Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 08:06:42 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αξιολογησεις νομισματων..  (Αναγνώστηκε 12367 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 01:32:16 μμ »

πιστεύετε οτι τα 5-10 άτομα εδω μεσα που εχουν γνώσεις...θα πουν τον ίδιο βαθμό ?...δεν νομιζω......

αναφερθηκα στο <ιδιο βαθμο> απλα επειδη το μπλε μηνυμα που λεει και ο θανασης έθιγε το θεμα  μη σωστης αξιολόγησης απο μη γνώστες  ..vf...vg...xf....

αλλο το ενας ΜΗ-ΓΝΩΣΤΗΣ να πεταει 10 διαφορετικους βαθμους η να πεταει ενα βφ-αου-κτλ χωρις να το τεκμηριωνει η χωρις να εχει κανει την οποια προσπαθεια να τεκμηριωσει η να μαθει γιατι και αλλο 5 ΓΝΩΣΤΕΣ να πουν διαφορετικους βαθμους σχεδον παντα με μικρη αποκλιση αλλα να τεκμηριωνουν την απαντηση τους η να το εχουν αποδειξει σε αλλα ποστ οτι εχουν γνωσεις αξιολογησης..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 01:46:11 μμ »

κωστα εχεις δει εσυ κανενα <ασχετο> να βαζει 3-4 βαθμους σε ενα νομισμα....δεν νομιζω....απλα προσπαθουμε να δουμε αν μαθαμε κατι και στο κατω κατω...ειναι δημοσια εκτιμηση...και θα πω την γνωμη μου...και εγω ο ασχετος και ο σχετικος..απο την στιγμη που ρωταει ο καθενας
εμενα με το ματι των 10 μηνων εδω μεσα...ειναι ο χ βαθμος....προφανως θα ειναι εκτος..αλλα μπορεει να ειμαι  και μεσα....
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 01:52:50 μμ »

αντωνη,δεν διαφωνω οτι μπορει ο καθενας να πει την αποψη του ειτε ειναι σχετικος ειτε ασχετος..αλλα το θεμα ειναι να το κανεις για εναν σκοπο..πχ εσυ αν εκτιμησεις ενα νομισμα και το κανεις για χφ,θα ηθελα εγω που ειμαι ασχετος να μαθω γιατι ειναι χφ και οχι αου..εσυ θα μπορουσες να μου πεις?υπαρχουν φορες που μπορει να πεσεις μεσα στο αποτελεσμα αλλα και πολλες περισσοτερες να πεσεις εξω..το θεμα ειναι να κανεις εκτιμηση αφου εχεις διαβασει 10-20-100 πραγματα και μετα κανε την προσπαθεια σου..ετσι εκανα κ εγω..δεν ξεκινησα να λεω την αποψη μου σε οποιον ζηταγε εκτιμηση απλα γιατι μπορω και ειμαι ελευθερος να το κανω..διαβαζα απο απαντησεις πιο εμπειρων,ρωτουσα γιατι ειναι αου και οχι μσ,εψαξα και διαβασα καποια πραγματα και σιγα σιγα ξεκινησα να λεω την αποψη μου,αφου εχω μελετησει πρωτα.οχι να πεταω βαθμους μπας και πεσω μεσα..και ακομα και τωρα,αν για κατι δεν ειμαι και πολυ σιγουρος,δεν θα μιλησω..η θα ψαξω κ θα μιλησω μετα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 02:40:32 μμ »

Το κλασσικό... Ένα νόμισμα σε 'κουτί'... Τι βαθμό λέτε να πήρε ;
Γενικώς μπορεί να 'πιάσεις' το βαθμό αλλά το πιο πιθανό οι αποκλίσεις να είναι μεγάλες.

Κι αυτό γιατί μιλάμε για αξιολόγηση φωτογραφίας και όχι νομίσματος.

Οι ίδιες οι εταιρείες έπαψαν να δίνουν φωτογραφίες πραγματικές με τα νομίσματα. Δίνουν 'νεκρές', χωρίς να φαίνεται το λούστρο, η πατίνα, hairlines, αλλά να φαίνονται τα 'σημάδια'. Όταν παραλάβεις λες... Μα δεν έχει καθόλου λούστρο ή είναι γεμάτο hairlines. Η απάντηση στερεότυπη... Είναι το νόμισμα που 'χτύπησες' δεν βλέπεις τα σημάδια του.

Η αξιολόγηση είναι προνόμιο των εταιρειών, η άποψη είναι προνόμιο όλων.
Να λέτε την άποψή σας, να είστε έτοιμοι να την υπερασπιστείτε ή να την αλλάξετε, αν διαπιστώσετε ότι έχετε άδικο. Και κυρίως, να είστε ανοιχτοί στην κριτική της.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 03:19:32 μμ »

θα ηθελα και εγω σαν ενεργο μελος της ιστοσελιδος μας,να μου λυθουν μερικες αποριες!γιατι να διαχωριζονται τα μελη σε χαλκινα,αργυρα,η και χρυσα!οπως σωστα εγραψε και ο Θοδωρης δεν απολαμβανει κανεις προνομια η αλλου ειδους οφιτσια με το να γινει χρυσο κλπ μελος,εκτος ισως απο καποια υστεροφημια η και ματαιοδοξια αν θελετε,χωρις κανενα αντικρυσμα!!!ολοι κρινομαστε απο τα γραπτα μας και τις εγκυρες αξιολογησεις μας και οχι τι βαθμο εχουμε σαν μελη.επειτα δεν ειναι αναγκη για να εχει καποιος γνωμη σοβαρη και τεκμηριωμενη να εχει συλλογη εκατομμυριων ευρω,η να εχει κατεβασει την συλλογη του προς εκθεση(σιγουρα επικροτω τους φιλους που μοιραζονται μαζι μας εστω και οπτικα σπανια και ομορφα νομισματα)!!!αλλα υπαρχουν και ατομα(οπως ο γραφων)που δεν νομιζουν οτι συμβαλουν σε κατι,οταν δειχνουν νομισματα που τα συναντα κανεις ευκολα σε καποιο βιβλιο η τιμοκαταλογο νομισματων.επειτα μπορει να υπαρχουν και αλλοι λογοι που δεν θελουν να αναρτουν τα αντικειμενα τους,που μαλλον δεν υπαρχει λογος να εξηγησουν.σκοπος ειναι οταν γραφουν κατι,να εχει λογικη βαση στηριζομενοι σε βιβλιογραφια,συγκρισεις με τιμοκαταλογους η αλλες πληροφοριες.ισως πραγματι μερικοι με το που γινονται μελη να θελουν να αποκτησουν αυτους τους τιτλους,με θαυμασμους,αξιολογησεις μονολεκτικες και επαινους η ακομα με χαιρετισμους(καλημερα,καληνυχτα,χρονια πολλα) η με συμμετοχες σε διαφορα θεματα ασχετα με τον λογο υπαρξης της ιστοσελιδας. και τελειωνω τις αποριες μου,γιατι καποιος πριν ακομη εγγραφη μελος χωρις να εχει παρει μερος εστω και σε μια συζητηση η μια αξιολογηση να ξεκινα τις πωλησεις κλπ.μηπως πρεπει να υπαρχουν μονο μελη,και να χαρακτηριζονται νεα!τα καινουργια,ωσπου να συμπληρωσουν καποιον ευλογο χρονο η αριθμο μηνυματων?σιγουρα οι εποπτες ειναι αλλο ζητημα,ασχετο με το θεμα.παντως σε μια ιστοσελιδα με τα δυο τριτα της ιστοσελιδας χρυσα μελη,νομιζει κανεις οτι εχει να κανει με ιστοσελιδα νομισματολογων η γκουρου επι των συλλεκτικων θεματων.οπως και να εχει το θεμα των βαθμων σιγουρα δεν ειναι φλεγον αλλα μαλλον λιγο υπερβολικο,για φιλους που μας διαβαζουν για πρωτη φορα!!!ισως η γνωμη μου ειναι λαθος?αλλα πιστευω οτι ενας συλλεκτης δεν χρειαζεται βαθμους και αξιωματα αλλα γνωσεις και σιγουρα αποκτηση νομισματων(ασχετου αξιας η αριθμου κομματιων συλλογης).με εκτιμηση προς ολα τα μελη, και ειδικωτερα στον γιωργο που μας φιλοξενει στο στεκι,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 03:26:58 μμ »

Γιαννη,συμφωνω απολυτα με την αποψη σου.
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 03:41:28 μμ »

Κύριε Γιάννη,
Λέτε απο τη μία να καταργηθούν οι αξιώσεις των μελών και απο την άλλη να μην μπορεί κάποιος να πουλάει άμα δεν έχει συμπληρώσει κάποι αριθμό μηνυμάτων. Και τα 2 δεν γίνονται.
 Τώρα όσον αφορά τις εκτιμήσεις νομισμάτων από καινούρια μέλη που φαίνεται να ενοχλούν κάποιους ,απλά μην λαμβάνετε υπόψιν την γνώμη τους αν δεν σας πείθουν.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 08:23:15 μμ »

καλησπερα σε ολην την παρεα!προς θεου δεν εγραψα οτι οι νεοι συλλεκτες δεν πρεπει να εχουν γνωμη!ισα ισα το αντιθετο,αλλα να το τεκμηριωνουν με στοιχεια και οχι με κληρονομικα χαρισματα!!!αυτο ειναι VF η  AU!δεν πιστευω οτι αυτη η μονολεκτικη απαντηση ειναι σοβαρη εκτιμηση,αλλα μια εκτιμηση στην τυχη αν δεν δικαιολογει καποιος γιατι?οσο για το αν αγορασει καποιος ενα νομισμα απο καποιον αγνωστο στον χωρο και μετα βρεθει χαμενος!!!(εχουμε δει τετοια φαινομενα)μετα απο που θα βρει το δικιο του?εδω γινονται απο παλαια  μελη,ποσο μαλλον απο αγνωστα?οσο για τον χαρακτηρισμο μελων σε χρυσα,ασημενια,χαλκινα κλπ για μενα δεν εχουν κανεναν λογο υπαρξης,εκτος και αν προσδιδει στους τιτλουχους κυρος.δεν πιστευω οτι εγω σαν χρυσο μελος εχω μεγαλυτερο κυρος απο απλα τακτικα μελη(το εχω ξαναγραψει αλλωστε).εν πσει περιπτωση την απλη γνωμη μου εξεθεσα,για να μην γραφουν καποιοι μηνυματα ωστε να καταφερουν το ποθητο?αποτελεσμα,ουτε να παρουσιαζονται περιεργα? φαινομενα στις αγορες-πωλησεις.χαιρετω με εκτιμηση,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 08:31:09 μμ »

Γιαννη....βγηκα για καφε με το αντιπαθητικο εχτες το μεσημερι..και ακριβως την ωρα που συναντηθηκαμε...εγινε σεισμος  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών τυχαιο φιλε  μου ?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 08:35:21 πμ »

Γιαννη....βγηκα για καφε με το αντιπαθητικο εχτες το μεσημερι..και ακριβως την ωρα που συναντηθηκαμε...εγινε σεισμος  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών τυχαιο φιλε  μου ?
αμα λεω κατι δεν το λεω τυχαια αντωνη μου!!!εγω δεν βλεπεις τι εχω παθει?δεν βαριεσαι ομως,ειναι καλο φιλαρακι!!!ο φιλος σου,γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences