Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 04:48:17 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αξιολογησεις νομισματων..  (Αναγνώστηκε 12366 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 12, 2013, 01:12:27 πμ »

φιλοι μου,ανοιγω αυτο το θεμα που καιρο ηθελα να κανω,με ευκαιρια την παρακατω απαντηση του βασιλη

enviromental damaged.
Corroded.

άρωστα σκουριασμένο.

Δεν θα επανέλθει ποτέ.
Η σκουριά θα προχωρησει κιάλλο μεχρι που θα το φάει εντελώς.


πολλες φορες (σχεδον παντα) οταν δειχνουμε ενα νομισμα,ρωταμε πιθανο βαθμο και τιμη..
οι απαντησεις που δινουμε ομως,δεν ειναι απαραιτητα και σωστες η τεκμηριωμενες..και καποιες φορες λαθος..
κατα την γνωμη μου,το λαθος γινεται στην εκτιμηση λογω ''απειριας''..και σας εξηγω το σκεπτικο μου για να μην λεω ασχετα..

Στην παραπανω απαντηση του βασιλη,εχουμε για εκτιμηση καταστασης και τιμης σε ενα 5λεπτο 1849 με καποιες οξειδωσεις να διακρινονται ( http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=10020.0 )
εδωσα μια πιθανη εκτιμηση βαθμου και καποιο ''λογικο'' ποσο αξιας..το θεμα ειναι οτι η εκτιμηση η δικη μου (και πολων αλλων βεβαια) στηριζετε στην μικρη μου εμπειρια και στην κατασταση του νομισματος ανευ πατινας-οξειδωσης-τρυπας κτλ που μπορει να στερησουν καθαρο βαθμο στο νομισμα ΑΑΑΝ ποτε σλαμπαριστει..ο Βασιλης,σαν πολυ πιο εμπειρος (απο μενα τουλαχιστον) και με περισσοτερες γνωσεις,το χαρακτηρισε χωρις βαθμο λογω της οξειδωσης..το ερωτημα μου ειναι:

γιατι δεν μπορουμε να δωσουμε εναν βαθμο σε καποιο νομισμα χωρις να λαβουμε υποψιν τις τυχον οξειδωσεις η τρυπες που μπορει να εχει? πχ πεφτει στα χερια μου ενα ''ακυκλοφορητο'' 20λεπτο γεωργιου,με ολες του τις λεπτομεριες ανεβασμενες,με αρκετο λουστρο,χωρις την παραμικρη γρατζουνια,αλλα ειναι τρυπιο γιατι το κρεμασαν σε μαντηλι.οταν ενα τετοιο νομισμα μπει στην διαδικασια της εκτιμησης,δεν πρεπει να εκτιμηθει σαν χαρακτιριστικα,λεπτομεριες και οχι αν ειναι οξειδομενο η ντιπαρισμενο η τρυπιο?γιατι οταν θα εχω ενα τετοιο και ρωτησω ''τι θα βαθμο παιρνει?'' περιμενω να μαθω για τις λεπτομεριες του..οχι να διαβαζω enviromental damaged-au details-cleaned κτλ κτλ..και οχι απο κακια,αλλα γιατι δεν μπορω να ξερω τι ορους χρησιμοιποιουν για το καθε ενα θεμα οπως οξειδωση,τρυπημα-ντιπαρισμα-γυαλισμα κτλ..δηλαδη στην θεση του βασιλη,στο παραπανω νομισμα,δεν θα ελεγα αυτα για damage κτλ,αλλα ''vf-35,με θεματα οξειδωσης που πρεπει να συντηρηθει''η σε ενα τρυπιο,''απο λεπτομεριες au-58 αλλα δεν παιρνει βαθμο γιατι ειναι τρυπιο''..

δεν ξερω αν καταλαβατε το σκεπτικο μου (ειναι και λιγο η κουραση,η νυχτα,η νυστα) και συγνωμη αν σας κουρασα με το ποστ μου..αλλα ηταν κατι που το παρατηρουσα καιρο...

υγ,Βασιλη,δεν υπαρχει θεμα μαζι σου για κατι,απλα αρπαξα την ευκαιρια με την απαντηση σου,για να αναπτυξω εναν γενικο προβληματισμο μου.. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 07:27:10 πμ »

Όταν ένα νόμισμα έχει χτυπήματα χάνει βαθμούς, όταν έχει ολόκληρη τρύπα είναι σημαντικό χτύπημα που του στερεί κάθε βαθμό...για να καταλάβεις, αν αντί για τρύπα είχε ένα βαθύ βαθούλωμα θα έπαιρνε βαθμό;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 08:32:10 πμ »

οι εταιριες εκτος απο την κατασταση σου βαζουν βαθμο. Σου λενε ειναι ταδε details. Πρεπει καπω να ξεχωριζουν τα προβληματικα απο τα καλα νομισματα. Υπαρχει εταιρια που βαζει βαθμους και στα προβληματικα νομισματα αλλα δεν παει περα απο το 60. Ειναι ο ανακς και ειναι απο τις καλες εταιριες τις παλιες και πολυ αυστηρες μαλιστα με τον καινουριο
Ιδιοκτητη.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 11:23:24 πμ »

...
γιατι δεν μπορουμε να δωσουμε εναν βαθμο σε καποιο νομισμα χωρις να λαβουμε υποψιν τις τυχον οξειδωσεις η τρυπες που μπορει να εχει? ...

Νομίζω ότι αυτό είναι το βασικό ερώτημά σου...

Ο βαθμός δεν είναι σχετικός, είναι αντικειμενικός και έχει να κάνει με το πόσο κοστίζει ένα νόμισμα (χοντρά-χοντρά που λένε). Κάποια παραδείγματα... Το 40 είναι 40 φορές ακριβότερο από το 1, 5 φορές ακριβότερο από το 8, 2 φορές ακριβότερο από το 20 κοκ (χοντρά-χοντρά πάντα). Η κατάσταση περιγράφεται πριν από τον βαθμό π.χ. F, VF, XF κλπ. Ο συνδυασμός των 2 αυτών 'ενδείξεων' μας δίνει την αξιολόγηση του νομίσματος.
Στην περίπτωση που έχουμε ένα ακυκλοφόρητο τρύπιο νόμισμα, και μόνο επειδή έχει τρύπα πρέπει να αναφερθεί μόνο η κατάστασή του, δηλαδή UNC Details. Επίσης η τιμή του στην κατάσταση αυτή είναι π.χ. 20 φορές πάνω σε σχέση με το POOR1, δηλαδή 20, ... λόγω όμως του ότι η κατάσταση δεν συνάδει με το UNC και παραπέμπει στο VF (είναι καλύτερο σε λεπτομέρειες) απλά αναφέρουμε UNC Details Damaged. Υπάρχει όμως το πρόβλημα ότι το UNC είναι 60 φορές πιο ακριβό απ' το POOR. Τίθεται λοιπόν το ερώτημα στους grader... μπορεί να υπάρχει νόμισμα UNC χωρίς τρύπα που να κοστίζει 100 ευρώ και νόμισμα UNC με τρύπα στο ίδιο ποσό ; ... Η απάντηση είναι όχι... Οπότε δεν θα αξιολογηθεί.
Ακαδημαϊκά μπορούμε να αναλύσουμε βαθμολόγηση σε τρύπιο, ή οξειδωμένο νόμισμα, αλλά δεν είναι σωστό να του δίνεται βαθμός.
Αυτά εν ολλίγοις... θα επανέλθω όταν μπορέσω να γράψω από PC.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2013, 12:02:49 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 11:34:59 πμ »

Εκτος των παραπανω, οταν ενα νομισμα μπαινει σε κουτι, δεν σταματαει η οξειδωση του? Εαν καθαριστει σε καποια εταιρεια και αφου βαθμολογηθει, δεν ειναι στεγανο το σλαμπ? αν δεν υπαρχει οξυγονο, λογικα δεν συνεχιζεται η διαβρωση.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 11:48:14 πμ »

Ο Βασίλης λέγοντας ... enviromental damaged. Corroded. Έδωσε ολόκληρο συλλογισμό grader και όχι όπως φαίνεται μονάχα τρεις λέξεις. Πιθανότατα από τη φωτογραφία και λόγω εμπειρίας έβγαλε αυτό το συμπέρασμα. Για να δοθεί αυτή η εξήγηση σε κουτί, πρέπει να ελεγχθεί αν η οξείδωση είναι μη αναστρέψιμη.

Όσο για το ερώτημα περί συνέχειας της διάβρωσης... το οξυγόνο δεν χρειάζεται απαραίτητα να προέρχεται από το περιβάλλον, υπάρχει οξυγόνο και στα οξείδια και τις χημικές ενώσεις, επάνω στο νόμισμα. Πολλές ενώσεις είναι αντιδρούσες ακόμη και με το φως ή την θερμότητα. Αν αφαιρεθούν, κάποιες ενώσεις, με ειδική διαδικασία, απλά θα επιμηκυνθεί η διαδικασία οξείδωσης. Σε πολλές περιπτώσεις όμως όταν η οξείδωση είναι συνολική ή αρκετά διευρυμένη, οι εταιρείες δεν αναλαμβάνουν τον καθαρισμό.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 05:12:42 μμ »

Φίλε Κώστα στην ερώτηση που έκανες "γιατι δεν μπορουμε να δωσουμε εναν βαθμο σε καποιο νομισμα χωρις να λαβουμε υποψιν τις τυχον οξειδωσεις η τρυπες που μπορει να εχει?" η απάντηση είναι απλή. Οι οξειδώσεις, η τρύπα, οι χαρακιές, τα χτυπήματα στην περιφέρεια κ.α, είναι παράγοντες που καθορίζουν το βαθμό ενός νομίσματος. Αν εξαιρέσουμε όλα αυτά, πως θα αξιολογήσουμε ένα νόμισμα; Πιστεύω πως είναι οξύμωρο να χαρακτηρίσουμε ένα νόμισμα "Εξαιρετικό ή ακυκλοφόρητο αλλά τρύπιο".
Φιλικά Γιώργος
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 05:25:43 μμ »

Φίλε Κώστα στην ερώτηση που έκανες "γιατι δεν μπορουμε να δωσουμε εναν βαθμο σε καποιο νομισμα χωρις να λαβουμε υποψιν τις τυχον οξειδωσεις η τρυπες που μπορει να εχει?" η απάντηση είναι απλή. Οι οξειδώσεις, η τρύπα, οι χαρακιές, τα χτυπήματα στην περιφέρεια κ.α, είναι παράγοντες που καθορίζουν το βαθμό ενός νομίσματος. Αν εξαιρέσουμε όλα αυτά, πως θα αξιολογήσουμε ένα νόμισμα; Πιστεύω πως είναι οξύμωρο να χαρακτηρίσουμε ένα νόμισμα "Εξαιρετικό ή ακυκλοφόρητο αλλά τρύπιο".
Φιλικά Γιώργος
Ναι, αλλά απο την άλλη όλοι οι κατάλογοι έχουν τα τρύπια στην τελευταία κατηγορία. Δεν εξετάζουν καν την κατάσταση του νομίσματος. Τους ενδιαφέρει μονο ότι είναι τρύπιο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 09:44:11 πμ »

συμφωνω με αρκετους απο εσας σχετικα με το οτι οποιαδηποτε μορφη αλλοιωσης κατεβαζει βαθμους,αλλα ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΑΙΡΙΕΣ! οταν εγω πχ θα ανεβασω ενα νομισμα για εκτιμηση,τρυπιο,ξερω πως δεν θα το σλαμπαρω και αν το παω δεν θα παρει ''καθαρο βαθμο'',αλλα ρωταω για να ξερω περιπου για την κατασταση του..πιστευω ολοι μας λιγο πολυ μπορουμε να καταλαβουμε αν ενα νομισμα αξιζει να σλαμπαριστει η οχι,και αν χρειαζεται συντηρηση..αλλα πιστευω επισης οτι αρκετους δεν τους ενδιαφερει η ''ονομασια'' του προβληματος που μπορει να εχει αλλα σε ποια κατηγορια να το καταταξουν..

ειναι περιεργος ο συλλογισμος μου και γινεται ακομα πιο περιεργος οταν προσπαθω να τον περασω στον γραπτο λογο,αλλα μου αρεσει να θετω προβληματισμους και να προσπαθουμε να τους λυσουμε!!

 Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 09:48:22 πμ »

Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δεν μπορούν όλα στο συλλεκτισμό να αρχίζουν και να τελειώνουν με το βαθμό, έλεος πια με αυτή την ανοησία...  Εγώ συλλέγω γιατί μου αρέσει το χόμπι και δεν δίνω μία για το αν θα μπορώ να πουλήσω μετά τα νομίσματά μου ή όχι, κακώς λοιπόν όλα ανάγονται στο βαθμό, συλλεκτικό φόρουμ είμαστε και όχι εμπορική επιχείρηση, σαφώς πρέπει να μπορούμε να δείχνουμε και να ρωτάμε για τα νομίσματά μας και να λαμβάνουμε απαντήσεις σχετικά με σπανιότητα, ιστορικά στοιχεία και όχι βαθμό και τιμή.
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 09:49:33 πμ »

Να γίνουμε όλοι λίγο περισσότερο σαν το Νίκο (NMS) ο ορισμός κατ΄ εμέ του συλλέκτη
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 09:56:55 πμ »

...
γιατι δεν μπορουμε να δωσουμε εναν βαθμο σε καποιο νομισμα χωρις να λαβουμε υποψιν τις τυχον οξειδωσεις η τρυπες που μπορει να εχει? ...
...
Ακαδημαϊκά μπορούμε να αναλύσουμε βαθμολόγηση σε τρύπιο, ή οξειδωμένο νόμισμα, αλλά δεν είναι σωστό να του δίνεται βαθμός.

Η απάντηση που έδωσα, ήταν για την παραπάνω συγκεκριμένη ερώτηση, το σημείο που παρέθεσα από την απάντησή μου είναι και για την επόμενη ερώτηση που τέθηκε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 10:08:53 πμ »

Εκτος των παραπανω, οταν ενα νομισμα μπαινει σε κουτι, δεν σταματαει η οξειδωση του? Εαν καθαριστει σε καποια εταιρεια και αφου βαθμολογηθει, δεν ειναι στεγανο το σλαμπ? αν δεν υπαρχει οξυγονο, λογικα δεν συνεχιζεται η διαβρωση.

Ο Κωστας απαντησε στην ερωτηση σου, να προσθεσω οτι και τα slamb προσταταευουν μεν  αλλα δεν ειναι  στεγανα με την εννοια του ορου
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 10:23:07 πμ »

Καλημερα σε ολους να διευρύνω καπως την συζητηση σχετικα με την αξιολογηση των νομισματων παραθετοντας ενα Π.Μ. που ελαβα χθες σχετικα με αυτο το θεμα .

Φιλε Αντωνη καλησπερα.

Θα ηθελα να σου πω καποιες σκεψεις μου που μαλλον θα καταλαβεις και σαν αντμην ισως κανεις κατι.
Το τελευταιο διαστημα εχω παρατηρησει οτι πολλοι συμμετεχουν στις συζητησεις περι νομισματων, ατομα τα οποια δεν εχουν την παραμικρη γνωση επ' αυτων.

Θα καταλαβαινεις νομιζω σε ποιους αναφερομαι. Γραφουν απλα για να κανουν σκορ μηνυματων και να γινουν χρυσα μελη. Αυτο εχει ως αποτελεσμα το φορουμ να χανει την σοβαροτητα του.

Δηλαδη ανεβαζει καποιος ενα νομισμα προς εκτιμηση και οι απαντησεις ερχονται βροχη: ΒΦ λεω εγω!!! ΕΦ πιστευω εγω!!! ειναι ακυκλοφορητο ο αλλος!!!!!
Αυτο η αληθεια ειναι οτι κουραζει τον αναγνωστη και μπερδευει εναν νεο συλλεκτη που θελει να μαθει απο αξιολογησεις νομισματων και να ασχοληθει εντελει με συλογη νομισματων..  Λύπη 

Επισης ατομα με πραγματικες γνωσεις βλεπω οτι απλα διαβαζουν τα διαφορα θεματα χωρις να κανουν ουτε ενα σχολιο!!!! Και με στεναχωρει αυτο.

Αυτα τα λιγα ειχα να σου πω και ελπιζω σαν αντμην να μπορεσεις να κανεις κατι...



Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 10:24:34 πμ »

Να ξεκαθαρισω εξ αρχης οτι σε καμια περιπτωση ΔΕΝ θα ηθελα να αποθαρυνω καποια νεα μελη να εκφραζουν τις αποψεις τους  Χαμόγελο
 
Αλλα και οτι καποιοι εχουν αποψη για ολα απο... δεκαρες Καποδιστρια  εως  διδραχμα του Παυλου  και δεν εχουν ανεβασει ουτε μια φωτογραφια να δουμε αυτα που λενε οτι εχουν και πως τα εχουν αξιολογησει , αρχιζω να ..... Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences