Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 07:42:54 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1893 Double Pound  (Αναγνώστηκε 29003 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 20, 2015, 04:59:31 μμ »

Όταν πιστεύουμε ότι ένα νόμισμα είναι κόπια καλό θα είναι να τεκμηριώνουμε και τον λόγο , για παράδειγμα τι μας προβληματίζει και τι δεν μας φαίνεται σωστό με βάση τα κριτήρια που έχουμε για ένα δύλιρο. Το να λέμε απλά είναι κόπια δεν μας κάνει πιο σοφούς και δεν εξηγούμε στους νέους συλλέκτες τι πρέπει να προσέχουν.

Το ότι πολλά είναι πλαστά , ή ότι δεν θα αγοράζαμε από φωτογραφίες δεν τεκμηριώνει την άποψη περί πλαστής κοπής.

Συνήθως λοιπόν το πιο χαρακτηριστικό σημείο στην "veil head " είναι στο πάτημα του ανάγλυφου και στην ένωση μεταξύ του περιδεραίου και του λαιμού. Το συγκεκριμένο λοιπόν δείχνει να έχει πολύ δυνατό πάτημα ,με τα ανάγλυφα μέρη να έχουν χρώμα άσπρο που παραπέμπει σε proof. Επίσης τα δόντια είναι πολύ σημαντικό σημείο αναφοράς. Δεν αναφέρθηκε κανείς σε αυτό.Παρατηρείτε κάτι περίεργο? Εγώ όχι.

Το γυαλιστερό πεδίο μαζί με τα sharp γράμματα + ημερομηνία δείχνουν ένα proof νόμισμα
Τώρα αν κάνω λάθος είναι πιθανό αλλά για την γνησιότητα δεν αμφιβάλω καθόλου....

Ένα δυνατό χτύπημα διακρίνω στο πηγούνι και την φθορά που όλοι βλέπουμε για ένα νόμισμα κατάστασης 61-62. Οι φωτογραφίες 3-4 που ανέβασε ο Αντρέας είναι υπό κατάλληλες γωνίες φωτισμού για να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα..
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 20, 2015, 05:42:42 μμ »


Δεν ξέρει από σπανιότητες. Του είχα ζητήσει ένα δίλυρο και αυτός μου το βρήκε. Δεν ξέρω πόσο το αγόρασε. ϊσως δεν ξέρει ότι είναι και proof. Πάντος αυτή την τιμή θέλει.
Το σίγουρο είναι ότι έχει βγάλει κέρδος και αυτός.
Δεν ξέρω όμως πόσο και δεν με ενδιαφέρει.
Τώρα για proof κομμάτι με Mintage 773 πιστεύω ότι είναι καλή τιμή.


Kαι απο σπανιοτητες ξερει και πολλα ακομα,  αλλα η σπεσιαλιτε του ειναι να βρισκει κοροιδα σαν και σενα να τους χωνει τα χρεπια του σε απιστευτες τιμες ο φιλος σου ο Πορτογαλος  Στριφογύρισμα ματιών

Και κερδος σουπερ θα βγαλει μιας που πληρωσε μονο 1320 ευρω (τοσο το εκτιμησε η αγορα) να το αποκτησει μολις πριν 2 βδομαδες και στο χωνει εσενα 3 χιλιαρικα.

http://www.ebay.co.uk/itm/England-2-Pfund-1893-Prooflike-/361226234181?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=DTFfTAqoIxnr4eqhUlkTf8K4jYA%253D&orig_cvip=true&rt=nc

Και μη νομιζεις οτι αν αξιζε παραπανω απο τα 1300 ευρω που πληρωσε ο φιλος σου θα τον ειχα αφησει εγω να το παρει .. Άνεση

Αντε στην υγεια του κοροιδου καλα πας φιλαρακο  Σαρκασμός Σαρκασμός

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 20, 2015, 06:03:33 μμ »

Οπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος.
Αντώνη, δεν του αρκούν αυτά. Πάρε δραστικά μέτρα. Ρίξε του και μια "κόκκινη" να καταλάβει.
Τριήμερη απαγόρευση αγορών με καθημερινή υποχρέωση παρουσίας του στη γνωστή γωνία!   Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 20, 2015, 06:09:28 μμ »

Αντρεα καλοριζικο.Μολις παραλαβεις θελουμε ωραιες φωτο.Θα σταλει για πιστοποιηση και αφου γραψει PR61-62 θα σκασουν ολοι απο την ζηλια τους.. Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2015, 06:36:47 μμ από milou » Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 20, 2015, 06:49:15 μμ »

Χρήστο το γνωριζω γιατί μια ομάδα λαγωνικών πριν 3 καλοκαίρια την την εβδομαδα της Παναγίας που κανεις δεν έλιωνε λόγω 15αυγουστου . 3 ατομα πουλαγαν τέτοια σεμαγαζια αγορά χρυσού . και ξεκίνησαν απο Αθήνα και εφτασαν Βόλο . μαζί έδιναν και καποιες χρυσές καδένες με παχυα επιχρυσωση που τα οξεαν την έβγαζαν 14κ. Ρωτά κάναν παλιό στην δουλεια σου και θα την ξέρει την ιστορια
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 20, 2015, 07:04:03 μμ »


Δεν ξέρει από σπανιότητες. Του είχα ζητήσει ένα δίλυρο και αυτός μου το βρήκε. Δεν ξέρω πόσο το αγόρασε. ϊσως δεν ξέρει ότι είναι και proof. Πάντος αυτή την τιμή θέλει.
Το σίγουρο είναι ότι έχει βγάλει κέρδος και αυτός.
Δεν ξέρω όμως πόσο και δεν με ενδιαφέρει.
Τώρα για proof κομμάτι με Mintage 773 πιστεύω ότι είναι καλή τιμή.


Kαι απο σπανιοτητες ξερει και πολλα ακομα,  αλλα η σπεσιαλιτε του ειναι να βρισκει κοροιδα σαν και σενα να τους χωνει τα χρεπια του σε απιστευτες τιμες ο φιλος σου ο Πορτογαλος  Στριφογύρισμα ματιών

Και κερδος σουπερ θα βγαλει μιας που πληρωσε μονο 1320 ευρω (τοσο το εκτιμησε η αγορα) να το αποκτησει μολις πριν 2 βδομαδες και στο χωνει εσενα 3 χιλιαρικα.

http://www.ebay.co.uk/itm/England-2-Pfund-1893-Prooflike-/361226234181?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=DTFfTAqoIxnr4eqhUlkTf8K4jYA%253D&orig_cvip=true&rt=nc

Και μη νομιζεις οτι αν αξιζε παραπανω απο τα 1300 ευρω που πληρωσε ο φιλος σου θα τον ειχα αφησει εγω να το παρει .. Άνεση

Αντε στην υγεια του κοροιδου καλα πας φιλαρακο  Σαρκασμός Σαρκασμός


Κύριε Αντώνη,

δεν θυμάμαι να σας έχω προσβάλει με αυτόν τον τρόπο ούτε πιστεύω ότι σας έχω δώσει το δικαίωμα να με αποκαλείται κορόιδο.
Η συμπεριφορά σας δεν αρμόζει σε διαχειριστεί αυτού του στεκιού. Δεν αμφιβάλω για τις ικανότητες σας και σίγουρα είστε ειδήμων στα νομίσματα. Η συμπεριφορά σας όμως είναι απαράδεκτη.
Όσο για τον κύριο που είπε να με αποκλείσετε από το στέκι δεν καταλαβαίνω τον λόγο και ας μας εξηγήσει το γιατί.


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2015, 07:29:28 μμ από epop » Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 20, 2015, 07:07:20 μμ »

Για το αν είναι χρέπι βάζω στοίχημα ότι είναι proof. Θα το δείξει η πιστοποίηση.
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 20, 2015, 07:19:55 μμ »


Δεν ξέρει από σπανιότητες. Του είχα ζητήσει ένα δίλυρο και αυτός μου το βρήκε. Δεν ξέρω πόσο το αγόρασε. ϊσως δεν ξέρει ότι είναι και proof. Πάντος αυτή την τιμή θέλει.
Το σίγουρο είναι ότι έχει βγάλει κέρδος και αυτός.
Δεν ξέρω όμως πόσο και δεν με ενδιαφέρει.
Τώρα για proof κομμάτι με Mintage 773 πιστεύω ότι είναι καλή τιμή.


Kαι απο σπανιοτητες ξερει και πολλα ακομα,  αλλα η σπεσιαλιτε του ειναι να βρισκει κοροιδα σαν και σενα να τους χωνει τα χρεπια του σε απιστευτες τιμες ο φιλος σου ο Πορτογαλος  Στριφογύρισμα ματιών

Και κερδος σουπερ θα βγαλει μιας που πληρωσε μονο 1320 ευρω (τοσο το εκτιμησε η αγορα) να το αποκτησει μολις πριν 2 βδομαδες και στο χωνει εσενα 3 χιλιαρικα.

http://www.ebay.co.uk/itm/England-2-Pfund-1893-Prooflike-/361226234181?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=DTFfTAqoIxnr4eqhUlkTf8K4jYA%253D&orig_cvip=true&rt=nc

Και μη νομιζεις οτι αν αξιζε παραπανω απο τα 1300 ευρω που πληρωσε ο φιλος σου θα τον ειχα αφησει εγω να το παρει .. Άνεση

Αντε στην υγεια του κοροιδου καλα πας φιλαρακο  Σαρκασμός Σαρκασμός





 Έκπληξη τι λαγωνικο εισαι εσυ ωρε?  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 20, 2015, 07:25:00 μμ »

αν δεν το εχεις παρει.... ακου τον Αντωνη και αστο.... η ιστορια εχει δειξει οτι το εχει με τους βαθμους.... τουλαχιστον σε ενα δυσκολο 5δολλαρο που ειχα εγω, ηταν καθετος στο βαθμο που μου ειχε πει , χωρις +- και ετσι ακριβως γυρισε το νομισμα.....
τωρα αν το εχεις παρει ηδη, ευχομαι να κανει λαθος μια φορα και να μην εχεις τοσο μεγαλη χασουρα....

Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 20, 2015, 07:31:32 μμ »

αν δεν το εχεις παρει.... ακου τον Αντωνη και αστο.... η ιστορια εχει δειξει οτι το εχει με τους βαθμους.... τουλαχιστον σε ενα δυσκολο 5δολλαρο που ειχα εγω, ηταν καθετος στο βαθμο που μου ειχε πει , χωρις +- και ετσι ακριβως γυρισε το νομισμα.....
τωρα αν το εχεις παρει ηδη, ευχομαι να κανει λαθος μια φορα και να μην εχεις τοσο μεγαλη χασουρα....



Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου.
Είδη έχω καταθέσει 2500 euro και του είπα ότι τα άλλα 500 euro θα τα πάρει εάν πιστοποιηθεί.
Εάν βγει proof θα του δώσω 1500
Και πιστεύω αυτά τα κομμάτια δεν έχουν τιμή είναι πάρα πολύ σπάνια

Ευχαριστώ τα παιδιά του στεκιού που με βοήθησαν με τις πληροφορίες τους.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 20, 2015, 08:23:49 μμ »


Κύριε Αντώνη,

δεν θυμάμαι να σας έχω προσβάλει με αυτόν τον τρόπο ούτε πιστεύω ότι σας έχω δώσει το δικαίωμα να με αποκαλείται κορόιδο.
Η συμπεριφορά σας δεν αρμόζει σε διαχειριστεί αυτού του στεκιού. Δεν αμφιβάλω για τις ικανότητες σας και σίγουρα είστε ειδήμων στα νομίσματα. Η συμπεριφορά σας όμως είναι απαράδεκτη.
Όσο για τον κύριο που είπε να με αποκλείσετε από το στέκι δεν καταλαβαίνω τον λόγο και ας μας εξηγήσει το γιατί.


Kερια και λιβανια Ανδρεα μου

εχω καθε δικαιωμα να σου μιλαω ετσι μιας και σε ξερω και με ξερεις πολυ καλα και προχθες που βρεθηκαμε παλι τα ιδια σου σουρα και χειροτερα και απο κοντα για τις επιπολαιες αγορες και τα λεφτα που πετας τσαμπα .

Ο λογος που στα χωνω ειναι επειδη σε θεωρω φιλο μου και ενω εχεις ολα τα περιθωρια να  "με εκμεταλευτεις" σε οτι θες να μαθεις και να αγορασεις χωρις να αποκτα ο πωπος σου αποτυπωματα,  εσυ κανεις του κεφαλιου σου .


Υ.γ Και που σαι Ανδρικο μου, την Κυριακη που θα  'ρθεις στο μαγαζι αμα σου βασταει μπες και πες μου Κυριε Αντωνη και αν δε σε χωσω μες το ψυγειο της ΕΒΓΑ να μην ξαναβγαλω ΜS θυρεο της Βικουλας  Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 20, 2015, 08:32:30 μμ »

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου.
Είδη έχω καταθέσει 2500 euro και του είπα ότι τα άλλα 500 euro θα τα πάρει εάν πιστοποιηθεί.
Εάν βγει proof θα του δώσω 1500
Και πιστεύω αυτά τα κομμάτια δεν έχουν τιμή είναι πάρα πολύ σπάνια
Ευχαριστώ τα παιδιά του στεκιού που με βοήθησαν με τις πληροφορίες τους.

Aρα ρε φίλε ουσιαστικά το έχεις αγοράσει ήδη...Πλαστό ή μή πλαστό, κόπια ή μη κόπια, αφού η αγορά το έχει εκτιμήσει ήδη σε δημοπρασία στα 1320€, με ποιά λογική να δώσεις 3000€ για το ίδιο νόμισμα; Απορία
Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 20, 2015, 08:37:06 μμ »

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου.
Είδη έχω καταθέσει 2500 euro και του είπα ότι τα άλλα 500 euro θα τα πάρει εάν πιστοποιηθεί.
Εάν βγει proof θα του δώσω 1500
Και πιστεύω αυτά τα κομμάτια δεν έχουν τιμή είναι πάρα πολύ σπάνια
Ευχαριστώ τα παιδιά του στεκιού που με βοήθησαν με τις πληροφορίες τους.

Aρα ρε φίλε ουσιαστικά το έχεις αγοράσει ήδη...Πλαστό ή μή πλαστό, κόπια ή μη κόπια, αφού η αγορά το έχει εκτιμήσει ήδη σε δημοπρασία στα 1320€, με ποιά λογική να δώσεις 3000€ για το ίδιο νόμισμα; Απορία
Ναι το αγόρασα σήμερα μετά την εκτίμηση που έκαναν κάποια παιδιά στο στέκι.
Έχω αγοράσει και άλλα κομμάτια από αυτόν και δεν βγήκαν τόσο καλα
Τώρα εάν αυτός το αγόρασε 1300 euro μαγκιά του.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βγει γνήσιο και αν είναι proof ακόμη καλύτερα.
Μην ξεχνάς ότι έχουν κοπεί μόνο 773 κομμάτια (εάν είναι proof)
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 20, 2015, 08:40:33 μμ »

το ερώτημα είναι ένα για να μην χασομεράμε...είναι proof  Φιλί Φιλί ?
Καταγράφηκε

AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 20, 2015, 08:42:02 μμ »

το ερώτημα είναι ένα για να μην χασομεράμε...είναι proof  Φιλί Φιλί ?
Θα το δείξει η νεκροψία μετά την πιστοποίηση....... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Ας μας πει ο Αντώνης τι πιστεύει.... άσχετα αν με έπιασε τον κώλο ή όχι Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences