Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 07:51:16 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμήσεις Χρυσών εικοσαδόλλαρων (1876-1907)  (Αναγνώστηκε 7645 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 11, 2016, 10:56:22 μμ »

Πολυ ομορφα τα νομισματα σου.Καποια ειναι σε καλη κατασταση και καποια δυσκολουτσικα.Οποιος τα μαζευε ηξερε τι να κρατησει.Σου ευχομαι το καλυτερο στην πωληση τους...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 11, 2016, 11:09:08 μμ »

Δεν ενδιαφέρομαι τόσο για την τιμή πώλησής τους εντώς Ελλάδας, όσο για κάποια πιστοποίηση 'καθαρότητας' (Mint State) καθώς σκευτόμουνα να τα πούλαγα μεσω Ebay η κάτι αντιστοιχο.

Σορρυ φίλε μου για το 0ff-topic απλά μου χτυπάει πολύ άσχημα στα αυτιά - σε σημείο ηχορύπανσης- αυτή η άκυρη κατάληξη -αγα στα ρήματα, αντί για το "πουλούσα" που είναι το σωστό.
Κλείνει η παρένθεση και καλές πωλήσεις στα νομίσματά σου.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 11, 2016, 11:15:16 μμ »

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση,

Δεν ενδιαφέρομαι τόσο για την τιμή πώλησής τους εντώς Ελλάδας, όσο για κάποια πιστοποίηση 'καθαρότητας' (Mint State) καθώς σκευτόμουνα να τα πούλαγα μεσω Ebay η κάτι αντιστοιχο.
Εχω βρεί κάποιους ενδεικτικούς πίνακες των τιμών των νομισμάτων αλλά εξαρτάται σε πολλές περιπτώσεις πολύ απο το mint state και εγώ δεν είμαι και κανένας ειδικός!
Θα ανεβάσω εντώς ολίγου και εικόνες των νομισμάτων.
Οι εταιρειες πιστοποιησης οι σοβαρες ειναι δυο, η NGC ΚΑΙ Η PCGS.
Και οι δυο εχουν αντιπροσωπους στην Ελλαδα, γκουγκλαρε και θα τους βρεις. Ο ενας ειναι και μελος μας.
Επειδη η πιστοποιηση χρυσων κοστιζει κανα 45αρι το κοματι, αυτοι θα σε οδηγησουν ποια αξιζει να πιστοποιηθουν και ποια οχι.
Η πιστοποιηση αφορα την γνησιοτητα και τον βαθμο (κατασταση) του νομισματος, αλλα θελει καποια πειρα ποια να στειλεις και ποια οχι.
Μην βιαστεις να τα πουλησεις.
Η πωληση στο ebay, περα απο τις προμηθεις που φτανουν πλεον, με το ΦΠΑ που χρεωνει στις αμοιβες, το 17,5%, (ebay+paypal) εχει πολυ μεγαλους κινδυνους για τον πωλητη σε τετοιας αξιας νομισματα.
Ριξε μια ματια στο θεμα που ανοιξα τις προαλλες για το συστημενο που χαθηκε στην Αμερικη.
Πανω απο 2-3 κατοσταρικα νομισμα δεν αξιζει το ρισκο που παιρνει ο πωλητης, ειδικα με τις πολιτικες που ακολουθει το ebay.
Ελπιζω να σε διαφωτισα καπως, καλη τυχη.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
NickPapGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 11, 2016, 11:26:46 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αυτές είχα κατά νου και εγώ (Είχα δει ότι στο Αμερικάνικο site ζήταγαν κάτι σαν 60$ ανά κέρμα συν μεταφορικά συν εγγραφή).

Πολύ χρήσιμο το ότι υπάρχουν αντιπρόσωποι και στην Ελλάδα πάντως, θα έρθω σε επαφή μαζί τους. Σίγουρα αν επιπλέον μπορούν να μου πουν πια αξίζουν πιστοποίηση και πια όχι θα ήταν ευπρόσδεκτο.

Γενικά δεν βιάζομαι να τα πουλήσω, πιο πολύ με ενδιαφέρει απλά να ξέρω 'τι έχω'.
 
P.S:
Για τις μεταφορές και εγώ είχα την απορία, π.χ. αν υπάρχουν ειδικές εταιρίες που στέλνουν τέτοιου είδους αντικείμενα αξίας.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 11, 2016, 11:39:24 μμ »

Η συντριπτικη πλειοψηφια των κρατικων ταχυδρομειων και των κουριερ, δεν αναλαμβανουν μεταφορα νομισματων η συλλεκτικων ειδων μεγαλης αξιας.
Επιπλεον για Αμερικη δεν μπορεις να τα ασφαλισεις.
Οι επαγγελματιες νομισματαδες  ασφαλιζουν τις αποστολες τους σε ιδιωτικες ασφαλιστικες εταιρειες κατοπιν συμφωνιας και τα στελνουν με κουριερ η ταχυδρομεια.
Ο ιδιωτης δεν εχει αυτη την επιλογη, παιρνει το ρισκο.(για αποστολη στο εξωτερικο)
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
NickPapGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 11, 2016, 11:59:49 μμ »

Κατάλαβα, ακούγεται αρκετά ριψοκίνδυνο...
Η PCGS απ'ότι βλέπω έχει στην σελίδα της μια 'προσομοίωση' grading με το μάτι για να πάρει κάποιος μια γενική εικόνα...
Από ότι είδα από το Price guide, αν ας πούμε το νόμισμα του 1876 είναι MS63, έχει αμέσως αξία 9-11 χιλιάδες (Το ποιος θα το πάρει είναι άλλη ιστορία...) που με βάζει σε αρκετό πειρασμό να έχω στα χέρια μου μια κάποια πιστοποίηση... Θα έρθω για αρχή σε επαφή με την PCGS Ελλάδας, αν μπορούσες να μου έστελνες σε μήνυμα ποιος από εδώ είναι στην αντιπροσωπία θα ήμουν ευγνώμον καθώς η αναζήτηση στο Google δεν μου έβγαλε κάτι ιδιαιτέρως σχετικό. :/
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 12, 2016, 12:04:31 πμ »

Κατάλαβα, ακούγεται αρκετά ριψοκίνδυνο...
Η PCGS απ'ότι βλέπω έχει στην σελίδα της μια 'προσομοίωση' grading με το μάτι για να πάρει κάποιος μια γενική εικόνα...
Από ότι είδα από το Price guide, αν ας πούμε το νόμισμα του 1876 είναι MS63, έχει αμέσως αξία 9-11 χιλιάδες (Το ποιος θα το πάρει είναι άλλη ιστορία...) που με βάζει σε αρκετό πειρασμό να έχω στα χέρια μου μια κάποια πιστοποίηση... Θα έρθω για αρχή σε επαφή με την PCGS Ελλάδας, αν μπορούσες να μου έστελνες σε μήνυμα ποιος από εδώ είναι στην αντιπροσωπία θα ήμουν ευγνώμον καθώς η αναζήτηση στο Google δεν μου έβγαλε κάτι ιδιαιτέρως σχετικό. :/

Επιτρεψε μου να σε προσγειωσω λιγο και να σου πω οτι ουτε κατα διανοια  ειναι το νομισμα του 1876 MS63...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2016, 12:20:46 πμ από milou » Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
NickPapGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 12, 2016, 12:09:11 πμ »

Καλά το ότι μπορεί και να λέω ασυναρτησίες είναι πολύ πιθανόν, ως καινούριος στο θέμα.  Μεγάλο χαμόγελο

Σαν οπτική σύγκριση βρήκα αυτό:
http://www.pcgs.com/photograde/#/20Lib/Grades
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 12, 2016, 11:07:10 μμ »

Κάνε πολλή υπομονή κ θα τα τακτοποιήσει όπως εσύ γουσταρεις είτε πουλώντας τα η κρατώντας τα
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 13, 2016, 11:25:51 πμ »

Πολυ ομορφα τα νομισματα σου και καποια σε υψηλες καταστασεις, η γνωμη μου αν θα τα πουλουσες να προσπαθησεις να τα δωσεις σε καποιο που πραγματικα τον ενδιαφερουν σαν λοτ παρα να τα πουλησεις ενα-ενα γιατι θα χασεις ενα σημαντικο ποσο στα ποσοστα που θα παρει το εβαυ και παυπαλ. Τωρα αν αξιζουν καποια να πιστοποιηθουν καλυτερα να τα στειλεις αφου ετσι θα αυξηθει σημαντικα η αξια τους ιδιως αν παρουν και καλο βαθμο. Εγω αν τα ειχα στην κατοχη μου θα επαιρνα το ρισκο και θα τα εστελνα ολα και οτι γινει. Σιγουρα με την πιστοποιηση τους θα εφευγε αμεσως το ρισκο της πλαστοτητας και θα ειχε και μια αυξηση στην τιμη πωλησης, θα ηταν και ασφαλισμενα στο κουτι τους οποτε μονο θετικα βλεπω το θεμα! Η αποφαση δκη σου.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 13, 2016, 11:35:29 πμ »

Φιλε Συμεου και το θεμα τις πιστοποιησης ειναι ενα ρισκο , ισως η μνημη σου να ξεχναει με τον καιρο αλλα η δικη μου αντεχει και θυματε ολα οσα διαβαζει εδω μεσα!!
Ο Αντωνης πχ ο συντονιστης ακομη αν τον ρωτησεις κλαιει τα τρια-τεσσερα (δεν θυμαμε τον αριθμο ακριβως) χρυσα οπου εχασε και απο οτι ξερω ποτε του δεν αποζημιωθηκε!!
Κανε το ξενο δικο σου λοιπον και δες ποσο ποναει.
Εδω λοιπον εχουμε λιγο πολυ πανω κατω γυρω στα 15 χηνοπουλα.
Προσωπικα λοιπον εαν ηθελα να τα πιστοποιησω θα το εκανα ενα ενα ανα διμηνο και θα εξαντλουσα καθε πιθανοτητα να βγω εντελως μα εντελως χαμενος!!
Προσωπικη μου αποψη λοιπον το πως θα λειτουργουσα ειναι η παραπανω. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 13, 2016, 06:55:05 μμ »

Οκ αν μιλαμε για το ρισκο να χαθουν η να κλαπουν τα νομισματα σιγουρα εχεις απολυτο δικαιο φιλε  heraklioti, τωρα αν ειναι η τυχη σου να παθεις αυτο τι να πω? Εγω μιλουσα για την τυπικη διαδικασια αποστολης και παραλαβης των νομισματων , τωρα αν ειναι γραφτο σου να σου τα κλεψουν η να χαθουν αυτο δεν το εχω σκεφτει....!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 14, 2016, 07:23:36 πμ »

για ένα τέτοιο ποσό, επιβάλλεται ένα διημεράκι αναψυχής στη Γαλλία (εκεί δεν είναι η μια εκ των δυο;)
Καταγράφηκε
ΙΒΑΝ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 280


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 14, 2016, 10:40:10 πμ »

για ένα τέτοιο ποσό, επιβάλλεται ένα διημεράκι αναψυχής στη Γαλλία (εκεί δεν είναι η μια εκ των δυο;)
βρησκεις οικονομικο εισητηριο αλελετουρ...
και απολαμβανεις παραλληλα τας ευρωπας  Άνεση
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 14, 2016, 02:01:26 μμ »

Εγω θα την κρατουσα και θα την επεκτεινα αλλα αν επρεπε σωνει και καλα να την δωσω το σιγουρο ειναι οτι δεν θα την διαχειριζομουν εγω  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences