Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 11:10:55 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τις πολύτιμες σας συμβουλές ,παρακαλώ  (Αναγνώστηκε 8184 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 08:08:37 μμ »

ευχαριστω Δημητρη και Αντωνη για τα καλα σας λογια! εχω μια ελαφριαν τρελλα με τα οθωμανικα νομισματα μιας και πολλες φορες βλεπεις μεσα απο αυτα και τις ιστοριες τους πολλα πραγματα που δεν θα βρεις να διαβασεις ευκολα.... πχ.. το πως ηταν η οικονομια τοτε... πως με το χαος που υπηρχε που φαινεται μεσα απο το νομισματικο χαος αλλα και την απαξιωση του νομισματος με τις συνεχεις μειωσεις σε ασημι, στα γροσια... με τις ανατιμησεις που γινονταν κτλ...ηρθε η καταλληλη στιγμη αλλα και η ωριμοτητα για την επανασταση... ετσι ωστε ο μηχανισμος της Υψιλης Πυλης να μην μπορει να δουλεψει καλα... αρα και να εδραιωθει η ελευθερια μας....

αλλα ειναι και νομισματα που τα εχουν ελληνικο ενδιαφερον... οποτε... Κλείσιμο ματιού

υποψιν... στην Τουρκια τα του 1223ΑΗ θεωρουνται αρχαια και απαγορευεται η κατοχη τους! μονο τα νομισματα απο το 1255ΑΗ και μετα μπορουν να συλλεχθουν ελευθερα!

α παιδια ξεχασα! Νικο Με λενε! Μεγάλο χαμόγελο

Φιλε Νικο καλησπερα. Αυτο που λες οτι με τα νομισματα της εκαστοτε εποχης βλεπεις την οικονομικη κατασταση που γενικα επικρατουσε σε ενα κρατος ισχυει για ολα τα κρατη ακομη και στην Ελλαδα. Κλείσιμο ματιού
Παντως πραγματικα μπραβο για τις γνωσεις που εχεις σε αυτα τα νομισματα σε εχω  διαβασει και σε αλλα φορουμ και ειλικρινα εχω εντυποσιαστει..!! Εχεις διαβασει πολυ και αυτο σημαινει αγαπη για το αντικειμενο αυτο Άνεση .  Εχω αρκετα οθωμανικα νομισματα χρυσα, ασημενια και  χαλκινα τρυπια και μη σε διαφορες ημερομηνιες και θα σε χρειαστω να μου δωσεις καποιες πληροφοριες γενικα για τιραζ σπανιοτητες κτλ. Οποτε εχεις χρονο στειλε μου το μειλ σου να σου στειλω καποια σε φωτογραφιες η αν θελεις να τα αναρτησω στο φορουμ να μου τα εκτιμησεις...

Ειμαι σιγουρος οτι θα με διαφωτησεις!!
 Φιλικοτατα Στελιος
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 09:15:10 μμ »

Αυτο που ειδα εγω πριν απο κανα μηνα και κοντεψα να παθω εγκεφαλικο ηταν εαν βραχιολι χεριου, απο το οποιο κρεμοταν ουτε λιγο ουτε πολυ 10... ναι 10 ολοχρυσα πενταδραχμα του 1876   Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Ηθελα να ξερα ποιανης το χερι στολιζε καποτε αυτο το βραχιολι  Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 09:48:49 μμ »

Σε ευχαριστω Στελιο για τα καλα σου λογια! Ναι.. οντως το βλεπεις σε ολα τα κρατη... απλα στην Οθωμανικη αυτοκρατορια βλεπεις πραγματικο χαμο... νομισμα που ξεκιναει ασημενιο... και καταληγει χαλκινο
ιδιο νομισμα να εχει ειτε 22% ασημι ειτε 17% ασημι.. και αυτο την εποχη εκεινη επαιζε το ρολο του! σκεψου τι χαμος θα γινοταν με τους κακομοιρους τους εμπορους! γιατι αν εχεις πχ... τις 3 πιαστρες.. με 46% ασημι... και τις 5 πιαστρες με 17% ασημι... τι γινεται;; που κερδιζεις και που χανεις;;


καλα μη νομιζεις οτι ξερω και πολλα..  Σαρκασμός ακομα μαθαινω! οτι μπορω γιατι οντως μου αρεσουν τετοια πραγματακια!εχει πολλα που ακομα εχω να μαθω σε αυτα! ξερω την υπαρξη βιβλιου τουρκικου που εχει πολλα μεσα.. και ποικιλιες κτλ... αλλα απλα ειχα δει τυχαια μια φορα μια φωτο απο αυτο... ηταν ακριβο λογικα... αλλα...νομιζω ηταν μονο στα τουρκικα... αλλα..

απο τιραζ ειναι δυσκολο να βρεις για τα παλια κερματα.. αλλα οτι θελεις.. και μπορω να βοηθησω... εδω ειμαστε!

χαρα μου! Χαμόγελο

μιας κι εχεις αρκετα (εγω δεν εχω...παρα ελαχιστα .. αλλα δεν πειραζει... ετσι κι αλλιως οικονομικα.. δεν μπορω.. οποτε.. Χαμόγελο ), θα σε βοηθησει πολυ και αυτο το site! ειναι ισως το καλυτερο για τα τουρκικα (Οθωμανικα και νεωτερα) νομισματα! ειναι τουρκικο site εκει θα δεις τιμες απο τουρκικη αγορα, και σπανιοτητες.... (το Α ειναι το υπαρχουν παρα πολλα... C ειναι το κοινο, S το δυσκολο και μετα εχουν τα R.... καπου αναφερει μεσα αν ψαξεις και τι σημαινει το RR, RRR, RRRR...  σε σχεση με το ποσα υπαρχουν...)

http://www.osmanliparalari.com/

σου στελνω μηνυμα να εχεις και το εμαιλ μου... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 09:54:05 μμ »

Αυτο που ειδα εγω πριν απο κανα μηνα και κοντεψα να παθω εγκεφαλικο ηταν εαν βραχιολι χεριου, απο το οποιο κρεμοταν ουτε λιγο ουτε πολυ 10... ναι 10 ολοχρυσα πενταδραχμα του 1876   Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Ηθελα να ξερα ποιανης το χερι στολιζε καποτε αυτο το βραχιολι  Απορία


δυστυχως τοτε δεν τα εβλεπαν σαν συλλεκτικα.. αλλα σαν νομισμα ή κοσμημα! ακομα σε γυναικες μαγαλης ηλικις ακους.. ομορφο αυτο για σκουλαρικια, για δαχτυλιδι... αστα...

ενας θειος μου ειδε ενα καποδιστρια που το τρυπησαν για να τον κανουν ροδελα!! πηγε και πηρε μερικες ροδελες στον ανθρωπο (πανε πολλα χρονια!!! πανω απο 30!!), και του το εδωσε! ααχχχ.....
Καταγράφηκε
IASON
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 11:44:13 μμ »

NMS ...RESPECT !!!!!!!!!!!

Κατάλαβα , μαζευώ καμιά 300 απο δαύτα και αρχίζω τον χορό της κοιλίας .....δέν μπορεί κάτι θα βγάλω ...χα χα χα χα χα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 11:58:28 μμ »

Χαμόγελο ελεγξε το για καλο και κακο αν εχει χρυσο ή.... ασημι....

το τελευταιο το λεω γιατι ειχα παρει προν χρονια ενα... που ηταν κακη κοπια (καποια πουλουνται αλαλ φτηνα... το δικο μου ουτε 1 ευρω δεν το ειχα παρει...), ειδα οτ ιηταν διαφορετικο απο τα υπολοιπα.. και σε ηχο.. πηγα και το ειδαν... ηταν ασημενιο με επιχρυσωση... μου ειπαν οτι ειναι σκιαθιτικο... δεν ξερω ακριβως τι θα πει.. ισως φτιαγμενο στην Σκιαθο.. ή αν ηξερα οτι παλια καποιος στην Σκιαθο εκανε τετοια.... θα σε γελασω...

παντως εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι χρυσο το δικο σου.. και ειναι ευτελες μεταλλο... ομως για σιγουρια.... Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
IASON
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 01:57:13 πμ »

Χαμόγελο ευχαρηστώ!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 07:12:54 πμ »

καιρο ειχα να διαβασω τοσο ωραιο θεμα και με τοσο καλη αναλυση απο τον Νικο.Αλλιως καθε μερα χρυσος-ασημι. Τα οθωμανικα ειναι νομισματα αρκετα ενδιαφεροντα λογω της μεγαλης ποικιλομορφιας που ανεφερε και ο Νικος
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences