Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 01:58:13 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΔΕΣΜΙΔΩΝ UNC  (Αναγνώστηκε 5690 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
miou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 955



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 14, 2016, 11:43:17 πμ »

Ενδιαφέρομαι τι υπεραξία μπορεί να έχουν δεσμίδες (100 χαρτονομίσματα) 100€, 200€, 500€ ευρω και 100$ σε καταστάσεις αυστηρώς UNC.
Ρωτάω επειδή θα ταξιδέψω σύντομα για να ξέρω αν συμφέρει να φέρω καμμία προς πώληση  Μεγάλο χαμόγελο
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 14, 2016, 11:53:46 πμ »

Δηλαδή αξίας έκαστη 10.000,20.000 και 50.000 ευρώ;
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 955



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 14, 2016, 11:55:30 πμ »

Nai έκαστη, ξεχωριστά
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 14, 2016, 11:57:34 πμ »

Άν τά χεις,φέρτα! Μικροπραματα 80 χιλιάρικα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 14, 2016, 12:23:31 μμ »

Ενδιαφέρομαι τι υπεραξία μπορεί να έχουν δεσμίδες (100 χαρτονομίσματα) 100€, 200€, 500€ ευρω και 100$ σε καταστάσεις αυστηρώς UNC.
Ρωτάω επειδή θα ταξιδέψω σύντομα για να ξέρω αν συμφέρει να φέρω καμμία προς πώληση  Μεγάλο χαμόγελο
Ευχαριστώ

εν μέσω C.C. Απορία??
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
miou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 955



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 14, 2016, 12:30:04 μμ »

Η εισαγωγή δεν έχει περιορισμούς.
Καταγράφηκε
xasf
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 14, 2016, 12:38:09 μμ »

Λεφτα υπαρχουν!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 14, 2016, 02:35:23 μμ »

τι υπεραξία

να ξέρω αν συμφέρει να φέρω καμμία προς πώληση 


Αν δεν κάνεις πλάκα, πρέπει να έχεις παλαβώσει.
Ο,τιδήποτε πάνω από 10k ταξιδεύει, πρέπει να δηλώνεται.
Επομένως μπαίνοντας στη χώρα (εδώ) πρέπει να πας (κανονικά) στο τελωνείο και να τους πεις: "Έφερα μαζί μου 50k" (π.χ. - για μια δεσμίδα 100 500ρικων).
(Το να μην τα δηλώσεις γίνεται κι' αυτό, αλλά αν για οποιοδήποτε λόγο σε πιάσουν, μάλλον δε θα φύγεις από δαύτους με τη δεσμίδα σου ατόφια - και εγώ ΔΕ στο συμβουλεύω).
Να το κάνεις λοιπόν (φέρνω-δηλώνω), ΓΙΑΤΙ?
Για να "πουλήσεις" τη δεσμίδα (ως σπάνια, ακυκλοφόρητα, κλπ) πόσο? 50.200?

Με συνέπεια να σε "φακελλώσει" ο Αλεξιάδης και η παρέα του ότι κουβάλησες από έξω μέσα 50k?

Μα όλος ο κόσμος προσπαθεί να τα κρύψει, κι εσύ θα πας μόνος σου να πέσεις στο στόμα του λύκου? Με στόχο τι? Το διακοσάρι κέρδος?
Μέχρι και σκύλους ψάχνουν που θα μυρίζουν το cash, κι εσύ λες να πας να τους το "δώσεις" μόνος σου?

Γι' αυτό σου λέω...  Ή κάνεις πλάκα, ή έχεις παλαβώσει.

http://www.protothema.gr/economy/article/594750/me-skulous-na-anihneuoun-ta-metrita-sta-aerodromia-/
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 955



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 14, 2016, 03:13:08 μμ »

Douglas ακούστηκε η άποψη σου, θέματα cash declaration τα γνωρίζω άριστα και αν αναρωτιέσαι πάντα ακολουθώ νόμιμες διαδικασίες, αλλά παρακαλώ μην αποκλίνουμε από την ουσία του θέματος πόση είναι η υπεραξία τους.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 14, 2016, 03:25:00 μμ »

Συγνωμη που παρεμβαινω στην κουβεντα, αλλα πολλες φορες γινεται αυτο στο στεκι, ανοιγει καποιος ενα θεμα και αντι να του απαντησουν, αρχιζουν να σχολιαζουν τι και πως και γιατι. Οπως εκανα και εγω στο θεμα μου με την αγορα γραμματοσημων οπου ρωτουσα τι θα γινει στο μελλον και αρχιζανε οτι η συλλογη δεν εχει να κανει με χρηματα, για το τι θελει ο καθενας κλπ. Και στο τελος με ειρωνευτηκαν και απο πανω. Ρωταει κατι στα ισα ο ανθρωπος και εδω και 20 απαντησεις δεν εχει παρει μια απαντηση παρα μονο τρολαρισματα και καχυποψια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 14, 2016, 03:30:41 μμ »

Οσο για το θεμα σου, η ολη ιστορια ειναι για τις υψηλες αξιες, ειναι ομως και θεμα ποιας χωρας θα ναι και τι ακριβως μιλαμε. Τα 500ευρα φανταζομαι τα ελληνικα διαφερουν σε υπεραξια απο τα γερμανικα. Δε ξερω αν υπαρχουν συλλεκτες δεσμιδων σε τοσο υψηλες αξιες, οποτε και εγω θα ειχα αυτη την απορια για την τιμη τους.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
miou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 955



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 14, 2016, 03:42:26 μμ »

ειναι ομως και θεμα ποιας χωρας θα ναι και τι ακριβως μιλαμε. Τα 500ευρα φανταζομαι τα ελληνικα διαφερουν σε υπεραξια απο τα γερμανικα.

Στην προκειμένη περίπτωση δεν μίλαμε για δυσεύρετα όπως Ελληνικά Υ, Ιρλανδικά Τ κλπ, αλλά για καινούργια (τα περισσότερα όπως καταλαβαίνετε Χ) αλλά αυστηρά ακυκλοφόρητα. Επίσης τα δολάρια είναι συνεχόμενοι αριθμοί σειράς ενω τα ευρώ ανά 9 όπως συνηθίζει να εκτύπώνει η ΕΚΤ
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 14, 2016, 03:44:39 μμ »

Προσεξε στην επιλογη της δεσμιδας γιατι μπορει μεσα να βρεθουν νουμερα με ιδιαιτεροτητες που να δινουν υπεραξια, οπως radar, ομοια νουμερα κλπ
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 14, 2016, 10:02:58 μμ »

Douglas ακούστηκε η άποψη σου, θέματα cash declaration τα γνωρίζω άριστα και αν αναρωτιέσαι πάντα ακολουθώ νόμιμες διαδικασίες, αλλά παρακαλώ μην αποκλίνουμε από την ουσία του θέματος πόση είναι η υπεραξία τους.
miou, να με συμπαθάς αν ακούστηκα "δασκαλίστικος", ούτε να σε θίξω εννοούσα, ούτε να αμφισβητήσω την τυπική σου συμπεριφορά, απλώς έχοντας την πεποίθηση ότι δεν υπάρχει ουσιαστική υπεραξία σε μια δεσμίδα ακυκλοφόρητα 500ρικα σε σύγκριση με (πχ) ένα τούβλο μετχ 50ρικα (1.000 τεμ) μου φάνηκε "κάπως" το να μπει κανείς σ' αυτή τη διαδικασία.
Και αυτό εξέφρασα.
Λάθος η πεποίθηση μου? Συγγνώμη. Αυτή είναι πάντως.
Εξεφράσθην πολύ έντονα? Συγγνώμη και πάλι. Σκέτο.

Και δεν αναρωτιέμαι αυτό που λες. Δε μου πέφτει λόγος.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 14, 2016, 10:35:04 μμ »

ενω τα ευρώ ανά 9 όπως συνηθίζει να εκτύπώνει η ΕΚΤ
Το τελευταίο είναι ψηφίο ελέγχου και δεν είναι ποτέ 0.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences