Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 17, 2024, 02:31:24 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: «Μυθολογική» αεροπορική 1935 - 1937. Πώς διακρίνονται;  (Αναγνώστηκε 4280 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 08:43:04 μμ »

Έχω τα παρακάτω δύο γραμματόσημα από τη μυθολογική σειρά. Πώς θα διακρίνω αν είναι από την πρώτη έκδοση, του 1935, ή την ανατύπωση δύο χρόνια αργότερα; Στον κατάλογο Βλ. δεν βλέπω κάποια πληροφορία, ούτε καν για την εκτύπωση (πάντως τα δύο δικά μου, τα οποία παραθέτω παρακάτω, διακρίνω ότι είναι χαλκογραφικής εκτύπωσης). 
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 09:03:51 μμ »

Πηγή Ερμής.

1937 Ανατύπωση σε χαρτί λευκό με διαστάσεις εικόνος φαρδύτερες κατά 1/2 χιλ. περίπου και αλλαγή χρώματος στο 10 δ.

Βοήθησα?
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 09:08:19 μμ »

Νομίζω πως ναι. Δεν έχω την άλλη σειρά για να συγκρίνω πλάτος, αλλά το χαρτί είναι λευκό. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 09:20:39 μμ »

Την ώρα που έγραφα είχε απαντήσει συνφορουμήτης απλά προσθέτω απο την ίδια πηγη κατάλογο Ερμή. Για την έκδοση 1935 το χαρτί ήταν γκριζωπό με έμφανιση ελαφρώς ελαιώδη ή ημιδιαφανές και λευκό και ομοιόμορφο για τις αξίες 25,30,50,100 δ.

Πάρα πολύ ωραία σειρά.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 09:45:24 μμ »

Ναι, πολύ όμορφη. Δυο λόγια από το χαράκτη Π. Γράββαλο, στο ένθετο περιοδικό της Καθημερινής 7 ημέρες:

Παράθεση
Tο 1935 έχουμε την πρώτη σειρά (Mυθολογική) σχεδιασμένη από γνωστό Eλληνα ζωγράφο, το Δημήτρη Mπισκίνη, καθηγητή της Σχολής Kαλών Tεχνών, δεινό σχεδιαστή σε ύφος όμως Σχολής του Mονάχου. Eντυπωσιακά γραμματόσημα σε ωραίες συνθέσεις, με μόνη παραφωνία τα μεγάλα γράμματα που κερδίζουν τις εντυπώσεις.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 10:07:33 πμ »

Έχω τα παρακάτω δύο γραμματόσημα από τη μυθολογική σειρά. Πώς θα διακρίνω αν είναι από την πρώτη έκδοση, του 1935, ή την ανατύπωση δύο χρόνια αργότερα; Στον κατάλογο Βλ. δεν βλέπω κάποια πληροφορία, ούτε καν για την εκτύπωση (πάντως τα δύο δικά μου, τα οποία παραθέτω παρακάτω, διακρίνω ότι είναι χαλκογραφικής εκτύπωσης).  

Με ενα υποδεκαμετρο θα μετρησεις την καθετη εξωτερικη γραμμη του πλαισιου του σχεδιου των γραμματοσημων σου. Εαν η μετρηση σου δωσει 23.5mm, εχεις στα χερια σου γραμματοσημα του 1935. Εαν η μετρηση σου δωσει 24mm, τοτε εχεις γραμ/μα της επανεκδοσης.
Εαν χρειαστεις επεξηγηματικες φωτογραφιες για να καταλαβεις το πως και τι ακριβως πρεπει να μετρησεις, θα μπορεσω ενδεχομενως να δημοσιευσω τετοιες λιγο αργοτερα.
Καταγράφηκε

johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 10:13:22 πμ »

Έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποιήθηκε και διαφορετικού είδους κόλλα για τις δύο σειρές. Οπότε φαίνεται και από την γόμα
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 10:23:41 πμ »

Σας ευχαριστώ και τους δύο. Δεν χρειάζεται να ανεβάσεις φωτογραφίες, Νίκο, είναι φανερό τι πρέπει να κάνω (αλλά θα το κάνω το βραδάκι, όταν είμαι ξανά σπίτι).
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 10:30:16 πμ »

Έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποιήθηκε και διαφορετικού είδους κόλλα για τις δύο σειρές. Οπότε φαίνεται και από την γόμα

Γομες, οδοντωσεις, χαρτια κλπ ακουγονται μαλλον "περιεργα" και ενδεχομενως παραπλανητικα για εναν συλλεκτη που δεν εχει προσβαση σε αρκετο συγκριτικο υλικο. Στην συγκεκριμενη περιπτωση, αυτην των γραμματοσημων του 1935 και των διαχωρισμο τους απο αυτα του 1937, η μετρηση των διαστασεων ειναι μια πολυ ευκολη, σιγουρη και απολυτως διαφωτιστικη μεθοδος.
Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 04:58:30 μμ »

Έχω τα παρακάτω δύο γραμματόσημα από τη μυθολογική σειρά. Πώς θα διακρίνω αν είναι από την πρώτη έκδοση, του 1935, ή την ανατύπωση δύο χρόνια αργότερα; Στον κατάλογο Βλ. δεν βλέπω κάποια πληροφορία, ούτε καν για την εκτύπωση (πάντως τα δύο δικά μου, τα οποία παραθέτω παρακάτω, διακρίνω ότι είναι χαλκογραφικής εκτύπωσης).  


Με ενα υποδεκαμετρο θα μετρησεις την καθετη εξωτερικη γραμμη του πλαισιου του σχεδιου των γραμματοσημων σου. Εαν η μετρηση σου δωσει 23.5mm, εχεις στα χερια σου γραμματοσημα του 1935. Εαν η μετρηση σου δωσει 24mm, τοτε εχεις γραμ/μα της επανεκδοσης.
Εαν χρειαστεις επεξηγηματικες φωτογραφιες για να καταλαβεις το πως και τι ακριβως πρεπει να μετρησεις, θα μπορεσω ενδεχομενως να δημοσιευσω τετοιες λιγο αργοτερα.


Εκανα τις φωτογραφιες και τις ανεβαζω καθως μπορει να φανουν χρησιμες σε πολλους.
Επαναλαμβανω, μετραμε την κοντη γραμμη που πλαισιου του σχεδιου, στις συγκεκριμενες αξιες (1 & 2 Δρχ) την καθετη γραμμη. Στις ορθιες αξιες της σειρας (5, 7 και 10 Δρχ) μετραμε αντιστοιχα την οριζοντια πλευρα.

23.5mm - Εκδοση 1935.



24mm - Επανεκδοση 1937.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2015, 05:09:56 μμ από Helios » Καταγράφηκε

nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 05:14:32 μμ »

Μόλις γύρισα σπίτι, μέτρησα, ήρθα εδώ για να γράψω -και είδα και τις τελευταίες οδηγίες σου Helios, ευχαριστώ. Τα γραμματόσημά μου είναι, όπως φανταζόμουν, από την επανέκδοση (24 χιλ.)
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 12:20:09 πμ »

Η γόμα στην επανέκδοση αν την προσέξεις θα διαπιστώσεις ότι έχει διαγώνιες γραμμώσεις.
Στην περίπτωση της πρώτης έκδοσης είναι κιτρινωπή και χωρίς γραμμώσεις.
Μάζευε γνώσεις ! Είναι ότι καλύτερο μπορείς να έχεις σαν εφόδιο στην πορεία σου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences