Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 01:34:43 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασημενια κινεζικα νομισματα-κινεζικα panda 1 ουγγιας  (Αναγνώστηκε 49347 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 04:16:21 πμ »

αυτα τα Panda.... μας εχουν κανει ζημια! ειναι πανεμορφα αλλα εχει τοσα πλαστα....

προσφατα ειδα και εγω πλαστα! μαλιστα ο πωλητης... (δεν τον ξερω...) εγραψε μετα καποια πραγματα στις δημοπρασιες του που εγω προσωπικα διαφωνω!!! επαναλαμβανω οτι δεν το ξερω... και δεν εχω προθεση να του επιτεθω... απλα αυτα που λεει δεν τα θεωρω σωστα εστω κι αν αναφερει οτι ασχολειτε απο το 1986!
εγω... ενα εχω μονο... και δεν εχω ψαξει και πολλα.. αλλα...

γραφει οτι ειναι 3 τα νομισματοκοπεια που κοβουν παντα... 2 στην κινα και ενα στις ΗΠΑ!!!!
εγω νομιζω οτι ειναι 9 τα νομισματοκοπεια και ειναι ολα Στην Κινα!!! ειναι δυνατον να κοβει η αμερικη νομισμα που ειναι μαλιστα ον μεγαλυτερος αντιπαλος του walking libery που εχει;;; και τι δουλεια εχει η ΗΠΑ!!!
οι κινα εχει νομισματοκοπεια που φυσανε..... εδω φυσανε τα κιβδηλοπειια τους!! Χαχαχα

Εγραφε μετα οτι οι εταιριες πιστοποιουν τα νομισματα αυτα αναλογα με το που ανοικουν...
υπαρχουν 3 κατηγοριες.... αυτα που ειναι απο 28γρ εως λιγοτερο των 30.4 γρ και παιρνουν πιστοποιηση ΜS 68
αυτα που ειναι απο 31.4γρ εως 31.7γρ και παιρνουν MS69 και τελος αυτα που ειναι 31.1γρ ακριβως (μαλιστα αναφερει οτι αυτο ειναι το αμερικανικης κοπης!) που παιρνει πιστοποιηση MS70!

Δεν ξερω ποιος ειναι αλλα παει καλα;;; θα αγορασω Παντα της 1 ουγκιας 31.1γρ και θα ειναι 28 και θα πω οτι ειναι γνησιο;;;; τα 3.1 γρ που λειπουν ειναι ενα νομισμα!!! ειναι το 1/10 της ουγκιας!

αν ηταν στα χρυσα... το χασιμο ειναι πανω απο 200 ευρω αν δεν κανω λαθος!!!!

μετα.. τα ποιο βαρια... 31.7γρ;;;; πανω απο μισο γραμμαριο παραπανω;; ξερω γω......

οι ουγκιες ειναι ουγκιες και αυτο αγοραζεις!!! μιλαμε παντα για καθαρο μεταλλο και με συγκεκριμενο βαρος!

αυτο που αναφερει ο τυπος για τις εταιρειες ειναι τουλαχιστον δυσφημηση! αν το κανουν αυτο... ειναι απαραδεκτες! αλλα δεν υπαρχει περιπτωση ουτε το ονομα τους να χαλασουν ουτε τιποτα...
μπορει καποιες απο λαθος να περασε κανενα πλαστο πολυ καλο... αλλα οχι και ετσι οπως τα λεει ο τυπος!
εδω δεν πιστοποιουν καθαρισμενα και θα πιστοποιησουν  αυτα των 28γρ;;;;;;

Α! ξεχασα.... αναφερει οτι αυτη η αλλαγη βαρους ειναι γιατι οι κινεζοι χρησιμοποιουν ανακυκλομενο ασημι!!!
μα... το περισσοτερο δεν ειναι ετσι;;; παντου γινεται!!! λιωνεται το μεταλλο... καθαριζετε και επαναχρησιμοποιητε! αυτο γινονταν ακομα και στο βυζαντιο στους σολιδους κτλ! γιατι χανει βαρος το μεταλλο;;; θα τρελλαθουμε τελειως;

τα νομισματα αυτα ειναι οντως επενδυτικα! Τα κοβουν ωστε αντι να παρεις σαν επενδυση πλακα ασημιου ή χρυσου κτλ... το παιρνεις σε round.... και το κανουν ενα ειδος νομισματος... με υποτυπωδη ονομαστικη αξια... Ο αναργυρος ξερει την ιστορια αν θυμαμαι καλα... γιατι αρχισαν επισημα να τα κανουν αυτα τα νομισματα! Τωρα... αλλαζουν παραστασεις για ενα πολυ εξυπνο λογο.... προσελκυουν αγοραστες! Ποιος μπορει να αντισταθει σε ενα τετοιο κουκλακι;;; ακομα και μη συλλεκτες τα θελουν!!!
Ο καναδας εχει αρχισει και βγαζει τα αντερα του τα Maple leaves... με χρωμα, με ολογραμματα... οτι φανταστεις!!! Ετσι ειναι...

Ενας συλλεκτης αμερικανος ειχε πριν λιγα χρονια γραψει στο φορουμ του ΕΒΑΥ... και αναφερε οτι ειχε παρει παντακια... αλλα κατι δεν πηγαινε καλα.... ενω ηταν τελεια... εχαναν στο ζυγι.... επιασε λοιπον και τα εκοψε στην μεση!!! το εσωτερικο ηταν χαλκος και ενα αλλο ασπρο μεταλο και απο πανω ειχε μια στρωση ελαφρως χοντρη.... σε ασημι... αλλα ηταν μαπα το καρπουζι και εκλαιγε τα λεφτα του... ειχε παρει πολλα!

Χωρις παρεξηγηση.... και αυτο ειναι καθαρα δικη μου γνωμη.... το γεγονος οτι καποιος το εχει παρει απο κινα δεν μου λεει κατι.... μονο αν το πηρε με αποδειξεις απο το νομισματοκοπειο κτλ....
και επειδη υπαρχουν πολλες μουφες... εξεταζετε τα παντα! Αυτο το λεω γιατι μπορει να αποφευγουμε τους κινεζους αλλα αν αγορασει ενας αμερικανος απο κινεζο μια μουφα και χωρις να το ξερει παντα... το πουλησει σε γερμανο... και ο γερμανος σε εμενα.... εγω το πηρα απο ευρωπαιο που το πηρε απο αμερικανο... οποτε μιλαμε για ας πουμε ποιο ασφαλης αγορα... αλλα το νομισμα δεν παυει να ειναι μουφα, ενω ο κινεζος χαθηκε στον δρομο.... Κλείσιμο ματιού

τωρα... το γεγονος που ειδα παραπανω... να ειναι και τα 2 νομισματα ουγκιες και το αλλο να ειναι ποιο χοντρο... (ειδα την διαφορα που αναφερθηκε στα χιλιοστα και δεν ειναι μικρη!).... δεν γινεται!!! ειναι αδυνατο!!! ειναι σαν να σου λεω οτι ο χοντρος και ο λιγνος ειναι στα ιδια κιλα και απλα παιζει το ματι σου... χαχαχαχα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 08:05:49 πμ »

ο καθενας λεει οτι θελει για να πουλησει Κλείσιμο ματιού
κοινη λογικη χρειαζεται.Θα σχολιαστει καποια στιγμη το τι γραφει αυτος ο πωλητης αλλα τωρα δεν υπαρχει χρονος.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 09:02:00 πμ »

Εχει γινει χαμός στο αλλο γνωστο σαιτ με το θεμα του πωλητη ,εχει ενημερωθει οτι ειναι πλαστα και το αρνειται ,θα μας τρελανει ολους με αυτα που γραφει,προσωπικα το ειχα αντιληφθει απο καιρο που τα πουλουσε 23 ευρω αν θυμαμαι καλα και αρκετοι αγορασαν απο την παρτιδα των 30 οπως ισχυριζοταν.ειναι του 2010 ολα ,και προσοχη ειναι 5-6  σλαμπαρισμενα δειχνουν γνησια φυσικα σε αλλη τιμη,αλλα με τοσα που γινωνται και γι αυτα επιφυλασσωμαι δηλαδη δεν θα μου κανει εντυπωση αν δω σλαμπαρισμενο πλαστο*με δολιο τροπο* χωρις φυσικα να ευθυνεται η εταιρια πιστοποιησης,καλη σας εβδομαδα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2011, 11:23:19 πμ από diaylosark » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 15, 2012, 04:18:22 μμ »

αν και τα νομισματα ηταν καιρο στην κατοχη μου τωρα τα πιστοποιησα.Ειναι ομορφα κερματα και σιγα σιγα συμπληρωνεται η συλλογη μου με τα παντα,τα κινεζικα bullion(επενδυτικα) νομισματα.Βγαινουν σε διαφορες εκδοσεις σε χρυσα και ασημενια.

2002 μια ουγγια 999 ασημι.το σχεδιο ειναι το ιδιο μ αυτο του 2001
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 15, 2012, 04:18:51 μμ »

απο κοντα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 15, 2012, 04:20:13 μμ »

και απο πισω
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 15, 2012, 04:21:18 μμ »

και 1993 μιση ουγγια

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 15, 2012, 04:21:44 μμ »

και
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 15, 2012, 04:22:08 μμ »

πισω
Καταγράφηκε
ATHAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49


ΚΑΠΕΤΑΝ ΖΩΗΣ


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 09:27:05 μμ »

Καλησπέρα, επειδή μου πέσανε στα χέρια μερικά ασημένια νομίσματα της 1 ουγγιάς.
Eπειδή κυκλοφορούν και πολλάπλαστά κάθησα και μέτρησα τις διαστάσεις των νομισμάτων για να υπολογίσω τον όγκο τους και βρήκα τα παρακάτω στοιχεία.
1. Μετρώντας με το παχύμετρο το πάχος τους διαπίστωσα ότι στο ίδιο νόμισμα, υπήρχαν διακυμάνσεις πχ σε ένα Αmerican silver Eagle 1oz από 2,78 έως 3mm και σε 1 panda από 2,78 έως 2,9mm.

2. Οι όγκοι (κατά προσέγγιση) των νομισμάτων ήταν ανά είδος:
Kookabura 1oz  silver 999 D=40,4mm, Thick=2,82mm  V=3,613cm3
Koala 1oz  silver 999  D=40,5mm, Thick=2,95mm V=3,798cm3
Panda 1oz  silver 999  D=40,2mm, Τhick=2,83mm V=3,558cm3
Silver Eagle 1oz  silver 999  D=40,57mm, Thick=2,90mm V=3,746cm3
Mexican 1 onza plata pura Ley999 D=36mm, Τhick=3,45mm V=3,501cm3

Mε βάση την πυκνότητα του ασημιού που είναι 10,497 g/cm3, οι μάζες των νομισμάτων είναι αρκετά πάνω από 31,1 γραμμάρια (1 οζ). Μπορεί κάποιος να βοηθήσει, πως μπορώ να καταλάβω αν τα νομίσματα είναι εντάξει και αν οι διαστάσεις που μετράω είναι σωστές;


Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:14:48 μμ »

την ιδια συζητηση ειχα και με φιλο απο το στεκι παλι σημερα.Υπαρχουν καποιες αποκλισεις στα νομισματα της μιας ουγγιας.Συνηθως τα νομισματα ζυγιζουν πανω απο 31,1 γραμμαρια. Αυτο νομιζω οτι συμβαινει λογω μαζικης παραγωγης που γινεται ιδιως τα τελευταια χρονια.Μονο φετος η παραγωγη των silver eagles ειναι πανω απο 10 εκατομμυρια.Το ιδιο και στα κινεζικα παντα.Αποκλιση ενος δεκατου του γραμμαριου λοιπον νομιζω οτι δικαιολογειται.
Τωρα για τις διαστασεις πιστευω οτι αν εχεις μεγαλες αποκλισεις στην μετρηση που κανεις οσο αφορα τον ογκο δεν εχεις παρα να κοψεις ενα νομισμα στη μεση για να δεις την συσταση απο μεσα.Εγω ειμαι σιγουρος ομως οτι ή το παχυμετρο σου εχει προβλημα ή εσυ δεν μετρας σωστα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:26:40 μμ »

μαζι με τα κερματα NCS παρελαβα και και τα κινεζικα που ειχα στειλει στην ΝGC. Eτσι η συλλογη αυξανεται

2006 κινεζικο παντα ms68


Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:38:42 μμ »

Να τα χαίρεστε, κύριε Ανάργυρε. Μια ερώτηση αν μου επιτρέπετε. Έχω ένα μονόλεπτο του 1830 και ένα του 1831 και θα ήθελα για λόγους προστασίας να τα στείλω στην NCA και μετά σε σλαμπ. Πιστεύω ότι τέτοια μικρά νομίσματα πρέπει να προστατεύονται. Πως μπορεί να γίνει αύτο; Σας ευχαριστώ, Γιάννης
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:44:42 μμ »

θα σου στειλω την διευθυνση μου μ προσωπικο μηνυμα.Εχω μερικα κερματα να στειλω στην NCS το επομενο διαστημα.
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:53:54 μμ »

Σας ευχαριστώ, να μου πείτε και τι χρήματα να σας στείλω. Μάλλον θα τα βάλω στον ίδιο φάκελο με τα νομίσματα. Δυστυχώς το μονόλεπτο 1831 έχει πιάσει πρασινίλα, το πέρασα με καθαρό οινόπνευμα άλλα ποτέ δεν ξέρεις.

http://prntscr.com/lnt06

http://prntscr.com/lnt3u
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences