Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 01:24:06 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματικές Παρατηρήσεις  (Αναγνώστηκε 4795 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« στις: Μάιος 15, 2016, 08:22:15 πμ »

Ανατρέχοντας στα Νομισματικά Προγράμματα των τελευταίων 3 ετών, διαπίστωσα ότι τα προϊόντα που δεν έχουν εξαντληθεί από την ΤτΕ στο 80% είναι τα ίδια. Δηλαδή από τα έτη 2013 - 2014 - 2015 έχουν παραμείνει οι δύο coincards, η κασετίνα proof και το αναμνηστικό 5€ σε όλα τα χρόνια.
Αναρωτιέμαι: Είναι τόσο δύσκολο να μειωθεί η ποσότητα έκδοσης αυτών και ενδεχόμενα να αυξηθεί κάποια άλλη;
Μια απλή απόφαση είναι. Δεν καταλαβαίνουν το συμφέρον τους;
Θα μου πει κάποιος, δημόσιοι υπάλληλοι είναι. Ε, καλά, ένας δεν βρίσκεται να τους το προτείνει;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2016, 12:35:26 μμ »

Θανάση ρωτάς και απαντάς μόνος σου. Νομίζεις ότι θα γίνει κάτι αν τους το ποτείνουμε; Σε 3 διαφορετικά άτομα στην ΤτΕ και στο Υπουργείο έχω θέσει το θέμα με το ΦΠΑ στα χρυσά και είναι σαν να μιλάω σε ώτα μη ακουόντων...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2016, 12:54:54 μμ »

Θανάση ρωτάς και απαντάς μόνος σου. Νομίζεις ότι θα γίνει κάτι αν τους το ποτείνουμε; Σε 3 διαφορετικά άτομα στην ΤτΕ και στο Υπουργείο έχω θέσει το θέμα με το ΦΠΑ στα χρυσά και είναι σαν να μιλάω σε ώτα μη ακουόντων...

Βρε στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα...
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 15, 2016, 01:10:20 μμ »

Εντάξει. Ο ΦΠΑ, ας πούμε, ότι είναι απόφαση της πολιτείας, της κυβέρνησης, της ΕΚΤ. Η ποσότητα όμως; Και άντε η Ηρα είναι χρυσό νόμισμα, να πούμε πως πέσανε έξω. Στις coincards με τα 2€ και τα 5€, όμως, είναι απαράδεκτοι. Και το συνεχίζουν και φέτος. Οντως, μιλάμε σε ώτα μη ακουόντων...Ακούς εκεί 6.500 τεμάχια σε coincards!
Υ.Γ. Περισσότερο τα γράφω μήπως ενισχυθούν οι προτάσεις και εισηγήσεις του χαράκτη.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2016, 04:22:38 μμ »

Εντάξει. Ο ΦΠΑ, ας πούμε, ότι είναι απόφαση της πολιτείας, της κυβέρνησης, της ΕΚΤ. Η ποσότητα όμως; Και άντε η Ηρα είναι χρυσό νόμισμα, να πούμε πως πέσανε έξω. Στις coincards με τα 2€ και τα 5€, όμως, είναι απαράδεκτοι. Και το συνεχίζουν και φέτος. Οντως, μιλάμε σε ώτα μη ακουόντων...Ακούς εκεί 6.500 τεμάχια σε coincards!
Υ.Γ. Περισσότερο τα γράφω μήπως ενισχυθούν οι προτάσεις και εισηγήσεις του χαράκτη.

Καλά κάνεις, έτσι πρέπει όλοι μαζί, μήπως...
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2016, 09:24:48 πμ »

Σωστη η παρατηρηση σε καθε περιπτωση, αλλα ειμαστε σιγουροι οτι υπαρχουν ακομα coincards 2013 ?
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 16, 2016, 03:35:50 μμ »

Σωστη η παρατηρηση σε καθε περιπτωση, αλλα ειμαστε σιγουροι οτι υπαρχουν ακομα coincards 2013 ?

Στην φόρμα παραγγελίας από απόσταση υπάρχουν διαθέσιμα πάντως... άρα θα υπάρχουν.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2016, 03:54:35 μμ »

Αν παει καποιος σε υποκατάστημα της Τραπεζας (περισσοτερο για αυτο της Θεσσαλονικης ρωτάω) θα βρει να αγορασει στην τιμη εκδοσης απο αυτά που εχουν μεινει απο προηγούμενες χρονιές; Ή πρεπει να γίνει παραγγελία; Γνωρίζει κανείς;
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2016, 03:56:36 μμ »

Η ΤτΕ δεν αλλάζει τιμες
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2016, 03:59:50 μμ »

Αν παει καποιος σε υποκατάστημα της Τραπεζας (περισσοτερο για αυτο της Θεσσαλονικης ρωτάω) θα βρει να αγορασει στην τιμη εκδοσης απο αυτά που εχουν μεινει απο προηγούμενες χρονιές; Ή πρεπει να γίνει παραγγελία; Γνωρίζει κανείς;

Λογικά παραγγελία τα κάνεις και σε φωνάζουν να έρθεις να τα πάρεις. Νομίζω μόνο Αθήνα δίνουν άμεσα είτε για νέα, είτε για παλιά προϊόντα.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2016, 04:28:16 μμ »

Αν παει καποιος σε υποκατάστημα της Τραπεζας (περισσοτερο για αυτο της Θεσσαλονικης ρωτάω) θα βρει να αγορασει στην τιμη εκδοσης απο αυτά που εχουν μεινει απο προηγούμενες χρονιές; Ή πρεπει να γίνει παραγγελία; Γνωρίζει κανείς;

Λογικά παραγγελία τα κάνεις και σε φωνάζουν να έρθεις να τα πάρεις. Νομίζω μόνο Αθήνα δίνουν άμεσα είτε για νέα, είτε για παλιά προϊόντα.

Ανάλογα... ή σε φωνάζουν ή στα στέλνουν με ταχυδρομείο και πληρώνεις το κάτι τις σου...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 16, 2016, 04:59:13 μμ »

Αν παει καποιος σε υποκατάστημα της Τραπεζας (περισσοτερο για αυτο της Θεσσαλονικης ρωτάω) θα βρει να αγορασει στην τιμη εκδοσης απο αυτά που εχουν μεινει απο προηγούμενες χρονιές; Ή πρεπει να γίνει παραγγελία; Γνωρίζει κανείς;

Λογικά παραγγελία τα κάνεις και σε φωνάζουν να έρθεις να τα πάρεις. Νομίζω μόνο Αθήνα δίνουν άμεσα είτε για νέα, είτε για παλιά προϊόντα.

Ανάλογα... ή σε φωνάζουν ή στα στέλνουν με ταχυδρομείο και πληρώνεις το κάτι τις σου...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Αν κάνεις την παραγγελία από την φόρμα σίγουρα στα στέλνουν ταχυδρομικά.
Αν όμως πας στο κατάστημα και συμπληρώσεις αίτηση δεν σε φωνάζουν;
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 16, 2016, 05:20:50 μμ »

Αν παει καποιος σε υποκατάστημα της Τραπεζας (περισσοτερο για αυτο της Θεσσαλονικης ρωτάω) θα βρει να αγορασει στην τιμη εκδοσης απο αυτά που εχουν μεινει απο προηγούμενες χρονιές; Ή πρεπει να γίνει παραγγελία; Γνωρίζει κανείς;

Λογικά παραγγελία τα κάνεις και σε φωνάζουν να έρθεις να τα πάρεις. Νομίζω μόνο Αθήνα δίνουν άμεσα είτε για νέα, είτε για παλιά προϊόντα.

Ανάλογα... ή σε φωνάζουν ή στα στέλνουν με ταχυδρομείο και πληρώνεις το κάτι τις σου...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Αν κάνεις την παραγγελία από την φόρμα σίγουρα στα στέλνουν ταχυδρομικά.
Αν όμως πας στο κατάστημα και συμπληρώσεις αίτηση δεν σε φωνάζουν;

Έτσι πρέπει να είναι φυσιολογικά.
Καταγράφηκε
Sbgate4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 128


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 16, 2016, 05:30:21 μμ »

Εγω παρήγγειλα μέσω φόρμας  τον Δημόκριτο και τις coincard του 2015 με επιβάρυνση 15€ μεταφορικα (συνήθως κάπου 14-15€ ειναι τα μεταφορικα) και στο φέρνουν στην πόλη σου.
Πέρσι που πήγαινα στην τράπεζα στην θεσσαλονικη τα εκανα παραγγελία και με φώναζαν να πάω να τα πάρω. (2 φορες έπρεπε να πάω που σημαινει με τις βενζίνες κανα +30€ μου στοίχιζε + χάσιμο χρόνου απο τη δουλεια)
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 16, 2016, 08:58:06 μμ »

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι γραφειοκρατία, ταλαιπωρία και υψηλα μεταφορικά Λύπη
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences