Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 12:41:06 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: δυο χρυσα  (Αναγνώστηκε 3501 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
STAMOS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 03, 2014, 08:03:58 μμ »

καλησπερα στην παρεα
θα ηθελα την γνωμη σας για αυτα τα δυο νομισματα
κυριως τι αξια μπορει να εχουν


ευχαριστω
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2014, 09:05:17 μμ »

Πολυ ομορφα νομισματα Χαμόγελο φιλε μου . Μην σου πω ερωτεύσιμα Φιλί Αλλα αν βαλεις και διαστασεις-βαρος ο νικος NMS αυτα τα "κενταει" αν και νομιζω οτι δεν  χρειαζονται για τον νικο (τα ξερει απο εξω και ανακατοτα που λεμε)
Καλοριζικα Πανος
υ.γ. νικοοοοοοοοο
Καταγράφηκε

m42b18 isT
STAMOS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 03, 2014, 09:13:07 μμ »

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια
δυστηχως τα νομισματα δεν τα εχω στα χερια μου
αυτα που ξερω ειναι οτι το ενα ειναι 22 ct και το αλλο 24 ct
το μεγαλο ειναι γυρω στα 35 mm

ΥΓ. Νικοοοοοοοοοο,εσενα περιμενουμε! χα χα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 04, 2014, 12:19:41 πμ »

ελα μου που χρειαστηκε το μεγεθος.... και αν ειναι οπως τα λες το μεγαλο.... πικραθηκες!

ας τα δουμε απο την αρχη!

το μεγαλο.. ειναι κανονικα οθωμανικο χρυσο με την ονομασια cifte cedid rumi... (το cifte θα πει "διπλο") και κοπηκε στην Κωνσταντινουπολη επι Μαχμουτ Β'... το 1223/9 αρα το χριστιανικο 1816... εχουμε μερικα προβληματα...

κατ αρχην.. δεν ειναι 22 καρατια.. αλλα 80% χρυσος! τα 22 καρατια ειναι 91.7%....
σε καποια αναγραφετε καθαροτητα 860... δηλαδη 86%..

πρεπει να ειναι σε βαρος που παιζει απο 4.35 εως 4.80 γραμμαρια... αλλα η διαμετρος ειναι απο 27 εως 30 χιλιοστα! ετσι λοιπον.. αν ειναι 35 χιλιοστα... υπαρχει μειζων προβλημα...
βλεπεις.. εχουν βγει πολλα τετοια κοπιες που καποιες ειναι απο τενεκε μεχρι και μπορυτζο επιχρυσομενο... εως και ασημι με επισρτωση χρυσου... ακομα και σε χρυσο... δεν παυουν ομως να ειναι κοπιες... ειτε παλιες ειτε νεωτερες!

αν ειναι λοιπον ετσι τα πραγματα... παει αναλογα εμ το βαρος και την περιεκτικοτητα στο χρυσο!

το αλλο τωρα ειναι βενετσιανικο 1 δουκατο! ειναι το γνωστο μας τσεκινι... και ειναι οντως καθαρος χρυσος! η καθαροτητα του φτανει τα 99.4% !!! ειναι απο τα πιο καθαρα χρυσα νομισματα, και γι αυτο τον λογο εγινε πολυ διασημο στις συναλλαγες και γνωρισε πολλες απομιμησεις αλλα συναμα απο αυτο εμπνευστηκαν για να κανουν νομισματα με παρομοιο σχεδιο!

το δικο σου λοιπον ειναι του Δογη Λουδοβικου Μανιν που ηταν δογης της Γαληνοτατης δημοκρατιας της Βνετιας απο το 1789 εως το 1797! ηταν ο τελευταιος δογης της Βενετιας... μιας και μετα επαψα η βενετια να ειναι ανεξαρτητη... και κατακτηθηκε απο τον Ναπολεωντα Βοναπαρτη στις 12 Μαιου του 1797.

ειναι 22 χιλιοστα διαμτερος και το βαρος ειναι κοντα στα 3.45 γραμμαρια!  γενικα του Μανιν τα τσεκινια που εχω δει δεν ειναι πολυ καλα τυπωμενα... σε συγκριση παντα με παλαιωτερα... αλλων δογηδων και το βλεπεις και στο σχεδιο... παντως ειναι απ οτα αρκετα ευκολα να βρεις!
πολλα εχουν τρυπα μιας και εχουν χρησιμοποιηθει ειτε σαν κοσμημα, ειτε σαν φυλακτο..αν και εχω διαβασει οτι παλιοτερα οι εμποροι τα εραβαν μεσα στα ρουχα τους για να μην τους τα κλεβουν!....

αν δεν κανω λαθος.. στο εβαυ εχει ενα με αμεση αγορα στα 297 ευρω... αλλα δεν το χτυπαει κανεις... μαλλον παρακατω ειναι πια η τιμη! 
Καταγράφηκε
STAMOS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 04, 2014, 07:03:27 πμ »

καλημερα και καλη εβδομαδα
NMS σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, ήσουν κατατοπιστικοτατος!
τελικα το τουρκικο νομισμα ειναι 30mm, 4,8gr περιπου και γνησιο απο οτι το εχουν ελεγξει
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 04, 2014, 03:16:18 μμ »

ελα μου που χρειαστηκε το μεγεθος.... και αν ειναι οπως τα λες το μεγαλο.... πικραθηκες!

ας τα δουμε απο την αρχη!

το μεγαλο.. ειναι κανονικα οθωμανικο χρυσο με την ονομασια cifte cedid rumi... (το cifte θα πει "διπλο") και κοπηκε στην Κωνσταντινουπολη επι Μαχμουτ Β'... το 1223/9 αρα το χριστιανικο 1816... εχουμε μερικα προβληματα...

κατ αρχην.. δεν ειναι 22 καρατια.. αλλα 80% χρυσος! τα 22 καρατια ειναι 91.7%....
σε καποια αναγραφετε καθαροτητα 860... δηλαδη 86%..

πρεπει να ειναι σε βαρος που παιζει απο 4.35 εως 4.80 γραμμαρια... αλλα η διαμετρος ειναι απο 27 εως 30 χιλιοστα! ετσι λοιπον.. αν ειναι 35 χιλιοστα... υπαρχει μειζων προβλημα...
βλεπεις.. εχουν βγει πολλα τετοια κοπιες που καποιες ειναι απο τενεκε μεχρι και μπορυτζο επιχρυσομενο... εως και ασημι με επισρτωση χρυσου... ακομα και σε χρυσο... δεν παυουν ομως να ειναι κοπιες... ειτε παλιες ειτε νεωτερες!

αν ειναι λοιπον ετσι τα πραγματα... παει αναλογα εμ το βαρος και την περιεκτικοτητα στο χρυσο!

το αλλο τωρα ειναι βενετσιανικο 1 δουκατο! ειναι το γνωστο μας τσεκινι... και ειναι οντως καθαρος χρυσος! η καθαροτητα του φτανει τα 99.4% !!! ειναι απο τα πιο καθαρα χρυσα νομισματα, και γι αυτο τον λογο εγινε πολυ διασημο στις συναλλαγες και γνωρισε πολλες απομιμησεις αλλα συναμα απο αυτο εμπνευστηκαν για να κανουν νομισματα με παρομοιο σχεδιο!

το δικο σου λοιπον ειναι του Δογη Λουδοβικου Μανιν που ηταν δογης της Γαληνοτατης δημοκρατιας της Βνετιας απο το 1789 εως το 1797! ηταν ο τελευταιος δογης της Βενετιας... μιας και μετα επαψα η βενετια να ειναι ανεξαρτητη... και κατακτηθηκε απο τον Ναπολεωντα Βοναπαρτη στις 12 Μαιου του 1797.

ειναι 22 χιλιοστα διαμτερος και το βαρος ειναι κοντα στα 3.45 γραμμαρια!  γενικα του Μανιν τα τσεκινια που εχω δει δεν ειναι πολυ καλα τυπωμενα... σε συγκριση παντα με παλαιωτερα... αλλων δογηδων και το βλεπεις και στο σχεδιο... παντως ειναι απ οτα αρκετα ευκολα να βρεις!
πολλα εχουν τρυπα μιας και εχουν χρησιμοποιηθει ειτε σαν κοσμημα, ειτε σαν φυλακτο..αν και εχω διαβασει οτι παλιοτερα οι εμποροι τα εραβαν μεσα στα ρουχα τους για να μην τους τα κλεβουν!....

αν δεν κανω λαθος.. στο εβαυ εχει ενα με αμεση αγορα στα 297 ευρω... αλλα δεν το χτυπαει κανεις... μαλλον παρακατω ειναι πια η τιμη! 
+1  δυστηχως Κοινα οπως λεει και ο Χουλκ!!! και σε χαμηλες καταστασεις!!!χαιρετω την Παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 04, 2014, 03:18:29 μμ »

το Τουρκικο εχει και αρκετα τσακισματα λογω λεπτοτητος,κατι που του κατεβαζει την νομισματικη Αξια!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences