Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 09:18:02 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.....  (Αναγνώστηκε 10794 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
jerry
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 15, 2012, 06:29:36 μμ »

καλησπερα σας, ειμαι νεο μελος,και θα ηθελα τα ''φωτα'' σας ως εντελος αρχαριος που ειμαι πανω στο αντικειμενο.κανοντας σερφαρισμα στο ιντερνετ βρηκα ενα sιte ελληνικο, δεν θα πω το ονομα του μην θεωρηθει ως διαφημιση...οπου πουλανε διαφορα νομισματα χρυσα......το ερωτημα ειναι το εξης και εδω θελω την βοηθεια σας και την εμπειρια σας, για το αν αξιζει να ''επενδυσω'' σε αυτα τα χρυσα νομισματα εστω και ενα μικρο ποσο,και αν αυτα θελησω καποια στιγμη να τα πουλησω, τα διαπραγματευονται και τα αναγνωριζουν οι τραπεζες και οι τραπεζα της Ελλαδος ( κοινος τα αγοραζουν ) ? η η μονη διαφυγη μου θα ειναι στα αρπακτικα καταστηματα που ξερετε και εσεις οτι εχουν ανοιξει ή σε συλλεκτες?σας παραθετω μερικα στοιχεια απο αυτα:

American Eagle 2010 - Ολόχρυσο! Τιμή: €233,00  Μέταλλο:  Χρυσός
Βαθμοί: 999°
Ποιότητα: Λαμπερό Ακυκλοφόρητο (BU)
Έτος Κοπής: 2010
Ονομαστική Αξία: 5 δολάρια Αμερικής
Διάμετρος: 16 χιλιοστά
Βάρος: 1/10 oz
Νομισματοκοπείο: US Mint
Αριθμός νομισμάτων: 1
Πιστοποιητικό Αυθεντικότητας: Y
-----------

Χρυσό Aureus Τιμή: €99,00  Μέταλλο:  Χρυσός
Βαθμοί: 999°
Ποιότητα: Proof
Έτος Κοπής: 2008
Ονομαστική Αξία: 20 ευρώ
Διάμετρος: 13,92 χιλιοστά
Βάρος: 1,24 γραμμάριο
Νομισματοκοπείο: Real Casa de la Moneda
Αριθμός νομισμάτων: 1
Πιστοποιητικό Αυθεντικότητας: Y

--------------

Χρυσό νόμισμα Κροατίας Τιμή: €99,00  Μέταλλο:  Χρυσός
Βαθμοί: 999°
Ποιότητα: Proof
Έτος Κοπής: 2009
Ονομαστική Αξία: 10 κούνα
Διάμετρος: 11 χιλιοστά
Βάρος: 0,5 γραμμάριo
Χώρα: Δημοκρατία της Κροατίας
Αριθμός νομισμάτων: 1
Πιστοποιητικό Αυθεντικότητας: Y

-------------
Όρκα σε χρυσό 9999°- Νόμισμα από το Τοκελάου! Τιμή: €99,00  Μέταλλο:  Χρυσός
Βαθμοί: 9999°
Ποιότητα: Proof
Έτος Κοπής: 2012
Ονομαστική Αξία: 5 δολάρια
Διάμετρος: 11 χιλιοστά
Βάρος: 0,5 γρ.
Χώρα: Τοκελάου
Αριθμός νομισμάτων: 1
Πιστοποιητικό Αυθεντικότητας: Y
Όριο Έκδοσης: 15.000 τμχ. παγκοσμίως
------------
 αυτα για την ωρα  Σαρκασμός

ευχαριστω εκ των προτερων!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 15, 2012, 06:37:25 μμ »

 < ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ >

Τυφλωθηκα!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
jerry
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 15, 2012, 06:41:38 μμ »

χαχαχαχα.... σχημα λογου ειναι  Γλώσσα

ξερει καποιος να μ απαντησει?

ευχαριστω και παλι.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 15, 2012, 06:44:40 μμ »

ξερει καποιος να μ απαντησει?
.

Πιστευω οτι πολλα παιδια θα σου απαντησουν!!
Ας εχουμε υπομονη να δουμε τι θα σου πουν!!
Εγω προς το παρον σου λεω  < περιμενε και μην αγορασεις ακομα τιποτα >
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
jerry
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 15, 2012, 06:48:11 μμ »

σε ευχαριστω, ναι θα αναμενω!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 15, 2012, 07:11:03 μμ »

jerry εγω θα σου απαντησω με ερωτηση...κοιταξε ποσο κανει ενα γραμμαριο χρυσο σε Ευρω και μετα ξανασκεψου την λεξη επενδυτικο κοιταξε τις τιμες των νομισματων και εδω ειμαστε
Καταγράφηκε
jerry
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 15, 2012, 07:32:34 μμ »

η τιμη του χρυσου ειναι 43,84 ευρω/ γραμμαριο στην πωληση.....βασει των τιμων και των γραμμαριων τα παραπανω που εγραψα ειναι πιο υπερτιμημενα...αλλα ειναι ακυκλοφορητα και καποια απο αυτα περιορισμενης κοπης οποτε ενα τετοιο νομισμα δεν πωλειται με βασει μονο την τιμη του χρυσου αλλα και την σπανιοτητα του???
διοτι αν παει μονο με την τιμη του χρυσου τοτε κανεις δεν θα αγοραζε πχ λιρα αγγλιας 8 γραμμαριων ΕΛΙΣΑΒΕΤ 1974 & ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ στην τιμη των 346 ευρω... σωστα?

εξαλλου ο χρυσος ειναι ενα μεταλλο που δεν χανει την αξια του και σε περιοδους κρισης πολεμων κτλπ περνει ανοδο....
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 15, 2012, 07:54:08 μμ »

σιγουρα μετραει η σπανιοτητα και οτι σαν νομισμα εχει μια μικρη υπεραξια αλλα 0.5 γρ 99ευρω... ειναι καπως.
σκεψου η λιρα εχει στα 7 γρ χρυσο μια υπεραξια σαν νομισμα  γυρω στα 30 ευρω στο 0.5 γρ πως γινετε να εχει 50....
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 15, 2012, 08:00:07 μμ »

η τιμη του χρυσου ειναι 43,84 ευρω/ γραμμαριο στην πωληση.....βασει των τιμων και των γραμμαριων τα παραπανω που εγραψα ειναι πιο υπερτιμημενα...αλλα ειναι ακυκλοφορητα και καποια απο αυτα περιορισμενης κοπης οποτε ενα τετοιο νομισμα δεν πωλειται με βασει μονο την τιμη του χρυσου αλλα και την σπανιοτητα τουΑπορία
διοτι αν παει μονο με την τιμη του χρυσου τοτε κανεις δεν θα αγοραζε πχ λιρα αγγλιας 8 γραμμαριων ΕΛΙΣΑΒΕΤ 1974 & ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ στην τιμη των 346 ευρω... σωστα?

εξαλλου ο χρυσος ειναι ενα μεταλλο που δεν χανει την αξια του και σε περιοδους κρισης πολεμων κτλπ περνει ανοδο....

Θα σου πω την αποψη μου αν και δεν δηλωσα ποτε ειδικος.
Η λογικη της αγορας χρυσου ειναι οπως και σε ολες τις επενδυσεις μια σχετικη ιστορια.
Καποιος που αγορασε χαμηλα ξεφορτωνεται  θεωροντας παραλληλα οτι η σημερινη τιμη ειναι ψηλη.
Αυτος που αγοραζει εκτιμα οτι μελοντικα θα εχει κερδος δεδομενης και της καταστασης της εποχης.

Ειναι αυτονοητο οτι  ολα τα νομισματα εχουν ενα< καπελο>.
Ετσι καλο ειναι να κανεις μια επιλογη νομισματος(καθως αναφερεσαι σε επενδυση και οχι σε συλλεκτικη αξια), οπου το καπελο να ειναι μικροτερο.
Σκεψου  π.χ οτι στον αετο σου πληρωνεις το γραμμαριο καπου 75Ε!!!!!!! Με σπανιοτητα σεσκουλου.


Υ.Σ Ητιμη της χρυσης(7.98 γρ) σημερα ηταν 325 περιπου......και παιρνει παλι ελαφρως τον ανηφορο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2012, 08:24:00 μμ από coll » Καταγράφηκε
jerry
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 15, 2012, 09:17:46 μμ »

σιγουρα ο χρυσος εχει καπελο στην τιμη του ποσο μαλλον αυτην την εποχη,και βασικα ποτε δεν θα βρει καποιος να αγορασει χρυσο σε τιμη λιγοτερη απο αυτην της πωλησης εκτος και αν αυτος που το πουλαει ειναι σε μεγαλη αναγκη ή κατι δεν παει καλα!!

το συμπερασμα που βγαζω ειναι, επειδη η τιμη του χρυσου εχει μεγαλη ανοδο....δεν συμφερει τοσο σε αγορα καποιον που κυριως ζητα την επενδυση,αλλα καποιον που θελει πουλησει....και να περιμενω να πεσει η τιμη σε επιπεδα τουλαχιστον προ 4 ετιας ωστε να αγορασω, και μετα να περιμενω την ανοδο για να πουλησω!!σωστα?αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι νομισματα με τα ιδια γραμμαρια την ιδια ποιοτητα και την ιδια διαμετρο, βρισκεις ενα ευρος τιμων με διαφορες εως και 50 ευρω παραπανω,οποτε η σπανιοτητα εχει μια σχεση με την συλλεκτικοτητα και τα 2 μαζι προσφερουν για καθε ενα νομισμα ξεχωριστη αξια οπως αυτο με την ορκα που εχω γραψει παραπανω που κυκλοφορει μολις σε 15.000 κομματια παγκοσμιως και κατι τετοια μπορεις να τα ''εκμεταλευτεις'' ''επενδυτικα'' καποια στιγμη λογο της σπανιοτητας και της συλλεκτικοτητας ανεξαρτητως της τιμης του χρυσου.....σωστος ο συνηρμος μου?

οσον αφορα το πρωτο ερωτημα μου για το που θα μπορουσε καποιος να πουλαγε αυτα τα νομισματα, σε τραπεζα της ελλαδος , πειραιως κτλπ τα αγοραζουν? και αν ναι , με βασει την τιμη του χρυσου η με βασει το νομισμα και την σπανιοτητα του?

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2012, 09:37:40 μμ από jerry » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 15, 2012, 09:27:52 μμ »

 Ο χρυσος ειναι πασιφανες  οτι πωλειται παντα σε τιμη πωλησης. Μεγάλο χαμόγελο
Ομως ποτε δεν ενεφερα αν θεωρω οτι ειναι ψηλα ή χαμηλα.
Με σιγουρια δεν προκειται να παρεις απαντηση.
Αν ρωτας την προσωπικη μου αποψη πιστευω οτι και σημερα να αγορασεις σε βαθος χρονου δεν θα χασεις.
Σε καθε περιπτωση ειναι προσωπικη αποψη απο την οποια δεν θελω να παρασυρθεις.
Αυτο που ανεφερα με σιγουρια  οπως και οι συναδελφοι ειναι οτι δεν πρεπει να αγορασεις αυτα τα νομισματατα τα οποια πρωτοποσταρησες.
Μονο η τραπεζα Ελλαδος οσον αφορα το τραπεζικο συστημα(πλην σαραφηδων φυσικα) αγοραζει χυσο,αν και δεν εχω ποτε ασχοληθει.
Σε καμια περιπτωση ομως ...τραπεζα ή και σαραφης δεν θα σου αγορασει χρυσο νομισμα με βαση την συλλεκτικη αξια.
Ελπιζω να βοηθησα
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 15, 2012, 09:33:50 μμ »


το συμπερασμα που βγαζω ειναι, επειδη η τιμη του χρυσου εχει μεγαλη ανοδο....δεν συμφερει τοσο σε αγορα καποιον που κυριως ζητα την επενδυση,αλλα καποιον που θελει πουλησει....και να περιμενω να πεσει η τιμη σε επιπεδα τουλαχιστον προ 4 ετιας ωστε να αγορασω, και μετα να περιμενω την ανοδο για να πουλησω!!σωστα?


Mετα απ΄αυτο που διαβασα, μονο ενα πραγμα μου ηρθε στο μυαλο  Χαμόγελο

Ζήσε, Μάη μου, να φας τριφύλλι και τον Αύγουστο σταφύλι.

 Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 15, 2012, 09:41:14 μμ »

Mετα απ΄αυτο που διαβασα, μονο ενα πραγμα μου ηρθε στο μυαλο  Χαμόγελο

Ζήσε, Μάη μου, να φας τριφύλλι και τον Αύγουστο σταφύλι.

 Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο

Aλλη μια νοικοκυρα που επελεξε να πλενει τα ρουχα της με το ROLL!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Απο κει και περα Jerry η επιλογη ειναι δικη σου.... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
jerry
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 15, 2012, 09:45:25 μμ »

ναι coll με βοηθησες παρα πολυ οπως και ολοι σας... Χαμόγελο

antonio οταν το εγραφα και μενα αυτο που λες μου ηρθε στο μυαλο  Γλώσσα ..... αλλα ηταν ενα συμπερασμα της σκεψης μου!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 16, 2012, 03:31:03 πμ »

οποτε η σπανιοτητα εχει μια σχεση με την συλλεκτικοτητα και τα 2 μαζι προσφερουν για καθε ενα νομισμα ξεχωριστη αξια



και με την επενδυση μαζι σηκωνει αρκετη κουβεντα, αφου το ανεφερε ο φιλος μπορει καποιος να πει τι αξιζει περα απο το θεμα γουστου, τι ειναι καλυτερα πχ 3 λιρες η ενα αλλο χρυσο στο βαρος τις λιρας αλλα πιο (σπανιο)?
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences