Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 01:50:53 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 71
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωρίσεις-εκτιμήσεις γραμματοσήμων,μεμονωμένων & επί φακέλλου  (Αναγνώστηκε 287573 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 29, 2013, 07:17:08 μμ »

Από το Wikepedia για τα γραμματόσημα της Σάμου Ικαρίας και Μυτηλήνης 1912 - 1915
Ikaria, Mytilene and Samos (1912-1915)

The Aegean islands of Ikaria and Samos successfully rebelled against Ottoman rule shortly before the First Balkan War, in July and September 1912 respectively. The former was declared the "Free State of Ikaria" by a provisional government, which proceeded to issue its own stamps. These were printed by Stangel & Co. in Athens and issued in October 1912. They were inscribed ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΙΚΑΡΙΑΣ (Free State of Ikaria) and depicted Penelope, the wife of Odysseus. The values in this set of eight consisted of 2, 5, 10, 25 and 50 lepta, 1 drachma and 2 and 5 drachmae. Ikaria was occupied by Greek forces in November 1912, after which overprinted Greek stamps replaced the local issue.[12]

Though the revolutionary government on Samos wished to become part of Greece, this did not happen until late 1914 when a General Administrator was sent from Athens to take charge. In the meantime, the Samian government issued several sets of stamps. The first, issued on November 14, 1912, was a set of three depicting a map of Samos with the inscription ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΝ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΝ ΣΑΜΟΥ (Provisional Post Office of Samos). All were imperforate and printed locally by hand. The second, depicting a profile of Hermes, was printed by Stangel & Co. and released in two batches. The first batch, issued on November 26, consisted of five values (1 lepton, 5, 10, 25 and 50 lepta) with perforation 11½; the second, issued on December 22, was overprinted with ΕΛΛΑΣ in boldface type. It included the values from the first batch plus a 1 drachma value. This would be known as the "Large ΕΛΛΑΣ" overprint to distinguish it from a second, thinner overprint applied in February 1914 (the "Thin ΕΛΛΑΣ"). A third set, the "castles" issue, was released on January 4, 1913. Consisting of five values (1 drachma, 2, 5, 10 and 25 drachmae), it commemorated both an 1824 Greek victory over the Ottoman Empire at Gerontas Bay and the 1912 vote for union with Greece. The stamps were printed at the shop of lithographer O.K. Travlos in Vathy and signed ΘΣ, the initials of Samian president Themistoklis Sophoulis. Red ink was used for the signatures on all values except the 25 drachmae, on which black ink was used. An illustrated postal card was issued along with the Hermes set; printed on one side was the 5 lepta value from that set and the Greek coat of arms, the other side depicted Vathy palace and portraits of Sophoulis and Lykourgos Logothetis, the island's leader in the Greek War of Independence. All issues were replaced by the ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΙΣ and Campaign stamps when Greece assumed control of Samos. In December 1914 some of the Hermes and "castles" stamps were re-issued as charity stamps, with the overprint Γενική Διοίκησις Σάμου (General Administration of Samos).[13]

Mytilene was occupied by Greek forces near the end of 1912. Turkish stamps were seized from the main post office and overprinted with Ελληνική Κατοχή Μυτιλήνης ("Greek Occupation of Mytilene"). This overprint was applied at the print shop of the newspaper Salpinx ("Trumpet"). Since there was no Greek currency available on Mytilene at the time, the overprinted stamps retained their value in Turkish paras and piastres.[14]
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 29, 2013, 08:37:26 μμ »

Χωρις να ειμαι γνωστης ρωτησα και μου ειπαν οτι ετσι ακριβως κυκλοφορησε,,,,θα μου φερουν και τον καταλογο που εχει τον φακελλο....
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 29, 2013, 09:57:05 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα. Αν δεν κάνω λάθος η σφραγίδα γράφει 24 του μηνός? Ενώ όπως γράφει ο φίλος παραπάνω όσα δεν κυκλοφόρησαν καταστράφηκαν στις 22. Νομίζω ότι κάτι δεν κολλάει..Οπότε
1) Είτε τα παραπάνω σώθηκαν από την καταστροφή και κάποιος τα σφράγισε με μεταγενέστερη ημερομηνία από την ημερομηνία πάυσης της κυκλοφορίας τους
2) Είτε είναι πλαστά και σφαγίστηκαν κάποια στιγμή με την παραπάνω ημερομηνία?

Απλά κάποιες σκέψεις

Φιλικά
Ηλίας
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 30, 2013, 07:57:49 πμ »

Tom εισαι αρχοντας! Και εχω και μια σκεψη ακομα,ειμαι ταχυδρομος με ντουντουκα το 1912 βλεπω σακκουλια που πανε προς την πυρα ,τσιμπαω ενα σετακι αφηνω να καψουν τα υπολοιπα και παω και τα σφραγιζω μετα βλεποντας μια ευκαιρια να κρατησω την ιστορια ζωντανη...σε αυτο το παραμυθι που σκεφτηκα βοηθησε ο φιλος ελληναρας με την παρατηριτικοτητα του πανω στις ημερομηνιες και σας ευχαριστω.Οποτε πλεον περιμενω τον Tom και βλεπουμε...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 30, 2013, 10:06:54 πμ »

yπάρχει ένα φιλοτελικό βιβλίο που λέγεται 'Σαμος', είναι καμια 200αρια σελίδες και εχει τα πάντα για την ιστορία της Σάμου, φωτογραφίες, γραμματόσημα, φάκελλα , σφραγίδες σπάνιες της Σάμου σε επιστολές κλπ. Η μαλακία είναι πως δεν θυμαμαι τον συγγραφέα....πφφφφφφφφφ
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 30, 2013, 11:02:42 πμ »

Καλησπέρα και από εμένα. Αν δεν κάνω λάθος η σφραγίδα γράφει 24 του μηνός? Ενώ όπως γράφει ο φίλος παραπάνω όσα δεν κυκλοφόρησαν καταστράφηκαν στις 22. Νομίζω ότι κάτι δεν κολλάει..Οπότε
1) Είτε τα παραπάνω σώθηκαν από την καταστροφή και κάποιος τα σφράγισε με μεταγενέστερη ημερομηνία από την ημερομηνία πάυσης της κυκλοφορίας τους
2) Είτε είναι πλαστά και σφαγίστηκαν κάποια στιγμή με την παραπάνω ημερομηνία?

Απλά κάποιες σκέψεις

Φιλικά
Ηλίας
+1
Καταγράφηκε
SPAWN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 46


Al Simmons


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 03, 2013, 01:50:33 μμ »

Την βοηθηα σας παρακαλω παιδια.Μου εδωσε ο αδελφος μου (πρωην ηπαληλος ελτα) γραμματοσημα σε φακελους πρωτης ημερας κυκλοφοριας απο το 1987 εως και το 1997 σε αριστη κατασταση (σηνολο 106 φακελη).Θελω να τους πουλησω ολους μαζι το θεμα ομος ειναι οτι δεν ξερω ουτε κατα προσεγγυση την αξια τους.Πεστε μου σας παρακαλω οπιος ξερη πια ειναι η αξια τους και μια ανταγωνιστικη τιμη για να τους δωσο ολους μαζι.Ευχαρηστω εκ τον προτερον.
Καταγράφηκε

The Dark Ages
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 03, 2013, 10:50:52 μμ »

Συμβουλευτείτε κάποιον κατάλογο γραμματοσήμων και αθροίστε τις τιμές των 106 φακέλων. Ο κάθε φάκελος έχει διαφορετική αξία, ανάλογα με τα γραμματόσημα που έιναι επάνω και τη σπανιότητά του.
Το πιο πιθανό είναι να πωληθούν μεταξύ 10% με 60% της τιμής καταλόγου (δυστυχώς).
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 12, 2013, 04:44:24 μμ »

αγαπητε φιλε δημητρη το ελληνικο γραμματοσημο,και ειδικα της εποχης που αναφερεις εχει παρουσιασει καθετη πτωση!μπορεις να το διαπιστωσεις και μονος σου.αγοραζοντας εναν καινουργιο καταλογο γραμματοσημων,και μετα για μεγαλυτερη διαπιστωση,να ρωτησεις ενα απα τα καταστηματα εμπορων για φιλοτελιστες.για τιμες,κλπ.ημουν και εγω φιλοτελιστης και μαλιστα μελος των ελτα,μεχρι τα μεσα της δεκαετιας του 1990 οταν παρουσιασθηκε αυτη η αποτομη πτωση για διαφορους λογους,που θελει πολυ χρονο για να αναλυσουμε!σημερα εκτος ωρισμενων περιπτωσεων δεν αξιζει τον κοπο να τα πουλησεις,και ειδικα σε εμπορο(ασε που πολλοι ουτε καν δεχονται να τα αγορασουν,λογω πληθωρας!!!!).σιγουρα δεν απαξιωνω κατι που ημουν συλλεκτης αρκετα χρονια,αλλα οι καταστασεις εκει σε οδηγουν!ας πουν και οι αλλοι φιλοι την γνωμη τους!σε χαιρετω,γιαννηςτ.

Αν είχες χρόνο φίλε giannist κάποια στιγμή, θα ήταν πολύ χρήσιμο να αναλύσεις τους λόγους πτώσης της τιμής του ελληνικού γραμματοσήμου. Νομίζω ότι ενδιαφέρει αρκετά μέλη, μεταξύ των οποίων και εμένα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
SPAWN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 46


Al Simmons


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 27, 2013, 03:33:53 μμ »

Παιδια θα ειθελα την βοηθηα σας και της γνωσεις σας για αλλη μια φορα.
Εχω στην κατοχη μου τα δυο αυτα γραμματοσημα που παραθετω και στην φωτογραφια.
Γραφουν Ελληνικη παραδοση 1979,δεν αναγραφουν τιμη και ειναι ασφραγιστα.
Το μονο που θημαμε ειναι οτι το μας τα ειχε μηραση η δασκαλα μας (σε ολους τους μαθητες) στο δημοτικο σχολειο.Πρωφανος το 1979.Δεν θημαμε τον λογο.
Ψαχνοντας τα γραμματοσημα μου και αν εχω στην κατοχη μου καπια γραμματοσημα αξιας αναζητυσα πληροφοριες για τα συγγεκριμενα αλλα στον καταλογο του Ερμη που εψαξα δεν υπαρχουν μεσα!
Γνωρηζη καπιος φυλος απο το φορουμ να μου δωση καπιες πληροφοριες σχετικα και τι αξια εχουν?
Ευχαρηστω.
Καταγράφηκε

The Dark Ages
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 27, 2013, 04:22:45 μμ »

Φίλε, για να μη γράφουν τιμή, ίσως να μην είναι γραμματόσημα αλλά βινιέτες.
Καταγράφηκε
SPAWN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 46


Al Simmons


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 27, 2013, 06:09:12 μμ »

η βινιετες τι ειναι?εχουν καπια αξια?
Καταγράφηκε

The Dark Ages
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 27, 2013, 06:35:53 μμ »

.Εκτός από τα επίσημα γραμματόσημα, υπάρχουν και οι λεγόμενες βινιέτες. Βινιέτα (από το γαλλικό Vignette) είναι μια ετικέτα με μια μικρή εικόνα (σαν χαλκομανία) που μοιάζει με γραμματόσημο. Εκδίδονται από ιδιώτες ή οργανισμούς, συνήθως για διαφημιστικούς, φιλανθρωπικούς ή αναμνηστικούς σκοπούς. Επικολλούνται στο πίσω μέρος των φακέλων, για να μη συγχέονται με τα γραμματόσημα και δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο ταχυδρομείο, ούτε επίσης στις εκθέσεις των φιλοτελιστών.
Καταγράφηκε
SPAWN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 46


Al Simmons


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 27, 2013, 09:20:27 μμ »

Σε ευχαρηστω πολη φιλε μου με καληψε πληρος η απαντηση σου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

The Dark Ages
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:49:25 μμ »

.Εκτός από τα επίσημα γραμματόσημα, υπάρχουν και οι λεγόμενες βινιέτες. Βινιέτα (από το γαλλικό Vignette) είναι μια ετικέτα με μια μικρή εικόνα (σαν χαλκομανία) που μοιάζει με γραμματόσημο. Εκδίδονται από ιδιώτες ή οργανισμούς, συνήθως για διαφημιστικούς, φιλανθρωπικούς ή αναμνηστικούς σκοπούς. Επικολλούνται στο πίσω μέρος των φακέλων, για να μη συγχέονται με τα γραμματόσημα και δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο ταχυδρομείο, ούτε επίσης στις εκθέσεις των φιλοτελιστών.

Το ίδιο κομμάτι θα αντέγραφα κι εγώ  Κλείσιμο ματιού

Πάντως φίλε SPAWN μη σε πάρουμε και στο λαιμό μας! Αν και για να το είχαν μοιράσει σε σχολείο, δε νομίζω να έχει κάποια ιδιαίτερη αξία, ό, τι κι αν είναι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 71
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences