Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 12:14:31 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλαστή ή όχι Λίρα Αγγλίας? Αγορά από eBay!  (Αναγνώστηκε 24484 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 18, 2013, 07:42:20 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ, όμως γιατί αυτή η μικρή διαφορά στην περίμετρο.Είναι λογικό? Δηλαδή συμβαίνει λόγω ελλατωματικής κοπής νομισματοκοπείου?

Σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια...πιθανο να ειναι και αυτο που λες ....
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 18, 2013, 07:49:56 μμ »

Συμβαίνει όμως και σε άλλους? Ρωτάω γιατί εσείς εδώ στο στέκι έχετε πολύ μεγαλυτερη πείρα απο μένα.
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 18, 2013, 07:54:09 μμ »

Συμβαίνει όμως και σε άλλους? Ρωτάω γιατί εσείς εδώ στο στέκι έχετε πολύ μεγαλυτερη πείρα απο μένα.

Όπως λέει και ο Αντώνης, είναι γνήσια, αν και η φώτο δεν είναι καλή.

Συμβάινει με αρκετές λίρες να έχουν διαφορά "πάχους" από την μία πλευρά στην άλλη δηλ όταν κοιτάς από το πλάι να βλέπεις αυτό: /\  .

Σε μερικές είναι πολύ έντονο, τόσο που δεν περνούν ούτε από φίλλερ, ενώ σε άλλες ενώ υπάρχει περνούν κανονικά.
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 18, 2013, 08:00:58 μμ »

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.Ησύχασα τουλάχιστον γιατί ήμουν έτοιμος να την πάω πίσω και να τον κατσαδιάσω.Και μια και σας βρήκα μη μου φύγετε να ρωτήσω κάτι ακόμα.Είναι ποτέ δυνατόν μια κίβδηλη λίρα να έχει τον ίδιο ακριβώς ήχο με μια γνήσια πετώντας τη στον αέρα?
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 18, 2013, 08:04:21 μμ »

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.Ησύχασα τουλάχιστον γιατί ήμουν έτοιμος να την πάω πίσω και να τον κατσαδιάσω.Και μια και σας βρήκα μη μου φύγετε να ρωτήσω κάτι ακόμα.


Είναι ποτέ δυνατόν μια κίβδηλη λίρα να έχει τον ίδιο ακριβώς ήχο με μια γνήσια πετώντας τη στον αέρα?


Εχεις τοσο μεγαλη εμπειρια που μπορεις να ξεχωρισεις τον ηχο μιας λιρας 18 καρατιων απο μια 22 καρατιων στριφογυριζοντας την στον αερα    Απορία  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 18, 2013, 08:07:47 μμ »

Εμπειρία όχι.Μουσικό αυτί όμως ναι γιατι τυγχάνει να είμαι και πιανίστας μουσικός .Οπότε ξέρω να ξεχωρίζω τους ήχους με περοσσότερη ευαισθησία !
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 18, 2013, 08:11:04 μμ »

Εμπειρία όχι.Μουσικό αυτί όμως ναι γιατι τυγχάνει να είμαι και πιανίστας μουσικός .Οπότε ξέρω να ξεχωρίζω τους ήχους με περοσσότερη ευαισθησία !

Με αποστομωσες   Έκπληξη Έκπληξη   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 18, 2013, 08:16:46 μμ »

Εμπειρία όχι.Μουσικό αυτί όμως ναι γιατι τυγχάνει να είμαι και πιανίστας μουσικός .Οπότε ξέρω να ξεχωρίζω τους ήχους με περοσσότερη ευαισθησία !

Με αποστομωσες   Έκπληξη Έκπληξη   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 18, 2013, 08:17:53 μμ »

Υπάρχει κάτι που δεν το έχει κάνει κανείς ,μπορεί και παγκοσμείως.Εκτός απο το αυτί, πετάω τη λίρα στον αέρα και τη μετράω με ηλεκτρονικό κουρδιστήρι που μετρά με ακρίβεια!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 19, 2013, 12:35:18 πμ »

Υπάρχει κάτι που δεν το έχει κάνει κανείς ,μπορεί και παγκοσμείως.Εκτός απο το αυτί, πετάω τη λίρα στον αέρα και τη μετράω με ηλεκτρονικό κουρδιστήρι που μετρά με ακρίβεια!

και τι μετραει το κουρδιστηρι?πως ακριβως γινεται αυτο?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 19, 2013, 09:53:17 πμ »

άκυρο φίλε .πλάκα κάνω . Αυτό μετράει με ακρίβεια ήχους και νότες.Δυστυχώς δεν έχει τόση ευαισθησία να μετράει και τον ήχο της λίρας εκτός και αν τον ενισχύσουμε με κάποιον τρόπο.
Να ρωτήσω λίγο ποιά είναι η διαφορά της κόποιας απο την κίβδηλη(εκτός απο τα προφανή ) και σε τί διαφέρει; Επίσης το χρώμα της κόποιας είναι διαφορετικό;
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 19, 2013, 10:16:19 πμ »

Στην κόπια τηρούνται τα τεχνικά χαρακτηριστικά (δλδ περιεκτικότητα σε χρυσό, διαστάσεις) και ο σκοπός που κάποιος κατασκευάζει κόπιες είναι η υπεραξία που μπορεί να κερδίσει λόγο συλλεκτηκότητας, σπανιότητας πουλώντας τέτοια νομίσματα. Το χρώμα της κόπιας συνήθως δεν είναι διαφορετικό μιας και όπως είπα ο σκοπός είναι να κερδίσει ο κατασκευαστής της από την υπεραξία του νομίσματος. Το χρώμα εξαρτάτε πάντα από το υλικό που χρησιμοποιήτε σαν συμπλήρωμα στον χρυσό του νομίσματος.
Για το κίβδηλο δεν αναφέρω το προφανές μιας και όλοι το καταλαβαίνουμε.
 
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 19, 2013, 10:27:28 πμ »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Επομένως δεν συμφέρει κάποιον να πουλήσει σε ιδιώτη λίρα που είναι κόπια αφου όπως μου λες είναι συλλεκτική;θέλω με αυτον τον τρόπο να αποκλείσω το ενδεχόμενο να πεσει κάποιος θύμα απάτης .Δηλαδή να πάρει κόποια αφου δεν συμφέρει τον πωλητή.Γιατί εάν του πουλήσει κίβδηλη θα έχει σίγουρα κάποιες διαφορές στα χαρακτηριστικά της. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 19, 2013, 10:30:01 πμ »

Αρα αποκλείεται να πουλήσει κάποιος μια λιρα κόπια στην τιμή της γνήσιας αφού δεν τον συμφέρι όπως λές .
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 19, 2013, 10:36:39 πμ »

Αρα αποκλείεται να πουλήσει κάποιος μια λιρα κόπια στην τιμή της γνήσιας αφού δεν τον συμφέρι όπως λές .

Τα έχεις μπερδεψει. Σαλάτα τα έκανες.Το αναποδο ισχύει από αυτό που λες.  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences