Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 09:40:30 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βάρος - διάμετρος - πάχος νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 2881 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 11, 2013, 09:53:31 πμ »

Παρατηρώ συχνά ότι τα νομίσματα στην πραγματικότητα έχουν διαφορετικό βάρος σε σχέση με το βάρος που αναφέρεται στις προδιαγραφές του νομίσματος. Π.χ. το δίευρω πρέπει να έχει βάρος 8,5 γρ., αλλά όταν βάζω ένα δίευρω στη ζυγαριά μου βγαίνει άλλες φορές λιγότερο άλλες φορές περισσότερο (μιλάω πάντα για κυκλοφορημένα νομίσματα). Λέτε να είναι ελαττωματική η ζυγαριά μου; Υποψιάζομαι ότι το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και με το πάχος ή τη διάμετρο των νομισμάτων (λέω υποψιάζομαι γιατί δεν έχω ηλεκτρονικό παχύμετρο). Έχω τις εξής ερωτήσεις:
1) Ποια είναι η μέγιστη "επιτρεπόμενη" απόκλιση ως προς το βάρος, διάμετρο, πάχος;
2) Με το πέρασμα του χρόνου και τη φθορά το νόμισμα γίνεται πιο βαρύ ή πιο ελαφρύ;
3) Εάν το βάρος, διάμετρος και πάχος είναι οκ, σε τι ποσοστό καλυπτόμαστε ότι το νόμισμα είναι γνήσιο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 03:01:15 μμ »

κοίτα φίλε εγώ αυτό που ξέρω μέχρι στιγμής και έχω δεί
είναι ότι χωρίς ψηφιακό παχύμετρο μήν ψάχνεις λεπτομέρειες
τώρα απο εκεί και πέρα εφόσον είναι κυκλοφορημένο ένα
νόμισμα θα έχει κατεβάσματα και πατήματα με τον καιρό
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 03:26:50 μμ »

Παρατηρώ συχνά ότι τα νομίσματα στην πραγματικότητα έχουν διαφορετικό βάρος σε σχέση με το βάρος που αναφέρεται στις προδιαγραφές του νομίσματος. Π.χ. το δίευρω πρέπει να έχει βάρος 8,5 γρ., αλλά όταν βάζω ένα δίευρω στη ζυγαριά μου βγαίνει άλλες φορές λιγότερο άλλες φορές περισσότερο (μιλάω πάντα για κυκλοφορημένα νομίσματα). Λέτε να είναι ελαττωματική η ζυγαριά μου; Υποψιάζομαι ότι το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και με το πάχος ή τη διάμετρο των νομισμάτων (λέω υποψιάζομαι γιατί δεν έχω ηλεκτρονικό παχύμετρο). Έχω τις εξής ερωτήσεις:
1) Ποια είναι η μέγιστη "επιτρεπόμενη" απόκλιση ως προς το βάρος, διάμετρο, πάχος;
2) Με το πέρασμα του χρόνου και τη φθορά το νόμισμα γίνεται πιο βαρύ ή πιο ελαφρύ;
3) Εάν το βάρος, διάμετρος και πάχος είναι οκ, σε τι ποσοστό καλυπτόμαστε ότι το νόμισμα είναι γνήσιο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Μιχαλη (?) σε σχεση με την ζυγαρια σου,παιζει να εχει προβλημα..βρες καπου εκεινα τα βαριδια που χρησιμοποιουσαν παλια στις ζυγαριες και τεσταρε το,η βρες κατι που ξερεις οτι εχει αμεταβλητο βαρος και ξερεις ποσο ειναι αυτο...ισως θελει καποια επισκευη η αλλαγμα..βεβαια υπαρχουν αποκλισεις αλλα δεν νομιζω πανω η κατω..μονο κατω πιστευω αν μιλαμε για γνησια κυκλοφοριας..
1) δεν γνωριζω να σου απαντησω σε αυτο,αλλα πιστευω δεν υπαρχει περιθωριο αποκλισης,ολα περνανε απο μηχανηματα (βεβαια για τις λιρες του 2013 με το πιο χοντρο ριμ,δεν γνωριζω γιατι.. Αναποφασιστικότητα)
2)αναλογα την χρηση..υποτιθεται πρεπει να χανει βαρος λογω φθορας,αλλα υπαρχει και η περιπτωση να βαρυνει αν εχει 2 τονους μπιχλα πανω του η να βουτηξε σε κανα τσιμεντακι Σαρκασμός Σαρκασμός
3)το ποσοστο που θα εισαι ''σιγουρος'' εχοντας παντα σωστες αναλογιες ειναι το 50% πιστευω..το αλλο 50% ειναι φυσικα ο οπτικος ελεγχος.αν πχ το σχεδιο ειναι σωστο,καλοχτυπημενο,αν υπαρχουν σφαλματα (τα αναμνηστικα του βατικανου μην τα συμπεριλαβεται σε αυτο! ειναι ολα σφαλματα απο μηχανημα Γλώσσα Σαρκασμός ) αν υπαρχει κατι υποπτο κτλ κτλ,γιατι μπορει να εχει τις σωστες αναλογιες αλλα να ειναι πλαστο (συνηθως σε πολυ σπανια νομισματα) αν μιλαμε απλα για εξαπατηση (πλαστες λιρες με χαμηλοτερη περιεκτικοτητα χρυσου) τοτε οι αναλογιες αλλοιωνονται σιγουρα!

πιστευω να βοηθησα καπως και αν υπαρχει διαφορετικη αποψη η αν κατι ειναι λαθος διορθωστε με!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 05:05:09 μμ »

συνήθως τα νομίσματα με τον καιρό χάνουν βάρος εκτώς απο
κάποιες καλά μελετημένες κόπιες νομισμάτων που μπορεί
να έχουν παραπάνω βάρος και αυτό το συναντάμε κυρίως σε
χρυσά και ασημένια νομίσματα
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 08:59:13 πμ »

Ευχαριστώ τους φίλους για τις κατατοπιστικές απαντήσεις τους.
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 02:38:33 μμ »

Δεν μας είπες πόση απόκλιση έχεις βρεί γιά να δούμε αν ειναι επιτρεπτή.πάντως υπάρχει πάντα μια μικρή ανοχή.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences