Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 02:57:18 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πεντολιρο 1887  (Αναγνώστηκε 19916 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 04:52:26 μμ »

δειτε αυτό σας παρακαλώ

http://coins.ha.com/itm/bulgaria/world-coins/ferdinand-i-gold-20-leva-1912-ms62-ngc-/p/3038-162013.s

εχει τα ίδια hairlines στο πεδίο με το πεντόλιρο και το ανάγλυφο ειναι σχεδον αψεγάδιαστο. Μσ62..... και με το ζόρι.! Συνήθως αυτα τα πάνε απο 55 εως 62.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 04:59:53 μμ »

Digo,

Ta polishing die hairlines συνήθως τα ξεχωρίζουμε εύκολα απο τα hairlines. Δεν ειναι οριζόντια αλλά κάθετα. Και ως επι το πλείστον ειναι ομοιόμορφα και όχι ζιγκ ζαγκ.

Προσωπικά όλοι μου οι φίλοι ξέρουν πως εχω εκθειάσει τις κομματάρες που έχουν και όσες προσφορές τους έχω κάνει για να αγοράσω δείχνουν πως εκτιμώ πολύ τα νομίσματα τους. Δε ξέρω απο που έvgales τα συμπερασματα αυτά Διαμαντή. Αν τα εvgales απο τον εαυτό σου καλύτερα ειναι να μην γενικεύεις. Ζηλιάρης ειμαι με την γκόμενα μου μόνο , χέστηκα για τα νομίσματα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 05:00:55 μμ »

Κοιτάξτε, ωραίο το παραμύθι ότι grading κανεις μόνο αν εχεις το νομισμα στο χέρι και άλλα τετοια αλλά σε αυτήν την περίπτωση δε χρειάζεται να εχεις το νομισμα στο χέρι. Δε μιλάμε για το οτι ο φωτογραφος κρύβει καποια επίμαχα σημεία ουτε ειναι και ερασιτέχνης. Το νόμισμα φαίνεται μια χαρά. Και δε χρειαζεται να εχω το νομισμα στο χέρι για να διαπιστώσω ότι αυτά δεξιά του '7' (1887) δεν ειναι σπερματοζωάρια που τρέχουν να γονιμοποιησουν το '7' αλλα hairlines. Φαίνεται απο μίλια μακριά.
Δε συζητάμε βλέποντας μια φωτογραφία αν ειναι μσ65 ή μσ64 και τους ξεφυγε ενας βαθμος. Εδω βαθμολογησαν ως ΒU ενα νόμισμα , που κατα τη γνώμη μου , ασχέτως της λεπτομέρειας του ανάγλυφου , δεν ειναι ούτε 62..... για την ακρίβεια φλερτάρει με details.
Και μιας που η περιγραφή του μσ65 γραφει για eye appeal, ΣΥΓΓΝΩΩΩΩΜΗ αυτό εχει όμορφο eye appeal?Απορία Δηλαδη το ειδατε και είπατε τι όμορφο που είναι?? Οκ.

mefisto , δεν τρέφω καμία ζήλια για τα νομίσματα άλλων. Οι φίλοι μου το ξέρουν αυτό. Ουτε χρυσά συλλέγω ούτε Βρεταννικά. Το ανέβασα για να συζητήσουμε πάνω στο αν βαθμολογουν σωστά επίμαχα νομίσματα που 1 βαθμός=πολλά δολαρια παραπάνω.
Βασίλη το πέθανες το πράγμα φίλε..κάνεις μεγάλο λάθος ..είπαμε όχι και 62αρι το πεντόλιρο...

Επίσης δεν συγκρίνεται με το λεβα που έβαλες. Η μέρα με την νύχτα. Κοίτα ξανα σε κοντινό να ανάγλυφα αλλά και το πεδίο και αναθεώρησε. Το πεντόλιρο είναι πολύ καλό κατά την γνώμη μου και δίκαια έχει αυτό τον βαθμό. Τώρα αν ορισμένα έχουν υπερβαθμολογηθεί ή όχι ειναι άλλο κομμάτι...μην τα ισοπεδώνουμε όλα!
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 05:05:10 μμ »

ok παιδες. Οτι πείτε. Πατήστε στην pcgs 15021942 kai θα δείτε το 20ρικο 1884 του Vasili. είναι Μσ65 , ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΜΣ65 με die polish που φαίνεται απο τις φωτογραφίες. Ουτε hairlines ούτε 'μικροχτυπηματακια' στο ριμ ουτε τίποτα. Αν σας φαινονται τα 2 νομισματα ΙΣΑΞΙΑ τι να σας πω, ορμάτε στο πεντόλιρο......

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 05:11:25 μμ »

Βασίλη είσαι πολύ αυστηρός με τα Αγγλικά φίλε....

Επίσης χωρίς παρεξήγηση μην κρίνεις μόνο από φωτογραφίες....Αν δεις το μισόλιρο του 11 το δικό μου πως το φωτογράφησαν στην pcgs θα ξεράσεις...Καλύτερα να κρίνεις από κοντά ένα νόμισμα!

Και στο κάτω κάτω δεν μας αρέσουν όλα τα νομίσματα το ίδιο. Γιαυτό λέμε κοιτάμε τα νομίσματα και όχι τους βαθμούς!
Καταγράφηκε

Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 05:17:16 μμ »

Προφανώς για να τα γνωρίζεις και να τα γράφεις θα τα εφαρμόζεις και στην πράξη. Προσωπικά δεν τα δέχομαι αυτά που γράφεις και νιώθω προσβεβλημένος σαν συλλέκτης, δεν είναι όλοι έτσι.

-Ε, άμα αισθάνεσαι τόσο προσβεβλήμενος, να σου ζητήσω συγγνώμη. Μη μας πάθεις και τίποτε και το ΄χω κρίμα στο λαιμό μου.

@Solferino,
Eξυπακούεται ότι ειδικά εσένα δεν θα μπορούσα ποτέ να φωτογραφίζω με το παραπάνω  σχόλιο, στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν είμαι (τόσο) αναιδής. Ένας γενικόλογος σαρκασμός ήταν, καθ’ υπερβολή. Τώρα, ως προς το πεντόλιρο, επιμένω ότι πέφτεις έξω.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 05:18:06 μμ »

Πάντως, η βαθμολογία των πιστοποιημένων νομισμάτων είναι πολύ υποκειμενική και κυρίως πολύ ρευστή υπόθεση. Γενικά, ισχύουν οι εξής βασικοί κανόνες :

1.   ΟΛΑ τα νομίσματα που ανήκουν στη δική μας συλλογή είναι undergraded, κυρίως ως απόρροια του αισθήματος του αδικημένου Ρωμηού. 

2.   Νομίσματα που θα θέλαμε να αποκτήσουμε, αλλά δεν έχουμε την αντικειμενική δυνατότητα προς τούτο : Overgraded.

3.   Νομίσματα της συλλογής μας (δηλαδή  undergraded), που μόλις ξεφορτωθήκαμε : Overgraded.

4.   Νομίσματα φίλoυ  συλλέκτη, την ώρα που μας τα δείχνει: Undergraded, όπως δηλαδή πιστεύει και ο φίλος.  Mόλις ο φίλος γυρίσει  την πλάτη του : Overgraded.

5.   Εάν μετά από καιρό τύχει να τα αγοράσουμε εμείς τα νομίσματα του φίλου : -Και πάλι undergraded. Και πάει λέγοντας.

Αυτό και αν είναι αφορισμός ...
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 05:27:35 μμ »

Mefisto μη ζητήσεις συγνώμη δεν χρειάζεται. Από την βλακεια του άλλου δεν έπαθε ποτε κανείς τίποτα. Δεν θα είμαι εγω ο πρώτος. Πάμε παρακάτω
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 05:31:52 μμ »

Mefisto μη ζητήσεις συγνώμη δεν χρειάζεται. Από την βλακεια του άλλου δεν έπαθε ποτε κανείς τίποτα. Δεν θα είμαι εγω ο πρώτος. Πάμε παρακάτω

Ωστόσο, δεν είναι και λίγοι αυτοί που έχουν πάθει πολλά από ίδια βλακεία. Από αυτή την αιτία, σίγουρα δεν θα είσαι ο πρώτος. Ούτε και ο τελευταίος.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 05:35:50 μμ »

Για να το λες κάτι παραπάνω θα ξέρεις, δεν επιμένω.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 05:57:31 μμ »


@Solferino,
Eξυπακούεται ότι ειδικά εσένα δεν θα μπορούσα ποτέ να φωτογραφίζω με το παραπάνω  σχόλιο, στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν είμαι (τόσο) αναιδής. Ένας γενικόλογος σαρκασμός ήταν, καθ’ υπερβολή. Τώρα, ως προς το πεντόλιρο, επιμένω ότι πέφτεις έξω.

Μιας που δε γνωριζόμαστε υποθέτω πως να εκφέρεις άποψη θα έχεις ακούσει για μένα. Συνέχισε να κρινεις για μένα από τρίτους και θα πας μπροστά.
Και άλλο μέλος του στεκιού την πάτησε όπως εσύ και όταν άκουσε την πραγματικότητα άλλαξε άποψη.
Έχεις ακουστά την παροιμία: αυτός όταν θα ξεχάσει θα πει αλήθεια?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 06:31:03 μμ »

Βρε παιδια κανουμε μια ωραια συζητηση που αφορα τις εταιρειες που πληρωνουμε για το αν κανουνε σωστα την δουλεια τους.Δεν υπαρχει λογος να το στρεφουμε το πραμα επι προσωπικου...

Ο Βασιλης ειχε μια απορια και την εξεθεσε με παραδειγμα και επιχειρημα.Οσοι διαφωνουμε ας ανταπαντησουμε με επιχειρηματα και παραδειγματα δικα μας.Μην δυναμιτιζουμε το κλιμα...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 07:34:24 μμ »

Χμ...
Δεν καταλαβαινω την προσωπικη επιθεση στον Μεφιστοφελη, ουτε πως θα μπορουσε οποιοσδηποτε να εκλαβει τα γραφομενα του επι προσωπικου η να προσβληθει ως συλλεκτης.
Εκανε οντως εναν γενικολογο σαρκασμο, για κατι που ισχυει σε πλειστες οσες περιπτωσεις, και το βλεπουμε και το ζουμε μπροστα στα ματια μας, γιατι το χομπυ ειναι και ανταγωνιστικο και ζηλιαρικο και οποιος δεν το βλεπει ετσι μπραβο του και ζητω του, αλλα μαλλον αποτελει την μειοψηφια, μιας και η γκρινια (ιδιον της φυλης μας) και τα υπολοιπα που αναφερει ειναι πραγματα που συμβαινουν καθημερινα.
Οι κουβεντες σε ενα φορουμ δεν υπαρχει λογος να εξιδανικευουν την πραγματικοτητα, συλλεκτες μεταξυ συλλεκτων ειμαστε.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 07:40:05 μμ »

Χμ...
Δεν καταλαβαινω την προσωπικη επιθεση στον Μεφιστοφελη, ουτε πως θα μπορουσε οποιοσδηποτε να εκλαβει τα γραφομενα του επι προσωπικου η να προσβληθει ως συλλεκτης.
Εκανε οντως εναν γενικολογο σαρκασμο, για κατι που ισχυει σε πλειστες οσες περιπτωσεις, και το βλεπουμε και το ζουμε μπροστα στα ματια μας, γιατι το χομπυ ειναι και ανταγωνιστικο και ζηλιαρικο και οποιος δεν το βλεπει ετσι μπραβο του και ζητω του, αλλα μαλλον αποτελει την μειοψηφια, μιας και η γκρινια (ιδιον της φυλης μας) και τα υπολοιπα που αναφερει ειναι πραγματα που συμβαινουν καθημερινα.
Οι κουβεντες σε ενα φορουμ δεν υπαρχει λογος να εξιδανικευουν την πραγματικοτητα, συλλεκτες μεταξυ συλλεκτων ειμαστε.


ούτε εγώ κατάλαβα γιατί ο διαμαντής είπε αναφερόμενος σε μένα 'δεν θα ήμουν τόσο αναιδής' αλλα δεν σε είδα να λες τίποτα μιας που τον διαμαντη δεν τον εχω δει ποτέ μου.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 07:47:32 μμ »

Βρε solf, ελεος.
Ο ανθρωπος σου ειπε οτι δεν θα ηταν τοσο αναιδης να γραψει επι προσωπικου κατι που να σε αφορουσε, μιας και δεν σε γνωριζει, ουτε φυσικα θα μπορουσε να ξερει εαν ισχυουν για εσενα η οχι αυτα που γραφει και αφορουν αρκετους Ελληνες συλλεκτες.
Ξαναδιαβασε προσεκτικα και μην αρπαζεσαι , η τουλαχιστον μετρα μεχρι το 15 (ταληρα) πριν το κανεις.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences