Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 06:42:43 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναλώσιμα και θήκες για τα Ελληνικά Ευρώ.  (Αναγνώστηκε 5595 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 25, 2016, 12:48:36 πμ »

Από ότι βλέπω εδώ
http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/en_EU/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/348034

Η κασετίνα με τα Καναδικά μάλλον δεν κάνει για όλα. Γράφει ότι έχει κενά με διάμετρο 44,2mm οπότε αυτές με το 45mm δεν θα χωράν.

Ενώ στην θήκη για τα Πάντα γράφει 45,4mm οπότε λογικά χωρούν άνετα όλα.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 25, 2016, 09:49:38 πμ »

Στις ελληνικές ουγγιές, από το 1996 μέχρι σήμερα, έχω μετρήσει διάφορες διαμέτρους, από 44,0 χιλ. μέχρι 44,7. Είναι δύσκολο να κάνω λεπτομερή πίνακα, αλλά το χαρακτηριστικό είναι ότι όσο πάνε και φαρδαίνουν. Οι νεώτερες κάψουλες είναι φαρδύτερες από τις παλιότερες.

Ακόμα και στη θήκη για τα Panda, κάποια θα είναι πολύ χαλαρά. :-((
Καταγράφηκε
pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 230


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 25, 2016, 12:20:23 μμ »



Και εγώ έτσι τα έχω αποθηκευμένα προς το παρόν... αλλά δεν είναι εύκολο να τα δείξεις σε κάποιον. Ψάχνω κάτι για παρουσίαση, όχι απλά αποθήκευση.
Υπάρχουν τόσες και διαφορετικές θήκες στο εμπόριο αλλά πριν δοκιμάσω έλεγα μήπως κάποιος έχει βρει ήδη κάποια.

Να μην αναφέρω ότι θα μπορούσε και η ΤΤΕ να βγάλει κάποιες θήκες αλλά αυτό μάλλον όνειρο είναι. Ας πούμε οι 12 θεοί του Ολύμπου σε μια θηκούλα σαν αυτή που βγαίνουν τα Proof set πιστεύω θα ήταν πολύ όμορφη σειρά.
[/quote]

Για το συγκεκριμένο θέμα έχω υπόψη μου κάτι που μπορεί να είναι όμορφο σαν θήκη και που θα είναι χειροποίητο.
Δε λέω περισσότερα γιατί το έχω υπο κατασκευή (είναι δική μου ιδέα και εκτέλεση) .
Όταν το ετοιμάσω θα ανεβάσω φωτογραφίες!
Ειδικά για το δωδεκάθεο θα του ταιριάζει γάντι, πιστεύω!
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 25, 2016, 02:26:42 μμ »

Βαγγελη το ειχα καμει και γω θεμα αυτο παλαιοτερα και τελικα ακρη δεν βγηκε.Ακολουθησα την συμβουλη του φιλου Γιωργου sac που μου ειπε οτι η εμπειρια του λεει ενα κουτι απο χαρτονι σκληρο και μετα τακτοποιηση μεσα.Αυτο εκανα πηρα μεγαλα κουτια με σκληρο χαρτονι απο το βιβλιοπωλειο και με θρησκευτικη ευλαβεια τα εναποθεσα εκει μεσα φροντιζοντας τα κουτια να μην ειναι σε χωρο με υγρασια.
Και για ακομα μεγαλυτερη ασφαλεια, ριχνεις μεσα στο κουτι και μια θηκουλα με κρυσταλλους σιλικονης για να αποροφα την υγρασια, κανα 5ευρω στα συλλεκτικα μαγαζια.
Ετσι μενουν και τα πιστοποιητικα και ολα σαν καινουργια για πολυ καιρο.

Και εγώ έτσι τα έχω αποθηκευμένα προς το παρόν... αλλά δεν είναι εύκολο να τα δείξεις σε κάποιον. Ψάχνω κάτι για παρουσίαση, όχι απλά αποθήκευση.
Υπάρχουν τόσες και διαφορετικές θήκες στο εμπόριο αλλά πριν δοκιμάσω έλεγα μήπως κάποιος έχει βρει ήδη κάποια.

Να μην αναφέρω ότι θα μπορούσε και η ΤΤΕ να βγάλει κάποιες θήκες αλλά αυτό μάλλον όνειρο είναι. Ας πούμε οι 12 θεοί του Ολύμπου σε μια θηκούλα σαν αυτή που βγαίνουν τα Proof set πιστεύω θα ήταν πολύ όμορφη σειρά.



Βαγγελη αυτο ακουγεται ιδανικο,βεβαια μεχρι να ολοκληρωθει η σειρα σε βαθος 8-9 χρονων απο τωρα μπορει και να βγει η θηκουλα,αν ειμαστε ακομα στο euro Γλώσσα
Οι παντα φαινονται ωραιες αν και ενοχλει λιγο το "ακυρο" του σχεδιου.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 25, 2016, 03:01:58 μμ »

Καταρχήν, παρατηρώ ότι δεν είστε αρκετά προσεχτικοί:
Προσωπικά εχω προτείνει την φιλοτέχνηση και συλλεκτικων κασετινών για τα δεκάευρα.Δεν είναι ανάγκη να γνωρίζουμε πότε θα τελειώσει το πρόγραμμα, μπορούμε να το ομαδοποιήσουμε και να βγάλουμε πχ για τα πρώτα πέντε και βλέπουμε.Μάλιστα η ιδέα μου είναι και η ίδια η κασετίνα να είναι έργο τέχνης με ιδιαίτερο συλλεκτικό ενδιαφέρον.Ελπίζω αυτό να γίνει.Οπως ξέρετε δεν αποφασίζω εγώ αλλα κάνω οτι μπορώ για ότι περνάει .... και δεν περνάει απο το χέρι μου.
Οι κασετίνες σίγουρα θα συνοδεύονται με νέες κάψουλες.

--------------------------------------------

αν ειμαστε ακομα στο euro

Αυτό δεν είναι συλλεκτικό πρόβλημα, η σειρά μπορεί να συνεχιστεί μια χαρά. (Άλλου είδους πρόβλημα είναι...)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2016, 03:13:01 μμ από sac » Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 27, 2016, 10:40:40 μμ »

Όλες οι σειρές στις περισσότερες χώρες (που κυριαρχεί η λογική) έχουν αρχή και τέλος.
Η Αυστρία για παράδειγμα κάθε 3-4 χρόνια εκδίδει νέα σειρά 20 ευρώ αργυρών νομισμάτων (το ίδιο και στα νομίσματα των 10 ευρώ). Μόνο που από την αρχή βγάζει και το "κουτάκι" τους, πολλές φορές ξύλινο με σχέδια εξωτερικά που έχουν αναφορές στη σειρά και ξέρουν όλοι εξαρχής πόσα νομίσματα θα κυκλοφορήσουν για τη συγκεκριμένη σειρά.
Αντίθετα εμείς εδώ ως συνήθως εκδίδουμε χωρίς βασικό σχεδιασμό αναμνηστικά στα οποία ανεβοκατεβάζουμε το tirage λες και δεν υπάρχει αύριο ή δεν υπήρχε χθες. Ούτε ξέρουμε πότε θα σταματήσει η σειρά ούτε και που θα καταλήξει.
Καταγράφηκε

D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 27, 2016, 10:56:21 μμ »

Εμείς έχουμε σύμβαση με τα  Κίντερ – έκπληξη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences