα... το ανώτερο ήδη πιστοποιημένο, την κοπή, το υλικό, το μέγεθος. Ο Βασικότερος παράγοντας τοποθέτησης στην κλίμακα είναι η περίμετρος.
Ενδεικτικά αναφέρω την σειρά αξιολόγησης σε μεσαία ασημένια νομίσματα, όπως η 1 Δρχ 1868...
Περίμετρος -> Κοπή -> Ανάγλυφο κέντρου -> Πεδίο -> Σύνολο (Λοιπά ανάγλυφα, eye appeal).

Kώστα κουβέντα κάνουμε προς θεού μην παρεξηγηθείς που διαφωνούμε ε?
Απο που προκύπτει η σειρά αυτή που έχεις???
Στην περίμετρο συμφωνώ είναι το πρώτο που κοιτάνε, αλλά το ανάγλυφο πιο σημαντικό από το πεδίο?Απορία
Εχω σε φωτογραφίες τρανα παραδείγματα - που δυστυχως δεν μου ανήκουν για να τα ανέβαζα - που αποδεικνύουν πως μάλλον οι graders προτιμούν στην ΠΡΑΞΗ το πεδίο απο το ανάγλυφο. Και αυτό εχει την λογική του διότι ο κάθε grader αν βαθμολογεί π.χ. όλα τα νομίσματα της Ν.Ευρώπης δε θα μπορει να γνωρίζει ποιο είναι το ψηλότερο σημείο σε κάθε κέρμα οπότε βαδίζει εκ τους ασφαλούς.πεδίο δλδ. Διαφωνείς??
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 14, 2013, 09:51:58 μμ »

Kώστα κουβέντα κάνουμε προς θεού μην παρεξηγηθείς που διαφωνούμε ε?
Απο που προκύπτει η σειρά αυτή που έχεις???

Βασίλη τώρα θα παρεξηγηθώ... επειδή δεν κατάλαβες ότι δεν παρεξηγούμαι.
Δεν υπάρχει περίπτωση να παρεξηγηθώ, η ουσία του διαλόγου, κρύβεται στις διαφωνίες.
Σε περίπτωση που τύχει να συμμετέχω σε συζήτηση που ξεφεύγει και υπάρχει κίνδυνος παρεξήγησης, πολύ απλά σταματώ να συμμετέχω ή προσπαθώ να ρίξω τους τόνους από πλευράς μου. Αλίμονο αν παρεξηγιόμασταν από την κάθε άποψη, ο καθένας έχει άποψη και μπορεί να την εκφράσει ελεύθερα χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλά, μακρηγορώ... και θα χάσουμε την ουσία της συζήτησης.

Η σειρά αυτή ουσιαστικά είναι ένας βασικός οδηγός.
Περίμετρος... αν έχει χτύπημα, απ'ευθείας θεωρείται κυκλοφορημένο. Δεν μπορεί να προκληθεί χτύπημα στην περίμετρο από άλλα νομίσματα. Θεωρείται πλέον κανόνας, που φυσικά σαν όλους τους κανόνες έχει κάποιες λιγοστές εξαιρέσεις.
Κοπή... Αν είναι κεντραρισμένο ή έχει κάποιο σφάλμα ή έχει χαλαρή εκτύπωση, ούτως ώστε να βρεθεί το αντίστοιχο υψηλότερα βαθμολογημένο νόμισμα.
Ανάγλυφο κέντρου... Πρόσεξε όχι υψηλότερων σημείων αλλά κέντρου. Πρέπει να μελετηθεί το ανάγλυφο στο κέντρο του νομίσματος, περίπου στο 1/2 της ακτίνας, για τυχόν φθορά από χρήση. Είναι το πρώτο σημείο που φθείρεται σ' ένα τέτοιο νόμισμα. Μιλάμε για φθορά και όχι για σημάδια.
Πεδίο... Μπορεί να έχει τριχοειδή ή χτυπηματάκια από άλλα νομίσματα (bug marks).
Σύνολο... Γενικά για τα υπόλοιπα στοιχεία του νομίσματος.
Αυτά ακολουθούνται σε γενικές γραμμές. Αλλά το κάθε νόμισμα, ελέγχεται σαν μοναδικό και μόνο με αντίστοιχο νόμισμα. Οπότε υπάρχει περίπτωση σε ίδια νομίσματα, αλλά με άλλη ημερομηνία, να έχουμε διαφορετικούς βαθμούς.

Για παράδειγμα... ένα νόμισμα ας πούμε ότι το θεωρούμε MS63. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει χτύπημα στην περίμετρο ή έκκεντρη εκτύπωση ή σφάλμα. Μπορεί όμως να έχει χτύπημα στο πεδίο. Κλασσική περίπτωση ένα νόμισμα που ανέβηκε προχτές εδώ στο Στέκι και μάλιστα είναι 1 Δρχ 1868 (http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=5935.0). Είναι MS61 αλλά θεωρείται top grade επειδή έχει κάποια μικρά σφάλματα. Αν το μελετήσεις θα δεις ότι είναι πολύ ανώτερο αλλά... βλέπεις τα σφάλματα έπαιξαν τον ρόλο τους.

Εν κατακλείδι, πέρα από τα χτυπήματα στην περίμετρο, τα υπόλοιπα δεν χρειάζεται να μπουν σε "σειρά προτεραιότητας", ελέγχονται συνδυαστικά.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences