Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 01:37:37 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: conservation στην Αμερικη  (Αναγνώστηκε 16255 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 07, 2012, 08:15:35 μμ »

πριν


μετα

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2012, 08:46:35 μμ από epop » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 08:21:22 μμ »

πριν


μετα

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2012, 08:46:13 μμ από epop » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 08:28:01 μμ »

πριν



μετα
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2012, 12:54:53 μμ από epop » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 08:37:10 μμ »

πριν


μετα

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 08:41:53 μμ »

πριν



μετα

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2012, 12:49:20 μμ από epop » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 08:47:23 μμ »

πριν



μετα

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 09:49:01 μμ »

παντως, απο οτι παρατηρω,περα απο το καθαρισμα,που σιγουρα κανουν, σε καποιο νομισμα,μοιαζει σαν να τοποθετουν καποιο υγρο?αλοιφη? γιατι φαινεται καθαρα,οτι τα νομισματα, σαν να ειναι περασμενα με κατι που ,που χανουν την ξηροτητα τους!!! ας το πουμε ετσι.το εχω παρατηρησει,και σε δικα μου,οπως και στο αυστριακο ταλληρο,του φιλου αναργυρου.ισως ειναι καποιο υλικο που τα προφυλασει?αν και το κουτι της πιστοποιησης,ειναι αρκετα ασφαλες.σιγουρα οι εταιρειες κανουν σοβαρη,και στανταρ εργασια συντηρησης,και ιδιαιτερα καθαρισμου,που ειναι και το φλεγον θεμα,σε ενα ακριβο,αλλα οξειδωμενο κομματι.αν και στο θεμα πιστοποιησης,ειμαι ουδετερος,γιατι υπαρχουν τα, συν και πλην.στα υψηλης καταστασεως νομισματα,πιστευω οτι χρειαζεται.οσο για το καθαρισμα,μαλλον,επιβαλεται.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 11:06:58 μμ »

πριν


μετα
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 01:24:55 μμ »

ακρως εντυποσιακο στον Καποδιστρια.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
sofronis8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 09:00:43 μμ »

και μενα ο καποδιστριας με εντυπωσιασε.

πολυ καλη παρουσιαση φιλε μου.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 09:50:06 μμ »

Εμένα μόνο ο Καποδίστριας δεν μου άρεσε. Στη πρώτη φωτό με το΄φοίνικα το καθάρισαν, αλλά σαν να δημιουργήθηκαν πόροι.

100% φαίνεται πλέον καθαρισμένο. Επιπλέον η πρασινίλα μπορούσε να φύγει με καλύτερο τρόπο (χωρίς να γίνουν οι πόροι). Τη στιγμή που μπήκε και στη βιτρίνα χωρίς αέρα, δεν θα ξαναεμφανιζόταν.

Προσωπική άποψη...

Όσο αφορά το Γερμανικό, επειδή τα ακυκλοφόρητα (επαναλαμβάνω ακυκλοφόρητα) είναι συνήθως από 64άρια περιλαμβανομένων και πάνω, έχετε δει πολλά AU (MS61) να γυαλίζουν εάν δεν φωνάζουν ότι είναι καθαρισμένα?

Χρόνια Καλά σε όλους!!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 10:13:34 μμ »

Φιλε Νικο ποροι φανηκαν οπου το νομισμα ειχε προβλημα!!
Αν δεν αφαιρεσουν το προβλημα θα συνεχισει να τρωει το νομισμα!!
Μετα αναφερεις < Επιπλέον η πρασινίλα μπορούσε να φύγει με καλύτερο τρόπο (χωρίς να γίνουν οι πόροι).>
Λες να ειναι σωστος ο τροπος που σκεφτεσε και να μην τον ξερουν αυτοι?
Λες να υπαρχει τροπος να φυγει η πρασινηλα και να μην δημιουργηθουν ποροι και να μην τον χρησιμοποιουν?
Συγνωμη που τους εχω τυφλη εμπιστοσυνη σε αυτο που κανουν (εχω στειλει τρεις φορες και επεται και συνεχεια) και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα , τους θεωρω αυθεντιες πανω σε αυτο που κανουν!!
Προσωπικη αποψη και εκτιμηση.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 10:34:34 μμ »

Ομολογω οτι η οπτικη βοηθεια που εμφανιζεται στις φωτογραφιες του Αναργυρου ειναι σημαντικη στα πριν και μετα ενως νομισματος που εχει υποστει επαγγελματικο καθαρισμα,δεν βλεπω ομως καμμια απολυτως διαφορα απο το αποτελεσμα που μπορει να παρει καποιος ο οποιος κανει καθαρισμο με ηλεκτρολυση λιγων δευτερολεπτων φυσικα δεν συνιστω τον πειραματισμο σε ακριβα νομισματα αλλα οσοι απο μας εχουν κανει αρκετα παρομοια πειραματα με νομισματα ευτελους αξιας εχουν παρει δυνατα αποτελεσματα χωρις την παραμικρη φθορα η εμφανιση καθαρισμου του πεδιου ενως νομισματος ακομα και με με την καλυτερη εμφανιση φωτογραφιων  πριν και μετα, η και εμφανιση του νομισματος σε μεγαλου μεγεθους οθονη υπολογιστη για συγκριση φωτογραφιων πριν και μετα ,η ηλεκτρολυση κυριολεκτικα αν εχουν γινει καλες επιλογες μετα απο πειραματισμους των καταληλων ηλεκτρολυτικων προιοντων κανει θαυματα σε αναλογως του μεταλλου κατασκευης νομισματα ,το μονο που δεν επαναφερεται ειναι το σμαλτο αν και γι αυτο εχω επιφυλαξη διοτι γνωριζω μεθοδους που οπτικα ξεγελουν και αν το νομισμα ηδη εχει σλαμπαριστει κανενας δεν μπορει να ελεγξει ,τα χαλκινα θελουν ειδικο χειρισμο και οχι οξυνα διαλυματα ηλεκτρολυσης ,ισχυριζωμαι οτι με μια απλη μεθοδο ενως τροφοδοτικου συνεχους ρευματος κατω απο 12 VOLT,δυο ακροδεκτες η καλυτερα δυο μεταλικα στοιχεια που αγκαλιαζουν το νομισμα περιμετρικα της οδοντωσης *εχει σημασια αυτο*ενα πλαστικο κουβα ενα γαλβανισμενο μεταλικο στοιχειο οπως μια βιδα μεγαλη π,χ και ζεστο νερο και κυριως πειραματισμο με ηλεκτρολυτες ο καθε ενας απο εμας μπορει να κανει το μικρο του αξιοζηλευτο θαυμα,σε καμμια περιπτωση δεν *θεραπευεται *η διαβρωση ομως ,απλα συντηρειται ,καλο σας βραδυ,αν υπαρχουν αντιρρησεις σεβαστες φυσικα.  
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 11:38:30 πμ »

Φιλε Νικο ποροι φανηκαν οπου το νομισμα ειχε προβλημα!!
Αν δεν αφαιρεσουν το προβλημα θα συνεχισει να τρωει το νομισμα!!
Μετα αναφερεις < Επιπλέον η πρασινίλα μπορούσε να φύγει με καλύτερο τρόπο (χωρίς να γίνουν οι πόροι).>
Λες να ειναι σωστος ο τροπος που σκεφτεσε και να μην τον ξερουν αυτοι?
Λες να υπαρχει τροπος να φυγει η πρασινηλα και να μην δημιουργηθουν ποροι και να μην τον χρησιμοποιουν?
Συγνωμη που τους εχω τυφλη εμπιστοσυνη σε αυτο που κανουν (εχω στειλει τρεις φορες και επεται και συνεχεια) και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα , τους θεωρω αυθεντιες πανω σε αυτο που κανουν!!
Προσωπικη αποψη και εκτιμηση.

Σίγουρα γνωρίζουν καλύτερα. Αυτό που ενοούσα είναι ότι όταν βγάλεις τη πρασινόλα ακόμη και με το χέρι και κατόπιν το βάλεις σε αεροστεγή συσκευασία, δεν ξαναβγαίνει.

Το δεύτερο, συμφωνώ απόλυτα ότι οι πόροι προέρχονται από το νόμισμα και όχι από το καθάρισμα. Όμως η απόδειξη (λόγω εμφάνισης ευκρινών πόρων) ότι το νόμισμα καθαρίστηκε, δεν το υποβιβάζει κατά την άποψή σου?
Προσωπικά θεωρώ ότι τα καθαρισμένα νομίσματα χάνουν αξία. Πολύ δε περισσότερο τα φτιαγμένα όπως αυτά. Το ότι τα σλαμπάρουν βέβαια, γνωρίζετε την άποψή μου.

(Πέντε κρίκοι ένα ....χιλιάρικο!).
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 12:10:00 μμ »

Το δεύτερο, συμφωνώ απόλυτα ότι οι πόροι προέρχονται από το νόμισμα και όχι από το καθάρισμα. Όμως η απόδειξη (λόγω εμφάνισης ευκρινών πόρων) ότι το νόμισμα καθαρίστηκε, δεν το υποβιβάζει κατά την άποψή σου?

Απεναντιας πανω σε αυτο υπαρχει μια μεγαλη μεριδα συλλεκτων παγκοσμια η οποια ζηταει απο την NGC τα νομισματα που εχουν περασει απο την NCS να το αναγραφουν πανω στο σλαμπ διοτι τους δινει παραπανω αξια και παραπανω σιγουρια οτι το νομισμα το συγκεκριμενο για αρκετα χρονακια δεν θα παρουσιασει προβλημα!!
Προσωπικα αγορασα προσφατα ενα Κρητικο μονολεπτο το οποιο ειναι μεσα σε σλαμπ και εχει προβλημα!
Ο πρωην ιδιοκτητης του ενω εβλεπε οτι το νομισμα πασχει απο μπιχλα (σημαδια που δειχνουν οτι θα εκδηλωθει πρασινηλα) το εβαλε σε σλαμπ!!
Εν γνωση μου το πηρα μια και ειχε καλο βαθμο και στην επομενη αποστολη θα ειναι μεσα για καθαρισμα!!
Αν το αφησω ετσι σε 10 χρονια το νομισμα δεν θα βλεπετε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences