Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 10:13:03 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κριση στα γραμματοσμα  (Αναγνώστηκε 19098 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:05:34 μμ »

Φιλοι συγγνωμη που διακοπτω την ωραια σας κουβεντα αλλα αν καποιος του λειπει κατι απο την συλλογη του,εχει αυτος ο φιλος μου χιλιαδες σειρες που ειχε στο μαγαζι που εκλεισε οταν βγηκε στην συνταξη,και εχει φθηνες τιμες..οποιος θελει ας μου πει να σας φερω σε επαφη γιατι αυτος δεν μπορει να χειριστει το κομπιουτερ,,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:20:46 μμ »

Θωμά, ενδιαφέρομε για Κυπριακά προ του 1960. Εάν έχει ο φίλος σου στείλε μου κατάλογο με τιμές.
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:23:40 μμ »

Εγινε κ.Νικο θα τον δω την Δευτερα,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:39:16 μμ »

Φιλοι συγγνωμη που διακοπτω την ωραια σας κουβεντα αλλα αν καποιος του λειπει κατι απο την συλλογη του,εχει αυτος ο φιλος μου χιλιαδες σειρες που ειχε στο μαγαζι που εκλεισε οταν βγηκε στην συνταξη,και εχει φθηνες τιμες..οποιος θελει ας μου πει να σας φερω σε επαφη γιατι αυτος δεν μπορει να χειριστει το κομπιουτερ,,,,
Ναι ενδιαφέρομαι και εγώ τόσο για Ελληνικά όσο και για Κυπριακά, κατα βάση πριν το 1924. Ομως αν υπαρχουν φθηνές τιμές για τις καλές σειρές πριν το 1960, τότε θα ήθελα να τις γνωρίζω γιατί θα με ενδιέφερε να αποκτήσω καποιες διπλές σειρές αν αυτό ειναι εφικτό. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:53:01 μμ »

Φιλοι συγγνωμη που διακοπτω την ωραια σας κουβεντα αλλα αν καποιος του λειπει κατι απο την συλλογη του,εχει αυτος ο φιλος μου χιλιαδες σειρες που ειχε στο μαγαζι που εκλεισε οταν βγηκε στην συνταξη,και εχει φθηνες τιμες..οποιος θελει ας μου πει να σας φερω σε επαφη γιατι αυτος δεν μπορει να χειριστει το κομπιουτερ,,,,
Ναι ενδιαφέρομαι και εγώ τόσο για Ελληνικά όσο και για Κυπριακά, κατα βάση πριν το 1924. Ομως αν υπαρχουν φθηνές τιμές για τις καλές σειρές πριν το 1960, τότε θα ήθελα να τις γνωρίζω γιατί θα με ενδιέφερε να αποκτήσω καποιες διπλές σειρές αν αυτό ειναι εφικτό. Ευχαριστώ.
Εγινε κ.Φανη (ετσι δεν σε λενε?)θα σε ενημερωσω στο Αμερικα που εισαι,,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:54:09 μμ »

Συμφωνώ κάποια πράγματα δεν μετριούνται με χρήματα..και να μη ξεχνάμε πως η κρίση κρύβει και ευκαιρίες..
Να ρωτήσω κάτι άσχετο;τι προβλέπετε για τις σειρές των τελευταίων ετών;αληθεύει πως τα ΕΛΤΑ μετά απο 5 χρόνια καταστρέφουν τα απούλητα γραμματόσημα (αναφέρομαι στις αναμνηστικές σειρές)..λέτε να γίνουν υπερσπάνια στο μέλλον;
Αγαπητέ φίλε, δυστυχώς δε γνωρίζω. Η συλλογή  μου στα Ελληνικά Γραμματόσημα  σταματά στο 2001. Κάποιες φορές σκέφτομαι να αγοράσω τις σειρές απο το 2002 μέχρι τώρα, αλλά τα ΕΛΤΑ το έχουν παρακάνει. Πολλά σειρές, μεγάλες αξίες, όχι ενδιαφέροντα θέματα.... Μου αρέσει όμως η σειρά Αγιον Ορος Αθω ...

ΥΣ. Νομίζω ότι αυτή η ενδιαφέρουσα συζήτηση θα πρέπει να μεταφερθεί στη κατηγορία ελληνικών γραμματοσήμων, οπότε αν κάποιος απο τους επόπτες διαβάζει αυτή τη συζήτηση μας ας το πράξει. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:59:09 μμ »

Φιλοι συγγνωμη που διακοπτω την ωραια σας κουβεντα αλλα αν καποιος του λειπει κατι απο την συλλογη του,εχει αυτος ο φιλος μου χιλιαδες σειρες που ειχε στο μαγαζι που εκλεισε οταν βγηκε στην συνταξη,και εχει φθηνες τιμες..οποιος θελει ας μου πει να σας φερω σε επαφη γιατι αυτος δεν μπορει να χειριστει το κομπιουτερ,,,,
Ναι ενδιαφέρομαι και εγώ τόσο για Ελληνικά όσο και για Κυπριακά, κατα βάση πριν το 1924. Ομως αν υπαρχουν φθηνές τιμές για τις καλές σειρές πριν το 1960, τότε θα ήθελα να τις γνωρίζω γιατί θα με ενδιέφερε να αποκτήσω καποιες διπλές σειρές αν αυτό ειναι εφικτό. Ευχαριστώ.
Εγινε κ.Φανη (ετσι δεν σε λενε?)θα σε ενημερωσω στο Αμερικα που εισαι,,,,
Ευχαριστώ Θωμά, έτσι δεν σε λένε; Ναι, Φάνη με λένε και εδώ στο Αμέρικα ήρθα μέσα Δεκεμβρίου και θα θα βρίσκομαι μέχρι τέλος Ιουλίου. Μετά επιστρέφω Κύπρο, όπου ζω και εργάζομαι τα τελευταία 12 χρόνια.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 01:11:03 πμ »

Η συζητηση ειναι γενικα για ολα τα ειδη ,απλα η ροη της κουβεντας εφερε τη συζητηση πιο πολυ στο γραμματοσημο (το οποιο εχει πληγει περισσοτερο).
Πιστευω οτι η κριση ισως ειδικα στο γραμματοσημο να εχει φερει εναν ορθολογισμο στις τιμες...και το ιδιο και στο νομισμα. Παρολλο που ειμαι παθων, και εχω αγορασει με τις παλιες τιμες, δε μπορει για καθε καλο νομισμα να χρειαζομαστε χιλιαρικα. Ειναι ισως ευκαιρια να ισορροπησουν οι τιμες προς τα κατω. Το κακο ειναι οτι τωρα που οι τιμες ειναι κατω, μαλλον δεν υπαρχει και πολυ χρημα για αγορες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 03:43:33 μμ »

Θωμά,Αρκετές σειρές του 1950,60,70,80 μου λείπουν και εμένα σε ασφράγιστες..
αν ο γνωστός σου κάνει καλές τιμές θα τον προτιμήσω!

Χθεσινή δημοπρασία στο ebay σε ασφράγιστες σειρές του 1960-1965 που τις κέρδισα..τιμές καταλόγου Βλαστού 2012..35,5 ευρώ..τιμή που τα χτύπησα.. 9,3$ περίπου 7ευρώ ή 20% τιμής καταλόγου..
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 02:12:04 μμ »

Αυτές τις μέρες διάβαζα παλιά θέματα στο φορουμ και έπεσα πάνω σε αυτη την πολύ ωραία κουβέντα. Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι οτι αυτή η κουβέντα έγινε το 2013 και εγω τη διαβάζω το 2015.
Οπότε την βλέπω με πολύ ενδιαφέρον (και αυτό είναι το ωραίο το φορουμ γιατι τα γραπτά έστω και ψηφιακά μένουν) Ασχολούμαι και εγώ με το γραμματόσημο πιο πολύ απ ότι με το νόμισμα. Οπότε σκέφτηκα να αναστήσω λίγο το θέμα για να δούμε νέες απόψεις πάνω στη ωραία αυτή κουβέντα.
2015 λοιπόν τα ΕΛΤΑ, το γραμματόσημο συνεχίζει ακόμα να κινείται χαμηλά και ειδικά το Ελληνικό.

Ισως οι πτώσεις δεν έχουν αυτή τη διαφορά που είχαν κάποτε σε κάποιες σειρές όμως συνεχίζουν να κινούνται πτωτικά. Για να είμαι όμως ειλικρινείς δεν έχω την εντύπωση ότι όλες οι χώρες κινούνται το ίδιο καθώς δεν μπορώ να παρακολουθήσω τα πάντα. ΟΚ το ελληνικό πέφτει δε ξέρω αν γίνεται και σε άλλες χώρες αυτό που τώρα μεγαλώνει η δική τους μεσαία και πάνω τάξη καθώς ανεβαίνει το βιοτικό τους επίπεδο σίγουρα ξυπνάει η ανάγκη σε κάποιους να συλλέξουν όχι τόσο για επένδυση (άλλωστε ο καθαρός φιλοτελισμός δεν έχει πηγή την επένδυση αλλά πιο πολύ είναι μια εσωτερική πολιτισμική αναζήτηση για τον καθένα). Οπότε με αυτό το σκεπτικό (που το ίδιο έγινε και στην Ελλάδα αν το καλοσκεφτούμε) σίγουρα πιστεύω πως κάποιες χώρες θα κρατάνε, άλλες θα ανεβαίνουν.

Τώρα ποιές είναι αυτές οι χώρες? εδώ είμαστε να το κουβεντιάσουμε.

Να προσέθω και 2 σχόλια ακόμα. Κάπου αναφέρθηκε πριν οτι η κρίση είναι ευκαιρία, ναι σίγουρα είναι για κάποιον να αγοράσει φθηνότερα κάποιες δυνατές σειρές. Αλλα αναλογικά σκεπτόμενος νομίζω πως κάποιος που πριν την περίοδο της κρίσης δεν μπορούσε να διαθέσει απο το υστέρημα του 1000 να πάρει μια σειρά γραμματόσημα, επειδή και αυτόν θα τον επηρεάσει, λογικά πάλι δεν θα είναι εύκολο απο το υστέρημα του να διαθέσει τα 700 ευρώ τώρα. Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις  και σε κάποιους άνοιξε αυτη η ευκαιρία.
Ένα δεύτερο σχετικά με τον φιλοτελισμό στην Ελλάδα. Το οποίο είναι και η πραγματική κρίση του Ελληνικού γραμματοσήμου. Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχουν νέοι φιλοτελιστές και έχουν μείνει μόνο κάτι μεγάλοι. Αν αναλογιστούμε οτι η παραδοσιακή αλληλογραφία μειώνεται (υπάρχει φυσικά, όποιος δουλεύει σε εταιρείες και οργανισμούς το βλέπει αυτό.) Είναι πολύ δύσκολο ένα νέο παιδί να γνωρίσει το γραμματόσημο, όπότε για να το γνωρίσει πρέπει να το γνωρίσει από κάποιον μεγαλύτερο του και μάλλον συγγενή του. Εγώ έτυχε και το γνώρισα από το θείο μου, μου πέρασε μια συλλογή που μάζευε αυτός απο την αλληλογραφία της δουλειάς του και την πήρα και την συνέχισα και εγώ και έτσι γνώρισα το φιλοτελισμό.

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι δεν ξέρω αν οι πιτσηρικάδες παλιότερων εποχών απλά επειδή βλέπανε πιο πολλά γράμματα γίνονταν απο μόνοι τους φιλοτελιστές, εχω γενικά την εντύπωση οτι και παλιότερα κάπως έτσι ήταν τα πράγματα. Η διαφορά ίσως είναι ότι, πέρα από την περισσότερη αλληλογραφία σε σχέση με τώρα η τότε μεσαία και άνω κοινωνική τάξη είχε ίσως καλύτερο μορφωτικό επίπεδο ώστε να αντιληφθεί τον πολιτισμό που μεταφέρουν αυτά τα μικρά χαρτάκια. (αν το καλοσκεφτούμε οι πλούσιοι, οι διπλωμάτες και οι έμποροι ξεκίνησαν το φιλοτελισμό).

Σήμερα δε νομίζω νέο αίμα να μπαίνει εύκολα στο χώρο σε αντίθεση με το νόμισμα που μπαίνει νέο αίμα(βέβαια είναι άδικο να το συγκρίνουμε γιατί όλοι έχουν επαφή στη καθημερινότητα τους με το νόμισμα). Εγώ είμαι 28 χρονών έχω γνωρίσει μόνο ένα άτομο στη ηλικία μου να συλλέγει γραμματόσημα και αυτό είναι ανενεργό, δεν ξέρω αν στις φιλοτελικές λέσχες βλέπετε νέο αίμα αλλά εγω δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Οπότε εμείς πρέπει να περνάμε σε μικρότερους μας τον φιλοτελισμό.

Αντί γι αυτό όμως το μόνο που βλέπουμε είναι νέα άτομα που με κάποιο τρόπο έπεσε μια συλλογή στα χέρια τους και μπαίνουν σε όλα τα φόρουμ λέγοντας «α έχω μια συλλογή έχει αξία?» λες και περιμένουν να κάνει χιλιάδες ευρώ.

Όπως είπε και κάποιος πιο πάνω οι φιλοτελιστές είμαστε εξαφανισμένοι ούτε σελίδες ούτε φόρουμ ούτε blog.

Η μόνη ελπίδα του φιλοτελισμού είναι οι μεγάλοι σε ηλικία να ανοίξουν και να χαρίσουν στα παιδιά τους τις εμπειρίες του φιλοτελισμού και μετά τη συλλογή τους.

ΥΓ. Κάποιος έλεγε πιο πάνω αν τα πιο νέα Ελληνικά γραμματόσημα αποκτήσουν αξία. Λογικά ναι, 2 είναι τα σχέδια που μπορώ να φανταστώ. 1) επειδή πέφτει πάρα πολύ η αλληλογραφία και ίσως και σταματήσει κάποια στιγμή να κολλάμε γραμματόσημα στα φάκελα ίσως τότε πάρουν αξία τα σημερινά σφραγισμένα. 2) σχέδιο είναι οτι αν η Ελλάδα βγεί απο το ευρώ λογικά πάλι θα πάρουν αξία με τα χρόνια καθώς θα είναι ένα πολύ μεγάλο γεγονός δεν θα ξαναυπάρχουν αυτές οι αξίες και ίσως σε μελλοντικούς καταλόγους όπως αναφέρουν τις διάφορες περιόδους τις ιστορίας με τα γραμματόσημα τους για αναφέρεται και συτή. Αλλά μιλάμε πάντα για μετά απο 50 χρόνια να εχουν την αξία που έχουν ας πούμε τα γραμματόσημα του 30 για παράδειγμα

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα ελπίζω να το διαβάσετε όλο.
Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 04:07:45 μμ »

Δε νομίζω ότι ούτε το γραμματόσημο ούτε άλλα βασικά συλλεκτικά πέφτουν. Οσο κι αν πεινάει ή περνάει δύσκολα ο (πολύς) κόσμος πάντα υπάρχει και αναπαράγεται η αφρόκρεμα των συλλεκτών (γιατροί, δικηγόροι, τραπεζικοί, διπλωμάτες και άλλοι πολλοί) που συνεχίζουν τη συλλογή, πολλές φορές σκιωδώς μακριά από συλλόγους και φόρουμ επενδύοντας μεγάλα ποσά. Η πικρή αλήθεια είναι ότι ο σοβαρός φιλοτελισμός είναι ένα ταξικό χόμπυ.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 12:05:25 πμ »

Για μενα , απαραιτητη προυποθεση ωστε να ανεβουν οι τιμες ειναι να συμβουν 2 τινα.
1) Να αυξηθουν οι συλλεκτες (γραμματοσημων στην προκειμενη περιπτωση). Ποσο εφικτο ειναι αυτο? Αρκετα δυσκολο μιας και το γραμματοσημο δεν ειναι μοδα πια, η αλληλογραφια τεινει σιγα σιγα να εκλειψει. Βεβαια, ανεκαθεν θα υπαρχει φιλοτελισμος διοτι απο μονο το του γραμματοσημο θα προσελκυει καποιες κατηγοριες ανθρωπων....επενδυτες, καποιους πολυ ευπορους, καποιους με συλλεκτικο μικροβιο που αναζητουν μια παραδοσιακη συλλογη οπως το γραμ/μο, οι κληρονομοι των παλιων συλλεκτων κλπ....αλλα σε γενικες γραμμες δε βλεπω να μεγαλωνει ο αριθμος των συλλεκτων. Βεβαια, σε αντιθεση με τα παραπανω, πλεον μια ωθηση μπορει να δωσει το ιντερνετ. Αυτο θα φανει στο μελλον.
2) Να ξεκαθαρισει η κατασταση σχετικα με τα στοκ. Οπως ευστοχα παρατηρησε ο χρηστης solferino σε παλιοτερο ποσταρισμα, σε 10-20 χρονια θα εχει πιστοποιηθει ο μεγαλυτερος ογκος των δυνατων νομισματων. Δυστυχως στο γραμματοσημο η πιστοποιηση δεν ειναι ευρεως διαδεδομενη, κατα συνεπεια υπαρχει αρκετα νεφελωδες τοπιο σχετικα με τα στοκ που υπαρχουν στην αγορα. Αυτα τα γνωριζουν 2-3 μεγαλοι παικτες, Καραμητσος, Βλαστος, και καποιοι αλλοι εμποροι που διαθετουν τον κυριο ογκο των ποσοτητων. Μιλαω παντα για ενα μεσο συλλεκτη και οχι για τους δυνατους με ακρες που γνωριζουν τα πραγματα απο μεσα. Πιστευω στο νομισμα θα εχουμε σε καποια χρονια αρκετα καθαροτερο τοπιο ενω στο γραμματοσημο τα πραγματα θα εξακολουθουν να ειναι συγκεχυμενα.
Οποτε σχετικα με τις τιμες πιστευω οτι η αγορα θα μεινει εγκλωβισμενη σε αυτα τα επιπεδα για πολλα χρονια ακομα. Λιγο τα υψηλα στοκ, λιγο η μη αυξηση των συλλεκτων, θα κρατιουνται οι τιμες χαμηλα (που για εμενα ΔΕΝ ειναι χαμηλα, δε μπορει η τετραδα Ανασυγκροτησης να κανει πανω απο 350 ευρω).
Εγω να πω την αληθεια μου θελω πολυ να ανεβουν οι τιμες, (κυριως συλλεγω την περιοδο 24-59), επειδη εχω αγορασει ακριβα παλιοτερα, ομως για να ειμαστε ρεαλιστες, οταν ο Καραμητσος σε καθε δημοπρασια προσφερει ασφραγιστη οποιαδηποτε σειρα υπαρχει, τοτε δεν υπαρχει τετοια ελπιδα.
Και ενα τελευταιο.....φανταζεστε να υπηρχε Καραμητσος αντιστοιχος και στα νομισματα? Να βγαζει καθε μηνα πιστοποιημενα απο ολες τις περιοδους? Στα νομισματα οι πιο πολλες αγορες γινονται μεσω ιδιωτων. Στα γραμματοσημα δεν υπαρχει τετοια αναγκη, για ποιο λογο να αγορασω απο ιδιωτη απο τη στιγμη που μπορω να το βρω απο τους γνωστους οικους. (Εχει και ο Καραμητσος δημοπρασιες νομισματων αλλα τις πιο πολλες φορες ρεταλια και ελαχιστα πιστοποιημενα). Αν γινονταν κατι τετοιο, η αγορα των νομισματων θα εκανε τεραστια βουτια..προφανως τα στοκ των γραμματοσημων ειναι απειρως μεγαλυτερα και γι αυτο εχει οργανωθει τετοιο παζαρι απο τους οικους....
Ολα τα παραπανω βεβαια δεν ισχυουν για τα πανακριβα κομματια, η ολη αναλυση μου ειναι για σειρες τυπου 24-59, ισως στα πανακριβα κομματια να παιζουν ειδικοι κανονες και στο γραμματοσημο..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 12:04:50 μμ »

Θα έλεγα heretic οι παρατηρήσεις σου για τους τις δημοπρασίες των οίκων σχετικά με γραμματόσημα και νομίσματα ήταν πολύ εύστοχη. Βέβαια ένας λόγος που θα προσμετρούσα σε αυτά είναι οτι και το κοινό συλλεκτών των νομισμάτων είναι σχετικά πιο νέο σε αντίθεση με το κοινό των φιλοτελιστών.

Τα νομίσματα πέρα απο τις μεγάλες ηλικίες έχουν και αρκετές πιο νεαρές πιο εξοικειωμένες με το ιντερνετ και τις αγορές μέσω διαδικτύου που πιο δύσκολα θα πήγαιναν σε μια δημοπρασία παρά θα αγόραζαν κάτι απο το ebay έστω και αν λέμε για την ίδια τιμή.

Βέβαια το περίεργο είναι πως οι μεγαλύτεροι σε ηλικία δεν ανοίγουν για πώληση της συλλογές τους για πώληση μέσω οίκων αλλά πάλι καταφεύγουν στη λύση του διαδικτύου το οποίο δε λέω οτι με χαλάει κιόλας απλά είναι πιο δύσκολο να κρατηθεί ένα ιστορικό τιμών και πολύ πιο εύκολο να πέσεις σε καμια μούφα.


Το ίδιο πιστεύω και εγώ τα γραμματόσημα θα κρατηθούν σε αυτές τις τιμές και προς τα κάτω. Εκτώς απο ορισμένες σειρές που πάντα θα μένουν ακριβές. Αυτό πιστεύω γίνεται για 2 λόγους ο ένας είναι αυτός που αναφέρθηκε και πιο πάνω δηλαδή οτι υπάρχει στοκ και ο άλλος είναι οτι παρόλο που βγαίνουν σε δημοπρασίες πολλά λοτ μένουν απούλητα και ξαναμπαίνουν σε δημοπρασίες.

Τα πολύ σπάνια κομμάτια θα είναι πάντα ακριβά γιατί είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο που δεν θα υπάρχει και θα έχει πάντα κάτι το πολύ ιδιαίτερο.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences