Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 05:23:00 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απατεώνες παντού τελικα....  (Αναγνώστηκε 5293 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 05:07:13 μμ »

Ας σας εξιστορησω κατι που έγινε χθες...

Χθες το πρωί έβαλα αγγελία το άμαξι μου για πούλημα στην γνωστή σε όλους  ιστοσελίδα και ακούστε  τι έγινε , με πήρε ένας απο Καλαμάτα (εργολάβος ) οτι ειναι ο ανιψιός του στην αθηνα για μια άλλη αγορα ιδού αμαξιού αλλα δεν την έκανε γιατι το είδε μηχανικός και ήταν τρακαρισμένο και να έρθει να το δει το δικό μου ο μηχανικός και να το κανονισουμε αν ειναι ολα κομπλέ να το αγοράσει και να κάνει εξουςιοδοτηςη Για να κανω την μεταβίβαση και να το πάρει ο ανιψιός του την ίδια μέρα που είχε έρθει γιατι έπρεπε να φύγει το βραδυ γιατι ειναι οδηγός σε φορτηγά σε αυτον και δουλεύει το πρωι. . Τεσπα ήρθε το είδε ένας μηχανικός ολα κομπλέ και ο τύπος μου λέει στείλε μου λογαριασμό να σου κανω καταθεση τα λεφτά και να σου στείλω αποδεικτικό καταθεςης και να σου στειλω τα στοιχεία μου για να κανεις εξουσιοδότηση και να κανεις και την μεταβίβαση. Και του λέω εφόσον κάνεις απο άλλη τράπεζα την καταθεση (γιατι είχε αττικά μπανκ) θα πρεπει να περιμενω να γίνει η πίστωση και μετα να κανω την μεταβίβαση δεν μου αποδεικνύει κατι αυτο που θα μου στείλεις , δεν ειναι κατι προσωπικό αλλα γιατι ο καθένας μπορεί και φτιάχνει ψεύτικα αποδεικτικά και το εχω δει και με τα ίδια μου τα μάτια και με τοςα Που εχω δει δεν εμπιστεύομαι και πολλά και δεν μπορώ να κανω την μεταβίβαση απλα με ενα αποδεικτικό , να μην σας τα πολυλογώ με ζαλιςε με ιστορίες οτι ειναι εργολάβος και διαφορα και κάνει έτσι μεταφορές και εμβαςματα καθε μέρα και θα πήγαινε απο το γραφείο να μου κάνει την καταθεση μεςω ebanking και μετα απο λίγο μου κάνει την καταθεση και καλά ... και μου στέλνει ενα αποδεικτικό απο ebanking της κατάθεσης στον λογαριασμό μου το ποςο που κανονιςαμε και του λέω ωραία επειςη Οπως σου προείπα δεν μου αποδεικνύει κατι αυτο , αν εχεις κάνει την καταθεση όντως θα τα δω τα λεφτά το πρωί που θα εχουν πιστωθεί και Έρχομαι ο ίδιος Καλαμάτα και κάνουμε εκεί την μεταβίβαση και γυρνάω με ΚΤΕΛ. Έκλεισε το τηλ κανα 2 φορές όταν του έλεγα να πάω εγω Καλαμάτα (και καλα κόπηκε η γραμμή ) και μετα μου λέει ωραία τότε αν ειναι να έρθεις εςυ καλώς , λέω τον ανιψιό μου να φύγει αν ειναι .του λέω ναι και αύριο το πρωί άμα εχω λεφτά στο λογαριασμό μιλαμε και έρχομαι εγω Καλαμάτα. Και τελικα σημερα που μπήκα και είδα στον λογαριαςμο , τίποτα , όπως την ειχα καταλάβει την φάση ήταν απατεώνας .

Γι αυτο προσοχή σε όλους σε οποιαδήποτε σας κίνηση είτε αγορα είτε πώληση γιατι κυκλοφορούν πολλά λαμόγια τελικα ... Και ποτε μην εμπιστεύεστε αποδεικτικά κατάθεσης αν δεν δείτε την πίστωση στον λογαριασμό σας ,  γιατι πολυ απλα μπορεί και τα φτιάχνει ο καθένας στο 10 λεπτο.
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
miou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 955



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 05:10:46 μμ »

Ευχαριστούμε φίλε Foumantsou, είναι σημαντικό να αναδεικνύωνται τέτοιες απόπειρες απάτης
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 05:13:55 μμ »

****ΠΡΟΣΟΧΗ****
Το παραπάνω σενάριο αυτό παίζει ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ τελευταία, έτυχε σε φίλη μου που έχει e-shop κοσμηματοπωλείο και συζητώντας το στην Κούριερ που συνεργάζομαι, μου είπαν πως έχουν πολλά παρόμοια κρούσματα τελευταία.

Σου ζητάνε προιόν που πουλάς , σου λένε πάντα ότι βιάζονται και σου λένε πως πρέπει να κάνεις σήμερα την αποστολή και αυτοί θα σου στείλουν ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ.
Το αποδεικτικό είναι πλαστό, φτιάχνουν με photoshop πολύ πετυχημένα καταθετήρια (πάντα από ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ τράπεζα από την δικιά σου για να εκμεταλλευτούν το κενό με τις 2 εργάσιμες ημέρες μέχρι να φανούν σε σένα, 99% χρησιμοποιούν attica bank που ειναι μικρή τράπεζα) και στο στέλνουν ως αποδεικτικό για να προχωρήσεις στην αποστολή.
Αν πειστείς, βιαστείς και το στείλεις, την πάτησες!
Καταγράφηκε
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 05:28:22 μμ »

Ειναι καθήκον μου φιλε μου γιατι δυςτυχως στις μερες μας ο ένας κοιτάει να φάει τον άλλον ....λίγοι φιλότιμοι άνθρωποι υπάρχουν και πιςτεψε με ξερω να αναγνωρίζω τους περισσότερους , αλλα με τόσα που εχουν δει τα μάτια μου και ειμαι και μικρός ακομα  φανταςου , φοβάσαι να εμπιστευτείς τον οποιοδήποτε.

Γι αυτο πίστευε τίποτα απο όσα ακούς και τα μισά απο όσα βλέπεις.
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 05:33:38 μμ »

στις μερες μας ο ένας κοιτάει να φάει τον άλλον






Αφού πεινάει?
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 05:39:49 μμ »

Η συμβουλη μου ειναι να κανετε συναλλαγες απο το paypal και να καλυπτεστε οσο μπορειτε. Με βιντεο του προιοντος οταν ταχυδρομειται, με σωσιμο μηνυματων πριν και ευλογο χρονικο διαστημα μετα την δοσοληψια κλπ κλπ. Η τραπεζικη καταθεση ειναι ευκολο να γινει abused. Το paypal δυσκολοτερο. Και οσο μπορειτε απο κοντα τοσο το καλυτερο χωρις να θελω να γινω οπισθοδρομικος.
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 05:43:19 μμ »

στις μερες μας ο ένας κοιτάει να φάει τον άλλον






Αφού πεινάει?



Χαχαχαχχαχαχαχαχαχχα...είσαι θεός!!!
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 06:13:55 μμ »

Μιάς και ήρθε η κουβέντα στις αγοραπωλησίες αυτοκινήτων,ακούστε τί είχαμε πάθει το 97-98 στο συνεργείο που δούλευα.
Ενας πελάτης,μας είχε αφήσει ένα φορτηγάκι για πούλημα.Ε,παίρνει τηλ.ένας τύπος,ρωτάει τα σχετικά,και κανονίζει να έρθει επιτόπου να το δεί.
Ερχεται λοιπόν κατά τις 12,μαζί με έναν άλλον με μηχανάκι."Να το πάω μιά  βόλτα;"Λέει στο φίλο του,"περίμενε με,ένα γύρο το κάνω και πάμε τράπεζα".
Παίρνει λοιπόν το φορτηγάκι,ο φίλος περίμενε στη σκιά κοντά στο μηχανάκι.
Ε,κάποιο τηλέφωνο χτύπησε,κάποιος μπήκε,κάποιος βγήκε,σε κανά δεκάλεπτο μου λέει ο μάστορας:"Ρέ,γύρισε ο άλλος με το αμάξι;""δέν ξέρω μάστορα,κάτω απο αμάξι ήμουν".ΩΩΩΩΧΧΧΧ,πάει κι ο άλλος με το μηχανάκι!!!!ΠΑΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ,ΤΟ ΚΛΕΨΑΝΕ!!!!!
Ε,καταλαβαίνετε πανικός που επικράτησε.Τηλέφωνα,ξανά τηλέφωνα στον τύπο,μετά απο κανένα δίωρο το σηκώνει!!Αφού "στόλισε" το μάστορα με ότι μπινελίκια υπήρχαν,του λέει:Είναι πάνω απο τη γέφυρα στη Θηβών,τράβα να το πάρεις το μπουρδ€λο σου!!!Δε μου κάνει!!!
Πάω,βρίσκω το αμάξι να δουλεύει και την καμπίνα πίσω,γεμάτη χώματα και σκουπίδια.
Οι τύποι,σκαρφίστηκαν αυτό το κόλπο για να κάνουν τζάμπα μεταφορά!!!
Πάντα προσοχή λοιπόν,κυκλοφορούν κάθε καρυδιάς καρύδια εκεί έξω...
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 07:25:44 μμ »

Οι τύποι,σκαρφίστηκαν αυτό το κόλπο για να κάνουν τζάμπα μεταφορά!!!

Χαχαχα, παίζει να πήραν και μεροκάματο αν ήταν για άλλον η μεταφορά, ΧαχαΧΑχ
Καταγράφηκε

cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2660



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 07:41:38 μμ »

Αγαπητοι συνσυλλεκτες αυτο το φαινομενο εχει παρει τεραστιες διαστασεις. Φιλος προσφατα παραλιγο να χασει την μηχανη του ετσι εαν δεν εμπαινα στη μεση. Ακριβως με την ιδια μεθοδο. Παλι απο Καλαματα παλι με Αττικα.
Μαλλον ηταν οι ιδιοι.
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 08:11:24 μμ »

προσοχη κανουν πλαστα καταθετηρια η περιπου σαν πλαστα συμπληρωνουν τα παντα κ το βγαζουν εκτυπωση πριν πατησουν επιβεβαιωση....κ ετσι σου στελνουν κ συ στελνεισ κ την πατας....η αττικα με την εθνικη 3 μερες aera....ελεος....χερι χερι κ σε κεντρικο σημειο τα παντα
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 08:25:09 μμ »

Αυτό είναι το πλαστό καταθετήριο που έστειλαν σε φίλη μου.(εγώ απλά έσβησα με μαυρη γραμμή το όνομά της, δεν πείραξα κάτι άλλο)
Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι αυτό που λέει ο komismhden από πάνω (δηλαδή δεν είναι ότι το σταμάτησαν πριν την επιβεβαίωση, είναι 100% πλαστό)
Αν είσαι πονηρεμένος και το παρατηρήσεις θα δεις ότι έχει γίνει με photoshop γιατί φαίνονται διαφορές σε γραμματοσειρές, λογότυπα κτκ κτλ, αν όμως είσαι λίγο βιαστικός και αφελής, την πατάς 100%

Καταγράφηκε
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 08:51:45 μμ »

Παρόμοιο ήταν και αυτο που μου έστειλε και μένα μόνο που στη αρχη που λέει "μεταφορά σε λογαριασμό τρίτου" εμένα έλεγε "η συναλλαγή ολοκληρώθηκε με παρακάτω στοιχεία". Ήθελα να του πω μόλις το είδα εσυ ψάχνεις για @@@@@@@@ όχι για να αγοράσεις αυτοκίνητο αλλα λέω άσε να δούμε τι θα γίνει...
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 11:28:45 μμ »

Γιατί σας κάνουν εντύπωση αυτά ρε παιδιά?
Γεμάτος ο κόσμος είναι από δαύτους!
Ο Σώρρας δηλαδή τι κάνει?
Δεν έχει βάλει στο χέρι 200.000 κόσμο?
Αυτοί που τηλεφωνάνε και λένε "είμαι αστυνομικός, το παιδί σας είχε ένα ατύχημα" ?
Ο καθένας τους βέβαια, ειδικεύεται σε έναν τομέα!

Αλλά συμφωνώ να τα λέμε!
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 11:32:56 μμ »

Ωρέ πού πάμε ρε;;;  Μεγάλο χαμόγελο
https://m.youtube.com/watch?v=yRIMlBoMJXE
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences