Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 09:36:36 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΛΙΡΑ ΘΥΡΕΟΣ GEORGE IV 1827....  (Αναγνώστηκε 17918 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 09, 2012, 12:12:17 πμ »

Φιλοι μου ευχαριστω ειλικρινα, που μοιραζεστε την χαρα μου... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 09, 2012, 04:14:18 πμ »

μπραβο Αντωνη πανεμορφη να εμπλουτηση περισσοτερο την συλλογη σου και εις ανωτερα!!
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 09, 2012, 03:57:21 μμ »

αν και δεν ειμαι φαν της λιρας  Έκπληξη υπεροχη
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
fanis
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 09, 2012, 09:55:37 μμ »

Tο εχω πει και θα το ξαναπω το taxfreegold ειναι για τουριστες και οχι για συλλεκτες!!
Ειναι για τον αδαη που θα δει κατι σαν τουριστας και θα πει : ας παρω αυτο για να εχω μια αναμνηση και απο εδω!!
Η τιμες του ειναι κατι σαν τις δημοπρασιες του Καραμητσου για οσους καταλαβαν!!

ετσει ακριβος οπος τα λες ειναι γιωργο Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 16, 2012, 12:42:09 μμ »

Προσφατα (10 ιουνιου) εκλεισε αυτη η λιρα στο ebay  ....700pounds δηλαδη καπου στα 870 ευρω  Στριφογύρισμα ματιών

http://www.ebay.co.uk/itm/110891555282?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
(καπου στην μεση της σελιδας που θα πατε θα την δειτε )

Οποτε τωρα για πειτε μου ρε παιδια, δηλαδη κανοντας συγκριση της ποιοτητας και καταστασης
αναμεσα σε αυτην που πουληθηκε ηδη και αυτην που εχω εγω στις φωτο παραπανω,
η δικια μου (χωρις υπερβολες) σε τι τιμη θα πρεπει να πουληθει η να εκτιματε σαν αξια  Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 16, 2012, 02:28:20 μμ »

Aντωνη οποιοι κοιτανε το  ebay  σαν βαρομετρο τιμων κανουν την μεγαλυτερη βλακεια της ζωης τους!!
Το νομισμα πρεπει να πουληθει οσο εισαι εσυ ευχαριστημενος να το δωσεις και πρεπει να αγορασθει οσο ειναι διατεθιμενος να δωσει ο αγοραστης!!
Εαν αυτα τα δυο δεν ειναι σε συμβιβασμο τελειωσε!! Δεν υπαρχει ευχαριστημενος κανεις!!
Παραδειγματα : δεκαρα του Καποδιστρια που εγω πιστευα οτι θα παει στα 500 σε καποιους φανηκε ακριβη!!
Μονολεπτο που πιστευα οτι θα παει 400 εκλεισε στα 185!!
Βιβλιο που βγηκε την μια βδομαδα στο  ebay  εκλεισε στα 1500 δολλαρια!!
Το βλεπει ενας αλλος που το ειχε στα χερια του, το βαζει και αυτος την επομενη βδομαδα και κλεινει 50 δολλαρια Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο!!
Σε ενα δημοπρατηριο οπως το  ebay  που παιζουν σημασια ποσοι ανθρωποι θα δουν εκεινη την βδομαδα την δημοπρασια , ποσοι θα θυμηθουν ή θα μπορουν να την χτυπησουν την ωρα που θα ληγει , ποσοι θα εχουν λεφτα εκεινη την βδομαδα κτλ κτλ ουσιαστικη καταληξη τιμης για μενα δεν υπαρχει στανταρ!!
Και μην ξεχναμε τα ευγενικα <<σπρωξιματα> που κανουν μερικοι μερικοι για να ανεβασουν τις τιμες!! Κλείσιμο ματιού
Γιαυτο λεω , ιδανικη τιμη ειναι αυτη που ειναι ευχαριστημενος και ο πωλητης και ο αγοραστης!!
Καθε αλλο βαρομετρο το ακουω βερεσε!! 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 16, 2012, 02:43:44 μμ »

Προσφατα (10 ιουνιου) εκλεισε αυτη η λιρα στο ebay  ....700pounds δηλαδη καπου στα 870 ευρω  Στριφογύρισμα ματιών

http://www.ebay.co.uk/itm/110891555282?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
(καπου στην μεση της σελιδας που θα πατε θα την δειτε )

Οποτε τωρα για πειτε μου ρε παιδια, δηλαδη κανοντας συγκριση της ποιοτητας και καταστασης
αναμεσα σε αυτην που πουληθηκε ηδη και αυτην που εχω εγω στις φωτο παραπανω,
η δικια μου (χωρις υπερβολες) σε τι τιμη θα πρεπει να πουληθει η να εκτιματε σαν αξια  Απορία



Ξερεισ καλυτερα απο τον καθενα οτι στο e-bay  οι τιμεσ ιδικα τελευταια εχουν παρει τον ανηφορο οσον αφορα τον χρυσο και ιδικα την  Αγγλικη λιρα.
Οι τιμεσ επιπλεον και γενικοτερα  δεν ειναι καθολου σταθερεσ ωσ <δεικτη> αλλα εχουν σχεση τισ πεισσοτερεσ φορεσ με την τρελα τη στιγμησ του καθε επιδοξου αγοραστη, που λογω συνθηκων εχει χασει την μπαλα.
Οι δε ευκαιριεσ ιδικα στι λιρεσ εχουν τελευταια μειωθει αρκετα.
Ιδικα η συγκεκριμενη σε αυτη την κατασταση(ενα vf ισω + κατα την αποψη μου) δεν αξιζε με τιποτα τα λεφτα τησ. 600-650 και παλι  πολλα θα ηταν

Τα λεω καλα δασκαλε;; Σαρκασμός Ασε μου κανει κολπα  και το πληκτρο για το τελικο <σ>
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2012, 02:52:14 μμ από coll » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 16, 2012, 03:36:58 μμ »

εχετε υποψησας οσοι Ασχολουνται με το ebay μονο σαν αγοραστες οτι εχει εξοδα δημοπρασιας 9% + 4,5% εξοδα paypal.Oποτε τ λεφτα που βαζει στην τσεπη ενας πωλητης ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που δινει ο αγοραστης
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 16, 2012, 06:52:56 μμ »

Oλοι οι πωλητες  φυσικα αποδιδουν 14% οχι μονο ο συγκεκριμενος.......  Δεν φανταζομαι να υπονοεις οτι ηταν λογικη η τιμη!!!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 16, 2012, 06:58:12 μμ »

oxi απλως εκανα μια παρενθεση στην συζητηση για τις αγορες απο το ebay.το λινκ ουτε καν το ανοιξα
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 16, 2012, 10:55:35 μμ »

oxi απλως εκανα μια παρενθεση στην συζητηση για τις αγορες απο το ebay.

το λινκ ουτε καν το ανοιξα

Mα εγω βρε Αναργυρε εβαλα το λινκ για να το ανοιξετε και να δειτε συγκριτικα το ενα κομματι με το αλλο.


Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 16, 2012, 10:58:51 μμ »

Το νομισμα πρεπει να πουληθει οσο εισαι εσυ ευχαριστημενος να το δωσεις και πρεπει να αγορασθει οσο ειναι διατεθιμενος να δωσει ο αγοραστης!!
Εαν αυτα τα δυο δεν ειναι σε συμβιβασμο τελειωσε!! Δεν υπαρχει ευχαριστημενος κανεις!!
Γιαυτο λεω , ιδανικη τιμη ειναι αυτη που ειναι ευχαριστημενος και ο πωλητης και ο αγοραστης!!
 

Λοιπον Γεωργιε εδω συμφωνω απολυτα  μαζι σου.
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 16, 2012, 11:23:24 μμ »

Aντωνη οποιοι κοιτανε το  ebay  σαν βαρομετρο τιμων κανουν την μεγαλυτερη βλακεια της ζωης τους!!

Παραδειγματα : δεκαρα του Καποδιστρια που εγω πιστευα οτι θα παει στα 500 σε καποιους φανηκε ακριβη!!
Μονολεπτο που πιστευα οτι θα παει 400 εκλεισε στα 185!!
Βιβλιο που βγηκε την μια βδομαδα στο  ebay  εκλεισε στα 1500 δολλαρια!!
Το βλεπει ενας αλλος που το ειχε στα χερια του, το βαζει και αυτος την επομενη βδομαδα και κλεινει 50 δολλαρια Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο!!
Σε ενα δημοπρατηριο οπως το  ebay  που παιζουν σημασια ποσοι ανθρωποι θα δουν εκεινη την βδομαδα την δημοπρασια , ποσοι θα θυμηθουν ή θα μπορουν να την χτυπησουν την ωρα που θα ληγει , ποσοι θα εχουν λεφτα εκεινη την βδομαδα κτλ κτλ ουσιαστικη καταληξη τιμης για μενα δεν υπαρχει στανταρ!!
Και μην ξεχναμε τα ευγενικα <<σπρωξιματα> που κανουν μερικοι μερικοι για να ανεβασουν τις τιμες!! Κλείσιμο ματιού
Καθε αλλο βαρομετρο το ακουω βερεσε!!  

Εδω παλι διαφωνω σε πολλα  Στριφογύρισμα ματιών

Καταρχην , ειναι αστοχα τα παραδειγματα που δινεις (δεκαρα-μονολεπτο-βιβλιο...κλπ)
Σε ποσους αγοραστες απευθυνεσε πουλωντας μια δεκαρα του Καποδιστρια στο ebay  Απορία
Ας πουμε σε 20 ατομα ...
Σε ποσους αγοραστες απευθυνεσε πουλωντας μια Λιρα του  1827 στο ebay  Απορία
Κατ εμε σε 10 φορες περισσοτερους.....

Επειτα ας πουμε οτι θελω να διαμορφωσω αποψη για ενα κομματι που θελω να αποχωριστω απο την συλλογη μου ή που θελω να αποκτησω,  και μιλαμε παντα για μια χρυση συλλεκτικη λιρα.

Π.χ ενας θυρεος του 1845...Εαν λοιπον παρακολουθησω 15-20 δημοπρασιες της συγκεκριμενης ημερομηνιας και σε διαφορες καταστασεις  (οπως και κανω) που κλεισουν σε καποιες τιμες απο αγοραστες στο ebay , τοτε ανετα μπορω να εχω ενα μεσο ορο τιμης  στην οποια κατι πρεπει να αγορασθει ή να πουληθει.
Οποτε γιατι ειναι βλακεια να βλεπει κανεις στο ebay  Απορία
Eιναι μια παγκοσμια αγορα και σου δειχνει τα πανω ή τα κατω αυτου που σε ενδιαφερει ειτε θελεις
να αγορασεις ειτε θελεις να πουλησεις .
Εγω προσωπικα δεν εχω αλλες πηγες για να δω,  παρα μονο οι δημοπρασιες του ebay ή καποιων οικων του εξωτερικου , αλλα ετσι ξερω πολυ καλα ανα πασα στιγμη τι εχω, ποσο αξιζει, ποσο θα πρεπει να αγορασω και ποσο να δωσω κατι απο αυτα που εχω , εαν καποιος μου το ζητησει .


Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 16, 2012, 11:42:09 μμ »

Φιλε μου σου εφερα καποια παραδειγματα λιγο τρανταχτα.
Πχ αυτο που ειπα για το βιβλιο ηταν ενα βιβλιο του 1975 με περιεχωμενο Κρητικης ιστοριας και απο την μια βδομαδα στην αλλη ειχε αποκλιση 1450 ευρω!!
Πια ειναι η τιμη του?
Τα  1500 ή τα 50?
Θες αλλο παραδειγμα?
Βαζει καποιος ενα νομισμα επι δυο βδομαδες με <αμεση αγορα> στην τιμη 70 πχ .
Δεν το χτυπαει κανεις να το αγορασει επι δυο βδομαδες.
Το βαζει απο 0,99 και κλεινει στα 100 !!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Πια ειναι η τιμη του? Τα  70 που το απαξιωσαν ή τα 100 που εσκασε τελικα ο αγοραστης?
Τετοια παραδειγματα υπαρχουν παμπολα Αντωνη και εαν τα παρακολουθεις και τα τσεκαρεις επι χρονια θα τα δεις πολλες φορες!!
Οπως ειχε πει καποτε και ο Αναργυρος μεγαλη σημασια εχει και η φωτο που θα πλασαρεις ενα νομισμα!!
Νομισμα που το πλασαρε με χαμηλη φωτο καποιος επιασε 100 , ο επομενος που το πηρε το φωτογραφισε καλυτερα και επιασε 200!!
Πια ειναι η τιμη του και σε αυτη την περιπτωση?
Διοτι εαν κανεις καταγραφη τιμων πρεπει  να τα βαλεις ολα μεσα για να εχεις μια ποιο εγκυρη εκτιμηση!!
Τελος παντων , προσωπικα της τιμες προσπαθω να της βγαζω με κριτηριο την κατασταση του νομισματος και το ποσο συχνα εμφανιζετε ή οχι στην αγορα!!
Πιστευω οτι αυτο ειναι ποιο σωστο απο το να κοιταω ποσο το αγορασε ο ταδε , ποσο ο δεινα και ποσο καιρο πριν ,και ποσο επεσε με την κριση κτλ κτλ!!
Το καλυτερο κριτηριο τελικα ειναι η εμπειρια της σπανιοτητος του τεμαχιου ή οχι και το ποσα εισαι διατεθιμενος να δωσεις προκειμενου να το αποκτησεις!!
Διοτι για να εκτροχιαστει ενα τεμαχιο δεν χρειαζωνται πολλα!!
χρειαζωνται μονο δυο τρελοι που να μην λογαριαζουν τα λεφτα τους!!
Και τοτε βλεπουμε τεμαχιο που υπολογιζουμε να κλεισει στα 300 να πιανει 1000 !!
Διχως φυσικα να ειναι αυτη ουσιαστικα η τιμη του, αλλα τα επιασε επειδη βρεθηκαν δυο τρελαμενοι καψουριδες Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 17, 2012, 12:34:22 πμ »

Καλα βρε Γιωργο  μου ,

δεν μιλαμε για τοσο ακραια παραδειγματα οσο αυτα που αναφερεις απο 50 σε 1450...

Συμφωνω μαζι σου απολυτα οτι πρεπει καποιος απο μονος του να ξερει τι ειναι αυτο
που βλεπει, να μπορει να κρινει την κατασταση την σπανιοτητα αλλα και θα πρεπει
να εχει και ενα μπουσουλα αυτο που βλεπει ποσο αξιζει πραγματικα  Κλείσιμο ματιού

Ενας τετοιος μπουσουλας κατ εμε ειναι οι ελευθερες δημοπρασιες που βλεπω
καθημερινα ειτε στο ebay ειτε οπου αλλου υπαρχουν και ετσι μπορω να καταλαβω την αξια αυτου που με ενδιαφερει  Χαμόγελο

Και να σου πω και κατι αλλο, στον SPINK του 2011 η συγκεκριμενη λιρα εχει τιμη
σαν very fine 675 pounds και σαν extra fine 1500 pounds.

Eγω με την δικη μου εμπειρια που εχω αποκτησει μονο σε λιρες πιστευω οτι
εχω στα χερια μου ενα καλο extra fine κομματι, αλλα παρολα αυτα δεν πιστευω
οτι πρεπει να πουληθει ή να αγορασθει αντιστοιχα σε τοσο υψηλες τιμες .

Ακολουθω παντα μια δικη μου λογικη οταν θελω να αποκτησω κατι,
δηλαδη σαν παραδειγμα κανω το εξης ..

Εχω δει μια λιρα που απο ολα οσα ξερω καταλαβαινω αξιζει ας πουμε 1000 ευρω,
θα πονταρω για να την αποκτησω μεχρι 650-700, εαν μου κατσει εχει καλως,
εαν παλι οχι, στο καλο και παω στην επομενη  Κλείσιμο ματιού

Εαν ομως καταφερω τελικα και την παρω στα 650 και καποια αλλη φορα μετα απο καιρο θελησω
να την δωσω για να παρω κατι αλλο, δεν θα βγω να την δωσω 1000, που ξερω οτι αξιζει,
αλλα μεχρι 700-750 ευρω , ετσι λοιπον και εγω θα ειμαι ικανοποιημενος αν την δωσω, αλλα και
ο επομενος ιδιοκτητης, εαν εχει την γνωση του τι αγορασε και ποια ειναι η τρεχουσα αξια του,
θα ειναι ικανοποιημενος επισης  Χαμόγελο

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2012, 12:54:45 πμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences