Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 21, 2024, 02:31:38 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ιστοσελίδα με αγγελίες νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 7543 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
carrera
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 26, 2015, 09:31:46 πμ »

Φτιάχνω μια ιστοσελίδα για αγγελίες νομισμάτων. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με τις κατηγορίες και υποκατηγορίες που πρέπει να δημιουργήσω;
Πχ Χρυσά νομίσματα, ασημένια νομίσματα κλπ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 10:15:16 πμ »

Μια καλή αρχή για κατηγορίες είναι αυτή που έχουμε εδω στα θέματα του στεκιού. Ακόμα μέχρι να μπαίνει πληθώρα αγγελιών οι πολλές κατηγορίες δεν χρειάζονται αν είναι άδειες.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
carrera
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 10:17:38 πμ »

Μια καλή αρχή για κατηγορίες είναι αυτή που έχουμε εδω στα θέματα του στεκιού. Ακόμα μέχρι να μπαίνει πληθώρα αγγελιών οι πολλές κατηγορίες δεν χρειάζονται αν είναι άδειες.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, γιατί δεν είμαι έμπειρος.
Θέλω να αποφύγω το χαρακτηρισμό "ξένα" νομίσματα. Καμιά ιδέα για υποκατηγορίες;
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 02:40:55 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, γιατί δεν είμαι έμπειρος.
Θέλω να αποφύγω το χαρακτηρισμό "ξένα" νομίσματα. Καμιά ιδέα για υποκατηγορίες;

η αμεσως εμπομενη και ''καλυτερη'' επιλογη για το 'ξενα νομισματα' ειναι νομιζω το 'world coins'.ειναι και πιο συνηθισμενη εκφραση αναμεσα σε συλλεκτικους κυκλους..απο κατηγοριες,για τα ελληνικα,προτεινω οπως ειναι το στεκι..για τα ξενα,θα μπορουσε να ηταν καποια κατηγορια ανα ηπειρο και σαν υποκατηγοριες καποιες βασικες-κοινες χωρες.. επισης,μπορεις απλα να βαλεις σε υποκατηγοριες αρκετες χωρες απλα και μονο αλφαβητικα..αν ριξεις μια ματια σε διαφορα σαιτ συλλεκτικων ειδων,θα παρεις μια ιδεα για το πως τα εχουν και αναλογως τι σε βολευει-σου αρεσει ετσι πραττεις..μπορεις ακομα να εχεις ενα αλλο section για τα ευρω η να τα συνδυασεις στις βασικες κατηγοριες των χωρων πχ world coins-> Γερμανια -> 1) pre-euro/ 2)euro
Γενικα εχεις πολλες επιλογες και τροπους να φτιαξεις κατι τετοιο.. μπορεις επισης να κανεις συνδυασμους στους τροπους αναλογα με το ειδος. για τα νομισματα πχ να τα χωρισεις σε περιοδους,χωρα,πριν/μετα ευρω,για τα χαρτονομισματα να τα χωρισεις με περιοδους ανα χωρα ενω για γραμματοσημα μονο ανα χωρα αλφαβητικα..μπορεις να βαλεις και μια επιλογη 'διαφορα' για καποιες επιλογες που πιθανον να μην εχεις συμπεριλαβει.. να φροντισεις μονο διπλα στην καθε επιλογη να εχεις και μια παρενθεση που να δηλωνει τον αριθμο των αγγελιων πχ μεξικο (15)-ιαπωνια (0)-γερμανια (138) ωστε να γνωριζει ο καθε ενδιαφερομενος αν υπαρχουν αντικειμενα η οχι στην καθε κατηγορια..εχω δει σε διαφορους να μην εχουν τετοια επισημανση και να καθομαι να κοιταω ολες τις κατηγοριες μια μια και να μου βγαζει 'δεν υπαρχουν διαθεσιμα προιοντα'..ενω πολυ απλα θα μπορουσε να εχει σε μια παρενθεση το '0' και να μην μπω καν εκει..

θεωρω το εγχειρημα σου ενδιαφερον και αναμενουμε και αλλες αποψεις (προς συζητηση και οχι διαμαχες) και αποτελεσματα της προοδου σου!
καλη επιτυχια και καλη αρχη!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
carrera
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 03:15:07 μμ »

η αμεσως εμπομενη και ''καλυτερη'' επιλογη για το 'ξενα νομισματα' ειναι νομιζω το 'world coins'.ειναι και πιο συνηθισμενη εκφραση αναμεσα σε συλλεκτικους κυκλους..

Χίλια ευχαριστώ!

Παράθεση
απο κατηγοριες,για τα ελληνικα,προτεινω οπως ειναι το στεκι..

Πολύ σωστά!

Παράθεση
για τα ξενα,θα μπορουσε να ηταν καποια κατηγορια ανα ηπειρο και σαν υποκατηγοριες καποιες βασικες-κοινες χωρες..

Αυτό είχα σκεφτεί και εγώ.

Παράθεση
να φροντισεις μονο διπλα στην καθε επιλογη να εχεις και μια παρενθεση που να δηλωνει τον αριθμο των αγγελιων πχ μεξικο (15)-ιαπωνια (0)-γερμανια (138) ωστε να γνωριζει ο καθε ενδιαφερομενος αν υπαρχουν αντικειμενα η οχι στην καθε κατηγορια..εχω δει σε διαφορους να μην εχουν τετοια επισημανση και να καθομαι να κοιταω ολες τις κατηγοριες μια μια και να μου βγαζει 'δεν υπαρχουν διαθεσιμα προιοντα'..ενω πολυ απλα θα μπορουσε να εχει σε μια παρενθεση το '0' και να μην μπω καν εκει..

Αυτό έχει ήδη προβλεφθεί  Κλείσιμο ματιού

Αλήθεια, υπάρχει αντίστοιχο site παγκόσμιο; Αν όχι, να το κάνω στα αγγλικά.

Παράθεση
θεωρω το εγχειρημα σου ενδιαφερον και αναμενουμε και αλλες αποψεις (προς συζητηση και οχι διαμαχες) και αποτελεσματα της προοδου σου!
καλη επιτυχια και καλη αρχη!! Χαμόγελο

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα!
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 03:53:14 μμ »

συνηθως υπαρχουν τα σαιτ πωλησεων κυριως απο ιδιωτες-εμπορους.κατι που να πηγαινει ο καθενας να βαζει την αγγελια του δεν ξερω.ισως το εμπαυ ειναι κατι τετοιο,το ντελκαμπε,το ε-μαρκετ..βεβαια και στα τρια εχουν τις πωλησεις τους αμεσα μεσα στο σαιτ.εσυ υποθετω σκεφτεσαι κατι σε καθαρα αγγελιες (νομισματων-συλλεκτικων) σε στυλ χρυση ευκαιρια..βαζει ο καθενας το προς πωληση αντικειμενο και ο ενδιαφερομενος ερχεται σε επαφη κατευθειαν με τον πωλητη..χωρις να εμπλεκεται το σαιτ..κατι τετοιο δεν γνωριζω αν υπαρχει...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 04:00:34 μμ »

Το προβλημα σε αυτα ειναι οτι εαν η ιστοσελιδα δεν πιστοποιει τον χρηστη, ουτε υπαρχει feedback, δεν υπαρχει καμια απολυτως "ασφαλεια" για συναλλαγες εξ αποστασεως σε νομισματα.
Σου ευχομαι παντως καλη επιτυχια, αν και μαλλον πετρινα χρονια περνουν ολες αυτες οι σελιδες αγγελιων-πωλησεων κλπ.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
carrera
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 04:22:13 μμ »

Το προβλημα σε αυτα ειναι οτι εαν η ιστοσελιδα δεν πιστοποιει τον χρηστη, ουτε υπαρχει feedback, δεν υπαρχει καμια απολυτως "ασφαλεια" για συναλλαγες εξ αποστασεως σε νομισματα.
Σου ευχομαι παντως καλη επιτυχια, αν και μαλλον πετρινα χρονια περνουν ολες αυτες οι σελιδες αγγελιων-πωλησεων κλπ.

Πολύ σημαντική παρατήρηση αυτή, έχεις δίκιο.  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 04:31:45 μμ »

αυτο νομιζω εχει να κανει με το ειδος του σαιτ που θελει να φτιαξει..αν ο σκοπος ειναι ενα σαιτ τυπου εβαυ,τοτε ναι.και παει αλλου το θεμα.αν ειναι απλα ενα σαιτ αγγελιων για συλλεκτικα,τοτε δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι τετοιο..το car πχ δεν σε καλυπτει σε τιποτα.βαζει ο χ την αγγελια του και το κανονιζει ο αγοραστης να το δει,να το αγορασει κτλ..το ιδιο και η χρυση ευκαιρια..ουτε feedback ουτε προστασια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
carrera
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 05:55:29 μμ »

αυτο νομιζω εχει να κανει με το ειδος του σαιτ που θελει να φτιαξει..αν ο σκοπος ειναι ενα σαιτ τυπου εβαυ,τοτε ναι.και παει αλλου το θεμα.αν ειναι απλα ενα σαιτ αγγελιων για συλλεκτικα,τοτε δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι τετοιο..το car πχ δεν σε καλυπτει σε τιποτα.βαζει ο χ την αγγελια του και το κανονιζει ο αγοραστης να το δει,να το αγορασει κτλ..το ιδιο και η χρυση ευκαιρια..ουτε feedback ουτε προστασια..

Απλώς δημοσίευση αγγελιών θα είναι.
Καταγράφηκε

yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 08:53:51 πμ »

Τι θα ηθελα εγω μπαινοντας σε ενα τετοιο σιτε

Την αμεση επιλογη της χωρας για την οποια ενδιαφερομαι να ψαξω και τελειο θαταν ο αριθμος αναρτημενων αγγελιων για την αντιστοιχη  χωρα .

Μου φαινονται ολα τα επιπλεον περιτα περι κατηγοριων και υποκατηγοριων , θελεις γερμανικο νομισμα μπαινεις στη γερμανια οπου εχουν αναρτηθει 30 αγγελιες ψαχνεις για οτι σε ενδιαφερει.Α λλα  και απο την αλλη ωραια θαταν μαινοντας στα γερμανικα νομισματα να σου αναρτη ας πουμε χρυσα, ασημενια,προ ευρω και ευρω . Αυτο στη περιπτωση που θαχεις μερικες δεκαδες αγγελιες σε αυτη τη χωρα .

Βλεπω το θεμα κατηγοριων να να ειναι πολλες κενες  κατηγοριες και το μονο που θα γινετε  ειναι  να δυσκολευετε η πλοηγηση.
Οσο για τα ελληνικα ναι , ωραια θαταν με τις κατηγοριες οπως τις εχουμε εδω .

Το μονο που σκευτομαι οτι θα μπαινουν αγγελιες του τυπου 20δρχ Παυλου 100 εωρο και Morgan σπανιοτατο 5000 εωρο. τουλαχιστον εδω οταν αναρτητε αγγελια ξερεις οτι ειναι σε πολυ ψαγμενο χωρο απο ολους και πολυ γνωστες στο ειδος.

Οσο για την ασφαλεια συναλαγων παιρνεις το ρισκο οπως σε καθε διαδικτιακη αγγελια .
Η αποψη μου Καλημερα σας
Καταγράφηκε
carrera
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 05:07:36 μμ »

Τι θα ηθελα εγω μπαινοντας σε ενα τετοιο σιτε

Την αμεση επιλογη της χωρας για την οποια ενδιαφερομαι να ψαξω και τελειο θαταν ο αριθμος αναρτημενων αγγελιων για την αντιστοιχη  χωρα .

Μου φαινονται ολα τα επιπλεον περιτα περι κατηγοριων και υποκατηγοριων , θελεις γερμανικο νομισμα μπαινεις στη γερμανια οπου εχουν αναρτηθει 30 αγγελιες ψαχνεις για οτι σε ενδιαφερει.Α λλα  και απο την αλλη ωραια θαταν μαινοντας στα γερμανικα νομισματα να σου αναρτη ας πουμε χρυσα, ασημενια,προ ευρω και ευρω . Αυτο στη περιπτωση που θαχεις μερικες δεκαδες αγγελιες σε αυτη τη χωρα .

Βλεπω το θεμα κατηγοριων να να ειναι πολλες κενες  κατηγοριες και το μονο που θα γινετε  ειναι  να δυσκολευετε η πλοηγηση.
Οσο για τα ελληνικα ναι , ωραια θαταν με τις κατηγοριες οπως τις εχουμε εδω .

Το μονο που σκευτομαι οτι θα μπαινουν αγγελιες του τυπου 20δρχ Παυλου 100 εωρο και Morgan σπανιοτατο 5000 εωρο. τουλαχιστον εδω οταν αναρτητε αγγελια ξερεις οτι ειναι σε πολυ ψαγμενο χωρο απο ολους και πολυ γνωστες στο ειδος.

Οσο για την ασφαλεια συναλαγων παιρνεις το ρισκο οπως σε καθε διαδικτιακη αγγελια .
Η αποψη μου Καλημερα σας

Πολύ ενδιαφέρον! Προς το παρόν θα αφήσω μια κατηγορία "παγκόσμια νομίσματα" και κάθε αγγελία που μπαίνει, θα δημιουργώ και την κατηγορία ανά χώρα.
Βασικά ψιλοέτοιμο είναι το site... Λίγα μένουν να γίνουν.
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 05:42:47 μμ »

Αντε με το καλο!!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
carrera
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 09:28:24 πμ »

Αντε με το καλο!!!

Ευχαριστώ! Χρειάζομαι αγγελίες όμως για να μπορέσω να φτιάξω και κατηγορίες και να δω πώς δουλεύει γενικώς.  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 10:27:55 πμ »

Να βαλω την πρωτη οταν εισαι ετοιμος  ~!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences