Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 21, 2024, 02:16:57 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Paypal και ebay (δύο ονόματα μια συμμορία)  (Αναγνώστηκε 5186 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« στις: Οκτώβριος 26, 2015, 02:44:37 μμ »

Μέχρι χθες ήμουν υπέρμαχος του ebay και του Paypal γιατί ποτέ δεν είχα χάσει κάτι ή όταν χάθηκε αποζημιώθηκα μέχρι τελευταίας δεκάρας.
Όμως τα πράγματα φαίνεται να έχουν αλλάξει τον τελευταίο καιρό (βοήθησαν πολύ σε αυτό και οι πολιτικοί μας ανεβάζοντας την αξιοπιστία της Ελλάδας και κατ' επέκταση των Ελλήνων)
Στις 9 Οκτωβρίου 2015 πλήρωσα με Paypal μια δημοπρασία σε καλή τιμή στον πωλητή www_vatikan-euro_com. Μετά από 3-4 μηνύματα μου δίνει ένα tracking number που στα γερμανικά ΕΛΤΑ φαίνεται να παραδόθηκε στη Γερμανία στις 19 Οκτωβρίου. Αναγκαστικά ανοίγω θέμα στο Paypal.
Στις 21 Οκτωβρίου το tracking number εξαφανίζεται οπότε "ανεβάζω" το θέμα στο Paypal σε απαίτηση επιστροφής χρημάτων.
Το ίδιο Tracking number εμφανίζεται ξανά στις 23 ότι έφυγε από Φραγκφούρτη για τη χώρα προορισμού (που δεν αναφέρεται) χωρίς ποτέ να μπει στην Ελλάδα μέχρι και τις 26 Οκτωβρίου.
Το κουφό είναι ότι το θέμα έκλεισε στις 26 Οκτωβρίου υπέρ του πωλητή γιατί παρείχε επαρκείς πληροφορίες ότι το δέμα παραδόθηκε σε μένα. Απορία Απορία Απορία

Είναι η πρώτη φορά που το Paypal αντιδρά τόσο γρήγορα, συνήθως έπαιρνε πάνω από μήνα για να μου επιστρέψει χρήματα και αυτό ύστερα από απανωτά μηνύματα δικά μου.

Όπως καταλαβαίνετε το θέμα ebay και Paypal έκλεισε για μένα οριστικά.
Καταγράφηκε

lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 02:58:43 μμ »

Μην το παρατάς, ξαναστείλε τους μαιλ, ζητώντας εξηγήσεις!
Ο επιμένων νικά.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 03:01:26 μμ »

Νομιζω οτι βιαστηκες υπερβολικα να ανοιξεις υποθεση item not received, στο ebay δεν θα σε αφηνε το συστημα να την ανοιξεις, μολις δεκα μερες μετα την πληρωμη, το paypal προφανως σε αφησε.
Αυτο γυρισε μπουμερανγκ, γιατι εφοσον ανοιξει η υποθεση πρεπει να κλεισει σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα, και εντωμεταξυ φαινεται οτι το πακετο ταξιδευει προς εσενα, γιατι να σου κανουν refund?
Αυτος το μονο που δειχνει να εκανε στραβο, ειναι οτι το ταχυδρομησε 9 μερες μετα την πληρωμη, κατι που δεν απαγορευεται.

Εαν ειχες ανοιξει την case εικοσι-εικοσιπεντε μερες μετα την πληρωμη, το διαστημα που θα μεσολαβουσε μεχρι να κλεισει η υποθεση, θα ηταν αρκετο για να θεωρησουν οτι δεν το παρελαβες, τωρα θεωρησαν οτι λογικα δεν το εχεις παραλαβει ακομα, γιαυτο και εκλεισαν την υποθεση υπερ του.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 03:04:30 μμ »

δε νομίζω οτι φταίει ο Τσίπρας για το πρόβλημά σου. Μηπως δεν κατάλαβαν οτι μένεις Ελλάδα κι όχι Γερμανία; (αυτο, το τελευταίο ακούγεται λίγο προβοκατόρικο)
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 03:16:56 μμ »

Νομιζω οτι βιαστηκες υπερβολικα να ανοιξεις υποθεση item not received, στο ebay δεν θα σε αφηνε το συστημα να την ανοιξεις, μολις δεκα μερες μετα την πληρωμη, το paypal προφανως σε αφησε.
Αυτο γυρισε μπουμερανγκ, γιατι εφοσον ανοιξει η υποθεση πρεπει να κλεισει σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα, και εντωμεταξυ φαινεται οτι το πακετο ταξιδευει προς εσενα, γιατι να σου κανουν refund?
Αυτος το μονο που δειχνει να εκανε στραβο, ειναι οτι το ταχυδρομησε 9 μερες μετα την πληρωμη, κατι που δεν απαγορευεται.

Εαν ειχες ανοιξει την case εικοσι-εικοσιπεντε μερες μετα την πληρωμη, το διαστημα που θα μεσολαβουσε μεχρι να κλεισει η υποθεση, θα ηταν αρκετο για να θεωρησουν οτι δεν το παρελαβες, τωρα θεωρησαν οτι λογικα δεν το εχεις παραλαβει ακομα, γιαυτο και εκλεισαν την υποθεση υπερ του.

Όταν κάποιος σου δίνει tracking number που παραδόθηκε ήδη στη Γερμανία τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ανοίξεις case dispute.
Όταν μετά το tracking number εξαφανίστηκε τότε το ανέβασα σε claim (απαίτηση). Τονίζω όμως πρώτη φορά βλέπω υπόθεση να κλείνει τόσο γρήγορα.
Και κάτι ακόμη πουθενά δεν φαίνεται να ταξιδεύει προς Ελλάδα κάτι, ούτε και έχει μπει στην Ελλάδα.
Το Paypal όμως βιάστηκε να κλείσει την υπόθεση και να μου απαντήσει ότι:

"Your seller has provided shipment tracking information in response to your claim. We used the shipping company's online tracking service and found that it confirms delivery of the merchandise. As a result, this case has been closed. We're happy we were able to help you resolve this issue"

Πού το είδαν αυτό; όχι τίποτε άλλο αλλά για ξέρω τι έχω παραλάβει και δεν το έχω καταλάβει.

Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 03:19:15 μμ »

δε νομίζω οτι φταίει ο Τσίπρας για το πρόβλημά σου.  (αυτο, το τελευταίο ακούγεται λίγο προβοκατόρικο)

Μπορεί να έχεις δίκιο

Μηπως δεν κατάλαβαν οτι μένεις Ελλάδα κι όχι Γερμανία;

Η διεύθυνσή μου είναι περασμένη στο Paypal, το κατάλαβαν και με το παραπάνω.
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 03:23:35 μμ »

Κατσε γιατι με μπερδεψες.
Οταν εγραψες οτι το τρακινγκ εδειχνε οτι "παραδοθηκε στην Γερμανια 19 Οκτωβριου", εγω καταλαβα οτι παραδοθηκε προς αποστολη απο αυτον στο Γερμανικο ταχυδρομειο τοτε, οχι οτι παραδοθηκε delivered που λεμε στον παραληπτη.
Και εαν ειναι ετσι,πως ξαναεμφανιζεται στην Φρανκφουρτη αργοτερα (23 Οκτωβριου) οτι φευγει για την χωρα προορισμου?(αφου εχει "ηδη παραδοθει"19 Οκτωβριου??)
Στειλε μου σε πμ τον αριθμο να δω μπας και βγαλω ακρη.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 03:41:20 μμ »

Διονυση για προσπαθησε εδω να βαλεις το νουμερο αποστολης μηπως βγει ακρη
https://gls-group.eu/EU/en/home
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10406



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 03:51:22 μμ »

Ελα, παραπονιάρη. Χθες ταχυδρομήθηκε για Ελλάδα. Δεν πρόσεξες τη νέα αναφορά των γερμανικών ταχυδρομείων

Die Sendung wurde am 25.10.2015 im Zielland Griechenland erfasst. Die Sendungsverfolgung des Bestimmungslandes bietet keine Datenverknüpfung zur Sendungsverfolgung der Deutschen Post AG an. Weitere Informationen stellt auch das Postunternehmen des Ziellandes auf der eigenen Homepage zur Verfügung.

Θα έρθει, αφού σου είπα περίμενε.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 04:13:39 μμ »

Προφανώς κάτι παίχτηκε με τη database των γερμανικών ταχυδρομείων (δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς)
Ημερολόγιο γεγονότων
19 Οκτωβρίου: Το δέμα παραδόθηκε (delivered) στη Γερμανία
20 Οκτωβρίου: Εξαφανίζεται από το Deutsche Post και έγραφε να θέλετε περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με το Call Center της εταιρείας μας
Δείτε σχετικό αρχείο
23 Οκτωβρίου
Die Sendung wurde am 22.10.2015 im internationalen Logistikzentrum Frankfurt zur Weiterbeförderung
in das Zielland übergeben. Die Sendungsverfolgung des Bestimmungslandes bietet keine Datenverknüpfung zur Sendungsverfolgung der Deutschen Post AG an. Weitere Informationen stellt
auch das Postunternehmen des Ziellandes auf der eigenen Homepage zur Verfügung.
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 04:14:16 μμ »

Ελα, παραπονιάρη. Χθες ταχυδρομήθηκε για Ελλάδα. Δεν πρόσεξες τη νέα αναφορά των γερμανικών ταχυδρομείων

Die Sendung wurde am 25.10.2015 im Zielland Griechenland erfasst. Die Sendungsverfolgung des Bestimmungslandes bietet keine Datenverknüpfung zur Sendungsverfolgung der Deutschen Post AG an. Weitere Informationen stellt auch das Postunternehmen des Ziellandes auf der eigenen Homepage zur Verfügung.

Θα έρθει, αφού σου είπα περίμενε.

Μακάρι, μακάρι, μακάρι
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10406



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 04:19:55 μμ »

Αντε να ηρεμήσεις! don't worry, be happy!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 04:35:21 μμ »




 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10406



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 04:41:44 μμ »

Διονύση, το λάθος είναι μάλλον των γερμανικών ταχυδρομείων. Η πρώτη λάθος αναφορά σε παρέσυρε και σε αναστάτωσε. Το άσχημο είναι ότι πέφτουμε πάνω σε αργίες και αν δεν εμφανιστεί αύριο στο tracking των ΕΛΤΑ καλή Πέμπτη...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 05:05:58 μμ »

Το λάθος θα φανεί το θέμα ειναι ότι με το εμπαυ και τη παυπαλ μπορείς να χάσεις πολλά χρηματα και να μην βρεις το δίκιο σου ποτέ. (Παθών).
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences