Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 12:16:20 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λίρα 1913  (Αναγνώστηκε 15509 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 06, 2016, 10:33:25 μμ »

Smartmorpheus δεν είμαι και τόσο νέο μέλος. Κλείνω 2 χρόνια σε λίγο.
Απλα αναρωτιέμαι γιατί πραγματικά έγινε ολο αυτό; ποιον πείραξα;
Και φιλε toni-g εχθες ήμουν τόσο νευριασμενος που δεν ακουγα και δεν πίστευα τίποτα!
φιλε dimak ημουν οσο ευγενικός επρεπε να ειμαι "προστατεύςα την πωληση σου με το να σβήσω τα σχόλια .Σ ενημέρωσα οπως επρεπε να το κανω να ελέγξεις το νομισμα πάντα με πμ .
Μολις άρχισες στην συνέχεια τα δικα σου ,απλα σε ακολούθησα .
Φιλικα

Αντωνης
Καταγράφηκε
dimak
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 119


Life is beautiful


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 06, 2016, 11:47:02 μμ »

Toni-g καλά έκανες και με ενημέρωσες μόνο που φοβάμαι οτι και συ έπεσες θύμα!
Ολος τυχαίος λοιπόν ο φιλος μας ο orop άνοιξε ενα θέμα βάζοντας μια φώτο λίρας του 1913  (οπως της πώλησης μου) που βγάζει μάτι στην γνησιότητα και αναρωτήθηκε αν είναι η οχι αυθεντική! Απο αυτό και μόνο δείχνει οτι για καποιο λόγο έγινε ολο αυτό καθώς ολος τυχαίος ο αλλος φίλος Γιώργος αναρωτήθηκε αν η λιρα μου είναι αυθεντική!
Πάλι ολος τυχαίος ο φίλος ο antonio1967 σαν έμπειρος εξέφρασε ανοιχτά  οτι είναι κόπια χωρίς όμως να είναι και σίγουρος!
Πράγμα που απαγορεύεται.
Ολο αυτό σαν σκοπό είχε να μου καταστρέψει την πώληση και να στιγματήσει το όνομά μου στο blog !
Εχω κάνει μια πρόταση λοιπόν και κανείς δεν σηκώνει το γάντι!
Γιατί άραγε;
Ας αναρωτηθουν λοιπόν οι λογικοι του blog γιατί μου έκαναν κάποιοι αυτή την επίθεση και τι σκοπό είχαν;
Καταγράφηκε

Στο χέρι με χέρι βλέπεις τι παίρνεις!!!
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 06, 2016, 11:58:31 μμ »

Βασικά αυτος ηταν ο στόχος όλων ,πήρανε χαμπαρι οτι πας να τους φας το μεροκάματο ,και πέσαν να σε φάνε .
Τωρα καταλαβαίνω τι λες  . .
Πηρα το μάθημα μου και θα προσέχω .

Οκ ας αφήσουμε την πλακα τωρα ,προσωπικα το θεωρω χαζό να το συνεχίσω και σε 5 κλειδώνεται
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 06, 2016, 11:59:47 μμ »

Φίλε νομίζεις ότι δεν έχουμε να κάνουμε τίποτα καλύτερο από το να σπιλώνουμε το όνομα σου και να σου χαλάμε την πώληση σου. Ηρέμησε σε παρακαλώ πολύ και μην βλέπεις φαντάσματα παντού. Δεν υπάρχει τίποτα προσωπικό μαζί σου.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 12:11:47 πμ »

Δεν χρειάζεται να ψάχνουμε πάντα για θύτη και θύμα....
Καταγράφηκε
dimak
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 119


Life is beautiful


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 12:22:01 πμ »

Chris1972 σαν διαχειριστής θα έπρεπε να είχατε κλήση το θέμα γιατί ηταν άδικο ολο αυτο που έγινε. Η λίρα μου είναι αυθεντική και ενω το ξέρουν όλοι έγινε ολο αυτό!
Αν εσυ νομίζεις οτι βλέπω φαντάσματα λυπάμαι!
Αλλα δεν μου δίνεται μια σαφή απάντηση!
Καταγράφηκε

Στο χέρι με χέρι βλέπεις τι παίρνεις!!!
dimak
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 119


Life is beautiful


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 12:28:00 πμ »

Επίσης ο gkounto μου έστειλε μήνυμα οτι του φαίνεται για χυτή!
Έλεος δηλαδή!
Τώρα μου έγραψε στην πώληση μου οτι τις παίρνει τελικά!
Μα ποιος μου κάνει πλάκα?
Καταγράφηκε

Στο χέρι με χέρι βλέπεις τι παίρνεις!!!
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 01:04:29 πμ »

Ρε φίλε μην αρπάζεσαι, αν δεν έχεις το νόμισμα στο χέρι σου δεν μπορείς να είσαι ακριβής στην εκτίμηση σου και όλοι κάνουμε λάθη.Στο κάτω κάτω αν είσαι τόσο σίγουρος για την γνησιότητα για ποιον λόγο ρωτάς να σου πούμε την γνώμη μας??? Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
dimak
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 119


Life is beautiful


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 01:44:19 πμ »

Ας κλειδώσει επιτέλους το θέμα..
Με κούρασε όλο αυτό που μου κάνετε!
Καταγράφηκε

Στο χέρι με χέρι βλέπεις τι παίρνεις!!!
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 03:13:37 πμ »

θα ήθελα να πω την προσωπική μου άποψη, ως μέλος του Στεκιού:

Το φόρουμ αυτό λέγεται "Στέκι Συλλεκτών".
Και οι δύο λέξεις έχουν σημασία!
Η λέξη "Στέκι" παραπέμπει, κατά την προσωπική μου άποψη, σ'έναν χώρο οικείο, όπου οι ενδιαφερόμενοι (θα πρέπει να) μπορούν με άνεση, ειλικρίνεια και καλοπιστία να εκφέρουν γνώμες και ν'ανταλλάσσουν απόψεις.
Εγώ τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι!
Η λέξη "Συλλεκτών" σημαίνει ότι οι επαΐοντες εκφέρουν άποψη μετά λόγου γνώσεως, ως αποτέλεσμα πείρας και (μακράς) ενασχόλησης με το αντικείμενο.
Δεν σημαίνει ότι απαραίτητα έχουν δίκιο, αλλά δεν σημαίνει και ότι τους απαγορεύεται να λένε τη γνώμη τους, αφού κάτι τέτοιο θ'αναιρούσε αυτή-καθ'αυτή την αποστολή του "Στεκιού".

Όλα αυτά τα λέω διότι κάποιες φορές εμφανίζονται νομίσματα στις "Πωλήσεις", τα οποία κάποια μέλη θεωρούν αμφιβόλου γνησιότητας.
Και εκεί ακριβώς ανακύπτει το ερώτημα:
Επιτρέπεται άλλα μέλη να εγείρουν ζήτημα, όχι απαραίτητα στην ίδια την "Πώληση", αλλά ενδεχομένως με άλλο τρόπο, και να εκκινούν ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων για το αν το/τα νόμισμα/-τα είναι γνήσια;


Η προσωπική μου άποψη είναι κατηγορηματικά "Ναι"...!

Και το λέω αυτό για τους εξής λόγους:
Πρώτον, διότι όπως είπα το "Στέκι" είναι ένας φιλόξενος και οικείος χώρος για όσους ενδιαφέρονται για το "Συλλεκτισμό".
Αν λοιπόν κάποια πιο έμπειρα μέλη έχουν σοβαρούς λόγους να αμφιβάλλουν για τη γνησιόητα ενός νομίσματος γιατί να μην το πουν, ώστε να προστατεύσουν άλλα μέλη που ενδεχομένως δεν είναι τόσο έμπειρα;
Γιατί, με άλλα λόγια, να μην προστατεύσουν κάποια άλλα μέλη που ενδεχομένως να θελήσουν να αγοράσουν το νόμισμα;
Εγώ δεν βρίσκω κάτι μεμπτό σε αυτό.

Δεύτερον, διότι έτσι προάγεται η γνώση όλων των μελών, ώστε ν'αποκτήσουν πείρα ν'αναγνωρίζουν τα μη γνήσια νομίσματα.

Προς Θεού όμως!
Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα μέλη, τα οποία θα αμφισβητήσουν τη γνησιότητα ενός νομίσματος έχουν απαραίτητα δίκιο.
Ίσως να έχουν, ίσως και όχι!
Δε νομίζω όμως ότι είναι σωστό να πάμε στο άλλο άκρο και να αφορίσουμε όσους καλόπιστα και μετά λόγου γνώσεως θελήσουν ελεύθερα να εκφέρουν την άποψή τους, σε περίπτωση που έχουν σοβαρούς και τεκμηριωμένους λόγους να αμφιβάλλουν για τη γνησιότητα ενός νομίσματος.
Νομίζω ότι αν γίνει κάτι τέτοιο συνιστά μία μορφή bullying, μία μορφή δηλαδή έμμεσου εκφοβισμού να μην τολμούμε να πούμε τη γνώμη μας, πράγμα που ούτε τα λιγότερα έμπειρα μέλη προστατεύει, ούτε το "Συλλεκτισμό".

Επιπλέον, δεν πιστεύω ότι τα μέλη αυτά, η γνησιότητα κάποιου προς πώληση νομίσματος των οποίων αμφισβητείται πρέπει να εκνευρίζονται και να κυνηγούν δαίμονες.
Δε νομίζω ότι κανένας εδώ μέσα έχει καμμία όρεξη να μέμφεται αναίτια άλλους ή οτιδήποτε τέτοιο.

Γι'αυτό νομίζω πρέπει να χαλαρώσουμε όλοι και αν κάποιος βάλει ένα νόμισμα προς πώληση του οποίου η γνησιότητα αμφισβητηθεί, θα πρέπει απλά να προβληματιστεί και καλόπιστα να εμπλακεί στο διάλογο με τα υπόλοιπα μέλη, ώστε μέσα από καλοπροαίρετη ανταλλαγή απόψεων να γίνουμε όλοι "πλουσιότεροι" σε γνώσεις.

Αυτός πιστεύω είναι ο ρόλος του "Στεκιού"!
Καταγράφηκε
dimak
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 119


Life is beautiful


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 03:27:36 πμ »

Hanibal ωραία αυτά που λες αλλά αν διαβάσεις το θεμα απο την αρχή θα δεις ότι ρωτάω αυτούς που αμφισβητούν να αναφέρουν το η τα σημεία που προβληματιζονται αλλα απάντηση δεν παίρνω! Και δεν παίρνω γιατί δεν έχουν να πουν κάτι! Αρα που είναι η τεκμηρίωση?
Αν εσυ βλέπεις λογική σε αυτό πάω πάσο!
Οσο για το μπουλινκγ που αναφέρθηκες δεν το κάνω εγώ. Εγω το δέχομαι φιλε μου.! Εξάλλου και ας επαναλαμβάνομαι εχω βάλει και ενα στοίχημα αλλα κανείς δεν τον δέχεται!
Εκτός αν αρέσκονται κάποιοι εδω μεσα να πετάει ο ενας το κοντό του και ο αλλος το μακρύ του!
Κρίμα.
Καταγράφηκε

Στο χέρι με χέρι βλέπεις τι παίρνεις!!!
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 07:36:23 πμ »

Καλημέρα φίλε dimak, μια συμβουλή, μόνο, από μένα: "AΛΛΑΞΕ ΣΤΡΩΜΑ!!!"  Κλείσιμο ματιού

MEDIA STROM - Με έκπτωση έως 30% όλοι αλλάζουν διάθεση!





Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 08:37:23 πμ »

Καλημερα

Αγαπητέ μου ο λόγος που ζήτησα συγγνώμη ειναι γιατί σου χάλασα τη πώληση όπως λες. Ωραία το παραδέχομαι και για αυτό αναλαμβάνω το κόστος να αγοράσω ο,τι πουλάς παρά το γεγονός οτι θεωρώ τη λίρα σου πλαστή.
Δεν το εκτιμάς.
Λοιπόν αφού θες εξηγήσεις (και εςυ και άλλοι)!
Η λίρα σου φαίνεται χυτό αντίγραφο cast copy. Οι επιφάνειες γεμάτες απο μικρό σημαδάκια που δεν ειναι bag marks αλλα οι φουσκάλες απο την πήξη του μετάλλου, το ξίφος λείο χωρίς λεπτομέρειες με βαθούλωμα ανεξήγητο για αυτό το σημείο, το BP το Β βουλωμένο, στον εμπρόσθιο τύπο η λεζάντα με τις μπίλιες στο κάτω μέρος σχεδόν χάνεται.

Αυτα κρίνοντας σ απο φωτο. Υπαρχει περίπτωση να κάνω λάθος; Φυσικα την φωτο βλέπω και κρίνω. Για αυτό έκανα την ερώτηση να το ψάξεις καλύτερα. Και δεν σε πρόσβαλα αντίθετα δήλωσα σίγουρος οτι δεν εχεις δόλο.

Αποσύρω φυσικα την προςφορα μου σου έδωσα ευκαιρία δεν ξέρω τι  άλλο θες και δεν με ενδιαφέρει απο εδώ και πέρα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 08:40:54 πμ »

θα ήθελα να πω την προσωπική μου άποψη, ως μέλος του Στεκιού:

Το φόρουμ αυτό λέγεται "Στέκι Συλλεκτών".
Και οι δύο λέξεις έχουν σημασία!
Η λέξη "Στέκι" παραπέμπει, κατά την προσωπική μου άποψη, σ'έναν χώρο οικείο, όπου οι ενδιαφερόμενοι (θα πρέπει να) μπορούν με άνεση, ειλικρίνεια και καλοπιστία να εκφέρουν γνώμες και ν'ανταλλάσσουν απόψεις.
Εγώ τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι!
Η λέξη "Συλλεκτών" σημαίνει ότι οι επαΐοντες εκφέρουν άποψη μετά λόγου γνώσεως, ως αποτέλεσμα πείρας και (μακράς) ενασχόλησης με το αντικείμενο.
Δεν σημαίνει ότι απαραίτητα έχουν δίκιο, αλλά δεν σημαίνει και ότι τους απαγορεύεται να λένε τη γνώμη τους, αφού κάτι τέτοιο θ'αναιρούσε αυτή-καθ'αυτή την αποστολή του "Στεκιού".

Όλα αυτά τα λέω διότι κάποιες φορές εμφανίζονται νομίσματα στις "Πωλήσεις", τα οποία κάποια μέλη θεωρούν αμφιβόλου γνησιότητας.
Και εκεί ακριβώς ανακύπτει το ερώτημα:
Επιτρέπεται άλλα μέλη να εγείρουν ζήτημα, όχι απαραίτητα στην ίδια την "Πώληση", αλλά ενδεχομένως με άλλο τρόπο, και να εκκινούν ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων για το αν το/τα νόμισμα/-τα είναι γνήσια;


Η προσωπική μου άποψη είναι κατηγορηματικά "Ναι"...!

Και το λέω αυτό για τους εξής λόγους:
Πρώτον, διότι όπως είπα το "Στέκι" είναι ένας φιλόξενος και οικείος χώρος για όσους ενδιαφέρονται για το "Συλλεκτισμό".
Αν λοιπόν κάποια πιο έμπειρα μέλη έχουν σοβαρούς λόγους να αμφιβάλλουν για τη γνησιόητα ενός νομίσματος γιατί να μην το πουν, ώστε να προστατεύσουν άλλα μέλη που ενδεχομένως δεν είναι τόσο έμπειρα;
Γιατί, με άλλα λόγια, να μην προστατεύσουν κάποια άλλα μέλη που ενδεχομένως να θελήσουν να αγοράσουν το νόμισμα;
Εγώ δεν βρίσκω κάτι μεμπτό σε αυτό.

Δεύτερον, διότι έτσι προάγεται η γνώση όλων των μελών, ώστε ν'αποκτήσουν πείρα ν'αναγνωρίζουν τα μη γνήσια νομίσματα.

Προς Θεού όμως!
Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα μέλη, τα οποία θα αμφισβητήσουν τη γνησιότητα ενός νομίσματος έχουν απαραίτητα δίκιο.
Ίσως να έχουν, ίσως και όχι!
Δε νομίζω όμως ότι είναι σωστό να πάμε στο άλλο άκρο και να αφορίσουμε όσους καλόπιστα και μετά λόγου γνώσεως θελήσουν ελεύθερα να εκφέρουν την άποψή τους, σε περίπτωση που έχουν σοβαρούς και τεκμηριωμένους λόγους να αμφιβάλλουν για τη γνησιότητα ενός νομίσματος.
Νομίζω ότι αν γίνει κάτι τέτοιο συνιστά μία μορφή bullying, μία μορφή δηλαδή έμμεσου εκφοβισμού να μην τολμούμε να πούμε τη γνώμη μας, πράγμα που ούτε τα λιγότερα έμπειρα μέλη προστατεύει, ούτε το "Συλλεκτισμό".

Επιπλέον, δεν πιστεύω ότι τα μέλη αυτά, η γνησιότητα κάποιου προς πώληση νομίσματος των οποίων αμφισβητείται πρέπει να εκνευρίζονται και να κυνηγούν δαίμονες.
Δε νομίζω ότι κανένας εδώ μέσα έχει καμμία όρεξη να μέμφεται αναίτια άλλους ή οτιδήποτε τέτοιο.

Γι'αυτό νομίζω πρέπει να χαλαρώσουμε όλοι και αν κάποιος βάλει ένα νόμισμα προς πώληση του οποίου η γνησιότητα αμφισβητηθεί, θα πρέπει απλά να προβληματιστεί και καλόπιστα να εμπλακεί στο διάλογο με τα υπόλοιπα μέλη, ώστε μέσα από καλοπροαίρετη ανταλλαγή απόψεων να γίνουμε όλοι "πλουσιότεροι" σε γνώσεις.

Αυτός πιστεύω είναι ο ρόλος του "Στεκιού"!
+1

Kαλημέρα Γιώργο, συμφωνώ μέχρι κεραίας σε ότι έγραψες, ήδη, κάποιοι γίναμε σοφότεροι από αυτό το θέμα που σχολιάζουμε τώρα ή ρετουσάραμε τις γνώσεις που χρόνια έχουμε μαζέψει και χρειάζονται κάπου κάπου ένα κάποιο ρηφρές για να αναδυθούν στο προσκήνιο του μυαλού μας..... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 09:08:55 πμ »



Λοιπόν αφού θες εξηγήσεις (και εςυ και άλλοι)!
Η λίρα σου φαίνεται χυτό αντίγραφο cast copy. Οι επιφάνειες γεμάτες απο μικρό σημαδάκια που δεν ειναι bag marks αλλα οι φουσκάλες απο την πήξη του μετάλλου, το ξίφος λείο χωρίς λεπτομέρειες με βαθούλωμα ανεξήγητο για αυτό το σημείο, το BP το Β βουλωμένο, στον εμπρόσθιο τύπο η λεζάντα με τις μπίλιες στο κάτω μέρος σχεδόν χάνεται.

Αν μου επιτρεπεις Γιωργο να προσθεσω και εγω καποια ακομα σημεια που με προβληματισαν .

'Οπως το οτι ολο το χερι που κραταει το σπαθι αντι να ειναι φυσιολογικα σαν εξογκωμενο ειναι το αντιθετο ..."ρουφηγμενο προς τα μεσα , σαν σκαμμένο !! το ιδιο ακριβως βλεπουμε και στο γεισο της περικεφαλαιας .

Η επιφανεια στην κοιλια και το λαιμο του αλογου μοιαζει σαν "σαγρε".

Ο εσωτερικος ώμος του καβαλαρη ειναι εξαφανισμενος.

Αριστερα στο εδαφος στη κατω μερια θα επρεπε να υπαρχουν 5-6 καθετες γραμμες που ουτε αυτες τις βλεπουμε στην φωτο.

Απο κει και περα μπορει ολα αυτα να ειναι λαθος μας και να ειναι μια γνησια λιρα  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences