Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 09:06:47 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σιδερωμα  (Αναγνώστηκε 4605 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 06, 2016, 11:11:50 πμ »

Αν μπορει καποιος ειδικος στα χαρτονομισματα να εξηγησει με ποιον τροπο μπορει καποιος να ξεχωρισει αν ενα χαρτονομισμα ειναι σιδερωμενο ή οχι, και αν αυτο μπορει να διακριθει σε φωτογραφιες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 06, 2016, 11:16:10 πμ »

δυσκολο

1)απο το χρωμα
2) απο τις τσακισεις
3)συνολικη εικονα


υγ πολλες φορες οι τσακισεις ξεγελουν διοτι εχει ισιωσει σε βιβλιο
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 06, 2016, 01:02:47 μμ »

Ενα τσακισμενο χαρτονομισμα ομως θα μπορουσε απλα να βαθμολογηθει χαμηλοτερα, το σιδερωμα δεν ειναι κατι διαφορετικο?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 06, 2016, 07:09:26 μμ »

Το τσακισμα δεν επανερχεται με σιδερωμα πιστευω! Καποιος εμπειρος ισως το ξεχωρισει στα χερια αλλα μαλλον οχι απο φωτο! Προφανως θα αλλοιωνεται και η υφη του χαρτιου απο το πρεσαρισμα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 06, 2016, 07:14:39 μμ »

Ακριβώς Στέλιο. Εχω την εντύπωση ότι μένει και μια μυρωδιά.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 06, 2016, 07:15:57 μμ »

τσακισμα με τσακισμα εχει διαφορα ακομα κ στο σημειο αλλιως ειναι στο κεντρο και αλλιως στα ακρα
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 06, 2016, 07:26:56 μμ »

Στα χαρτονομισματα γινεται οτι και στα νομισματα στις αρχες, στελνεις στις εταιρειες και επιστρεφουν χωρις το OPQ η το EPQ (αναλογα με την εταιρεια, δηλαδη το original paper quality, που σημαινει το χαρτι να ναι απειραχτο). Ειναι ακομα πιο δυσκολο να το ξεχωρισεις απο τα νομισματα γιατι στο νομισμα τουλαχιστον φαινονται τα hairlines, η αγορα δηλαδη απο ιντερνετ ειναι πραγματικα ριξιμο κερματος κορωνα γραμματα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 06, 2016, 08:54:36 μμ »

Δηλαδη ενα σιδερωμενο δεν παιρνει το συγκεκριμενο χαρακτηριστικο στο ταμπελακι? Αλλα παιρνει βαθμο? Ενα που εχει καθαριστει στο περιθωριο με ξυραφακι φανταζομαι ουτε αυτο, αλλα αυτο παιρνει βαθμο? Ρωταω εντελως εγκυκλοπαιδικα
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 06, 2016, 10:01:17 μμ »

Απο τη δικη μου εμπειρια, εχω παρει απο δημοπρασιες χαρτονομισματα που δε πηραν το χαρακτηριστικο αυτο και δεν εχω καταλαβει το λογο. Πηρανε καλο βαθμο πχ 64 αλλα οχι αυτο το χαρακτηριστικο και προσπαθω να καταλαβω τι ηταν αυτο που το στερησε και ακομα δεν εχω μαθει. Απο οσο καταλαβαινω, ουτε οι ειδικοι ξερουν κατι γιατι οσες φορες κ να ρωτησα απαντηση δε πηρα. Πονταρω πιο πολυ στο σιδερωμα και στο ακαταλληλο καθαρισμα , αλλα πραγματικα δε γνωριζω τον τροπο που καποιος τα διακρινει αυτα, υποθετω οτι στο original paper quality το χαρτι δε θα ναι τοσο ασπρο αλλα θα εχει αφησει καποια σημαδια χρονου πανω του, κατι σαν την πατινα στα νομισματα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 06, 2016, 10:10:14 μμ »

Όπως και να είναι, αν ένα χαρτονόμισμα έχει σιδερωθεί με προσεκτικό κοίταγμα θα το δει ένας έμπειρος συλλέκτης, ειδικά αν έχει όχι μία αλλά περισσότερες πρώην τσάκες. (κάποιες φορές βέβαια μπορεί να ξεφύγει αλλά κάποια στιγμή με την απόκτηση εμπειρίας θα το καταλάβει...) Αν είναι ξυραφιασμένο τότε από τις διαστάσεις μια εταιρεία θα το δει αμέσως, δεν νομίζω να της ξεφύγει.Αλλά και ένας συλλέκτης που θα το παρατηρήσει καλύτερα μπορεί επίσης να το καταλάβει... (κάνοντάς το και σύγκριση με άλλα κομμάτια φίλων ή γνωστών αν έχει υποψίες και θέλει να το επιβεβαιώση)... Τώρα τι στα τσακίδια κάνει μια εταιρία πιστοποίησης δεν ξέρω... Αυτοί που στέλνουν ας μας πουν, ξέρουν πιστεύω κάτι παραπάνω από μας. Δημήτρη οι εταιρίες πιστεύω το βλέπουν και με τεχνητά μέσα (ας πούμε ειδικό φωτισμό;... δεν ξέρω...  Απορία)
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 06, 2016, 10:19:00 μμ »

Στειλε ενα μεηλ στην εταιρια που πιστοποιεις να σου απαντησουν με σαφηνεια εκεινοι που χρησιμοποιουν τους ορους να μαθουμε ολοι. Εφοσον στελνεις για αξιολογηση πρεπει να σε απασχολει αυτη η λεπτομερια!

Λογικα οι εκτιμητες θα ξερουν να ξεχωρισουν ενα καθαρισμενο, σιδερωμενο, ξυραφιασμενο, πλυμενο κ λοιπες παρεμβασεις... Αλλα αυτος ο τιτλος (OPQ) δινεται και σε χαμηλοτερες καταστασεις? πχ σε vf? Δηλαδη ενα φυσιολογικα φθαρμενο χαρτονομισμα χωρις ομως παρεμβαση παιρνει αυτην την ενδειξη η αφορα μονο χφ-ακυκλοφορητα? Τι εχεις παρατηρησει?
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 06, 2016, 10:26:44 μμ »

Στειλε ενα μεηλ στην εταιρια που πιστοποιεις να σου απαντησουν με σαφηνεια εκεινοι που χρησιμοποιουν τους ορους να μαθουμε ολοι. Εφοσον στελνεις για αξιολογηση πρεπει να σε απασχολει αυτη η λεπτομερια!

Λογικα οι εκτιμητες θα ξερουν να ξεχωρισουν ενα καθαρισμενο, σιδερωμενο, ξυραφιασμενο, πλυμενο κ λοιπες παρεμβασεις... Αλλα αυτος ο τιτλος (OPQ) δινεται και σε χαμηλοτερες καταστασεις? πχ σε vf? Δηλαδη ενα φυσιολογικα φθαρμενο χαρτονομισμα χωρις ομως παρεμβαση παιρνει αυτην την ενδειξη η αφορα μονο χφ-ακυκλοφορητα? Τι εχεις παρατηρησει?

Στέλιο μήπως θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν εκπρόσωποι εταιριών πιστοποίησης στην Ελλάδα; έχουμε νομίζω στο στέκι, αν θέλουν ας μας πουν...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 06, 2016, 10:36:41 μμ »

Οι χαμηλοτερες βαθμιδες ναι παιρνουν και αυτες το χαρακτηρισμο , απο VF 35 και πανω στην PMG. Στην PMG απο 65 και πανω πρεπει υποχρεωτικα να εχει αυτο το χαρακτηρισμο γι αυτο και στο 64 σκετο παρατηρειται συνωστισμος σε βαθμους, διοτι πολλα χαρτονομισματα ειναι αθικτα κατα τα αλλα, αλλα κατι εχουν στο χαρτι. Νομιζω στην PCGS τον καθαρο βαθμο χωρις OPQ μπορει να τον παρει και χαρτονομισμα ανω του 65.
Δυστυχως σε οσα δε παιρνουν το χαρακτηρισμο η εταιρεια δε διευκρινιζει το λογο πανω στο holder.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 06, 2016, 10:41:54 μμ »

https://www.pmgnotes.com/news/article/414/

Εδω λεει μεν τις προυποθεσεις για το epq, αλλα απο τη στιγμη που δεν αναγραφεται ο λογος οταν δε μπαινει, τοτε ειναι λιγο δωρο αδωρο. Επισης δε διαχωριζει απο την περιπτωση ΝΕΤ βαθμου (εχω δει τετοιο χαρτονομισμα στο ebay με χαρακτηρισμο ΝΕΤ διπλα στο βαθμο).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 10, 2016, 08:54:13 μμ »

Από την μυρωδιά. +  -
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences