Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 02:23:39 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χαρτονόμισμα 100 ρούβλια Ρωσίας  (Αναγνώστηκε 5767 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 27, 2014, 06:05:59 μμ »

Έπεσε στα χεριά μου από ανταλλαγή ευρώ σε ρούβλια έχει κάποια αξία πέρα από τα 2 ευρώ?
Δυστυχώς αν και είναι από γκισέ το έβαλα στο πορτοφόλι και το πήρα χαμπάρι 2 μέρες μετά.
http://i59.tinypic.com/2mg7gpf.jpg
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 27, 2014, 06:22:08 μμ »

Εγω δεν γνωριζω αλλα μου φαινεται εχει ωραιο αριθμο και μηπως αξιζει κατι αλλα δεν ειμαι σιγουρος Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 27, 2014, 06:35:42 μμ »

Πως λέγετε αυτή η διάταξη?
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 27, 2014, 06:37:57 μμ »

Πως λέγετε αυτή η διάταξη?
Ρανταρ Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Νομιζω δηλαδη Απορία
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 27, 2014, 06:53:08 μμ »

Μόνο radar δεν είναι. Αν εξαιρέσουμε το 3 έχουμε επανάληψη 2 αριθμών. Του "8" και του "0". Ετσι θα μπορούσαμε να το ονομάσουμε "Δυαδικό χαρτονόμισμα". Τώρα για την αξία του υπάρχουν οι experts του είδους.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 27, 2014, 07:04:04 μμ »

αυτούς περιμένω!!!!!!Διότι από χαρτονόμισμα δεν έχω ιδέα εκτός από τα radar και σε ευρώ/δολάρια!!!
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 27, 2014, 09:26:12 μμ »

φίλε Ιορδάνη είναι παρατρίχα ραντάρ. Για το αν έχει κάποια υπεραξία, ψάξε σε προηγούμενα ποστ μου να μάθεις  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:21:33 πμ »

Άρα δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο.Που να το ισιώσω καλύτερα σε εγκυκλοπαίδεια ή κάνα σίδερο? 
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 29, 2014, 02:10:53 πμ »

όχι σίδερο .. στα χαρτονομισματα . μαλον καλύτερα στο άλμπουμ όπως είναι . όσο για το νούμερο έχει μια επανάληψη , σίγουρα άμα έλειπε το 3 θα ήταν καλύτερα , αλλά και έτσι καλό είναι .  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1058



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 29, 2014, 09:27:35 πμ »

Παρεπιπτοντως, αυτα ειναι τα 100ρικα, οπως και τα 50ρικα, που χρησιμοποιησε μελος εδω, τυπωνοντας τη σφραγιδα του website (kleinon-asty.com νομιζω) με κομπιουτερ πανω σε δεσμιδες τους (ενα ενα) και τα μοιραζε την Κυριακη διαφημιστικα για μια δημοπρασια που κανει τωρα το Μαϊο, αλλα βαριεμαι να το ψαξω, αλλωστε δεν εχει δειγμα του χαρτονομισματος, μονο λινκ στη δημοπρασια.

Εγω παντως αυτα με τη σφραγιδα τα θελω, ψηθηκα και θελω μια ντουζινα. Αλλα περι αξιας φιλε, καταλαβες τωρα ποσο κανουν...
Καταγράφηκε
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 29, 2014, 06:32:43 μμ »

Ένταξή  ένα REDBULL στερήθηκα μιας και έμεινε τελευταίο χαρτονόμισμα.Θα το βάλω να κάνει παρέα με αυτό του σοτσι.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 29, 2014, 07:39:24 μμ »

Παρεπιπτοντως, αυτα ειναι τα 100ρικα, οπως και τα 50ρικα, που χρησιμοποιησε μελος εδω, τυπωνοντας τη σφραγιδα του website (kleinon-asty.com νομιζω) με κομπιουτερ πανω σε δεσμιδες τους (ενα ενα) και τα μοιραζε την Κυριακη διαφημιστικα για μια δημοπρασια που κανει τωρα το Μαϊο, αλλα βαριεμαι να το ψαξω, αλλωστε δεν εχει δειγμα του χαρτονομισματος, μονο λινκ στη δημοπρασια.

Εγω παντως αυτα με τη σφραγιδα τα θελω, ψηθηκα και θελω μια ντουζινα. Αλλα περι αξιας φιλε, καταλαβες τωρα ποσο κανουν...


σορρυ.. δεν καταλαβα.. καποιος απο εδω... εβαζε σφραγιδα σε ρωσικα χαρτονομισματα των 100 και 50... και το 100ρικο ειναι σαν αυτο εδω... και τα εδινε δωρεαν σαν διαφημιση του site και της δημοπρασιας του;

κατ αρχην... αν ισχυει κι εγω θα ηθελα! Χαμόγελο 

ομως οφειλω να ρωτησω... σιγουρα ειναι αυτο το 100ρικο; γιατι κανει 2 ευρω ονομαστικη αξια και περναει!

μια δευτερη απορια ειναι... γνωριζει οτι αυτο ειναι παρανομο; δες τι επαθε ενας....

http://www.highbeam.com/doc/1A1-D8TC12GO0.html
Καταγράφηκε
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 29, 2014, 10:31:16 μμ »

Βασικά δεν κατάλαβα μοίραζε κανονικά 100ρουβλα!!!!!Θέλω και εγώ θα τα διορθώσω με blanco!!!

anyway είναι το ίδιο αδίκημα με λιώσιμο κέρματος.

Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1058



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 30, 2014, 07:53:43 πμ »

Παρεπιπτοντως, αυτα ειναι τα 100ρικα, οπως και τα 50ρικα, που χρησιμοποιησε μελος εδω, τυπωνοντας τη σφραγιδα του website (kleinon-asty.com νομιζω) με κομπιουτερ πανω σε δεσμιδες τους (ενα ενα) και τα μοιραζε την Κυριακη διαφημιστικα για μια δημοπρασια που κανει τωρα το Μαϊο, αλλα βαριεμαι να το ψαξω, αλλωστε δεν εχει δειγμα του χαρτονομισματος, μονο λινκ στη δημοπρασια.

Εγω παντως αυτα με τη σφραγιδα τα θελω, ψηθηκα και θελω μια ντουζινα. Αλλα περι αξιας φιλε, καταλαβες τωρα ποσο κανουν...


σορρυ.. δεν καταλαβα.. καποιος απο εδω... εβαζε σφραγιδα σε ρωσικα χαρτονομισματα των 100 και 50... και το 100ρικο ειναι σαν αυτο εδω... και τα εδινε δωρεαν σαν διαφημιση του site και της δημοπρασιας του;

κατ αρχην... αν ισχυει κι εγω θα ηθελα! Χαμόγελο 

ομως οφειλω να ρωτησω... σιγουρα ειναι αυτο το 100ρικο; γιατι κανει 2 ευρω ονομαστικη αξια και περναει!

μια δευτερη απορια ειναι... γνωριζει οτι αυτο ειναι παρανομο; δες τι επαθε ενας....

http://www.highbeam.com/doc/1A1-D8TC12GO0.html



Τυπικως εχεις δικιο. Ο νομος αυτος ισχυει και στην Ελλαδα, τωρα στη Ζιμπαμπουε ,με τιποτε πιο επειγον δεν ειχαν να ασχοληθουν οι αρχες; Αφου λεει οτι ηταν σπανιο λογω κοστους παραγωγης, κακο μονο σε συλλελτες εκανε. Επι του πρακτεου, θυμαστε τις Αγγλικες χαρτινες λιρες που μετα τον Εμφυλιο, απο πισω γραφανε "αυτο το παλιοχαρτο φταιει για ολα", η και αλλο χαρτονομισμα, που η μια του πλευρα ειχε γινει εισιτηριο του σινεμα; Τις βλεπετε και σε καταλογους χαρτονομισμτων, του Πιτιδη και αλλων.

Τωρα που ξερω οτι ειναι και παρανομο, ΔΕΝ σας λεω ποιος ειναι, ξεκολλωθητε στο ψαξιμο....  Σφραγισμένα χείλη

Και φυσικα κι εγω θελω ακομα μερικα, κι εχει και το πουλοβερ του στο γραφειο μου, ξεχασμενο οχι 3-4, αλλα 7 χρονια τωρα, κι ειναι και ωραιο πουλοβερακι. Οποτε εχω αβανταζ κυριοι.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 30, 2014, 01:17:58 μμ »

καλα.. μη νομιζεις οτι θα του κανουν και κατι... παρανομο ηταν και το 100ρικο που καναμε στο στρατο... Κλείσιμο ματιού για τις 100 τελευταες μερες!

το παραδειγμα με το ζιμπαμπουανο χαρτονομισμα το εβαλα για να δειξω τι παιζεται καμια φορα! νομιζω στο λονδινο τον επιασαν! τα χαρτονομισματα αυτα που σφραγιζε δεν ηταν καθολου σπανια.. και η ονομαστικη τους αξια ηταν μικροτερη του χαρτιου... αλλα τους επιασε το τυπικο... οχι καταστρεφεις χρημα!

σκεψου εδω... ποσα νομισματα πανε για λιωσιμο... ακομα και λιρες... κι εκει δεν υπαρχει κανονικα παρανομια; να λιωνεις 20ρικα του παυλου πχ; κι ομως την 10ετια του 1960, πολλοι χρυσοχοοι ελιωναν μασουρια και μασουρια για το ασημι τους...

απο τον νομο κανονικα τιμωρειτε και η παραποιηση... οποιαδηποτα κι αν ειναι.... ποσους ειδες να τιμωρουνται που κανουν χρωματιστα τα 2 ευρα;;; κι αυτο παραποιηση ειναι! κανεις! οποτε.. Κλείσιμο ματιού

στην αμερικη εχω φιλο που πιανει αμερικανικα σεντ και τα σταμπαρει με το κωδικο ονομα του (σε ενα παιχνιδι που παιζω) και τα κανει signature items... κατι σαν τοκεν παιχνιδιου!

βλεπεις.. ειναι πως θα το δουν εκεινη την στιγμη!  μη φοβασαι ομως! εχω δει πολλα... ακομα και ευρω! σε μια χωρα κολουσαν πανω ενα ειδικο αυτοκολητο σαν τσιπ για να τα ελεγχουν.. και αυτα περνουσαν κανονικα...



αυτο με το εισητηριο που λες δεν το ξερω! εχεις καποια φωτο;;;

αυτο που εμενα προσωπικα μου προκαλει εντυπωση ειναι τι χαρτονομισματα χρησιμοποιησε κι αν ειναι αυθεντικα ή απλα εγχρωμες φωτοτυπιες!

ισως ο νομος εχει να κανει παντως με το αν ενα χαρτονομισμα περναει ή οχι εκεινη την στιγμη..

αν τα εδινε δωρεαν παντως... και ειναι ευκολο μπορεις να παρεις απο ενα (τι αξιες εχει; ) και για εμενα; please! Χαμόγελο θα εχουν μια περιοπτη θεση στην συλλογη μου! Χαμόγελο αν ειναι και εδω μεσα και με διαβαζει... τον παρακαλω κι αυτον μιας και μαζευω καθε περιεργο που βρισκω και εχει να κανει με κερμα ή χαρτονομισμα! Χαμόγελο





Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences