Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 01:08:18 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτα 1821?  (Αναγνώστηκε 3297 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 21, 2011, 07:30:57 πμ »

Καλημερα εχω ενα δεκαλεπτο αλλα δεν μπορω να διακρινω τιν ημερομηνια μοιαζει με 1821 αλλα το 2 σαν ειναι αναποδα.επισυναπτω φωτο για τιν γνωμη των ειδικών.ευχαριστω.

http://www.mediafire.com/?pmd6uldtrdo1s5h
http://www.mediafire.com/?1loj2h6dr3009k1


Επισης συμπληρώνω δεν εχω καθολου εμπειρια στα ελληνικα νομισματα οποτε οποιαδηποτε γνωμη θα ηταν ευπροσδεκτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2011, 08:16:32 πμ από giannis7 » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 21, 2011, 08:43:28 πμ »

Φιλε Γιαννη το 1821 ειμαστε ακομη υποδουλοι των Τουρκων. Δεν υπηρχε Ελληνικο κρατος δεν υπηρχε Ελληνικο νομισμα.
Το νομισμα που μας δειχνεις ειναι ενα δεκαλεπτο του Καποδιστρια του 1831. Το 1828 κοπηκε το πρωτο δεκαλεπτο. Εχεις το τριτο κατα χρονολογικη σειρα δεκαλεπτο στα χερια σου και το τελευταιο του Κυβερνητη!!
Η πορεια της προοδου της Ελλαδος σταματαει εκει με την δολοφονια του στο Ναυπλιο!!
Η κατασταση του ειναι αρκετα χαμηλη και η τιμη του με τα βιας πιανει τα 50 ευρω κατα την προσωπικη μου αποψη!!
Εγω θα σου προτεινα να το φυλαξεις μια και ειναι το πρωτο σου και ποιο ξερει?? Ισως αυριο θελησεις να αποκτησεις και τα αλλα δεκαλεπτα αδερφακια του Χαμόγελο

Υ.Γ Επεξεργαστηκα τις εικονες σου και τις βαζω εδω μεσα για να το βλεπουν ποιο ευκολα και απο ποιο κοντα ολοι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 21, 2011, 06:26:16 μμ »

Φιλε Γιαννη το 1821 ειμαστε ακομη υποδουλοι των Τουρκων. Δεν υπηρχε Ελληνικο κρατος δεν υπηρχε Ελληνικο νομισμα.
Το νομισμα που μας δειχνεις ειναι ενα δεκαλεπτο του Καποδιστρια του 1831. Το 1828 κοπηκε το πρωτο δεκαλεπτο. Εχεις το τριτο κατα χρονολογικη σειρα δεκαλεπτο στα χερια σου και το τελευταιο του Κυβερνητη!!
Η πορεια της προοδου της Ελλαδος σταματαει εκει με την δολοφονια του στο Ναυπλιο!!
Η κατασταση του ειναι αρκετα χαμηλη και η τιμη του με τα βιας πιανει τα 50 ευρω κατα την προσωπικη μου αποψη!!
Εγω θα σου προτεινα να το φυλαξεις μια και ειναι το πρωτο σου και ποιο ξερει?? Ισως αυριο θελησεις να αποκτησεις και τα αλλα δεκαλεπτα αδερφακια του Χαμόγελο

Υ.Γ Επεξεργαστηκα τις εικονες σου και τις βαζω εδω μεσα για να το βλεπουν ποιο ευκολα και απο ποιο κοντα ολοι Κλείσιμο ματιού




Για αυτο μου εκανε εντυποσι γιατι μοιαζει περισσοτερο με 2 παρα με 3 ευχαριστω για τις πληροφοριες και τισ συμβουλες.Δεν σκοπεβο να συλεξω ποτε ελληνικα οπως σου ειπα και τηλεφωνικα προτιμω  αγγλια..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences