Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 02:36:57 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 lepta 1830  (Αναγνώστηκε 12551 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 10, 2014, 05:35:17 μμ »

Αναρωτιέμαι αν μπορεί κανείς να καταλάβει από την φώτο ποια υποποικιλία της 233 είναι η πεντάρα. Θέλω να ξέρω αν υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που να μπορεί να τις διαχωρίσει, εκτός βέβαια του κλασικού "στο χέρι"

Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 06:42:15 μμ »

νομίζω 233b-C.b. (χωρίς βιβλίο  Αναποφασιστικότητα) κι εγώ αναρωτήθηκα ποια είναι όταν την είδα. Πάντως 78ευρώ είναι τσάμπα για τέτοιο κομμάτι  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 08:41:50 μμ »

Γιάννη εγώ την βλέπω για την 233α, πιο πολύ για μεγάλο δίσκο μου κάνει. πάντως ότι είναι σχέδιο νομίσματος δεν σηκώνει αμφιβολία, λόγω του προβλήματος που έχει στον δίσκο. Πάντως από ότι κατάλαβα δεν παίζει κάτι ιδιαίτερο άνα υποκατηγορία, μόνο αν την δούμε στο χέρι. Με τις προμήθειες πήγε γύρω στα 90 άλλα πάλι νομίζω ότι καλά την πήρα, δεν τις βλέπεις κάθε μέρα αυτές τις ποικιλίες Χαμόγελο
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 09:03:45 μμ »

Μένει να φανεί ποιά είναι φίλε μου κι αφού την απέκτησες εσύ μακάρι να 'ναι η δυσκολότερη.
υ.γ.: την πήρες μόνο τόσο επειδή δεν την χτύπησα(ν) όσοι ήδη την έχ(ω)ουν!  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 08:33:42 πμ »

Γιάννη, το πήρες τσάμπα! Έκπληξη Καλορίζικο!

Φαίνεται ότι οι συλλέκτες περνούν φάση οξείας msίτιδας Σαρκασμός. Απορώ πως έχουν απαξιωθεί αυτά τα νομίσματα.

Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 09:30:28 πμ »

Γιάννη, το πήρες τσάμπα! Έκπληξη Καλορίζικο!
Φαίνεται ότι οι συλλέκτες περνούν φάση οξείας msίτιδας Σαρκασμός. Απορώ πως έχουν απαξιωθεί αυτά τα νομίσματα.
Στάματα Κώστα να πιστοποιείς νομίσματα και να τα πουλάς. Ισως έτσι μειωθεί λίγο το φαινόμενο οξείας msίτιδας.  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 09:49:18 πμ »

Η msτιδα ξεπερνιέται με την ενασχόληση με νομίσματα που είτε δεν υπάρχουν ms είτε είναι τόσο ακριβά που μόνο που τα βλέπεις ζαλίζεσαι Σαρκασμός Τα μεσαιωνικά είναι μία λογική διέξοδος, ειδικά τα ιταλικά κρατίδια που έχουν και άμεση σχέση με τον εδώ χώρο καθώς σχεδόν όλα κυκλοφορούσαν και εντός της ελληνικής επικράτειας

Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 10:17:34 πμ »

Ολα ξεπερνιούνται αν εχεις πολλά ενδιαφέροντα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 04:45:08 μμ »

Γιάννη, το πήρες τσάμπα! Έκπληξη Καλορίζικο!
Φαίνεται ότι οι συλλέκτες περνούν φάση οξείας msίτιδας Σαρκασμός. Απορώ πως έχουν απαξιωθεί αυτά τα νομίσματα.
Στάματα Κώστα να πιστοποιείς νομίσματα και να τα πουλάς. Ισως έτσι μειωθεί λίγο το φαινόμενο οξείας msίτιδας.  Μεγάλο χαμόγελο

Τι έγινε, φιλαράκι, με ξέρεις, μ' εχεις δει ποτέ ή έχεις δει ποτέ τη συλλογή μου; Πως βγάζεις δημόσια συμπεράσματα χωρίς να γνωρίζεις; Ελπίζω να μην ακούς τους γνωστούς κακεντρεχείς της πιάτσας και τα ράδιο αρβύλα που έχουν γίνει θεσμός στο χόμπυ.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 05:26:15 μμ »

Γιάννη, το πήρες τσάμπα! Έκπληξη Καλορίζικο!
Φαίνεται ότι οι συλλέκτες περνούν φάση οξείας msίτιδας Σαρκασμός. Απορώ πως έχουν απαξιωθεί αυτά τα νομίσματα.
Στάματα Κώστα να πιστοποιείς νομίσματα και να τα πουλάς. Ισως έτσι μειωθεί λίγο το φαινόμενο οξείας msίτιδας.  Μεγάλο χαμόγελο

Τι έγινε, φιλαράκι, με ξέρεις, μ' εχεις δει ποτέ ή έχεις δει ποτέ τη συλλογή μου; Πως βγάζεις δημόσια συμπεράσματα χωρίς να γνωρίζεις; Ελπίζω να μην ακούς τους γνωστούς κακεντρεχείς της πιάτσας και τα ράδιο αρβύλα που έχουν γίνει θεσμός στο χόμπυ.
Καταρχάς δεν είμαστε φίλοι. Ούτε με ενδιαφέρει η συλλογή σου. Απλώς έχουμε κάνει συναλλαγές, και στο Στέκι και στο eBay.  Αν δεν πιστοποιείς νομισματα τα οποία τα πουλάς ζητώ συγγνώμη, αν όχι μην το παίζεις παρεξηγημένος.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 05:57:45 μμ »

Κι εσύ αν είχες διπλά νομίσματα είμαι σίγουρος ότι θα τα πιστοποιούσες για να τα πουλήσεις. Αν όχι, απλά και μόνο θ' απαξίωνες τα νομίσματά σου. Είναι ρεαλισμός και προσαρμογή στα δεδομένα και το ρεύμα της εποχής. Τίποτε παραπάνω.
Δε χρειάζονται συγγνώμες. Το χόμπι μας κάνουμε Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 06:01:56 μμ »

Τελικά τι ισχύει;;;;;;;;

(Απάντηση: Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα :grin)
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 06:05:25 μμ »

Κι εσύ αν είχες διπλά νομίσματα είμαι σίγουρος ότι θα τα πιστοποιούσες για να τα πουλήσεις. Αν όχι, απλά και μόνο θ' απαξίωνες τα νομίσματά σου. Είναι ρεαλισμός και προσαρμογή στα δεδομένα και το ρεύμα της εποχής. Τίποτε παραπάνω.
Δε χρειάζονται συγγνώμες. Το χόμπι μας κάνουμε Κλείσιμο ματιού
Δεν αντιλέγω σε αυτό. Εγώ τα πουλάω πιστοποιημένα, όπως τα αγόρασα, όταν κάνω αναβάθμιση.   Χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 06:10:44 μμ »

Η στατιστική δείχνει πως οι ΜΗ msάκηδες προκαλούν τους msάκηδες.
Κοιτάξτε το ...........έχετε πρόβλημα μου φαίνεται ορισμένοι. Σαρκασμός Σαρκασμός
-2- οι προκλήσεις σήμερα ................μας ματιάσατε  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός  (ms παίρνεις και με 20€ δεν θέλει κόπο αλλά τρόπο  Σαρκασμός Σαρκασμός)
Φίλε Γιάννη πολύ όμορφα τα κομμάτια σου και τα δύο.Καλορίζικα και να χαίρεσαι ψυχικά όπως κάνεις κέφι.

Ενας Ακομπλεξάριστος MSακιας και χαρούμενος πάντα για τις όποιες αποκτήσεις φίλων.


Καταγράφηκε

Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 06:21:03 μμ »

Και κάτι ακόμη για να δικαιολογήσω αυτό που έγραψα σχετικά με τα msακια. Όποιος με γνωρίζει, έστω και λίγο, θα έχει καταλάβει ότι δεν έχω πρόβλημα αν ένας συλλέκτης μαζεύει πιστοποιημένα ή γυμνά, αν έχει ποσότητες ή ελάχιστα.
Το τελευταίο δείγμα το έδωσα πριν από λίγες ημέρες στο θέμα με το δίλημμα ανάμεσα στην ποσότητα και πληρότητα.
 Έγραφα:
" Δεν υπάρχει "πρέπει" στα συλλεκτικά και γενικά στα χόμπι.
 Ό,τι θέλει συλλέγει κανεις και όπως θέλει το συλλέγει. Άνετα γίνεται συλλογή και με τα 20 του Βασίλη και με ακόμη λιγότερα. "
Αυτό, όμως, που δεν καταλαβαίνω είναι γατί μερικοί συλλέκτες αναλώνονται σε υψηλές καταστάσεις σε κοινότατα νομίσματα, όπως αυτά του Παύλου ή της Α' Δημοκρατίας. Και ξέρετε ποιό είναι το αποτέλεσμα; Εξαντλούνται οικονομικά και όταν εμφανίζεται ένα πραγματικά δύσκολο νόμισμα έτσι όπως το προτιμούν, δηλαδή σε MS, απλά δε μπορούνε ν' ανταπεξέλθουν:

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences