Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 08:13:38 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: διδραχμα-1911 και 1901  (Αναγνώστηκε 23462 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 06:50:25 μμ »

Κανεις τα συγκεκριμενα raw νομισματα δεν θα τα πληρωσει για παραπανω απ'οτι ειναι, για παρακατω ναι.
Αυτό μένει να αποδειχθεί...

Υγ.το θέμα είναι να πληρωθούν όσο πρέπει...ούτε πάνω ούτε κάτω.
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 06:55:53 μμ »

Κανεις τα συγκεκριμενα raw νομισματα δεν θα τα πληρωσει για παραπανω απ'οτι ειναι, για παρακατω ναι.
Αυτό μένει να αποδειχθεί...

Να πληρωθει δηλαδη για 64αρι και να γυρισει πισω πιστοποιημενο 62?
Η λογικη λεει το κανω 64αρι και καλου κακου το πληρωνω για 62-62
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 06:57:38 μμ »

Φίλε μου, μια συμβουλή...
Σε καμία περίπτωση μην τα δώσεις raw... Στείλτα για πιστοποίηση.

Ότι βαθμό και να πάρουν, αν είναι σε κουτί θα πληρωθούν πολύ περισσότερα. Δεν υπάρχει ούτε ρίσκο ούτε τίποτα στην πιστοποίηση. Ακόμη και 62 να πιάσουν (που πιάνουν παραπάνω) θα πάρεις αυτό που αξίζουν χωρίς να αναζητάς τιμές από δω κι από κει. Και μετά μην τα βγάζεις για πώληση, βγάλτα για 5 ημέρες δημοπρασία στο eBay, να πιάσεις τις τιμές που αξίζουν.

Όσο για τον παραλληλισμό με τα Τάλιρα '51 και '44.
Αφού είναι διαπιστωμένο ότι έχει πεθάνει το raw, και αφού οι συλλέκτες κυνηγάνε βαθμούς και κουτιά, δεν τίθεται θέμα επιλογής... Φυσικά και θα δίδονταν τέτοια ποσά για τα δίδραχμα MS παρά για τα Τάλιρα F-VF.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 07:22:12 μμ »

@ beldepro

min sou fainetai parakseno. exw plirwsei kerma 62ari (pitopoihmeno) se timi 64, kai exw aporipsei kerma 63ari pou itan 58 kai eixe timi 58.
genika den to synistw vevaia!
Καταγράφηκε
satelnikolas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 07:27:23 μμ »

Για κόμη μια φορά σας ευχαριστώ όλους.Τελικά με πείσατε.Με το νέο έτος θα ξεκινήσω τις διαδικασίες για  πιστοποίηση.3 ερωτήσεις μόνο θέλω να μου απαντήσετε.Πόσο safe είναι η όλη διαδικασία, πόσο χρόνο κάνει και σε ποιους πρέπει να απευθυνθώ.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 07:40:58 μμ »

Αν θέλεις μπορείς να μου τα δώσεις εμένα να σου τα στείλω για πιστοποίηση. Ετοιμάζω αποστολές στις αρχές Ιανουαρίου και στις δύο κύριες εταιρίες πιστοποίησης που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.
Θα σου στείλω με πμ το τηλεφωνό μου για να συννενοηθούμε για το που και πως θα πάρω τα νομίσματα.
Είμαι ερασιτέχνης, συλλέκτης, με ξέρουν τα περισσότερα μέλη του φόρουμ προσωπικά,αλλα από την άλλη έχω στείλει πολλά νομίσματα για πιστοποίηση και δεν χάθηκε ποτέ κανένα.
Όταν γυρίσουν θ΄ανεβάσω φωτογραφίες των νομισμάτων, με το κουτί για να φαίνεται ο βαθμός, σε αυτό το θέμα, στο φόρουμ.
Επιπλέον, αν θέλεις βοήθεια για να τα πουλήσεις, μπορώ να σε βοηθήσω εντελώς αφιλοκερδώς.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 07:58:30 μμ »

Μια χαρά γίνεται grading μέσω φωτογραφιών, αν οι φωτογραφίες είναι καλές.
 Όπως πχ εδώ το 2ο σετ φωτογραφιών είναι πολύ καλύτερο απο το πρώτο και φαίνονται και τα όποια ελαττώματα.
Οπως τα λες ειναι.....οι φωτογραφιες ειναι σουπερ και φαινονται τα παντα.....ο παππους φιλε μου δεν ειχε αλλα νομισματα μονο αυτα που μας παρουσιασες?εχεις και αλλα διδραχμα 1911 απο τον παππου?
σε αυτο το ερωτημα θα μας απαντησεις φιλε μου?
Καταγράφηκε
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 08:00:22 μμ »

Αγαπητοί φίλοι χρόνια πολλά και καλή χρονιά ,

η αποστολή για πιστοποίηση είναι μία διαδικασία που με τον τρόπο που γίνεται έχει τεράστιο κίνδυνο .
1.Τα νομίσματα πάνε ανασφάλιστα σε Αμερική
2.Σε περίπτωση που χαθούν η αποζημίωση είναι 50 δολάρια Αμερικής

Εγώ είμαι από τους συλλέκτες που στέλνω για πιστοποίηση από το 2004 και μία φορά έχω χάσει νομίσματα αξίας 10 χιλ ευρώ περίπου

Ορίστε το link για την αποστολή του 2009 που δεν έφθασε ποτέ 'ένα θέμα που έχω ανεβάσει πριν δύο χρόνια στοforum Greek coin. Και μέσα υπήρχε και ένα GEM BU 2 δραχμές 1911

http://www.greekcoins.gr/viewtopic.php?f=1&t=1590

Φυσικά και είμαι υπέρ της πιστοποίησης αλλά το ρίσκο είναι τεράστιο και γίνεται μία φορά .
Καλό είναι ο καθένας να αναλαμβάνει τα ρίσκα του και όχι να διαβάζω ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος

Φιλικά

Γιάννης
 
Καταγράφηκε
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 08:05:07 μμ »

Μια χαρά γίνεται grading μέσω φωτογραφιών, αν οι φωτογραφίες είναι καλές.
 Όπως πχ εδώ το 2ο σετ φωτογραφιών είναι πολύ καλύτερο απο το πρώτο και φαίνονται και τα όποια ελαττώματα.
Οπως τα λες ειναι.....οι φωτογραφιες ειναι σουπερ και φαινονται τα παντα.....ο παππους φιλε μου δεν ειχε αλλα νομισματα μονο αυτα που μας παρουσιασες?εχεις και αλλα διδραχμα 1911 απο τον παππου?
σε αυτο το ερωτημα θα μας απαντησεις φιλε μου?

Καλη ερωτησει εκανες Χαμόγελο Εχει και αλλα  ΑπορίαΑπορία
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 08:12:39 μμ »

Γιάννη, καλά έκανες κι επισήμανες τον κίνδυνο. Είναι ο ίδιος που αναλαμβάσνουμε για οτιδήποτε στείλουμε ταχυδρομικώς οπουδήποτε στον κόσμο, ακόμη και απο το τη Λυκόβρυση μέχρι το Μαρούσι...
Εγώ κατέθεσα τη δική μου εμπειρία, δηλαδή το ότι δεν έχω χάσει τίποτα κι ας έχω στείλει ήδη πάνω απο 1500 νομίσματα. Η γνώμη μου είναι ότι ο κίνδυνος υπάρχει μεν αλλά στατιστικώς είναι πολύ μικρός. Αν θέλεις μίλησε και με άλλους συλλέκτες να σου πούνε τη δική τους άποψη.
Ακου φίλε satelnikolas. Πρέπει οπωσδήποτε να τα πιστοποιήσεις για να μη σου τα φάνε για ένα κομμάτι ψωμί τα κοράκια. Πιο σαφής δε μπορώ να γίνω...
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 08:19:58 μμ »

Όπως πολύ σωστά έχει ειπωθεί, απαραιτήτως πρέπει να πιστοποιηθούν λόγω της υψηλής τους κατάστασης.
Όταν θα σου επιστραφούν καλό θα ήταν να τα προσφέρεις προς πώληση μέσω εξειδικευμένου στα νομίσματα οίκου δημοπρασιών. Θα σου κρατήσουν βεβαίως προμήθεια αλλά θα είσαι σίγουρος ότι έπιασαν την υψηλότερη δυνατή τιμή.
Καταγράφηκε
satelnikolas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 08:22:12 μμ »

Ο παππούς έχει και άλλα (0χι διδραχμα του 1911).Με τον καιρό θα ανεβάσω φωτογραφίες να μου πείτε τη γνώμη σας.Αλλα απ'οσο έχω κοιτάξει όχι κάτι τόσο ιδιαίτερο.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 08:24:54 μμ »

   Κωστα χρονια πολλα και απο δω!
Του τα εγραψα κι εγω αναλυτικα του φιλου σε μια επικοινωνια
που ειχαμε ... και του προτεινα κι εγω να τα στειλει με εμας..
Χρονια τωρα που στελνουμε νομισματα , οχι μονο εμεις οι δυο
αλλα και οι υπολοιποι φιλοι δεν εχει συμβει το παραμικρο!!
   Εγω και δημοσιως δηλωνω απολυτα ευχαριστημενος με τις
αποστολες μας και απολυτα σιγουρος...200 και βαλε κομματια εχω στειλει μονο
εγω! ...Αντιθετα δε θαμουν καθολου σιγουρος να τα εστελνα με εμπορους..
Κατι περιεργες απωλειες και κατι μυστηριωδως ανοιγμενοι φάκελοι μονο σε
αποστολες εμπορων εχουν ακουστεί..
    Ο φιλος ας αποφασισει οτι τον ευχαριστει να κανει...Του εξηγησα
και τα κοστη αναλυτικα και στις 2 εταιριες ..και του ανεφερα πως στελνουμε
καποιοι φιλοι μαζεμενα κομματια για να μειωθουν τα μεταφορικα
ανα νομισμα... φυσικα γινεται ολο αυτο αφιλοκερδως απο τον Κωστα και
μπράβο του, και
ολον σχεδον τον κοπο τον γραφειοκρατικο τον επωμιζεται αυτος...
Καταγράφηκε
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 08:30:24 μμ »

Κώστα

Κώστα , πραγματικά σου εύχομαι να μην χάσεις ποτέ και να μην βιώσεις αυτό που βίωσα εγώ και ίσως μερικοί άλλοι από τα μέλη του forum .

Τώρα ότι η πιστοποίηση βοηθάει πάρα πολύ για μια ανταλλαγή ή πώληση δεν το συζητάω ούτε και γω  και από την πλευρά του πωλητή και του αγοραστή .

Έκανα μία αναφορά για τον κίνδυνο που πάντα υπάρχει και δεν μπορεί να εγγυηθεί κανείς , τίποτα παραπάνω.

Όσον αφορά για το ήθος και τον χαρακτήρα του Κώστα όπως και τις καλές προθέσεις του δεν τις αμφισβητώ .

Φιλικά

Γιάννης
Γιάννης
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 08:30:47 μμ »

Γιάννη, καλά έκανες κι επισήμανες τον κίνδυνο. Είναι ο ίδιος που αναλαμβάσνουμε για οτιδήποτε στείλουμε ταχυδρομικώς οπουδήποτε στον κόσμο, ακόμη και απο το τη Λυκόβρυση μέχρι το Μαρούσι...
Εγώ κατέθεσα τη δική μου εμπειρία, δηλαδή το ότι δεν έχω χάσει τίποτα κι ας έχω στείλει ήδη πάνω απο 1500 νομίσματα. Η γνώμη μου είναι ότι ο κίνδυνος υπάρχει μεν αλλά στατιστικώς είναι πολύ μικρός. Αν θέλεις μίλησε και με άλλους συλλέκτες να σου πούνε τη δική τους άποψη.
Ακου φίλε satelnikolas. Πρέπει οπωσδήποτε να τα πιστοποιήσεις για να μη σου τα φάνε για ένα κομμάτι ψωμί τα κοράκια. Πιο σαφής δε μπορώ να γίνω...

Α! μπράβο πες τα χρυσόστομε! Με μόνο μια διαφορά: όταν τα βάλει ο φίλος για πώληση,  πρώτα να τα βάλει εδώ στο στέκι στην τιμή που θέλει και στην συνέχεια αν τυχόν δεν πωληθούν τότε να τα βάλει στο ebay ή όπου αλλού νομίζει! είτε σε οίκο δημοπρασιών είτε όπου στο καλό θέλει ... τέλος πάντων!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences