Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 10:39:56 πμ
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16] 17 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1895  (Αναγνώστηκε 69222 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #225 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 09:13:24 πμ »

Μην δίνετε σημασία στον Ηλία.  Από εμένα πήρε 5 λεπτο 1895 με 175 ευρώ και του έγραψε στην NGC MS65 Χαμόγελο  Όσο για Δήμητρα με 350 ευρώ υπάρχει μια πανέμορφη NGC MS62 για όποιον θέλει.  Τέλος ρίξτε μια ματιά στο population report που κάθε μήνα αυξάνεται:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2013, 09:21:59 πμ από dpodaras » Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #226 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 09:28:03 πμ »

Μιλάμε για BU που υποτίθεται είναι 65 και άνω και όχι 64 που ανέφερε ο φίλος Ηλίας. Τα 63 τα βρίσκεις όποτε θέλεις... για πραγματικά BU ούτε συζήτηση για τιμές. Και αν πάμε και σε ποικιλίες '54, από 700-800 και άνω έκαστο. Πάντα μιλάω για BU, 65 και άνω δηλαδή. Ποιος έχει τα του Παύλου κλειστά σε 65 και άνω... άντε 1 το πολύ 2 άτομα. Μιλάμε για τα δυσκολότερα νομίσματα σε BU, λόγω συγκυριών και υλικού.

Εύκολα τα λόγια, στην πράξη κολλάμε όλοι.
Πέστε μου... έχετε δει πολλά από τα δύσκολα του Παύλου σε 65 και άνω;
Ποιος τα πουλάει; Που τα βρήκατε;
Ανεβάστε τα link να τα δούμε.

Τώρα είδα και τον πίνακα του Δημήτρη... κοιτάξτε πόσα 65-66-67 έχει από πεντάλεπτα.
Άραγε πόσα έχει από του Παύλου;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #227 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 09:53:25 πμ »

Δυστυχώς παιδιά οι συλλογές έτσι είναι. Αγοράζεις ακριβά , μετά μπορεί να βγει παρτίδα και να πέσουν οι τιμές ή να μην βγει ποτέ παρτίδα και το κέρμα που αγορασες να εκτοξευθεί. Σε μερικά χρόνια που θα έχουν πιστοποιηθεί πολλα περισσότερα θα έχουμε μια πιο σαφή εικόνα για το τι εχει διασωθεί από τον 19ο αιώνα και σε τι κατάσταση.
Για πάράδειγμα διάβαζα τις προάλλες στο φότουμ του Δημήτρη σε παλιό πόστ πως η δραχμή του 1874 είναι η σπανιότερη από όλες του Γεωργίου. Τώρα τα δεδομένα μας είναι πως του 1883 είναι μακράν η πιο δύσκολη. Σε 10 χρόνια μπορεί κάτι να αλλάξει. Κανεις δεν ξέρει τι θα βγεί.
Για αυτόν τον λόγο ο κάθε συλλέκτης πρεπει να κανει τις επιλογές του. Επειδη το μσ64 με τον μσ67 εχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή αλλά στην ποιότητα είναι και τα δύο εκπληκτικά μπορεί καποιος να προτιμήσει τη σιγουριά μιας χαμηλότερης κατάστασης και να μην ματώνει στην τσέπη. Τζόγος είναι το παιχνίδι πέρα από την ευχαρίστηση που αντλείς βλεποντας τα.


Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #228 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 11:30:56 πμ »

Μην δίνετε σημασία στον Ηλία.  Από εμένα πήρε 5 λεπτο 1895 με 175 ευρώ και του έγραψε στην NGC MS65 Χαμόγελο  Όσο για Δήμητρα με 350 ευρώ υπάρχει μια πανέμορφη NGC MS62 για όποιον θέλει.  Τέλος ρίξτε μια ματιά στο population report που κάθε μήνα αυξάνεται:

Δημήτρη μου θα ήμουν βλάκας να μην το πάρω στην τιμή που μου το προσέφερες.
Το ότι έγραψε 65 είναι ακόμη καλύτερο αλλά αν θυμάσαι όταν το είδα σου έλεγα ότι είναι 63-64, έπεσα έξω ως συνήθως για καλό μου βέβαια.
Ξερείς πολύ καλά πόσο έχω πληρώσει νομίσματα όταν μου αρέσουν και πόσο έχω πληρώσει τα υπόλοιπα πεντάλεπτα που έχω πάρει.
Την ποσότητα των πενταλέπτων τη γνωρίζεις και αν δεν βγουν άλλα ξέρεις πολύ καλά πιστεύω που θα χωνέψει η τιμή.
Τώρα το να μην μου δίνουν σημασία για αυτά που λέω για τα Παυλάκια ή μία σειρά '70 BU ή για κάποια δύσκολα μασούρια Β' Δημοκρατίας, προσωπικές απόψεις εκφράζω αλλά πολύ θα ήθελα να ακούσω και τη δική σου άποψη δημόσια γιατί εκ του σύνεγγυς τα έχουμε πει αρκετές φορές.
Ο φίλος σου Ηλίας.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #229 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 11:35:41 πμ »

Σε γενικές γραμμές Ηλία συμφωνώ με τις απόψεις σου.  Άλλωστε όλα τα πράγματα επαληθεύονται στην πράξη και η ιστορία θα δείξει ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο.

Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #230 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 11:36:08 πμ »

Μιλάμε για BU που υποτίθεται είναι 65 και άνω και όχι 64 που ανέφερε ο φίλος Ηλίας. Τα 63 τα βρίσκεις όποτε θέλεις... για πραγματικά BU ούτε συζήτηση για τιμές. Και αν πάμε και σε ποικιλίες '54, από 700-800 και άνω έκαστο. Πάντα μιλάω για BU, 65 και άνω δηλαδή. Ποιος έχει τα του Παύλου κλειστά σε 65 και άνω... άντε 1 το πολύ 2 άτομα. Μιλάμε για τα δυσκολότερα νομίσματα σε BU, λόγω συγκυριών και υλικού.

Εύκολα τα λόγια, στην πράξη κολλάμε όλοι.
Πέστε μου... έχετε δει πολλά από τα δύσκολα του Παύλου σε 65 και άνω;
Ποιος τα πουλάει; Που τα βρήκατε;
Ανεβάστε τα link να τα δούμε.

Τώρα είδα και τον πίνακα του Δημήτρη... κοιτάξτε πόσα 65-66-67 έχει από πεντάλεπτα.
Άραγε πόσα έχει από του Παύλου;
Και τα 63άρια δύσκολα τα βρίσκεις Κώστα.
Δίφραγκο '59 το έχω σε 63, το μόνο που μου έπεσε στα τρία χρόνια που ασχολούμαι και δεν ξέρω πότε θα μου κάτσει καλύτερο.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #231 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 11:49:15 πμ »

Δυστυχώς παιδιά οι συλλογές έτσι είναι. Αγοράζεις ακριβά , μετά μπορεί να βγει παρτίδα και να πέσουν οι τιμές ή να μην βγει ποτέ παρτίδα και το κέρμα που αγορασες να εκτοξευθεί. Σε μερικά χρόνια που θα έχουν πιστοποιηθεί πολλα περισσότερα θα έχουμε μια πιο σαφή εικόνα για το τι εχει διασωθεί από τον 19ο αιώνα και σε τι κατάσταση.
Για πάράδειγμα διάβαζα τις προάλλες στο φότουμ του Δημήτρη σε παλιό πόστ πως η δραχμή του 1874 είναι η σπανιότερη από όλες του Γεωργίου. Τώρα τα δεδομένα μας είναι πως του 1883 είναι μακράν η πιο δύσκολη. Σε 10 χρόνια μπορεί κάτι να αλλάξει. Κανεις δεν ξέρει τι θα βγεί.
Για αυτόν τον λόγο ο κάθε συλλέκτης πρεπει να κανει τις επιλογές του. Επειδη το μσ64 με τον μσ67 εχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή αλλά στην ποιότητα είναι και τα δύο εκπληκτικά μπορεί καποιος να προτιμήσει τη σιγουριά μιας χαμηλότερης κατάστασης και να μην ματώνει στην τσέπη. Τζόγος είναι το παιχνίδι πέρα από την ευχαρίστηση που αντλείς βλεποντας τα.



Βασίλη οι μικρές αξίες πάντα θα έχουν ρίσκο, αλλά για να κάνουμε και μία επανάληψη αν δεις στα pop reports των εταιρειών οι δεκάρες του '82 για παράδειγμα είναι πάρα πολλές σε MS.
Πόσο δηλαδή θα δώσεις μία δεκάρα '82 MS63 RB?
Δεν σου λέω σε 64-65 σε 63 σου λέω.
Θα τη δώσεις 150€ επειδή είναι πολλές οι πιστοποιημένες?
Εγώ πάντως κάτω από 300€ αν δεν έχω ανάγκη βέβαια (Η Παναγιά μαζί μας) δεν θα την έδινα.
Μονόλεπτο '79 RB ποιός θα το δώσει κάτω από 80€-100€?
Κι' ας έχουν βγει χιλιάδες στην πιάτσα θεωρητικά πάντα γιατί στην πράξη μάλλον έχουν θαφτεί.
Έτσι και με τις πεντάρες του '95 αν ο αριθμός τους είναι αυτός που ακούγεται, που είναι σχετικά μικρός, η τιμή τους έχει πάτο και δεν πάνε πιο κάτω, ειδικά αν ο κάτοχος έχει πάρει το κεφάλαιο που επένδυσε γρήγορα πίσω.
Δεν έχω κάποιο όφελος που τα λέω αυτά τη λογική βάζω κάτω. 
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #232 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 11:52:58 πμ »

Σε γενικές γραμμές Ηλία συμφωνώ με τις απόψεις σου.  Άλλωστε όλα τα πράγματα επαληθεύονται στην πράξη και η ιστορία θα δείξει ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο.


Συμφωνώ Δημήτρη μου, κριτής όλων η ιστορία.
Με την προϋπόθεση ότι λέγεται και γράφεται σωστά βέβαια.
Αλλά ξέρεις τι λένε, η ιστορία γράφεται από τους νικητές. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #233 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 11:54:39 πμ »

de διαφωνώ πουθενα Ηλία. Το ακυκλοφόρητο θα χει πάντα μία υπεραξία λόγω της καλής του κατάστασης.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #234 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 12:14:33 μμ »

Και τα 63άρια δύσκολα τα βρίσκεις Κώστα.
Δίφραγκο '59 το έχω σε 63, το μόνο που μου έπεσε στα τρία χρόνια που ασχολούμαι και δεν ξέρω πότε θα μου κάτσει καλύτερο.

Ο Παύλος έχει δύσκολα νομίσματα στα του '50... για 65 και άνω.
Ενδεικτικά αν κοιτάξεις τα reports συνολικά (αν δεν κάνω λάθος, λείπει ANACS):

50 Λε του 54 : MS65 = 32 , MS66 = 6 , MS67 = 3 -> 41
50 Λε του 57 : MS65 = 19 , MS66 = 6 -> 25
50 Λε του 59 : MS65 = 24 , MS66 =10 , MS67 = 2 -> 36

1 Δρχ του 54 : MS65 = 13 , MS66 = 4 , MS67  = 1 -> 18
1 Δρχ του 57 : MS65 = 6 -> 6
1 Δρχ του 59 : MS65 = 8 , MS66 = 1 -> 9

2 Δρχ του 54 : MS65 = 11 , MS66 = 2 -> 13
2 Δρχ του 57 : MS65 = 12 , MS66 = 5 -> 17
2 Δρχ του 59 : MS65 = 11 , MS66 = 2 -> 13

5 Δρχ του 54 : MS65 = 21 , MS66 = 9 -> 30 (το απλό)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2013, 12:24:51 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #235 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 12:26:27 μμ »

Άρα σε BU, τα άτομα που έχουν κλείσει Παύλο, με πιστοποιημένα, δεν μπορεί να είναι πάνω από 6, διότι τόσες είναι οι δραχμές του 1957 που έχουν πιστοποιηθεί σε MS65.
Έτσι λοιπόν θα ήθελα να μου δείξετε που πουλάνε τα BU;
Που είναι λοιπόν αυτά τα 6 νομίσματα της δραχμής του 1957... και πόσο τα πουλάνε;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #236 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 12:29:13 μμ »

Πρωτα απ ολα εβαλες μονο την pcgs ή και την ngc μαζι?
Κατα 2ον ,ολα ωραια τα λετε, αλλα δε καταλαβαινω, εγω οταν ειχα το 50λεπτα 1954 pcgs ms65, ΜΗΝΕΣ εδω, και μη μου πεις οτι δε το ειδες....γιατι δε το επαιρνες στα 70 ευρω που το εδινα?
Επειτα, οταν εβγαλε ο Καραμητσος κασετινα με σειρα του 1954 στα 100 ευρω,  με τη δραχμη hollow cheek ms64 μεσα, το 5 δρχ 1954 ms61, γιατι παλι δε τα πηρες?
Οταν στη λεσχη πουληθηκε 50λ 1959 ms65 και δραχμη 1954 ms63 σετακι στα 150 ευρω, που ησουν παλι?
Ολα αυτα δε τα πηρες χαμπαρι?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #237 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 12:34:02 μμ »

Και PCGS και NGC συνολικά είναι η κατάσταση.
Δεν τα πήρα γιατί τυγχάνει να έχω μερικά... ειδικά από Παύλο... μην την ψάχνεις.
Δεν ψάχνω του Παύλου, εκτός από ένα. Όσο για τους βαθμούς, από 65 και άνω είναι το BU.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #238 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 12:49:41 μμ »

Δεν αναφερομουν σε σενα GK collect, αλλα στο φιλο pepo που τα ψαχνει....
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #239 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 01:08:41 μμ »

Δεν αναφερομουν σε σενα GK collect, αλλα στο φιλο pepo που τα ψαχνει....

Δεν μπορούμε να είμαστε πάντα όπου θέλουμε και στον συγκεκριμένο χρόνο φίλε μου.
Για το δικό σου νόμισμα έγραψα και πιο πάνω ότι δεν το πήρα χαμπάρι.
Και το έχω ακόμη σε 63 NGC, λες να μην το έπαιρνα?
Αν είδες πιό πίσω έγραψα ότι Καραμήτσο συνήθως δεν πάω για δικούς μου λόγους.
Είναι και θέμα τύχης καμιά φορά να είσαι στο σωστό μέρος την κατάλληλη στιγμή, αλλά όλα αυτά που μου είπες δεν αναιρούν τις απόψεις μου περί δυσκολίας του Παύλου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16] 17 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences