Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 21, 2024, 05:26:08 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι μήτρες ειναι ?  (Αναγνώστηκε 10656 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 02:12:12 μμ »

Εχει κανείς ιδέα τι θα μπορούσαν να ειναι ?
Από τι υλικό είναι ρε φίλε αυτά τα πράματα?
Δεν μπορω να καταλαβω
Εν τάξει, αλλά είναι μέταλλο?
Είναι βαρύ?
Το πιάνει μαγνήτης?
Δε λες και τίποτα!
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 02:17:21 μμ »

δηλαδη θες να μου πεις οτι απο τις φωτογραφιες που εχω ανεβασει δεν φαινεται οτι ειναι απο μεταλλο?
Αν δεν ηταν απο μεταλλο και ηταν ξυλινες να σαι σιγουρος θα το ανεφερα .
Αν σου δωσω βαρος δηλαδη  και σου απαντησω αν μαγνητιζονται ,θα μου πεις τι ειναι?
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 02:36:15 μμ »

Εμενα μου φαινεται οτι ειναι θυρεος
για θυρεο αυτο που μου κολλαει ειναι ο δικεφαλος ?
αυτα που βλεπα για "χερια" ναναι τα κεφαλια, αυτο που βλεπα για "κεφαλι" ναναι η κορωνα και το "στεφανι" ναναι τα φτερα τους ? μπορει ...

και καποιος που μισουσε το "δικεφαλο" το χτυπαγε μεχρι αηδιας σε κεινο το σημειο, γιαυτο εχει διαλυθει ετσι ?  Σαρκασμός


Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 02:45:20 μμ »

δηλαδη θες να μου πεις οτι απο τις φωτογραφιες που εχω ανεβασει δεν φαινεται οτι ειναι απο μεταλλο?
Αν δεν ηταν απο μεταλλο και ηταν ξυλινες να σαι σιγουρος θα το ανεφερα .
Αν σου δωσω βαρος δηλαδη  και σου απαντησω αν μαγνητιζονται ,θα μου πεις τι ειναι?

Αν τις πιάνει μαγνήτης, είναι ferrous metal, δηλαδή με βάση το σίδερο.
Το οποίο σημαίνει ότι έχουν μεγάλη αντοχή (σε πίεση και καταπόνηση). Δηλαδή ήταν χρήσιμες σε χύτευση, ή ακόμα και mint (πρέσσα), όχι για τυπογραφείο.
Αν δεν τις πιάνει μπορεί να είναι όποια μάπα μέταλλο υπάρχει, ζαμακ, κασσίτερος (απ' αυτό που έφτιαχναν παλιά τα τυπογραφικά στοιχεία), αντιμόνιο, και δεν ξέρω και γω τι άλλο.

Όχι, απ' τις φωτο δεν μπορεί κάποιος (εγώ τουλάχιστον) να βγάλω συμπέρασμα.
Και δεν καταλαβαίνω γιατί αν ήταν ξύλο θα το έλεγες. Αν ήταν πλαστικό? Βακελίτης? Πορσελάνη? Θα το λεγες? Γιατί το μέταλλο δεν το λες?

Επίσης λάβε υπ΄' όψη σου ότι:
α) οι φωτο σου είναι θαμπές, και χωρίς καλό resolution.
b) Σε ψηφιακές φωτο δεν μπορεί να βασιστεί κάποιος για το χρώμα, γιατί δεν ξέρει με τι φωτισμό τραβήχτηκαν. Για να σχηματίσει εικόνα χρώματος πρέπει μαζί με το φωτογραφιζόμενο αντικείμενο να βγάλει και (δίπλα, στην ίδια φωτο) κάτι γνωστού χρώματος, π.χ. ένα πορτοκαλί πενηντάρικο και ένα μπλε εικοσάρικο, που όλοι ξέρουν τι χρώμα έχουν.
γ) Δίνεις 2 διαστάσεις. Κάθε σώμα έχει 3 διαστάσεις.

Θέλεις κι άλλα?
Κοίτα:

Ρωτάς για κάτι και υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

α) Να πέσεις σε κάποιον που 1) θα τύχει να δει την ερώτηση σου και 2) θα ΞΕΡΕΙ τι είναι αυτό που ρωτάς (με τις λίγες πληροφορίες που δίνεις) γιατί π.χ. είναι/ήταν  η δουλειά του αυτό, και ξέρει τι είναι μόλις το δει.

β) Να το δουν κάποιοι που ξέρουν γενικώς περισσότερα από σένα, αλλά όχι για το συγκεκριμένο. Από τη (συνδυασμένη) γνώση τους μπορεί όμως να βγει κάποια άκρη.

Για την (α) περίπτωση θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να σου τύχει. Αν μάλιστα τα αντικείμενα είναι πολύ παλιά, οι μάστορες που το χρησιμοποιούσαν μπορεί να έχουν πεθάνει. Και σίγουρα δεν έχουν internet.
Οπότε αναγκαστικά πέφτεις στη (β) περίπτωση (αναζήτηση συνδυασμένων γνώσεων), και εκεί παίζει σημαντικό ρόλο κάθε πληροφορία, σε διαβεβαιώνω. Και για κάποιο άγνωστο αντικείμενο δεν υπάρχουν "αυτονόητες" πληροφορίες.

Οπότε ο εξυπναδίστικος τρόπος που μου απαντάς, μάλλον δε σε βοηθάει.
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 02:46:40 μμ »

Εμενα μου φαινεται οτι ειναι θυρεος
για θυρεο αυτο που μου κολλαει ειναι ο δικεφαλος ?
αυτα που βλεπα για "χερια" ναναι τα κεφαλια, αυτο που βλεπα για "κεφαλι" ναναι η κορωνα και το "στεφανι" ναναι τα φτερα τους ? μπορει ...

και καποιος που μισουσε το "δικεφαλο" το χτυπαγε μεχρι αηδιας σε κεινο το σημειο, γιαυτο εχει διαλυθει ετσι ?  Σαρκασμός



οκ Άνεση
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 02:51:47 μμ »

δηλαδη θες να μου πεις οτι απο τις φωτογραφιες που εχω ανεβασει δεν φαινεται οτι ειναι απο μεταλλο?
Αν δεν ηταν απο μεταλλο και ηταν ξυλινες να σαι σιγουρος θα το ανεφερα .
Αν σου δωσω βαρος δηλαδη  και σου απαντησω αν μαγνητιζονται ,θα μου πεις τι ειναι?

Αν τις πιάνει μαγνήτης, είναι ferrous metal, δηλαδή με βάση το σίδερο.
Το οποίο σημαίνει ότι έχουν μεγάλη αντοχή (σε πίεση και καταπόνηση). Δηλαδή ήταν χρήσιμες σε χύτευση, ή ακόμα και mint (πρέσσα), όχι για τυπογραφείο.
Αν δεν τις πιάνει μπορεί να είναι όποια μάπα μέταλλο υπάρχει, ζαμακ, κασσίτερος (απ' αυτό που έφτιαχναν παλιά τα τυπογραφικά στοιχεία), αντιμόνιο, και δεν ξέρω και γω τι άλλο.

Όχι, απ' τις φωτο δεν μπορεί κάποιος (εγώ τουλάχιστον) να βγάλω συμπέρασμα.
Και δεν καταλαβαίνω γιατί αν ήταν ξύλο θα το έλεγες. Αν ήταν πλαστικό? Βακελίτης? Πορσελάνη? Θα το λεγες? Γιατί το μέταλλο δεν το λες?

Επίσης λάβε υπ΄' όψη σου ότι:
α) οι φωτο σου είναι θαμπές, και χωρίς καλό resolution.
b) Σε ψηφιακές φωτο δεν μπορεί να βασιστεί κάποιος για το χρώμα, γιατί δεν ξέρει με τι φωτισμό τραβήχτηκαν. Για να σχηματίσει εικόνα χρώματος πρέπει μαζί με το φωτογραφιζόμενο αντικείμενο να βγάλει και (δίπλα, στην ίδια φωτο) κάτι γνωστού χρώματος, π.χ. ένα πορτοκαλί πενηντάρικο και ένα μπλε εικοσάρικο, που όλοι ξέρουν τι χρώμα έχουν.
γ) Δίνεις 2 διαστάσεις. Κάθε σώμα έχει 3 διαστάσεις.

Θέλεις κι άλλα?
Κοίτα:

Ρωτάς για κάτι και υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

α) Να πέσεις σε κάποιον που 1) θα τύχει να δει την ερώτηση σου και 2) θα ΞΕΡΕΙ τι είναι αυτό που ρωτάς (με τις λίγες πληροφορίες που δίνεις) γιατί π.χ. είναι/ήταν  η δουλειά του αυτό, και ξέρει τι είναι μόλις το δει.

β) Να το δουν κάποιοι που ξέρουν γενικώς περισσότερα από σένα, αλλά όχι για το συγκεκριμένο. Από τη (συνδυασμένη) γνώση τους μπορεί όμως να βγει κάποια άκρη.

Για την (α) περίπτωση θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να σου τύχει. Αν μάλιστα τα αντικείμενα είναι πολύ παλιά, οι μάστορες που το χρησιμοποιούσαν μπορεί να έχουν πεθάνει. Και σίγουρα δεν έχουν internet.
Οπότε αναγκαστικά πέφτεις στη (β) περίπτωση (αναζήτηση συνδυασμένων γνώσεων), και εκεί παίζει σημαντικό ρόλο κάθε πληροφορία, σε διαβεβαιώνω. Και για κάποιο άγνωστο αντικείμενο δεν υπάρχουν "αυτονόητες" πληροφορίες.

Οπότε ο εξυπναδίστικος τρόπος που μου απαντάς, μάλλον δε σε βοηθάει.
ntaglas μην μου γεμιζεις το θεμα μου σε παρακαλω με ανουσια σχολια και συμβουλες ,δεν εχω τοσο χρονο οσο εσυ για να διαβασω .
Απλα πραγματα .
Αν σου δωσω τις 2 πληροφοριες που ζητας θα μου βρεις τι ειναι ,η να χαμε να γραφαμε?
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 02:55:09 μμ »

Κάνε ότι καταλαβαίνεις.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 03:05:30 μμ »

να μη χαλιομαστε τωρα χωρις λογο

γεγονος ειναι οτι με μια καλυτερη φωτο θα μπορουσε να βρεθει και μονο του τι ειναι
εγω επαιζα μαυτην χθες βραδυ πριν κοιμηθω, την αλλαξα και 100 χρωματα, δεν "βλεπω" θυρεο
αλλα με μια καλυτερη φωτο μπορει να εβγαινα ψευτης και χωρις να το ψαχνουμε, μονο και μονο με ενα search στο ιντερνετ

και παλι, ο ενας σας θελει να βρει τι ειναι, ο αλλος θελει πραγματικα να βοηθησει και να αφιερωσει το χρονο του, μη χαλιοσαστε τωρα απτο πουθενα γιορτιαρες μερες
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 03:14:57 μμ »

Σου εβαλα παραπανω μια φωτο για να δεις οτι κατα πασα πιθανοτητα ειναι θυρεος
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 03:33:31 μμ »

Αντωνη,στην πλακα του 1911,αυτο το 'ασημι' που εχει μεσα ο θυρεος τι ειναι?ειναι το ιδιο το υλικο η ειναι εξτρα χυμενο μεσα?εχεις δοκιμασει αν βγαινει?επισης λογω του μικρου μεγεθους,θα μπορουσε να ειναι και σφραγιδα που τυπωναν στα χαρτια (αυτη που χρησιμοποιειται χωρις μελανι κ μενει το αναγλυφο μονο στο χαρτι)Απορία
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 03:48:25 μμ »

Αντωνη,στην πλακα του 1911,αυτο το 'ασημι' που εχει μεσα ο θυρεος τι ειναι?ειναι το ιδιο το υλικο η ειναι εξτρα χυμενο μεσα?εχεις δοκιμασει αν βγαινει?επισης λογω του μικρου μεγεθους,θα μπορουσε να ειναι και σφραγιδα που τυπωναν στα χαρτια (αυτη που χρησιμοποιειται χωρις μελανι κ μενει το αναγλυφο μονο στο χαρτι)Απορία
το θεωρω δυσκολο γιατι δεν θα αποτυπωνονταν οι αριθμοι και ποιο το νοημα να εχει τοσο βαθος ο ''θυρεος'' αν ηταν για χαρτι ?.... πιο πολυ τυπου βουλοκερι μου κανει ή μητρα για καποιο πολυ μαλακο μεταλλο
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 04:04:13 μμ »

Αντωνη,στην πλακα του 1911,αυτο το 'ασημι' που εχει μεσα ο θυρεος τι ειναι?ειναι το ιδιο το υλικο η ειναι εξτρα χυμενο μεσα?εχεις δοκιμασει αν βγαινει?επισης λογω του μικρου μεγεθους,θα μπορουσε να ειναι και σφραγιδα που τυπωναν στα χαρτια (αυτη που χρησιμοποιειται χωρις μελανι κ μενει το αναγλυφο μονο στο χαρτι)Απορία
Στην πλακα του 1907 φαινονται στο σημειο αυτο καποιες ραβδωσεις .Εχει φυγει το υλικο αυτο και το ασημι ειναι το μεταλλο που φαινεται .Κωστα το αναγλυφο στο χαρτι θα μπορουσε να φαινοταν .η ημερομηνια ομως?
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 04:15:59 μμ »

βρε μου ρθε μια ιδεα τωρα
μηπως ειναι σφραγιδοσημα Απορία

οχι το στρογγυλο δλδ, δεν ειμαι σιγουρος οτι τα λενε ετσι κιαυτα
αυτα τα ορθογωνια στις γωνιες των φακελων εννοω
σαν κιαυτο
δεν εχω καλη φωτο
αν εχει κανεις κανα βιβλιο μαυτα...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2016, 04:25:17 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 04:37:04 μμ »

Καποιες νομιζω καλυτερες φωτο .Νομιζω πως στο σημειο του θυρεου (αν ειναι θυρεος)φαινονται λιγες λεπτομερειες.
Επισης σε μια μητρα υπαρχει ποντατισμενη η λεξη KUHN
Ειναι σιγουρο λογικα οτι κουμπωναν σε καποια πρεσα .
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 04:47:51 μμ »

Με καλεσε τωρα ο φιλος Κωστας που δεν μπορουσε να γραψει και με ενημερωσε οτι στο σημειο του θυρεου δεν αποτυπονωταν τιποτα στο χαρτι .
Στην συνεχεια επεφτε δευτερο σφραγιδακι με τον χρωματιστο θυρεο σε εκεινο το σημειο μονο .
Λογικα μου ανεφερε οτι ειναι βινιετες απο καπνο ,μονοπωλιο η κατι τετοιο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences