Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 01:29:50 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βιολογικός καθαρισμός νομισμάτων!  (Αναγνώστηκε 18626 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 16, 2013, 08:24:26 μμ »

Απο την 1η μέρα που μπήκα στο φόρουμ διάβαζα  συνεχώς κατά πόσο καταστρέφει ένα νόμισμα ο καθαρισμός του....
Έλα που έχω τελειώσει βοηθός χημικών εργαστηρίων και με έτρωγε καθημερινά και πειραματιζόμουν πάνω σε αυτό..
Χάλασα κάποια νομίσματα ,σχεδόν νεκρά ...αλλά σε κάποια νομίζω τα κατάφερα.Και πλέον μετά το τελευταίο έχω κατασταλάξει σε μια φόρμουλα.
Δεν ξέρω εάν το έκανα καλύτερο η χειρότερο ...ξέρω ότι το άλλαξα χωρίς να το τρίψω με οποιοδήποτε πανί η υγρό ...
ότι θα δείτε είναι προϊόν εκβυθισης σε συγκεκριμένο διάλυμα .
Το νόμισμα το κέρδισα σε δημοπρασία υπέρ του στεκιού και ήρθε στα χέρια μου από τον χρήστη gio196.

Ξέρω ότι είναι ενάντια σε αυτά που πιστεύετε ότι κάνουν καλό σε ένα νόμισμα ,οπότε  σας παρακαλώ να είστε επιεικής στην άποψη  σας. Μην πυροβολείτε τον πιανίστα!
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 16, 2013, 08:40:51 μμ »

ή φταίει ότι το έβγαλες βράδυ φωτογραφία, ή το κατέστρεψες...
ελπίζω το πρώτο!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 16, 2013, 08:42:01 μμ »

Μα και σε υδροχλωρικό οξύ να έμπαινε, δεν θα άλλαζε κάτι στο νόμισμα, θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα.
Το σημαντικότερο είναι ότι, πέρα από τα 'άχρηστα' υλικά, καθάρισες και την ασπίδα προστασίας του νομίσματος, την πατίνα του. Έτσι λοιπόν, το 'πρόβλημα' θα φανεί μετά από κάποια χρόνια. Το νόμισμα έχασε το 90% της αξίας του και ίσως... ίσως, μετά από πολλά χρόνια να επανέλθει σε κάποια συλλεκτική κατάσταση.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 16, 2013, 08:50:02 μμ »

Δεν βγάζεις κανένα υγρό να μεταμορφώνει τον άνθρακα σε χρυσό; Ή έστω σε ασήμι
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1432



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 16, 2013, 08:53:06 μμ »

Καθενας θα μπορoυσε να το φερει σε αυτο το αποτελεσμα, ομως δεν ειναι αυτο που θελουμε.
Αυτο που θελουμε ειναι να αφαιρεθουν οι οξυδωσεις, χωρις να πειραχτει η πατινα,ετσι απο βιτσιο δινουμε 40αρες στην NCS.
Παντως επειδη εισαι χημικος,συνεχισε την ερευνα σου, σε νομισματα ευτελους αξιας παντα και που ξερεις καμια
φορα, μπορει να φτασεις σε αποτελεσμα που να μας καταπληξεις Χαμόγελο
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 16, 2013, 08:54:14 μμ »

χαχααχα εντάξει εύκολο παλεύω και την τεχνίτη πατινα σε παράλληλο project ...αλλά δεν είμαι έτοιμος για φωτογράφηση ακόμα.
Θα πάω σε άλλο υλικό και θα αφήσω τον χαλκό..προς το παρόν.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 16, 2013, 09:17:31 μμ »

χαχααχα εντάξει εύκολο παλεύω και την τεχνίτη πατινα σε παράλληλο project ...αλλά δεν είμαι έτοιμος για φωτογράφηση ακόμα.
Θα πάω σε άλλο υλικό και θα αφήσω τον χαλκό..προς το παρόν.

Αφού έχεις γνώσεις χημικών... 1 θα σου πω και θα δεις το αποτέλεσμα μόνος σου.
Ήπαρ του θείου.  Κλείσιμο ματιού

Αλλά όλο το κόλπο είναι στον καθαρισμό, να μην χαλάσει η πατίνα.
Διότι η τεχνητή είναι 'μαλακή' και εύκολα εντοπίζεται από τους γνώστες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 16, 2013, 09:25:46 μμ »

xaxaxaxaxax! είσαι καλός...και το ήπαρ του θείου πριν από τα veet και τα λιωμένα κεριά το έβαζαν  οι Κυρίες για αποτριχωτικο!
Εντάξει θα χαλάσω πολλά δεν το συζητώ ...τα τιράζ που γράφουν τα βιβλία ...ξεχάστε τα. Γλώσσα
Καταγράφηκε
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 17, 2013, 06:59:39 πμ »

Καλημέρα στην παρέα. Χαζεύοντας στο στέκι έπεσα πάνω σας για τον καθαρισμό. Και άλλες φορές έχω διαβάσει ότι ο καθαρισμός χαλάσει τα νομίσματα κλπ. Προφανώς αναφέρονται οι φίλοι σε καθαρισμό με χημικά η αλοιφές και τρίψιμο. Υπάρχει ο καθαρισμός με ατμό! Εγώ προσωπικά έχω πουλήσει πολλές συσκευές σε αρχαιολογικές υπηρεσίες στο παρελθόν για αυτή την δουλεία. (ατμός 6 ατμόσφαιρες πίεση). Το έχω δοκιμάσει και άγω αλλά εγώ δεν έχω τις γνώσεις για να κρίνω το αποτέλεσμα, απλά το βλέπω ότι καθάρισε. Τώρα πουλάω πολλούς τροχούς σε αρχαιολογικές υπηρεσίες για συντήρηση και καθαρισμό αρχαιοτήτων, ακόμα και σε γειτονικά κράτη. Έχω πληροφορίες ότι για τον καθαρισμό χρησιμοποιούν την κρέμα που χρησιμοποιεί ο οδοντίατρος για να μας γυαλίσει τα δόντια ή κάτι τέτοιο και βουρτσάκι. Συσκευή Ατμού υπάρχει διαθέσιμη για κάποιον φίλο που θέλει να καθαρίσει κάποιο νόμισμα και να το ανεβάσει στο στέκι. Αυτό που λέμε πριν και μετά. Σημ. Συσκευές ατμού έχουν και πολλά μεγάλα χρυσοχοεία στην Ελλάδα και σε όλον τον κόσμο για να αφαιρούν τις δαχτυλιές από τα κοσμήματα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 17, 2013, 09:31:26 πμ »

τα περισσοτερα νομισματα που βλεπω σε μουσεια που επισκεπτομαι ειναι κατεστραμμενα απο συλλεκτικης αποψης.Ειναι καθαρισμενα με πολυ βιαιο τροπο.Για τα αλλα εκθεματα δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν γνωριζω. Το να πλυνεις ενα νομισμα με λιγο σαπουνακι και χλιαρο νερο δεν θεωρειται καθαρισμος .καθαρισμος ειναι να ριξεις χημικα που θα αλλαξουν εντελως την εικονα της επιφνειας του νομισματος.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 17, 2013, 09:40:33 πμ »

Για να καταλαβει ο Νεστωρ τι εννοω θα τον ρωτουσα αν θα αγοραζε το κερμα του οθωνα αν το εβλεπε σε ενα παγκο στην κατασταση που ειναι σημερα;

οι πειραματισμοι φυσικα επιβαλλονται.ποιος δεν το εχει κανει.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 17, 2013, 09:43:19 πμ »

Με θυμάμαι εμένα στα 14-15... Μόλις που είχα ξεκινήσει να κρατάω ότι νόμισμα έβρισκα και να το βάζω σε μία σακούλα. Μου δίνει λοιπόν και η γιαγιά μου κάποια ιταλικά και κάποια Πάυλου-Κωνσταντίνου. Τα είδα ότι ήταν πολύ βρόμικα και έτσι την ρώτησα πώς να τα καθαρίσω. Με χλωρίνη μου είπε και το σφουγγαράκι για τα πιάτα, από την μεριά που είναι το πράσινο, το σκληρό! Ευτυχός που δεν είχε μέσα κάποιο νόμισμα αξίας!

Καταγράφηκε
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 17, 2013, 09:48:02 πμ »

Καλημέρα. εγώ δεν λέω για χημικά. Καθάρισα με ατμό μια λίρα του 1880 κατά το ήμισυ εμπρός και πίσω. μέχρι το απογευματάκι θα την ανεβάσω για σχόλια. Υπάρχει και μια άμμος που λέγετε γυαλιστική. είναι σφαιρίδια 5 έως 15 μικρά την χρησιμοποιούν η οδοντοτεχνίτες. δεν αφαιρει καθόλου μέταλλο αλλά το καθαρίζει και του δίνει γυαλάδα.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 17, 2013, 10:04:11 πμ »

Όλα καλά με τον καθαρισμό, δεν υπάρχει πρόβλημα να καθαριστεί ένα νόμισμα χωρίς να τριφτεί κλπ κλπ. Το πρόβλημα είναι όταν χαλάει η λεπτή 'φλούδα' που καλύπτει το νόμισμα, η πατίνα. Εκεί υπάρχει η λεπτή γραμμή που διαχωρίζει τον καθαρισμό από την συντήρηση.
Οι εταιρείες που αναλαμβάνουν την συντήρηση ενός νομίσματος, δεν το καθαρίζουν με την στενή έννοια του όρου, αφαιρούν μόνο τα 'κακά' υλικά και την βρωμιά πάνω από την πατίνα. Την πατίνα δεν πρέπει να την πειράζουμε. Η φύση έκανε δεκάδες χρόνια για να την δημιουργήσει και κανένα χημικό δεν μπορεί να την αποκαταστήσει. Είναι η ασπίδα προστασίας του νομίσματος. Αν καθαριστεί η πατίνα, το νόμισμα πλέον χάνει την συλλεκτική του αξία και δεν έχει προστασία.
Ακόμη και το υδροχλωρικό οξύ, δεν θα καταστρέψει το νόμισμα άμεσα, το αποτέλεσμα θα φαίνεται εντάξει... τουλάχιστον για τα επόμενα κάποια χρόνια. Αλλά μετά από αρκετά χρόνια, θα δημιουργήσει πόρους και θα καταστρέψει το νόμισμα.

Για να μην πολυλογούμε όμως, απλά... αν ένα νόμισμα είναι καθαρισμένο, χάνει πολύ μεγάλος μέρος από την συλλεκτική του αξία.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 17, 2013, 10:05:00 πμ »

απο οτι καταλαβαινω θοδωρη ασχολεισαι με εργαλεια αργυροχρυσοχοειας. το να κανεις μπανιο νομισματα σε supersonic ενεχει τον κινδυνο να δωσεις αφυσικη γυαλαδα στο νομισμα και αν το νομισμα ειναι  bu με λουστρο να καταστρεψει το λουστρο.Τα μεταλλικα σφαιριδια ειναι ιδανικα για να καθαριστουν οι δισκοι πριν την εκτυπωση.Ετσι επιτυγχανεται το αποτελεσμα προυφ στα κερματα.Αφου γυαλισουν το δισκο μετα κατα την κοπη δημιουργειται η ματ αντιθεση στο εξεργο.
νομισματα     vf  μπορεις να τους κανεις οτι θελεις γιατι ηδη εχουν αρκετη βλαβη. Αλλα για bu kai au ειναι πολυ επικινδυνο    
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences