Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 03:48:31 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση -1/2 δραχμή 1833.  (Αναγνώστηκε 24484 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 10, 2013, 12:56:58 μμ »

Δεν υπάρχει καμία Reserve Price στο συγκεκριμένο Lot και δεν αναφέρεται πουθενά. Και μάλιστα αναφέρεται στους όρους συμμετοχής των δημοπρασιών, ότι πρέπει να υπάρχει εμφανέστατα η αναγραφή "Reserve Price", με την τιμή. Από την άλλη όμως, είναι δικαίωμα του πωλητή, να μην αποδεχτεί κάποιο "χτύπημα", φυσικά αυτό είναι άλλο θέμα, που υποθέτω δεν το επικαλέστηκαν. Και φυσικά δεν μπορεί να γίνει κάτι.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 10, 2013, 01:02:36 μμ »

Και κάτι άλλο γιατί με φόρτωσε ο τύπος:

Hammer Price
The winning bid for a lot at auction. It is the price upon which the auctioneer’s hammer falls, determining the sale price, but does not include the buyer's premium. (δλδ ΤΙΜΗ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ, που βγήκε από το χτύπημα του σφυριού στην λήξη της δημοπρασίας.) http://www.sothebys.com/en/Glossary.html

Definition of HAMMER PRICE : the price at which an item is s o l dat auction  http://www.merriam-webster.com/dictionary/hammer%20price

Hammer price – Nominal price at which a lot is s o l d; the buyer is responsible for paying any additional fees and taxes on top of this amount. http://en.wikipedia.org/wiki/Auction

Που σημαίνει ότι πρέπει να έχει προηγηθεί και δημοπρασία μεγάλε για να μου πεις ότι αυτή είναι η hammer price... Όχι ASKING price, RESERVED price, DESIRABLE price, GAMIMENI price...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2013, 01:38:42 μμ από geopapai » Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 10, 2013, 01:04:56 μμ »

Σωστος... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 10, 2013, 01:08:09 μμ »

Δεν βγαζετε ακρη σας λεω.........
Εδω εχουν δημοπρατηθει νομισματα και ενω υπηρξε νικητης ετυχε να ξαναεμφανιστουν μετα απο λιγο προς δημοπρασια απο τον  ιδιο οικο......

Δεν κανω αναφορα στον εν λογω αλλα σε αυτου του <ειδους> τις δημοπρασιες .
Καταγράφηκε
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 10, 2013, 01:25:53 μμ »

Λοιπόν παίδες, πρίν λίγο με πήρε τηλεφωνο ο ίδιος ο κ. Μαθιουδάκης, να μου εξηγήσει
Μιλήσαμε κανα τέταρτο, και μου είπε τα εξής ....
Καταγράφηκε
Kostas06
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 307


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 10, 2013, 01:27:08 μμ »

Λοιπόν παίδες, πρίν λίγο με πήρε τηλεφωνο ο ίδιος ο κ. Μαθιουδάκης, να μου εξηγήσει
Μιλήσαμε κανα τέταρτο, και μου είπε τα εξής ....


Τι σας είπε;
Καταγράφηκε
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 10, 2013, 01:32:37 μμ »

Λέει, οτι γενικά, σε παρα πολλές δημοπρασίες υπάρχει επιθυμητή τιμή, και οτι απαγορεύεται δια νόμου, να ειναι φανερή, για ευνόητους λόγους...
Η επιθυμητή τιμή δε, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, να ειναι μεγαλύτερη απο την estimate, και συνήθως ειναι 20-30% κάτω του estimate, και αυτό εξαρτάται απο τον καταθέτη, που στην συγκεκριμένη περίπτωση, εξάντλησε ολο το όριο, δηλ. των 400 λιρών
Καταγράφηκε
Kostas06
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 307


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 10, 2013, 01:35:06 μμ »

Οκ
Ευχαριστω
Τελικά θα το αγοράσετε το νόμισμα;
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 10, 2013, 01:41:44 μμ »

Λέει, οτι γενικά, σε παρα πολλές δημοπρασίες υπάρχει επιθυμητή τιμή, και οτι απαγορεύεται δια νόμου, να ειναι φανερή, για ευνόητους λόγους...
Η επιθυμητή τιμή δε, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, να ειναι μεγαλύτερη απο την estimate, και συνήθως ειναι 20-30% κάτω του estimate, και αυτό εξαρτάται απο τον καταθέτη, που στην συγκεκριμένη περίπτωση, εξάντλησε ολο το όριο, δηλ. των 400 λιρών

Απογορεύεται να είναι ΦΑΝΕΡΗ (λογικότατο), δεν απαγορεύεται να ΛΕΣ οτι ΥΠΑΡΧΕΙ επιθυμητή και ότι αν δεν την πιάσω θα αποσυρθεί το κομμάτι... Τρίχες κατσαρότατες...

Προς τιμή του, του ανθρώπου που σε πήρε τουλάχιστον...

Και γιατί απαγορέυεται να είναι πάνω από το estimate? Εγώ γουστάρω να το πουλήσω 500€ και ας εκτιμάται 100. Αν δεν τα πιάσω δεν το πουλάω.

Και από ποιόν εκτιμάται?Απορία Και εγώ εκτίμηση κάνω...

Σωτήρηηηηηη δίκιο έχεις... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 10, 2013, 01:52:01 μμ »

Απαγορεύεται νάναι πάνω του estimate μάλλον, για να ξέρει κάποιος οτι αν δώσει την τιμή του estimate, το κερδίζει σίγουρα... Ξέχασα πάντως να τον ρωτήσω, κάτι που εχω δεί σε άλλες δημοπρασίες, οτι δηλ. οταν εχει reverse τιμή, πρέπει να αναγράφεται
Καταγράφηκε
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 10, 2013, 01:54:33 μμ »

Επίσης μου είπε οτι μας μπερδευει το sixbid, με το να μην το διευκρινίζει, και σ' εμένα την προσφορά μου το sixbid, την εχει με πράσινο χρώμα, οτι το κερδίζω δηλαδή
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 10, 2013, 01:57:34 μμ »

Απαγορεύεται νάναι πάνω του estimate μάλλον, για να ξέρει κάποιος οτι αν δώσει την τιμή του estimate, το κερδίζει σίγουρα... Ξέχασα πάντως να τον ρωτήσω, κάτι που εχω δεί σε άλλες δημοπρασίες, οτι δηλ. οταν εχει reverse τιμή, πρέπει να αναγράφεται


Λαθος ειναι η υποθεση σου Στελιο.......
Συνηθως τα δημοπρατηθεντα ξεπερνουν κατα πολυ το estimate, το οποιο esimate απλα δεν αποκαρδιωνει τους συμμετασχοντες. Αν ηταν να το παρεις στην estmate  τοτε θα ηταν αμεση αγορα Στριφογύρισμα ματιών

Y.S Τσαμπα το ζαλιζετε το θεμα συναδελφοι.......
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 10, 2013, 01:59:43 μμ »

Παντως ..καποιος πρεπει να τα φταει..και αυτος ..Σιγουρα δεν εισαι εσυ..
Αερολογιες...Ας ακυρωσουν την συνεργασια τους με τη sixbid...ΑΦΟΥ δεν μπορουν να ενημερωσουν σωστα τους πελατες...Μα τι ειναι αυτα τωρα
Ασοβαροτητες...οπως και να χει..
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:00:11 μμ »

Απαγορεύεται νάναι πάνω του estimate μάλλον, για να ξέρει κάποιος οτι αν δώσει την τιμή του estimate, το κερδίζει σίγουρα... Ξέχασα πάντως να τον ρωτήσω, κάτι που εχω δεί σε άλλες δημοπρασίες, οτι δηλ. οταν εχει reverse τιμή, πρέπει να αναγράφεται

Μα όχι, δεν το κερδίζει σίγουρα. πχ Η ΕΚΤΙΜΗΣΗ (το ποιου είναι άλλο θέμα...) είναι ότι το νόμισμα κάνει 100€. Ξεκινάει η δημοπρασία και το νόμισμα αρχίζει από 50€... αλλά γίνεται χαμός και φτάνει 1000€, τί σημαίνει ότι θα το πάρει αυτός που έφτασε πρώτος κοντά στην εκτίμηση??? Όχι βέβαια.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Η εκτίμηση (estimate) δίνει τάξη μεγέθους  της αξίας του κομματιού. Το αν υπάρχει reserve price είναι κάτι εντελώς διαφορετικό...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:03:32 μμ »

Παντως ..καποιος πρεπει να τα φταει..και αυτος ..Σιγουρα δεν εισαι εσυ..
Αερολογιες...Ας ακυρωσουν την συνεργασια τους με τη sixbid...ΑΦΟΥ δεν μπορουν να ενημερωσουν σωστα τους πελατες...Μα τι ειναι αυτα τωρα
Ασοβαροτητες...οπως και να χει..
Απαγορεύεται νάναι πάνω του estimate μάλλον, για να ξέρει κάποιος οτι αν δώσει την τιμή του estimate, το κερδίζει σίγουρα... Ξέχασα πάντως να τον ρωτήσω, κάτι που εχω δεί σε άλλες δημοπρασίες, οτι δηλ. οταν εχει reverse τιμή, πρέπει να αναγράφεται


Λαθος ειναι η υποθεση σου Στελιο.......
Συνηθως τα δημοπρατηθεντα ξεπερνουν κατα πολυ το estimate, το οποιο esimate απλα δεν αποκαρδιωνει τους συμμετασχοντες. Αν ηταν να το παρεις στην estmate  τοτε θα ηταν αμεση αγορα Στριφογύρισμα ματιών

Y.S Τσαμπα το ζαλιζετε το θεμα συναδελφοι.......

Γενονός είναι ότι τελικά το νόμισμα δεν θα το πάρει ο Στέλιος και οι τύποι θα συνεχίσουν να κανουν δημοπρασίες με τον ίδιο τροπο...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences