Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 10:46:33 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πεντολιρο 1887  (Αναγνώστηκε 19911 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 17, 2014, 09:27:59 πμ »

Ανεβαζω ενα κέρμα να το συζητήσουμε μιας και δεν ανήκει σε κάποιο μέλος απο εδώ. Πάντα ειχα την εντύπωση οτι οι εταιρείες τα χρυσα το πρωωθούν με κάποιον τρόπο. Δεν εχω δει κανενα χρυσο undergraded παρα μονον Overgraded. Δεν ξέρω αν φταίει το μέταλλο ή κάτι άλλο αλλά δειχνουν τρομερή επειίκια στα χρυσά.
Και επειδη πολλοί ειναι της άποψης οτι η Pcgs στα χρυσά βρεταννικά ειναι αυστηρότερη απο την Ngc , τι εχετε να πείτε για αυτό?

http://coins.ha.com/itm/great-britain/world-coins/victoria-gold-5-pounds-1887-ms65-pcgs-/p/3037-17021.s

Δεν ξερω ψηλά σημεία στο ανάγλυφο , βλέπω οτι το πεδίο το εχουν περάσει με aqua forte και εχει γινει σαγρέ. Είναι δυνατόν ΜΣ65???
Τους πηγαίνουμε ασημενια και χαλκονικελινα BU και τρεμουμε αν θα βρουν ενα 'τσικ' στο πεδίο που θα φαίνεται με ηλεκτρονικό μικροσκοπιο και θα του κόψουν το 65 και εδω πέρα οριγιάζουν!!!!!

Η γνώμη σας ποια είναι λιροφάγοι? Το πληρώνατε για  65 ?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 09:47:36 πμ »

Eχεις δικιο Βασιλη  !!!

Με τετοιο πεδιο το MS65  ειναι ακρως απαραδεκτο  Γλώσσα

Αν και μου ξυπνας ασχημες μνημες  http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11197.msg137503#msg137503 σου βαζω παρακατω φωτο απο ενα δικο μου "διλιρο" ιδιας ημερομηνιας για συγκριση, που βαθμολογηθηκε με MS65 και αξιζε μεχρι κεραιας το βαθμο του , αλλα δυστυχως λογω της γνωστης ιστοριας ... δεν το ξαναδα ποτε Λύπη
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 09:58:36 πμ »

Έχεις δίκιο Βασίλη το σύνολο το νομίσματος είναι κορυφαίο αλλά στο πεδίο τα χαλάει. Εγώ από την άλλη υποστηρίζω ότι στις εταιρίες πιστοποίησης (και τις δυο χωρίς εξαίρεση) σημαντικό ρόλο παίζει ποιος στέλνει το νόμισμα. Έχω ακούσει μια ιστορία σχετικά, αλλά βλέπω και εμπόρους στον χώρο που βγάζουν υπερβαθμολογημένα νομίσματα τα οποία πουλάνε μετά.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 10:00:20 πμ »

Καλημέρα φίλοι μου και καλή εβδομάδα!
Ωραία να ξεκινάει η μέρα σου βλέποντας ένα τέτοιο πεντόλιρο!

Οι εταιρίες απότι έχω καταλάβει βαθμολογούν τα χαρακτηριστικά του νομίσματος και όχι αν έχει hairlines η οτιδήποτε άλλο στο πεδίο.

Το συγκεκριμένο πεντόλιρο που αν'εβασες Βασίλη είναι καταπληκτικό και ναι θα το πλήρωνα για μσ 65. Αισθητικά και μόνο το συγκεκριμένο με την αντίθεση που έχει φαίνεται ακόμα πιο καλό.
Δεν έχει καμία ατέλεια για την ηλικία του ενώ ακόμα και στο πεδίο δεν έχει καμία γρατζουνιά ή κάτι που να με χαλάει.

Στα proof κυρίως παρατηρούνται υπερβολές που δικαιολογούνται μεν καθώς η σπανιότητα παίζει  καθοριστικό ρόλο.
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 10:41:56 πμ »


Δεν έχει καμία ατέλεια για την ηλικία του ενώ ακόμα και στο πεδίο δεν έχει καμία γρατζουνιά ή κάτι που να με χαλάει.


Για δες λιγο τα σημεία που σημείωσα με κοκκινο σε μεγέθυνση  Κλείσιμο ματιού

Αμα ειναι να πληρωσεις κανα 8αρι-10αρι χιλιαρικα που υποψιαζομαι οτι θα φτασει το συγκερκιμενο θα πρεπει να σε "χαλανε" καπως Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 10:45:40 πμ »

Αντώνη ο μικρός είναι large τύπος, πληρώνει καλά...... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 10:46:39 πμ »

Και οι δυο εταιρειες πιστοποιησης οριζουν οτι:

MS-65
This is for "Mint State" (the grade) and "65" (the numerical designation of that grade). This grade is also called "Gem" or "Gem Mint State" or "Gem BU." There may be scattered marks, hairlines or other defects, but they will be minor. Any spots on copper coins will also be minor. The coin must be well struck with positive (average or better) eye appeal


Δεν νομιζω το πεντολιρο που μας εδειξες Βασιλη να υστερει σε τιποτα απο αυτο που οριζει ο βαθμος του!!

Τωρα αν αρεσει ή δεν αρεσει σε καποιον προσωπικα ειναι αλλη ιστορια!!Εμενα δεν μου αρεσει παντως και θα προτιμουσα ενα 63αρι με καθαρο πεδιο και λιγοτερο καλο πατημα απο αυτο!!

Το συγκεκριμενο εχει κορυφαιο προυφλαικ πατημα γιαυτο και αν κρινουμε την συνολικη εικονα του νομισματος καλως εχει τον βαθμο που εχει.Στο χερι ειδικα και στο ματι live θα ειναι υπεροχο!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 10:50:31 πμ »

Αν αυτά τα hairlines είναι ασήμαντα (minor) τότε ας αναθεωρήσουμε.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 10:51:51 πμ »

Μηπως αν δεν ηταν αυτα Χρηστο θα εγραφε 67-68;;Μηπως αυτα το ''ριξανε'' στο 65;;

Λαβετε υποψιν σας οτι η φωτο μπορει να μας μπερδευει και να μην ειναι τοσο εντονα τα hairlines!Μου κανει εντυπωση οτι εχει τοσα στο πεδιο και ΟΥΤΕ ενα στο εξεργο!!!Περιεργο αλλου δεν ακουμπησε;;Μονο στο πεδιο;;(Το οποιο ειναι το χαμηλοτερο στο προφιλ)  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 10:55:58 πμ »

Μηπως αν δεν ηταν αυτα Χρηστο θα εγραφε 67-68;;

Γιαννη μου το ξερεις οτι σε αγαπω, αλλα απο βαθμολογηση εχεις .... Στριφογύρισμα ματιών

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 11:01:32 πμ »

Δεν το βαθμολογησα εγω το πεντολιρο!!Η PCGS το βαθμολογησε και προσπαθω να βρω το λογο που εδωσε αυτο τον βαθμο!!

Υποψιν οτι ο βαθμολογητης της εταιρειας ειχε το νομισμα στο χερι και εμεις το βλεπουμε σε φωτο και πισω απο το πλαστικο του slab.

Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 11:15:08 πμ »

Δεν θα έδινα πολλά λεφτά για πεντόλιρο πόσο μάλλον του 87!Το συγκεκριμένο είναι πολύ όμορφο και αν έδινα μαι τιμή θα ήταν κοντά στα 5 χιλιάρικα!
Εγω όμως δεν θα πλήρωνα ποτέ τόσα λεφτά ακόμα και α νείχα για πεντόλιρο!Είναι για άλλα πορτοφόλια!

Όμως επειδή η συλλογή νομισμάτων είναι καθαρά υποκειμενική , άλλος μπορεί να έδινε και 10 χιλιάδες.
Εμένα προσωπικά με ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Να έχω ένα νόμισμα δηλαδή που θα είναι καθαρό!το συγκεκριμένο είναι ένα από αυτά!
Καταγράφηκε

chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 11:30:39 πμ »

Δείτε παλιά πιστοποίηση της ίδιας εταιρείας και του ίδιου βαθμού.

http://coins.ha.com/itm/great-britain/world-coins/great-britain-victoria-gold-5-pounds-1887-ms65-pcgs-/a/3033-23309.s
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 11:37:51 πμ »

Εγώ από την άλλη υποστηρίζω ότι στις εταιρίες πιστοποίησης (και τις δυο χωρίς εξαίρεση) σημαντικό ρόλο παίζει ποιος στέλνει το νόμισμα. Έχω ακούσει μια ιστορία σχετικά, αλλά βλέπω και εμπόρους στον χώρο που βγάζουν υπερβαθμολογημένα νομίσματα τα οποία πουλάνε μετά.

αν και δεν θα επρεπε να γινεται.... μου φαινεται λογικο......
ενας πελατης τους... μεγαλος εμπορος που τους δινει απειρα για slabαρισμα.... λογικο δεν ειναι να του ''σπρωξουν'' λιγο τα νομισματα του, για να μην τον χασουν απο πελατη ?
αυτοι κανουν μπισνα.... οχι συλλεκτισμο...
  
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 11:42:35 πμ »

Θεωρώ υπερβολική έως χαριστική αυτή τη βαθμολόγηση. Αν με όλα αυτά τα σημάδια είναι MS65, εγώ θα στείλω όλα τα νομίσματα που έχω να μου βάλουν τουλάχιστον 2 βαθμούς επάνω στο καθένα. Επίσης, να σημειώσω την τεράστια διαφορά μεταξύ των 2 φωτογραφιών της κάθε όψης. Αν δεν υπήρχαν τα χαρακτηριστικά spots, θα έλεγα ότι είναι άλλο νόμισμα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences