Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 06:12:27 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 8 ποικιλιες - σφαλματα σε νομισματα των 2 ευρω 2002 !!!  (Αναγνώστηκε 24089 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 04, 2013, 02:24:44 πμ »

επισεις... εχω ενα που ειναι κατι ενδιαμεσο της 3 με την 9 (μπικινι).

εχει το πολυ μεταλλο το εξτρα στο ποδι σαν την 3, εχει εξτρα μεταλλο στο μουσουδι του ταυρου σαν την 3 αλλα εχει και το εξτρα μεταλλο στον γοφο της ευρωπης... οπως ειναι στην 9 (μπικινι), αλλα σε αυτο δεν εχουμε μπικινι... εκει ειναι οκ! στην πισω οψη εχει λιγο εξτρα μεταλλο πανω απο το 2 ακακ και στην βαση αυτου!

τελος εχω και ενα με πολυ λιγο εξτρα μεταλλο στην πισω οψη στην κορυφη του 2... αλλα τετοια ηταν συχνα.. ιδιαιτερα στα μονοευρα... Κλείσιμο ματιού

ολα τα 2 ευρα που αναφερα ειναι 2002 S.
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 04, 2013, 07:17:15 πμ »

καλημερα καλε μου φιλε και πατριωτη  Χαμόγελο !!! νικο αν μπορεις καποια στιγμη ανεβασε φωτογραφιες να τα δουμε και εμεις !!! θα ειναι πολυ καλο να γνωριζουμε ( ολοι οσοι ενδιαφερονται βεβαια )  τα διαφορετικα λαθη στα ελληνικα νομισματα ευρω και μια φωτογραφια αξιζει οσο χιλιες λεξεις !!! καλα να περνας πατριδα με υγεια ... με εκτιμηση μιμις
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 20, 2013, 11:47:10 πμ »

Φίλε Νίκο βάλε καμμιά φωτογραφία να δει ο λαός ποικιλίες και εσύ φίλε Μίμη -σαν ειδικός πια στις ποικιλίες των δίευρων- θα μας τις βρεις.Και αν τελειώσουμε με τα δίευρα μετά θα πάμε στα μονόευρα...και μετά βλέπουμε...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 20, 2013, 04:27:06 μμ »

καταφερα να βγαλω φωτογραφιες.. αλλα δεν ειναι καλες.. σορρυ.. δεν εχω καμερα.. ειναι απο κινητο!

εδω ειναι αυτο που λεω με το lamination error... το εβαλα σε μια καποια κλιση... για να δειτε στο ασημενιου χρωματος δακτυλιο.. την διαφορα... σε καποια ειναι λεμπερο και σε αλλα ματ....

το ιδιο ειναι και στο χρυσου χρωματος εσωτερικο δακτυλιο... αλλα δεν μπορω να το δειξω στην φωτο!

ειχα βρει μερικα ετσι.... 3-4 ισως και παραπανω.. αλαλ δεν γνωριζω αν το λες σφαλμα ή ποικιλια...
λετε να ειχαν πεσει ολα πανω μου.. και ο βλακας να κρατησα μονο ενα;;



στην πισω οψη εχει λιγο σαν lamination error.. πανω στο 2 μονο...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2013, 04:44:03 μμ από NMS » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 20, 2013, 04:41:00 μμ »

εδω εναι αυτο που λεω... οτι ειναι αναμεσα στην 3 και την 9 με το μπικινι...



εχει εξτρα μεταλλο στο κεφαλι του ταυρου αλλα δεν φαινεται καλα απο την φωτο...

ισως σε αυτη το δειτε καλυτερα...



στην πισω οψη εχει λιγο εξτρα μεταλλο απο απο το 2 και στην βαση του
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 20, 2013, 04:41:44 μμ »

τελος το αλλο που ελεγα... στην πισω οψη... στο 2.. το εξτρα μεταλλο... ειναι διαφορετικο νομισμα απο τα αλλα.. μιαςκ ια στην εμπρος μερια δεν εχει κανενα σφαλμα!

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 20, 2013, 04:47:37 μμ »

σφαλματα εχω πολλα και σε αλλα ελληνικα ευρωνομισματα....

ενα που εφυγε κομματι απο τον δισκο, μισο μισο (ασημι/χαλκο σε χωρμα...) 5 ψεντ, ξεκωλλημα φλουδας μεταλλου σε 20 σεντ, προβληματα σε αλλο 20 λεπτο... κτλ.. οπως και 1 σεντ του 2010 γεματο σφαλματα...

μεχρι και η ημερομηνια ειναι διπλοπατημενη... και σαν να ειναι τραβηγμενη προς τα κατω..
το 0 ειναι πια σαν 8 αφου το δευτερο πατημα εκει εγινε παρακατω! αποτελει ποικιλια μιας και ειχα βρει αρκετα τετοια... αλαλ παλι ... ενα ή 2 κρατησα.. δεν θυμαμαι...
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 20, 2013, 05:20:01 μμ »

Νικο οταν παιρνεις ρεστα τα ψαχνεις ολα?
Φαντασου να δουλευες σε περιπτερο η ταμιας σε καμμια τραπεζα τι θα γινοταν ,,,θα εκανες 5ωρα υπερωριες για να κλεισεις ταμειο,,,,,, Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 20, 2013, 05:41:24 μμ »

Δηλαδή 9 ποικιλίες που μας έδειξε ο Μίμης και 3 που μας έδειξε ο Νίκος γίνονται συνολικά 12 οι ποικιλίες ή σφάλματα στα δίευρα -δεν ξέρω πως είναι πιο σωστά να τα αποκαλούμε-...καλά πάμε.Αν βάλουμε τώρα και των άλλων αξιών τα σφάλματα που δεν γνωρίζουμε πόσα μπορεί να βγουν , καταλαβαίνει κάποιος ότι δεν είναι και λίγος μπελάς η συλλογή ευρώ.Και ειδικά αν κανείς μαζεύει όλες τις χρονιές στο άλμπουμ συν τα μπλίστερ (απλά και τρίπτυχα) συν τα υπόλοιπα αναμνηστικά ασημένια και χρυσά. 
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 20, 2013, 06:23:58 μμ »

γενικα δεν τοα πολυπροσεχουν τα ευρω! ειδικα τα πρωτα.. που κοπηκαν στο εξωτερικο για λογαριασμο της ελλαδας... ειδικα δε αυτα που κοπηκαν στην φιλανδια.. ειναι λες και δεν τα γουσταραν! κανενας ελεγχος.. δωστου και κοβε και δε βαριεσαι! θυμαμαι το 2002... τουλαχιστον εδω που ειμαι... το δυσκολο ηταν να βρεις 2 ευρω αριστο... χωρις καποιο σφαλμα ή εξτρα μεταλλο! απλα μετα τα μαζεψαν οι συλλεκτες και οι τουριστες!

στα υστερα χρονια... εχουμε και παλι αλλα οχι τοσο μεγαλο αριθμο... λογικα ειναι σε φυσιολογικα πλαισια...
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 20, 2013, 06:34:05 μμ »

καλησπερα καλοι μου φιλοι !!! μπαμπη νικο με αφορμη το ενδιαφερον καποιων παιδιων για αυτα τα νομισματα την αλλη εβδομαδα θα βαλω αρκετα νομισματα με σφαλματα - ποικιλιες ( ολα απο αλλες χωρες της ευρωπαικης ενωσης - οχι ελληνικα ) σε δημοπρασια !! ειναι απο φινλανδια , ιταλια , αυστρια , ολλανδια ... τα πιο πολλα βεβαια ειναι σε νομισματα απο την φινλανδια ... φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 20, 2013, 09:49:28 μμ »

Τελικά φίλε Μίμη αυτοί οι Φιλανδοί όλο προβληματικά νομίσματα βγάζουν, τι κάνουν οι χαράκτες τους ...δεν βλέπουν;
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 21, 2013, 12:52:41 μμ »

καλησπέρα αυτές τις μέρες έχω βρει αυτά τα 3 2ευρα είναι ποικιλίες-σφάλματα η όχι Απορία Απορία
δείτε τις φώτο και πείτε μου Χαμόγελο
Να σας ενημερώσω ότι έχω και τις 10 ποικιλίες στην κατοχή μου Χαμόγελο 




Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 21, 2013, 08:02:09 μμ »

Αγαπητοί φίλοι διαβασα το θέμα με τα ευρώ ,είδα και το σχόλιο με τα ρέστα. Επειδή π'αντα παρατηρώ τα ρέστα έχω βρει τις περισσότερες ποικιλίες των ελληνικών του 2002. Σήμερα το απογευμα όμως μου έδωσαν ένα διευρω που έχει τα εξής λάθη . ο μεσαίος δίσκος είναι ανάποδα και δεν έχει εμφανή χτύπημα για να δικαιολογεί το κόλπο με το μπουκάλι ,όπως μου είχαν πει παλιότερα οι φίλοι απο το στέκι.σε όλο το νόμισμα έχει ανωμαλίες στο εξωτερικό δακτύλιο όσο και στον εσωτερικό.Δεν φαίνεται πειραγμένω  αλλά απο την άλλη σκέφτομαι πως γίνεται να είναι ανάποδα ο δίσκος. Γνωρίζει κάποιος φίλος κάτι? Σε λίγο θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 21, 2013, 08:28:26 μμ »

1
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences