Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 02:48:07 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1915P - Τη βλέπετε ύποπτη?  (Αναγνώστηκε 15787 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 25, 2016, 12:26:52 μμ »

Kυριε Douglas Whittacker
την νουμερο εξι (την ψευτικη ) θα ηθελα να μου την στειλετε εαν θελετε και σημερα στο Ηρακλειο.
Κοινως την αγοραζω σε τιμη χρυσου φυσικα  διοτι πρεπει να μελετησω καλα πανω στα ψευτικα νομισματα.
Θα μου κανετε αυτη την χαρη??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 25, 2016, 02:18:08 μμ »

θα ελεγα και εγω την 6, οχι απο το λαθος πατημα του ριμ.... sa ειναι αρα παιζει αυτο.... mintage 11,107,611
θα την ελεγα λογο μπιμπικιων στο πεδιο που εχω κυκλωσει και λογο εξτρα μεταλλου εκει που εχω βαλει τοξο, φυσικα εχει και αλλα λαθη, απλα τονιζω αυτα που τα βλεπει ευκολα, οποιοσδηποτε
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 363


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 25, 2016, 02:20:25 μμ »

Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω ή παίζουμε τις κουμπάρες εδώ?Φαίνεται οτι η παρατηρητικότητα και οι γνώσεις δεν γίνονται ανεκτές.Χαλάνε ίσως καμμία πιάτσα?Ναι,το λέω κι εγώ ,ΚΑΙ Η 6 έχει θέμα.-
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 25, 2016, 02:29:44 μμ »

Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω ή παίζουμε τις κουμπάρες εδώ?Φαίνεται οτι η παρατηρητικότητα και οι γνώσεις δεν γίνονται ανεκτές.Χαλάνε ίσως καμμία πιάτσα?Ναι,το λέω κι εγώ ,ΚΑΙ Η 6 έχει θέμα.-
δεν ξερω αν η απαντηση σου αναφερεται σε εμενα.... απλα θυμαμαι οτι οποτε ειχα αμφιβολιες περι γνησιοτητας, οταν καποιο μελος μου εβαζε φωτογραφια με επισημανση ποιες λεπτομεριες να κοιταξω, με βοηθουσε στο να εντοπισω και εγω αυτα, ωστε στο μελλον να γινομαι καλυτερος.... εκτος απο τα παλια μελη, διαβαζουν και νεα, αρα απλα με τετοιες επισημανσεις, τους βοηθαμε και αυτους
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 25, 2016, 02:35:56 μμ »

Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω ή παίζουμε τις κουμπάρες εδώ?Φαίνεται οτι η παρατηρητικότητα και οι γνώσεις δεν γίνονται ανεκτές.Χαλάνε ίσως καμμία πιάτσα?Ναι,το λέω κι εγώ ,ΚΑΙ Η 6 έχει θέμα.-

Φιλε μου κανενα παιγνιδι δεν υπαρχει και καμια ΠΙΑΤΣΑ δεν χαλας μια και εαν βρεθει ενας απο την μερα που ξαναγυρισα στο σαιτ και να εχει μηνυμα απο εμενα οτι του προτεινω να αγορασει ΜΙΑ ΛΙΡΑ λιρα Αγγλιας (το τονιζω αυτο διοτι εβγαλα 2 Κυπρου) δινω 10000 ευρω!!
Αντιθετος μπορουν να βρεθουν 10 ατομα που να σου πουν οτι αγορασα απο αυτους.
Εαν λοιπον η λιρα του φιλου ειναι στον κυκλο 22 στο παχος 1,45 1,5 και στο βαρος 7,95 γιατι να μην την βαλω στην συλλογη μου?
Εγω την θελω και ας ειναι ψευτικη. Το μονο που θελω ειναι να περναει απο το τεστ λιρας. Τιποτα αλλο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 25, 2016, 04:23:29 μμ »

Συγχωρήστε μου την αφελή ερώτηση,αλλά πασχίζω να καταλάβω ποιό είναι το όφελος του κιβδηλοποιού,όταν η λίρα έχει κανονικό βάρος-διαστάσεις και είναι 22 καράτια,ειδικά όταν δέν είναι κάποια σπάνια ημερομηνία-mintmark-mintage.Γιατί να φτιάξει κάτι με δεδομένο κόπο και κόστος,για κάτι που δεν έχει υπεραξία;
Να "φτιάξει" του 1911 c ή του 1937, μερικώς το καταλαβαίνω.Αλλά μιά σχετικά "κοινή" ημερομηνία;
Η ερώτηση δεν γίνεται "εκ του πονηρού",και άν νομίζει η Διαχείριση οτι θα ξεκινήσει αντιπαραθέσεις,ας τη διαγράψει και ας μου απαντήσει όποιος θέλει με μήνυμα.
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 25, 2016, 04:27:42 μμ »

Δεν είναι σίγουρο οτι είναι  22 καράτια
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 25, 2016, 04:30:31 μμ »

Δεν είναι σίγουρο οτι είναι  22 καράτια
Οπότε,το θέμα λύνεται δίνοντας 5-10€για εξέταση με φασματογράφο,σωστά;
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 25, 2016, 04:33:07 μμ »

Δεν είναι σίγουρο οτι είναι  22 καράτια
Οπότε,το θέμα λύνεται δίνοντας 5-10€για εξέταση με φασματογράφο,σωστά;
Αν περνάει από φίλερ και εχει το σωστό βαρος είναι 22 καράτια. Οι λίρες έχουν  και ένα premium στην τιμή τους.

Πολλές φορές χώρες μετατρέπανε χρυσό σε λίρες (αντίγραφα ) για την ευκολότερη διακίνηση και χρήση του.

Αντί να βγάλουνε δικό τους νόμισμα φτιάχνανε αντίγραφα τα οποία είχαν την αξία του χρυσού που περιείχαν.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 25, 2016, 04:50:16 μμ »

Υπόθεση εργασίας:Περνάει φίλλερ,ζυγαριά 7,96-98gr.
Εχει μπιμπίκια στο πεδίο,στραβά νύχια στο δράκο,στραβή λαβή στο σπαθί κλπ κλπ...
Εστω,έχει ορατές διαφορές.Αν στο φασματογράφο βγεί 22ct,είναι πλαστή;
Οσο για το premium,όταν πωλείται μία λίρα σε τιμή "μετάλλου",αυτή δεν είναι γνήσια;
Φίλε incredible,σε ευχαριστώ για τον κόπο να απαντάς στις "αφελείς" ερωτήσεις μου.
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 25, 2016, 04:55:56 μμ »

Υπόθεση εργασίας:Περνάει φίλλερ,ζυγαριά 7,96-98gr.
Εχει μπιμπίκια στο πεδίο,στραβά νύχια στο δράκο,στραβή λαβή στο σπαθί κλπ κλπ...
Εστω,έχει ορατές διαφορές.Αν στο φασματογράφο βγεί 22ct,είναι πλαστή;
Ειναι ένα νόμισμα το οποίο είναι αντίγραφο του γνήσιου και είναι χρυσό.
Μπορείς να το πεις και πλαστό χρυσό .


Οσο για το premium,όταν πωλείται μία λίρα σε τιμή "μετάλλου",αυτή δεν είναι γνήσια;
Φίλε incredible,σε ευχαριστώ για τον κόπο να απαντάς στις "αφελείς" ερωτήσεις μου.

Είναι γνήσια. Θέμα προσφοράς κι ζήτησης. Και ο σαράφης την αγοράζει κάτω από το μέταλλο.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 25, 2016, 05:05:14 μμ »

Κατάλαβα,και πάλι σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου  incredible.
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 25, 2016, 05:09:14 μμ »

Κατάλαβα,και πάλι σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου  incredible.
Να 'σαι καλά.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 25, 2016, 09:16:41 μμ »

Λοιπόν, μία-μία οι απαντήσεις για να μη μπλεκόμαστε.
Γενικό σχόλιο:
Είστε (γενικώς) ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ. Και υποκλίνομαι στις γνώσεις σας, την παρατηρητικότητα σας, και δεν ξέρω ποιο άλλο προτέρημα να αναφέρω (η οξεία όραση δεν είναι προτέρημα, είναι φυσική υπεροχή - προφανώς υπάρχει κι αυτή).

Ναι, όντως η 6 (κάτω δεξιά) είναι αυτή που όταν την πήρα, ο άνθρωπος που μου την έδωσε μου είπε "Αυτή είναι Ιταλικής προέλευσης". Και μου την έδωσε σε τιμή 6% χαμηλότερη από τις άλλες που πήρα τότε, τις Εγγλέζικες.

Kαλημέρα Ντάγκλας, πολύ ωραίες φωτό, νομίζω ότι ο πρώτος τρόπος φωτισμού αποτυπώνει καλύτερα τις λεπτομέρειες. Την 6 λέω

Orop, έχεις πέσει μέσα (και μπράβο σου), όσα λέω από πάνω ισχύουν και για σένα, φυσικά.
Φωτισμός:
Έχουν τραβηχτεί σε ένα δωμάτιο (στο βάζω σε σχήμα) διαστάσεων 9m x 6m  x ύψος 3m. Στο δωμάτιο υπάρχουν δυο φωτιστικά ιωδίου (2x500W το καθένα, σύνολο 2000W, στις θέσεις που φαίνεται στο σχήμα. Το δωμάτιο είναι βαμμένο άσπρο. Τα φωτιστικά εκτός από το αντικείμενο που φωτογραφίζω φωτίζουν και το ταβάνι, το οποίο εξ αντανακλάσεως φωτίζει το αντικείμενο. Έχουμε δηλαδή κάπως διάχυτο φωτισμό, όχι σημειακό.
Οι πρώτες φωτό (οι πιο σκοτεινές) είναι με ανοιχτό μόνο το ένα φωτιστικό, της μιας πλευράς. Οι άλλες δύο είναι και με τα δύο ανοιχτά.
Μπορεί να "παίξει" κάποιος με περιστροφή του αντικειμένου (και της κάμερας) εφ' όσον και κάμερα και αντικείμενο είναι πάνω σε τριπόδια, ώστε να διαλέξει ποια πλευρά του να φωτίζεται "περισσότερο".

Παρ' όλα αυτά, και παρά την πολύ καλή ανάλυση που δίνει η κάμερα, δεν τις θεωρώ καλές φωτογραφίες (από πλευράς σκιών και ομοιομορφίας φωτισμού).
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 25, 2016, 09:18:20 μμ »

Oλες γνήσιες.

Είναι μια άποψη.
Μάλλον λάθος όμως.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences