Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 10:33:25 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 71
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωρίσεις-εκτιμήσεις γραμματοσήμων,μεμονωμένων & επί φακέλλου  (Αναγνώστηκε 285705 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 14, 2013, 12:02:51 μμ »

σε ευχαριστω καλε μου φιλε για τον χρονο σου ... αν καποιος αλλος φιλος γνωριζει κατι περισσοτερο θα το εκτιμουσα να μας πει την γνωμη του ... φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
ΤΟΞΟΤΗΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 14, 2013, 10:41:10 μμ »

http://www.worldestores.us/auction_details.php?name=18911896-GREECE-ERMIS--98-25-Lepta-LH&auction_id=184960#2be96c8c934f καλησπερα δες  και εδω
Καταγράφηκε
lekex
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:37:15 μμ »

Θα ηθελα την γνωμη σας για την αξια των γραμματοσημων αυτων
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 26, 2013, 03:54:20 μμ »

Τιμές Καταλόγου Καραμήτσος 2010 για τα 3 αντικείμενα κάτω:

Α. Φεγιέ Euro 2004 15,00 Ευρώ
Β. Φάκελος πρώτης ημέρας  15,00 Ευρώ
Γ. Φεγιέ Ολυμπιονίκες 35,00 Ευρώ (αυτό έχει βγει μόνο offset εκύπωση, νομίζω)

Καταγράφηκε
lekex
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 26, 2013, 11:43:31 μμ »

Σε ευχαριστω φιλε μου
Καποιες αποριες:Με offset τι εννοεις;
Επισης καποια γνωμη για τα λευκοματα euro 2004  και eurobasket 2005??
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 27, 2013, 08:11:49 μμ »

Απο μια σειρα με φακελλους που επεσε στα χερια μου...βρηκα αυτο .Μπορουμε να μαθουμε τιποτα για παρελθον του?
Σας ευχαριστω ! Νεστωρ.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:34:58 μμ »

Γνωρίζεις ήδη κάτι για αυτά τα γραμματόσημα;
Καταγράφηκε
milosisd
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 28, 2013, 10:41:55 πμ »

Σας καλημερίζω ως νέο μέλος στο στέκι... Ως συνεχιστής των συλλογών γραμματοσήμων και νομισμάτων του πατέρα μου, θέλω να κάνω ένα ξεκαθάρισμα και μια εκτίμηση της αξίας τους. Ξεκινώ λοιπόν με τα γραμματόσημα και κατά καιρούς θα "ενοχλώ" και για άλλα  Χαμόγελο

Έχω δύο πλήρεις σειρές ασφράγιστων γραμματοσήμων και φακέλων πρώτης ημέρας κυκλοφορίας από το 1970 μέχρι και το 2003. Μπορείτε να μου εκτιμήσετε χοντρικά την αξία τους, όπως επίσης και το αν υπάρχει περίπτωση να ενδιαφέρεται κάποιος για όλη τη σειρά και όχι για επιμέρους κομμάτια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Δημήτρης
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 28, 2013, 11:08:10 πμ »

καλημερα φίλε μου,

η αξία τών γραμματοσήμων και των φπηκ είναι μικρή φίλε Δημήτρη. Κάθε σειρά απο το 1970-1985 δεν κάνει πάνω από 1 ευρώ. Οσο πιο κοντά ερχεσαι χρονικά ακριβαίνουν λίγο αλλα μη φανταστείς τρελά πράγματα. Του 2003 λιανική 50-60 ευρώ και άλλα τόσα οι φάκελλοι. Αλλά τώρα αν τα βγάλεις δε νομίζω να βγάλεις τα λεφτά σου.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, οι σειρές του αγίου όρους που είναι σπάνιες πωλούνται κάτω από την ονομαστική τιμή των γραμματοσήμων..κάνει 7,58 ονομαστική και πωλείται 6,5ευρώ στο ebay.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 28, 2013, 11:13:05 πμ »

αγαπητε φιλε δημητρη το ελληνικο γραμματοσημο,και ειδικα της εποχης που αναφερεις εχει παρουσιασει καθετη πτωση!μπορεις να το διαπιστωσεις και μονος σου.αγοραζοντας εναν καινουργιο καταλογο γραμματοσημων,και μετα για μεγαλυτερη διαπιστωση,να ρωτησεις ενα απα τα καταστηματα εμπορων για φιλοτελιστες.για τιμες,κλπ.ημουν και εγω φιλοτελιστης και μαλιστα μελος των ελτα,μεχρι τα μεσα της δεκαετιας του 1990 οταν παρουσιασθηκε αυτη η αποτομη πτωση για διαφορους λογους,που θελει πολυ χρονο για να αναλυσουμε!σημερα εκτος ωρισμενων περιπτωσεων δεν αξιζει τον κοπο να τα πουλησεις,και ειδικα σε εμπορο(ασε που πολλοι ουτε καν δεχονται να τα αγορασουν,λογω πληθωρας!!!!).σιγουρα δεν απαξιωνω κατι που ημουν συλλεκτης αρκετα χρονια,αλλα οι καταστασεις εκει σε οδηγουν!ας πουν και οι αλλοι φιλοι την γνωμη τους!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
milosisd
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 28, 2013, 11:26:58 πμ »

Ήσασταν κατατοπιστικότατοι, ευχαριστώ πολύ. Απλώς θεωρούσα ότι λόγω "σειράς" και συλλεκτικότητας, η αξία τους θα ήταν κάπως μεγάλη.

Επομένως υπάρχει περίπτωση στα υπόλοιπα ασφράγιστα γραμματόσημα που έχω (είτε ελληνικά είτε άλλων χωρών) να υπάρχουν κάποια που έχουν μια αξία, έτσι; Μάλλον το καλύτερο θα ήταν να φωτογραφίσω τη συλλογή και να σας την παρουσιάσω, είτε ολόκληρη είτε επί μέρους, για να δείτε μήπως κι εσάς σας ενδιαφέρει κάτι.

Ευχαριστώ και πάλι!
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 28, 2013, 09:14:10 μμ »

Δεν γνωριζο τιποτα αλλα δεν μπορω να βρω και τιποτα ...και ελεγα πως πεζω τον γκουγκουλο στα δακτυλα....Απλα οσο δεν βρησκω...τοσο φουντονω!
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 28, 2013, 09:55:21 μμ »

[Δεν έχω ασχοληθεί με τα γραμματόσημα της Σάμου, και γράφω τα βασικά από όσα αναφέρει ο κατάλογός μου:]

Γνωστά ως "Χάρτης Σάμου".
Η έκδοσή τους αποφασίστηκε στις 14 Νοεμβριου 1912 και εκτυπώθηκαν στο νησί στο χέρι με σφραγίδες. Προορίζονταν να καλύψουν ανάγκες μέχρι να φτάσουν γραμματόσημα που είχαν παραγγελθεί από την Αθήνα ("Κεφαλή του Ερμή").
https://www.karamitsos.com/auction.php?id=453
Το χαρτί τους είναι λεπτό και η γόμα λεία. Οταν έφτασαν τα νέα γραμματόσημα από την Αθήνα η κυκλοφορία τους διακόπηκε, οι σφραγίδες καταστράφηκαν και όσα δεν είχαν πωληθεί καταστράφηκαν (22/11/1912).  [Δηλαδή μιλάμε για 8 μέρες κυκλοφορίας...]
Υπάρχουν πλαστά γραμματόσημα για αυτή τη σειρά.
http://www.ebay.de/itm/SAMOS-POST-OFFICE-PROVISIONAL-GOVERNMENT-MAP-OF-SAMOS-SET-PAIR-MNG-FALSCHUNG-/130777513466?pt=Briefmarke&hash=item1e72f27dfa
Ο κατάλογος του 2010 τα τιμολογεί σφραγισμένα στα 40 Ευρώ (10+10+20).
[το αντικείμενο δεν είναι ταχυδρομημένο, έτσι δεν είναι;]

Γενικά για την ιστορία της Σάμου:
- από το 1832 έως το 1912 η Σάμος ήταν φόρου υποτελής Ηγεμονία με χριστιανό ηγεμόνα οριζόμενο από την Υψηλή Πύλη (η Ηγεμονία εξέδιδε δικά της γραμματόσημα!!!)
-το Νοέμβριο του 1912 έγινε επανάσταση στο νησί και η Προσωρινή Κυβέρνηση αποφάσισε την ένωση με την Ελλάδα (από το 1912 ως και το 1914 εκδόσεις Προσωρινής Κυβέρνησης)
- το Μάρτη του 1913 η Ελλάδα καταλαμβάνει με στρατό το νησί
- το Φλεβάρη 1914 οι Μεγάλες Δυνάμεις αναγνωρίζουν την ενσωμάτωση στην Ελλάδα
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 28, 2013, 10:38:13 μμ »

Σε ευχαριστω ,ταχυδρομημενο δεν ειναι .....γιατι να βαλουν σφραγιδα ? Μηπως ειναι μια δοκιμη ενοια του φπκ? δεν ξερω .Μηπως και καλα για να αποδειξουν την γνησιοτητα τους αναμεσα στα ψευτικα? Ιδεα δεν εχω ..μαλλον θα μεινουμε σε αυτα που μας ειπες και θα περιμενουν αλλα 100 χρονια στην ντουλαπα!
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 29, 2013, 12:27:53 μμ »

Φαντάζομαι ότι, αν είναι γνήσια τα γραμματόσημα και η σφραγίδα, κάποιος φιλοτελιστής (υπήρχαν ήδη το 1912) πήγε και τα σφράγισε σε έναν λευκό φάκελο για να τα έχει.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 71
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences