Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 03:47:53 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καθαρισμός  (Αναγνώστηκε 2368 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostas2345
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 25, 2013, 12:28:47 μμ »

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα μιας που είμαι νέος στο σάιτ. Έχω μια μικρή συλλογή μηδαμινής αξίας και θέλω να καθαρίσω κάποια νομίσματα από βρωμιές για να τα βάλω σε άλμπουμ. Διάβασα για τα χάλκινα να χρησιμοποιήσω ελαιόλαδο, ενώ για τα ασημένια και νίκελ νομίσματα υπάρχει ο καθαρισμός με ηλεκτρόλυση και θέλω να τον δοκιμάσω πιο πολύ από περιέργεια. Εσείς τι λέτε;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 10:23:59 πμ »

καλημερα και χρονια πολλα!θα σου προτεινα να μην κανεις τιποτα απο τα παραπανω που αναφερεις!!!μπορεις να διαβασεις σε παλαιωτερα κειμενα της ιστοσελιδας περι καθαρισμο νομισματων κλπ,αν και το φρονιμωτερο ειναι(εστω και αν ειναι μηδαμινης αξιας)να μην τα πειραξεις καθολου!!!ειδικα αν δεν σε βοηθηση καποιος συλλεκτης με πειρα.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 11:29:46 πμ »

καλημερα και χρονια πολλα!θα σου προτεινα να μην κανεις τιποτα απο τα παραπανω που αναφερεις!!!μπορεις να διαβασεις σε παλαιωτερα κειμενα της ιστοσελιδας περι καθαρισμο νομισματων κλπ,αν και το φρονιμωτερο ειναι(εστω και αν ειναι μηδαμινης αξιας)να μην τα πειραξεις καθολου!!!ειδικα αν δεν σε βοηθηση καποιος συλλεκτης με πειρα.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
+1.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 02:21:56 μμ »

Εγω παντως θα ελεγα αν ειναι μηδαμηνης αξιας οπως λες να τους δωσεις να καταλαβουν!!Καθαρο ασετον μπρασο λαδι ή ηλεκτρολυση αλλαξε τους τα φωτα.Ετσι θα λαμποκ ο π ά νε  μεσα στο αλμπουμ τους.Τι ειχες τι εχασες...Θα πειραματιστεις κιολας!

Επαναλαμβανω μόνο αν ειναι μηδαμινης αξιας...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 09:42:30 πμ »

Εγω παντως θα ελεγα αν ειναι μηδαμηνης αξιας οπως λες να τους δωσεις να καταλαβουν!!Καθαρο ασετον μπρασο λαδι ή ηλεκτρολυση αλλαξε τους τα φωτα.Ετσι θα λαμποκ ο π ά νε  μεσα στο αλμπουμ τους.Τι ειχες τι εχασες...Θα πειραματιστεις κιολας!

Επαναλαμβανω μόνο αν ειναι μηδαμινης αξιας...

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 06:28:08 μμ »

Ερώτηση:Σε νόμισμα αλουμινένιο που απο τη μια μερια είναι ΒU και απο την άλλη έχει υποστεί  κάποια διαβρωση γίνεται τίποτα ή το αφήνουμε ως έχει;
Ελαφρύ τρίψιμο με λάδι σε αυτή την περίπτωση επιτρέπεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2014, 06:53:06 μμ από Sp1 » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences