Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 11:38:27 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20drx 1833 χρυσο 'σπασμένο μίσχο'  (Αναγνώστηκε 20462 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 11, 2013, 03:46:39 μμ »

Είχα διαβάσει στο παρελθόν σχετικό τόπικ εδώ στο στέκι για το κατά πόσον το 20δρχ του Όθωνα με την ποικιλία σπασμένο μίσχο είναι γνήσιο ή όχι και υπήρχαν διαφωνίες μεταξύ συλλεκτών.

Ψαχνωντας , βρήκα αυτό το 20ρικο το οποίο βρίσκεται στο Βρετανικό Μουσείο και είναι ποικιλίας σπασμένου μίσχου. Επίσης , στην 'Ιστορία του Ελληνικού Εθνους' , ένα πολύτομο έργο γραμμένο από ακαδημαϊκούς, ισρορικούς κλπ  στον τόμο που αναφέρεται στην ιστορία της Ελλάδας από τον Όθωνα και μετά εχει μία φωτογραφία του 20ρικου ως το πρωτο ελληνικό χρυσό νόμισμα και είναι πάλι της ίδιας ποικιλίας.

http://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details/collection_image_gallery.aspx?partid=1&assetid=596433&objectid=1037589

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 11, 2013, 03:54:15 μμ »

Γνήσιο.  Πιθανότερο είναι ότι χτυπήθηκαν στο Αθηναϊκό νομισματοκοπείο κατά την δεκαετία του 1840.
Καταγράφηκε

rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 11, 2013, 03:55:49 μμ »

Είναι απο τα restrike του 1843.

ένα από τα 958 νομίσματα που αναφέρονται στο βιβλίο του 1932 του υπουργείου οικονομικών.ρ

βλέπε,Ν  Βασιλοπουλος η ιστορία της δραχμής,εκδοσεις Ελληνικό νόμισμα και βλέπε ,Τα Ελληνικά Νομίσματα ,υπουργείον Οικονομικών εκδοσεις Εθνικού τυπογραφείου 1932.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 11, 2013, 04:42:45 μμ »

Τα περισσότερα σλαμπαρισμένα που έχω δει αυτής της ποικιλίας είναι.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 11, 2013, 04:47:57 μμ »

Πάντως το μουσείο όπως λέει η ιστοσελίδα που ανέβασε ο Βασιλάκης, το πήρε στην κατοχή του το 1842 και αναφέρει μάλιστα και το ιστορικό καθαρισμού με λεπτομέρειες.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:44:26 μμ »

Δεδομενου οτι στην ιδια συλλογη του Βρετανικου Μουσειου υπαρχει και Αθηναικο ταληρο που χτυπηθκαν το 1842, λογικα αποκτηθηκαν ταυτοχρονα απο την ιδια πηγη.
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 12, 2013, 08:05:52 πμ »


Αυτό που θέλω να πω είναι πως μάλλον τα περισσότερα σλαμπαρισμένα είναι αυτής της ποικιλίας.
Ειδικά σε MS τα περισσότερα πρέπει να είναι αυτού του τύπου, έχω δει τρία MS αυτού του τύπου με τα μάτια μου και αρκετά σε φώτο από δημοπρασίες.
Αν θυμάμαι καλά σε MS πρέπει να υπάρχουν 13 τεμάχια και στις δύο εταιρείες.
Πολύ θα ήθελα να δω εκ του σύνεγγυς MS χωρίς "σπασμένο" μίσχο.
Τελικά τα στοιχεία όντως δεικνύουν ότι τα 958 τεμάχια χτυπήθηκαν μέχρι το 1842 μαζί με τα τάληρα '33 κούκου όπως λέει και ο Δημήτρης.
Ο Δημήτρης επίσης έχει βρει στα γενικά αρχεία του κράτους πως τα τάλιρα '33 κούκου εκόπησαν σε 458 τεμάχια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2013, 11:33:56 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 12, 2013, 09:39:55 μμ »

εγώ στα ονόμασα ποια έχεις δεί.Εγώ στα έχω δείξει με τα ίδια μου τα χέρια,οπότε το έχω δει μπόλικα ,άστο σε μένα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2013, 12:12:37 πμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 12, 2013, 09:40:54 μμ »

Τα περισσότερα σλαμπαρισμένα που έχω δει αυτής της ποικιλίας είναι.

έχεις δει πάνω απο 5 σλαμπαρισμένα?

και γενικά πάνω απο 10 του τύπου?
Δεν κρατάω λογαριασμό Βασιλάκη μου αλλά έχω δει μπόλικα.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως μάλλον τα περισσότερα σλαμπαρισμένα είναι αυτής της ποικιλίας.
Ειδικά σε MS τα περισσότερα πρέπει να είναι αυτού του τύπου, έχω δει τρία MS αυτού του τύπου με τα μάτια μου και αρκετά σε φώτο από δημοπρασίες.
Αν θυμάμαι καλά σε MS πρέπει να υπάρχουν 13 τεμάχια και στις δύο εταιρείες.
Πολύ θα ήθελα να δω εκ του σύνεγγυς MS χωρίς "σπασμένο" μίσχο.
Τελικά τα στοιχεία όντως δεικνύουν ότι τα 958 τεμάχια χτυπήθηκαν μέχρι το 1842 μαζί με τα τάληρα '33 κούκου όπως λέει και ο Δημήτρης.
Ο Δημήτρης επίσης έχει βρει στα γενικά αρχεία του κράτους πως τα τάλιρα '33 κούκου εκόπησαν σε 458 τεμάχια.

κάτσε να σου θυμήσω και τον λογαριασμό(που σε άλλα οχι μονον κρατάς λογαριασμό αλλά τα βγάζεις και φωτογραφίες και μάλιστα αδιακριτες)
ενα μσ62 ,μσ64 και μσ67 σου έχω δειξει εγώ,και δυο αου58 σου εχω δειξει πάλι εγώ,αυτά τα μπόλικα γιατί δεν κρατάς το λογαριασμό.
Μπόλικα...........
Συμφωνώ Βασιλάκη ότι μου έχεις δείξει αυτά, υπάρχουν βέβαια και άλλοι συλλέκτες εκτός από 'σένα οπότε επέτρεψέ μου να ισχυρίζομαι ότι έχω δει και άλλα εκτός αυτών.
Έχουμε βγει λίγο εκτός θέματος, δε νομίζω ότι νοιάζει τους υπολοίπους πόσα εικοσάρικα έχει δει ο pepos.
 
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 12, 2013, 09:44:42 μμ »

εσύ έγραψες οτι έχεις δει μπόλικα, όμως εγώ ξέρω ποιός συλλέκτης έχει τι  φωτογραφίζοντας τα  στο σκληρό δίσκο του κεφαλιού μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2013, 11:35:37 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 12, 2013, 09:46:51 μμ »

Έχουμε και λέμε λοιπόν, τα 20δρχ χωρίς μίσχο είναι 958 κομμάτια και τα άλλα 17550.
Μήπως τίθεται θέμα σπανιότητας ;
Διότι αν μπουν στο 'βιβλίο' σαν ποικιλία, όλοι θα ψάχνουν σαν παλαβοί. Όπως έγινε και με κάποια άλλα του Όθωνα ή του Γεωργίου.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 12, 2013, 09:48:57 μμ »

Έχουμε και λέμε λοιπόν, τα 20δρχ χωρίς μίσχο είναι 958 κομμάτια και τα άλλα 17550.
Μήπως τίθεται θέμα σπανιότητας ;
Διότι αν μπουν στο 'βιβλίο' σαν ποικιλία, όλοι θα ψάχνουν σαν παλαβοί. Όπως έγινε και με κάποια άλλα του Όθωνα ή του Γεωργίου.

εικασία είναι Σωτήρη.
Τίποτα confirmed.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 12, 2013, 09:51:40 μμ »

Δεν είναι διαπιστωμένη η κοπή 958, το 1842 ;

ΥΓ Να συστηθώ... Κώστας είναι το όνομά μου. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 12, 2013, 09:59:29 μμ »

Χαίρω πολύ Κώστα.

Οχι δεν είναι.
Στα αρχεία του Μονάχου μιλάνε για 17000 τεμάχια αν θυμάμαι καλώς(βαριέμαι να ανοίξω κατάλογο).
Στο βιβλίο του υπουργείου οικονομικών του 1932 μιλάνε για 958 τεμάχια.
Οι Παλιοί πίστευαν και πιστεύουν οτι τα 958 είναι μπαρούφα του βιβλίου οπως και άλλες γνωστες μπαρούφες.
Οι παλιοί πίστευαν και πιστεύουν οτι αυτά χωρίς τον μίσχο είναι τζούφια.
Εμφανίστηκαν ορισμένα χωρίς μίσχο τα οποία αποκλείεται να ειναι τζουφια απο την υφη και το overall looking τους.
Ετσι υπαρχει μια άποψη οτι εκτος απο τα ασημένια του 1843 που έφερναν οι ιδιώτες το ασήμι τους και τους έκοβαν μισές και τάλληρα,κάποιοι έφεραν και χρυσο,έτσι κόπηκαν τα 958 που ειναι καταγεγραμένα στο υπουργείο οικονομικών.

Συμπέρασμα για μένα και τα μεν και τα δε, κόπηκαν άλλη χρονολογία απο αυτή που φέρουν.
Τα μεν πρώτα το 1834 στο Μόναχο και τα δε δεύτερα το 1843 στην Αθήνα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 12, 2013, 10:02:24 μμ »

Ετσι υπαρχει μια άποψη οτι εκτος απο τα ασημένια του 1843 που έφερναν οι ιδιώτες το ασήμι τους και τους έκοβαν μισές και τάλληρα,κάποιοι έφεραν και χρυσο,έτσι κόπηκαν τα 958 που ειναι καταγεγραμένα στο υπουργείο οικονομικών.

Συμπέρασμα για μένα και τα μεν και τα δε, κόπηκαν άλλη χρονολογία απο αυτή που φέρουν.
Τα μεν πρώτα το 1834 στο Μόναχο και τα δε δεύτερα το 1843 στην Αθήνα.

επιτελους,να και κατι αξιολογο που μαθαμε περα απο τις αντιπαραθεσεις μεταξυ των μελων,σε αυτο και σε αλλα θεματα...ας μεινουν οι ''αντιπαραθεσεις'' σχετικα με τις αποψεις περι νομισματων και οχι περι προσωπων... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences