Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 10:43:37 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Francs - Belgium 1882  (Αναγνώστηκε 6927 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 31, 2016, 09:46:37 πμ »

Η προσωπική μου άποψη είναι η εξής:
Το αν αξίζει να πιστοποιηθεί ένα νόμισμα, εξαρτάται από το αν η υπεραξία που αποκτά, μέσω της πιστοποίησης, υπερβαίνει το κόστος της πιστοποίησης.
Εν προκειμένω, το κόστος της πιστοποίησης είναι, αν δεν κάνω λάθος, γύρω στα 40 Ευρώ.

Σε ότι αφορά στο συγκεκριμένο νόμισμα, νομίζω ότι αυτά τα βέλγικα είναι απ'τα λιγότερο κυκλοφορημένα και σε καλύτερη κατάσταση 20φραγκα της Λατινικής Νομισματικής Ένωσης, άγνωστο για ποιο λόγο.

Για το λόγο αυτό, τα περισσότερα που τυχαίνει να δω είναι γενικά σε υψηλές καταστάσεις και δύσκολα εντοπίζεις έντονα ίχνη φθοράς, όπως στα γαλλικά ναπολεώνια για παράδειγμα.
Επειδή λοιπόν τα εν λόγω νομίσματα που είναι σε καλές καταστάσεις, και λέγοντας καλές εννοώ "AU", είναι πολλά, δεν αντιμετωπίζονται -προσωπική άποψη πάντα!- ως έχοντα υπεραξία, αφού ως γνωστόν η υπεραξία ενός νομίσματος εξαρτάται απ'τη δυσκολία/σπανιότητα να το βρεις σε συγκεκριμένη κατάσταση (εξυπακούεται ασφαλώς ότι η ποσότητα κοπής είναι καθοριστικής σημασίας, παράγοντας όμως που δεν τίθεται για τα συγκεκριμένα νομίσματα που κόπηκαν σε πολύ μεγάλους αριθμούς).

Θέλω να πω δηλαδή, ότι ένα βελγικό 20φραγκο σε κατάσταση χαμηλό AU, λόγω μεγάλου αριθμού τους στη συγκεκριμένη κατάσταση, έχει τελικά στην αγορά, λίγο-πολύ (+/-10 Ευρώ μάξιμουμ), την ίδια αξία/τιμή μ'ένα γαλλικό XF.

Για να γίνω πιο κατανοητός, παραπέμπω σε μία συζήτηση που'χε γίνει παλαιότερα στο Στέκι, για το εάν και κατά πόσο ενσωματώνουν αξιόλογες υπεραξίες τα χρυσά της χούντας.
Αν θυμάμαι καλά, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, αυτό που είχε λεχθεί είναι ότι τα νομίσματα αυτά μόνον σε υψηλό MS ενσωματώνουν αξιόλογες υπεραξίες.
Και ποιος είναι ο λόγος;!
Ο λόγος είναι ότι τα νομίσματα αυτά αφενός εκτυπώθηκαν σε σχετικά μεγάλο αριθμό, αφετέρου μπήκαν όλα σχεδόν αμέσως σε συλλογές, δεν κυκλοφόρησαν καθόλου, οπότε είναι εύκολο να τα βρεις σε χαμηλό MS.
Έτσι λοιπόν, αν θυμάμαι καλά, είχε λεχθεί ότι ένα τέτοιο νόμισμα σε MS62-63 για παράδειγμα βρίσκεται εύκολα, και δεν έχει ιδιαίτερη υπεραξία, και μόνο από MS65-66 και πάνω έχει αξιόλογη υπεραξία.

Κατ'αναλογία το ίδιο ισχύει και με τα βελγικά 20φραγκα:
Επειδή δεν κυκλοφόρησαν πολύ, βρίσκονται εύκολα σε AU, οπότε κατά τη γνώμη μου δεν έχουν τέτοια υπεραξία στη συγκεκριμένη κατάσταση, ώστε να καλύπτει το κόστος της πιστοποίησης των 40 Ευρώ, έναντι της αγοραίας τους αξίας ως απλά χρυσά νομίσματα.

Εάν βεβαίως εσύ, γνωρίζοντας ότι σε κατάσταση χαμηλού AU δεν έχει ιδιαίτερη υπεραξία, θέλεις να το πιστοποιήσεις, αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα και πολύ καλά θα κάνεις αν αυτό σε ικανοποιεί προσωπικά!
 Χαμόγελο

Παρεπιπτόντως, προσωπικά το συγκεκριμένο νόμισμα το βλέπω να'ναι μέτριο AU, δηλαδή AU55, διότι εντοπίζω ίχνη φθοράς στη γιρλάντα στο δεξιό κουρτινάκι και νομίζω και λίγο στα γένια του βασιλιά και εγώ προσωπικά δεν θα το πιστοποιούσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2016, 09:55:58 πμ από Hannibal » Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 31, 2016, 11:54:11 πμ »

Hannibal, σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση. Συμφωνώ νομίζω σε όλα, με μια μικρή παρατήρηση, πως το συγκεκριμένο είναι το νόμισμα με το χαμηλότερο mintage της σειράς, 522Κ αν θυμάμαι καλά.

Καλό απόγευμα σε όλους.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 31, 2016, 11:58:27 πμ »

Hannibal, σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση. Συμφωνώ νομίζω σε όλα, με μια μικρή παρατήρηση, πως το συγκεκριμένο είναι το νόμισμα με το χαμηλότερο mintage της σειράς, 522Κ αν θυμάμαι καλά.

Καλό απόγευμα σε όλους.
Ετσι ακριβως ειναι 522.310 ο αριθμος κοπης
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 31, 2016, 12:04:58 μμ »

Να το χαιρεσαι και να το πολλαπλασιασεις.
Η Ελλαδα ειναι ο ιδανικος τοπος για να σκαρωσεις μια ωραια συλλογη μικρων χρυσων νομισματων απο διαφορετικες χωρες, μιας και με την τρελλα που εχουν οι περισσοτεροι με τις λιρες, τα υπολοιπα περνουν συνηθως απαρατηρητα και δινονται σε πολυ καλες τιμες.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 31, 2016, 12:10:06 μμ »

τετοια νομισματα απο γερμανια τα περνεις σε καλη τιμη σημερα το αγοραζεις το ιδιο με 228 ευρα σιγα που στην ελλαδα θα δωσει φτηνοτερα καποιος..φιλικα μανολης
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 31, 2016, 12:21:00 μμ »

Hannibal, σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση. Συμφωνώ νομίζω σε όλα, με μια μικρή παρατήρηση, πως το συγκεκριμένο είναι το νόμισμα με το χαμηλότερο mintage της σειράς, 522Κ αν θυμάμαι καλά.

Καλό απόγευμα σε όλους.

Να'σαι καλά φίλε μου!  Χαμόγελο
Δυστυχώς δεν γνωρίζω καλά σπανιότητες γι'αυτά τα νομίσματα και δεν το'ξερα ότι έχει τόσο χαμηλό mintage.
Έχω την εντύπωση όμως, ότι η όποια υπεραξία του λόγω χαμηλού mintage δεν πρόκειται ν'αναγνωριστεί (να πληρωθεί δηλαδή) σε μία μικρή, καχεκτική και με πολύ στενό συλλεκτικό εύρος αγορά όπως η ελληνική.
Αν όμως είναι τόσο χαμηλό το mintage και λαμβάνοντας υπόψιν και τη σχετικά καλή κατάσταση του νομίσματος (μέτριο προς υψηλό AU), ίσως ν'αξίζει να πιστοποιηθεί, αλλά το κόστος της πιστοποίησης μην περιμένεις να το πάρεις πίσω στην ελληνική αγορά!  Αναποφασιστικότητα
Προσωπική άποψη πάντα!

Παρατηρώ ωραιότατα νομίσματα άλλων χωρών (δανέζικα, αμερικάνικα κ.λ.π.) σε πολύ υψηλές καταστάσεις ν'ανεβαίνουν προς πώληση στο Στέκι και οι πωλητές τους να δεινοπαθούν δυστυχώς να τα δώσουν! Αναποφασιστικότητα

Έχω την εντύπωση, ότι σε μέσες-άκρες, η μικρή και καχεκτική πλέον ελληνική συλλεκτική αγορά επικεντρώνεται πλέον, κατά κύριο λόγο, σε λίρες και ελληνικά.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 31, 2016, 12:36:58 μμ »

τετοια νομισματα απο γερμανια τα περνεις σε καλη τιμη σημερα το αγοραζεις το ιδιο με 228 ευρα σιγα που στην ελλαδα θα δωσει φτηνοτερα καποιος..φιλικα μανολης
Φτηνοτερα απο το μεταλλο δινουν οι πεθαμενοι η εαν πας να πουλησεις σε σαραφη, κοντα στο μεταλλο η στο μεταλλο θα το παρεις και εδω..
Την coininvest την βλεπω και εγω,(και ολοι μας) και εχω παρει κατα το παρελθον αρκετα χρυσα απο εκει, αλλα δεν ξερεις τι θα σου στειλουν (κατασταση, καθαρισμενο κλπ).

Διαβασε προσεκτικοτερα αυτο που εγραψα.
Ειπα οτι μπορεις να κανει καποιος μια συλλογη μικρων χρυσων απο διαφορες xωρες στην Ελλαδα σε καλες τιμες,(οχι φυσικα κατω απο το μεταλλο), γιατι (σχεδον) κανεις δεν ασχολειται με αυτα, παρα μονο με την νοοτροπια "τετοια νομισματα".
Χρεπι, au, unc, gem bu ολα στον ντορβα του μεταλλου, "τοσο πανε".
Ο συλλεκτης γνωριζει οτι κανενα νομισμα δεν ειναι ιδιο με ενα αλλο, και βλεπει τα νομισματα και απο συλλεκτικη σκοπια και οχι μονο το μεταλλο τους.
Οχι οτι με χαλαει προσωπικα, αλοιμονο.. Σαρκασμός Σαρκασμός

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 31, 2016, 03:24:49 μμ »

Άψογη η ανάλυση του Hannibal αλλά και του haros.
Σταύρο η δική μου άποψη είναι είτε raw είτε πιστοποιημένο, το συγκεκριμένο, μια χαρά θα το χαίρεσαι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 31, 2016, 04:17:48 μμ »

Έτσι είναι Μιχάλη....πάντως αν δει κανείς το Census της NGC θα δει πως το συγκεκριμένο δεν το πιστοποιεί ο κόσμος σε χαμηλές καταστάσεις......έχει 1,1,2,12,15,6(!!!!) στις 61 ως 66 (!!!) καταστάσεις. Κανένα AU. Οπότε το στέλνω, γυρνάει AU50 και του βάζω λεζάντα το μοναδικό πιστοποιημένο AU....ιδού κύριοι η πολυπόθητη σπανιότητα....... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 31, 2016, 04:46:20 μμ »

Έτσι είναι Μιχάλη....πάντως αν δει κανείς το Census της NGC θα δει πως το συγκεκριμένο δεν το πιστοποιεί ο κόσμος σε χαμηλές καταστάσεις......έχει 1,1,2,12,15,6(!!!!) στις 61 ως 66 (!!!) καταστάσεις. Κανένα AU. Οπότε το στέλνω, γυρνάει AU50 και του βάζω λεζάντα το μοναδικό πιστοποιημένο AU....ιδού κύριοι η πολυπόθητη σπανιότητα....... Σαρκασμός
Εσυ το λες για αστειο, αλλα μεγαλος αμερικανος πωλητης πουλαει εδω και καιρο ενα ευκολο ασημενιο πιστοποιημενο (νομιζω πεσο Φιλλιπινων) σε τιμη τελειως δυσαναλογη, με την αιτιολογια οτι ειναι το με χαμηλοτερο βαθμο πιστοποιημενο νομισμα του ειδους. (αν θυμαμαι καλα, G4).
Φυσικα δεν το αγοραζει κανεις, αλλα ποτε δεν ξερεις με την τρελλα που μας δερνει τους συλλεκτες.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 31, 2016, 05:58:46 μμ »

Hannibal, σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση. Συμφωνώ νομίζω σε όλα, με μια μικρή παρατήρηση, πως το συγκεκριμένο είναι το νόμισμα με το χαμηλότερο mintage της σειράς, 522Κ αν θυμάμαι καλά.

Καλό απόγευμα σε όλους.

Να'σαι καλά φίλε μου!  Χαμόγελο
Δυστυχώς δεν γνωρίζω καλά σπανιότητες γι'αυτά τα νομίσματα και δεν το'ξερα ότι έχει τόσο χαμηλό mintage.
Έχω την εντύπωση όμως, ότι η όποια υπεραξία του λόγω χαμηλού mintage δεν πρόκειται ν'αναγνωριστεί (να πληρωθεί δηλαδή) σε μία μικρή, καχεκτική και με πολύ στενό συλλεκτικό εύρος αγορά όπως η ελληνική.
Αν όμως είναι τόσο χαμηλό το mintage και λαμβάνοντας υπόψιν και τη σχετικά καλή κατάσταση του νομίσματος (μέτριο προς υψηλό AU), ίσως ν'αξίζει να πιστοποιηθεί, αλλά το κόστος της πιστοποίησης μην περιμένεις να το πάρεις πίσω στην ελληνική αγορά!  Αναποφασιστικότητα
Προσωπική άποψη πάντα!

Παρατηρώ ωραιότατα νομίσματα άλλων χωρών (δανέζικα, αμερικάνικα κ.λ.π.) σε πολύ υψηλές καταστάσεις ν'ανεβαίνουν προς πώληση στο Στέκι και οι πωλητές τους να δεινοπαθούν δυστυχώς να τα δώσουν! Αναποφασιστικότητα

Έχω την εντύπωση, ότι σε μέσες-άκρες, η μικρή και καχεκτική πλέον ελληνική συλλεκτική αγορά επικεντρώνεται πλέον, κατά κύριο λόγο, σε λίρες και ελληνικά.
Ευτυχώς φίλε μου που ο κόσμος επικεντρώνεται πλέον κατά κύριο λόγο σε λίρες.
Αυτά είναι τα ωραία, νομίσματα άλλων χωρών (δανέζικα, αμερικάνικα κ.λ.π.) σε πολύ υψηλές καταστάσεις ν'ανεβαίνουν προς πώληση στο Στέκι και οι πωλητές τους να δεινοπαθούν δυστυχώς να τα δώσουν!
Οταν κολυμπάς σε ποτάμι με μεγάλο ρεύμα, φυσικό είναι να σε παρασύρει. Κλείσιμο ματιού
Γενικά όπως καταλαβαίνεις καταφύγιο ψάχνει ο κόσμος, όλα τα άλλα είναι λόγια να αγαπιόμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2016, 06:07:37 μμ από elpidoforos » Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 31, 2016, 08:03:20 μμ »

Ναι όντως καταφύγιο ψάχνουν όλοι..εγώ πλέον αγοράζω νομίσματα άλλων χωρών σε τιμή βέβαια κοντά στο μέταλλο κ είναι πανεμορφα
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 31, 2016, 09:00:40 μμ »

Ναι όντως καταφύγιο ψάχνουν όλοι..εγώ πλέον αγοράζω νομίσματα άλλων χωρών σε τιμή βέβαια κοντά στο μέταλλο κ είναι πανεμορφα
Καλά κάνεις, μην ξεχνάς ότι και τα λιρόπουλα στην καλύτερη στο μέταλλο θα τα πάρουν στο μέλλον άν είσαι τυχερός, σκέψου το και θα καταλάβεις άσε που θα έχεις και την ησυχία σου άν είναι κόπια ή δεν είναι. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 10:40:33 πμ »

Έτσι είναι Μιχάλη....πάντως αν δει κανείς το Census της NGC θα δει πως το συγκεκριμένο δεν το πιστοποιεί ο κόσμος σε χαμηλές καταστάσεις......έχει 1,1,2,12,15,6(!!!!) στις 61 ως 66 (!!!) καταστάσεις. Κανένα AU. Οπότε το στέλνω, γυρνάει AU50 και του βάζω λεζάντα το μοναδικό πιστοποιημένο AU....ιδού κύριοι η πολυπόθητη σπανιότητα....... Σαρκασμός

Πλάκα στην πλάκα, το γεγονός ότι στο Census της NGC δεν βλέπεις πιστοποιημένα σε κατάσταση AU είναι η καλύτερη απόδειξη ότι στη συγκεκριμένη κατάσταση (AU) το νόμισμα αυτό δεν ενσωματώνει (αξιόλογη) υπεραξία!
Προσωπική μου άποψη πάντα!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 12:40:27 μμ »

Έτσι είναι Μιχάλη....πάντως αν δει κανείς το Census της NGC θα δει πως το συγκεκριμένο δεν το πιστοποιεί ο κόσμος σε χαμηλές καταστάσεις......έχει 1,1,2,12,15,6(!!!!) στις 61 ως 66 (!!!) καταστάσεις. Κανένα AU. Οπότε το στέλνω, γυρνάει AU50 και του βάζω λεζάντα το μοναδικό πιστοποιημένο AU....ιδού κύριοι η πολυπόθητη σπανιότητα....... Σαρκασμός

Πλάκα στην πλάκα, το γεγονός ότι στο Census της NGC δεν βλέπεις πιστοποιημένα σε κατάσταση AU είναι η καλύτερη απόδειξη ότι στη συγκεκριμένη κατάσταση (AU) το νόμισμα αυτό δεν ενσωματώνει (αξιόλογη) υπεραξία!
Προσωπική μου άποψη πάντα!
+1
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences