Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 08:59:03 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βιολογικός καθαρισμός νομισμάτων!  (Αναγνώστηκε 18628 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stathisnik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 12:41:14 πμ »

θα το κανω αυτο που λες να δω τι γινεται, εχω ενα 10λεπτο του 1922 που δεν φαινεται τιποτα καθαρα πανω αυτο ειπα να το τριψω και ας χαλασει απλα να το βλεπω θελω αφου διαβασα οτι δεν εχει αξια και τα περισσοτερα που εχω δηλαδη δεν εχουν απλα ας ειναι καθαρα τουλαχιστον.
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 12:50:38 μμ »

εγώ για καθαρισμό βάζω το νόμισμα μέσα σε ένα πλαστικό θηκάκι και το γεμίζω με οινόπνευμα
μετά απο 2-3 μέρες το βγάζω απο το θηκάκι και το πατάω ελαφρώς και απο τις 2 πλευρές σε μπόλικο
βαμβάκι...δέν το κάνει τέλειο αλλά τουλάχιστον το νόμισμα βλέπεται
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 02:52:20 μμ »

Λοιπόν εάν δεν σας ενδιαφέρει κάποιο ασημενιο νόμισμα και τόσο κάντε το εξής και θα τρίβετε τα μάτια σας απο το αποτέλεσμα.Πάρτε ένα ποτήρι και τύλίξτε το με αλουμινόχαρτο απο μέσα.Επειτα  ρίξτε  ζεστό νερό ,σόδα και λεμόνι ή ξύδι μέσα στο ποτήρι.Καλύψτε τα νομίσματα που θέλετε να καθαρίσετε έτσι ώστε μέσα στο ποτήρι κατα κάποιο τρόπο να εφάπτονται σχεδόν αλουμινόχαρτο με νόμισμα.Η σόδα σε συνδυασμό με το αλουμινόχαρτο και το λεμόνι που είναι οξύ επιδρούν στο νόμισμα χωρίς καν να το τρίψετε.Το έκανα σε ασημένιο δακτυλίδι  και δεν πίστευα στα μάτια μου.Αν δεν το πιστεύετε και διστάζετε ,κάντε το σε κάποιο νόμισμα που δεν σας ενδιαφέρει.Το είδα στο ιντερνετ δεν είναι δικό μου.
Καλή επιτυχία και περιμένω να μου πείτε αποτελέσματα.(Τη σόδα θα τη λιώσετε πρώτα στο ζεστό νερό κι έπειτα θα την ρίξετε στο ποτήρι με το αλουμινόχαρτο)
Καταγράφηκε
maria_nakou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 03:41:20 μμ »

Τελικά έπαθαν τίποτα τα νομίσματα?
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences