Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 04:41:10 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τί θέλει τελικά το συλλεκτικό σώμα;  (Αναγνώστηκε 25218 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 11, 2014, 05:24:51 μμ »

Δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι, αλλά θα το κάνω.

Τζάμπα φασαρία για το τίποτα. Σε 2-3 χρόνια θα βγαίνουν τα ασημένια σε 1000 καμμάτια και τα χρυσά σε 600 και θα μένει και στοκ στην τράπεζα.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 11, 2014, 05:27:43 μμ »

γιωργο συμφωνω και νομιζω και αλλοι το προτειναν.απλα μια προσθηκη.η τραπεζα δε χρειαζεται να κοψει για τους εμπορους αλλα τοσα.προεγραφη και αυτοι.ουτε στοκ ουτε παρατραγουδα.το σκεπτικο το εχει αναλυσει ο κωστας
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 11, 2014, 05:35:40 μμ »

Μήν κουράζεστε αδίκως ο χρόνος θα φέρει ισορροπία, αφήστε την ΤΤΕ να κάνει ότι θέλει δεν υπάρχει πρόβλημα.

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 11, 2014, 05:37:38 μμ »

γιωργο συμφωνω και νομιζω και αλλοι το προτειναν.απλα μια προσθηκη.η τραπεζα δε χρειαζεται να κοψει για τους εμπορους αλλα τοσα.προεγραφη και αυτοι.ουτε στοκ ουτε παρατραγουδα.το σκεπτικο το εχει αναλυσει ο κωστας

Η τράπεζα (και το ΥΠΟΙΚ) δεν θα ήθελε να απευθυνθεί μόνο στον "συλλεκτικό χώρο". Χρειάζεται και ένα (μικρό) υπόλοιπο για τους τουρίστες, τους άσχετους κλπ.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 11, 2014, 06:53:11 μμ »

Συλλεκτης ειναι αυτος που αγοραζει κατι και το κρατα για παρτη του να το βλεπει να το χαιρετε.
Αυτος που στηνετε στην ουρα και βαζει και την γυναικα του , τα παιδια του τον μπατζανακη του , τον κουνιαδο του για να παρει οσα περισσοτερα μπορει συλλεκτης δεν ειναι!!
Φιλικα
herakliotis

Γιώργο σεβαστές οι απόψεις σου και σε μεγάλο βαθμό ολόσωστες αλλά ..
Πέρυσι λοιπόν όταν ξεκίνησε ο χαμός με τον Πυθαγόρα και τα χαμηλά tirage ο φίλος μου ο Κ. δεν κατάφερε να πάρει ούτε ένα, το ίδιο και o αδελφός του. Στην επόμενη έκδοση χαμηλού tirage (αν θυμάμαι καλά ήταν ο Σοφοκλής) έφερε και 3 γνωστούς, πήρε 4 νομίσματα και την επόμενη ημέρα έβαλε δυο αγγελίες ανταλλαγής: δίνω Σοφοκλή φέρτε μου Πυθαγόρα. Έτσι κατάφερε και πήρε 2 κομμάτια Πυθαγόρα και 2 κομμάτια Σοφοκλή.
Αυτόν τελικά δεν θα τον πούμε συλλέκτη;
Αυτόν τον καιρό ψάχνει Ιπποκράτη (ασημένιο) ένα για κείνον και έναν για τον αδελφό του πάλι με ανταλλαγή. Πάλι δεν θα τον πούμε συλλέκτη;

Φιλικά
Διονύσης
Καταγράφηκε

dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 11, 2014, 06:58:45 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=Oo4OnQpwjkc


 Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 11, 2014, 07:27:10 μμ »

Φίλοι μου δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι για να ζήσει κάτι πρέπει να πουλάει!!Ο πωλών δεν διακατέχεται από συναισθηματισμούς ούτε ρομαντισμούς!Συμφωνώ με την άποψη οτι συλέκτης είναι αυτός που αγοράζει γιατι το γουστάρει!Τελικά τα προϊόντα κάποιος τα παράγει,κάποιος τα πουλάει και θέλει κέρδος.Σέβομαι βαθύτατα όλες τις απόψεις είτε συμφωνώ είτε όχι!Αλλα τι να κάνουμε;δεν μπορούν να βγαίνουν προϊόντα σύμφωνα με τις απόψεις  μιας μόνο μερίδας συλλεκτών!Πολλοί λένε ότι μας αρμέγουν και τέτοια Δεν συμφωνώ με αυτήν την άποψη.Παλιά κάποιοι άλλοι έλεγαν ότι δεν αγοράζουν ένα μεμονωμένο νόμισμα που δεν γέννα προσδοκίες για μελλοντική ενταξή του σε κάποα θεματική ενότητα!!Οι καιροί άλλαξαν πρέπει να κρατείται αυξημένο το ενδιαφέρον των πραγματικών συλλεκτών!!! Είναι σαφές ότι δεν μπορούν να αγοράζουν όλοι τα πάντα!!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 11, 2014, 07:28:10 μμ »

Φαινεται επεσε το αναθεμα στα αναμνηστικα συλλεκτικα οπως θελετε πειτε τα ενω σε ολο το υπολοιπο νομισματικο φασμα επικρατει η τελειοτητα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός συλλεκτης λεγεται αυτος που παιρνει το νομισμα και το κρατα αλλα δεν λεγεται αυτος που με τον οποιοδηποτε τροπο παιρνει παραπανω απο ενα νομισμα...θα προσπαθησω να κανω μια αντιστοιχιση...συλλεκτης ειναι αυτος που παιρνει ενα νομισμα πχ περιοδου Γεωργιου αλλα δεν ειναι αυτος που θα βρει και θα παρει με οποιοδηποτε τροπο 5-10-15 ιδια νομισματα οταν τα βρει και θα πουλησει μετα καποια απο αυτα?Ειναι στυγνο εμποριο σε βαρος των συλλεκτων και κανεις να μην αγορασει για να μεινει το στοκ στα χερια αυτων που τα εχουν απο την μια πλευρα αλλα απο την αλλη πλευρα να αγοραζει ο κοσμος νομισματα πχ περιοδου Παυλου και να τα πληρωνει το ενα σαν μισολιρο η και πολλες φορες σαν λιρα ολοκληρη εκει δηλαδη δεν υπαρχει τεραστιο στοκ?Κατι εχω χασει στην διαδρομη?Δεν διαφωνω απλα μου κανει εντυπωση η αναφορα ολων στα αναμνηστικα ενω σε ολα τα αλλα νομισματα ολα εχουν καλως?
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 11, 2014, 07:33:58 μμ »

Το συλλεκτικό σώμα σίγουρα δεν θέλει να το αρμέγουν όπως γίνεται τώρα. Τρίπτυχο, coincard, δεύτερη coincard, proof σειρά, αργυρό, δεύτερο αργυρό, τρίτο αργυρό, χρυσό, mini χρυσο, mini χρυσό plus, χαλκονικέλινο ίσως ξέχασα και τίποτα. Αυτά φέτος. Πέρυσι και πρόπερσι τα ίδια και απο εδώ και πέρα δεν τολμάω να φανταστώ πόσα θα βγαίνουν. Με στόχο να μας τα παίρνουν. Σου λένε στη τράπεζα έβγαζα 2-3 πράγματα με μεγάλο τιράζ και έμεναν απούλητα. Θα βγάλω 12-13 πράγματα με μικρό τιράζ και θα με παρακαλάνε τα πρόβατα να τα πάρουν γιατί είναι δήθεν συλλεκτικά. Και πλουτίζουν μέσα σε αυτό τράπεζα, υπάλληλοι, έμποροι και συλλέκτες-έμποροι!!
Αυτό που δεν καταλάβατε κ. Σταματόπουλε είναι ότι ένας συλλέκτης κυνηγά την πληρότητα και όχι μόνο την ομορφιά. Εγώ κάνω συλλογή. Τα θέλω όλα. Το να έχω 5 στους 20 φιλοσόφους τι να το κάνω? 2 απο τις 102 proof σειρές? κτλ κτλ... Αλλά πως να τα πάρω όλα όταν :
                      1) είναι 15 είδη κάθε χρόνο σε υψηλές τιμές
                      2) τα μισά και τα παραπάνω τα παίρνουν οι έμποροι για να μου τα πουλήσουν με καπέλο
                      3) απο τα υπόλοιπα που μένουν τα αγοράζουν πάλι 'φίλοι-συλλέκτες' για να μου τα πουλήσουν με καπέλο.
Άρα θα έχω παραπάνω τρύπες αντί για κομμάτια κάθε χρόνο. Αν κάποιος το 2020 πεί ότι θέλει να μαζέψει όλα τα αναμνηστικά μας αναλογιστείται λίγο τι χάος θα συναντήσει. Φθηνότερα θα του βγει ο Γεώργιος Α σε MS παρά αυτά. Σε λίγο θα χρειάζεται 6τομη εγκυκλοπαίδεια για να τα καταγράψει κάποιος.
Συλλέκτες που μάζευαν αναμνηστκά 10-20 χρόνια τώρα έχουν αρχίσει να τα παρατάνε. Η τράπεζα άρχισε να χάνει τους παραδοσιακούς και διαχρονικούς πελάτες της και έχει αποκτήσει νέους, προσωρινούς και κερδοσκόπους. Να δούμε σε βάθος χρόνου ποιος θα χάσει!

Εύγε μικρέ!
Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 11, 2014, 07:44:16 μμ »

Παιδια καλησπερα συμφωνω με τιν isman  πριν λιγα χρονια ηταν ταΕΛΤΑ syper market και συνεχιζουν και τωρα π.χ φυλλαρακια τευχιδια κτλ ετσι σταματησα την συλλογη γραμματοσημων το 2010.Κατι αναλογο βλεπω να γινεται και με την Τ.Ε βγαζουν τοσα πολλα που δεν θα μπορουμε να τα παρακουλοθισουμε.Ειδικα εμεις που ειμαστε απο επαρχια ειναι και πιο δισκολο να τα αποκτισουμε, μονο 5 set ασημενια  2 χρυσα ειναι και οι υπαληλλοι της τραπεζας συλλεκτες φανταστιτε τι τραβαμε.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 11, 2014, 07:46:29 μμ »

Φαινεται επεσε το αναθεμα στα αναμνηστικα συλλεκτικα οπως θελετε πειτε τα ενω σε ολο το υπολοιπο νομισματικο φασμα επικρατει η τελειοτητα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός συλλεκτης λεγεται αυτος που παιρνει το νομισμα και το κρατα αλλα δεν λεγεται αυτος που με τον οποιοδηποτε τροπο παιρνει παραπανω απο ενα νομισμα...θα προσπαθησω να κανω μια αντιστοιχιση...συλλεκτης ειναι αυτος που παιρνει ενα νομισμα πχ περιοδου Γεωργιου αλλα δεν ειναι αυτος που θα βρει και θα παρει με οποιοδηποτε τροπο 5-10-15 ιδια νομισματα οταν τα βρει και θα πουλησει μετα καποια απο αυτα?Ειναι στυγνο εμποριο σε βαρος των συλλεκτων και κανεις να μην αγορασει για να μεινει το στοκ στα χερια αυτων που τα εχουν απο την μια πλευρα αλλα απο την αλλη πλευρα να αγοραζει ο κοσμος νομισματα πχ περιοδου Παυλου και να τα πληρωνει το ενα σαν μισολιρο η και πολλες φορες σαν λιρα ολοκληρη εκει δηλαδη δεν υπαρχει τεραστιο στοκ?Κατι εχω χασει στην διαδρομη?Δεν διαφωνω απλα μου κανει εντυπωση η αναφορα ολων στα αναμνηστικα ενω σε ολα τα αλλα νομισματα ολα εχουν καλως?
Μιχάλη παντού τα ίδια είναι και δεν υπάρχει καμία διαφορά.
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 11, 2014, 07:48:44 μμ »

Επειδή δυσκολευόμαστε λίγο με τον ορισμό του συλλέκτη, δίνω τον δικό μου.

Ο συλλέκτης λοιπόν, δεν φαίνεται στην πώληση αλλά στην αγορά. Όλοι πωλούν, και οι συλλέκτες και οι έμποροι και όποιοι άλλοι ενδιάμεσοι (όπως λέει και ένα πουλάκι, παρεδωσατζήδες  Σαρκασμός). Αυτός που αγοράζει παθιασμένα όμως αψηφώντας τη τιμή του αντικειμένου.......είναι αρρωστάκι, δηλαδή συλλέκτης.Τέτοιους δεν γνωρίζω πολλούς .......
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 11, 2014, 08:07:16 μμ »

Εχουμε την τάση να ομφαλοσκοπούμε Οι Αυστριακοί βγάζουν κάθε χρόνο ένα σωρό νιόβια και κανείς δεν λέει τίποτα και δικαίως εκθιάζονται Γιατί εμεις να είμαστε τόσο μίζεροι;;Διαβάστε εδώ στο φόρουμ όλοι σκοτώνονται να τα πάρουν,και ας έχουν βγεί δεκάδες απο αυτά!Γιατί δηλαδή απαξιώνουμε την δική μας ελληνική προσπάθεια με την πλούσια θεματολογία;κατά τη γνώμη μου μπορούμε να βγάζουμε για τα επόμενα 200 χρόνια ότι οι άλλοι δεν μπορούν κάν να ονειρευτούν
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 11, 2014, 08:20:58 μμ »

Σωστός ο Αλέξανδρος  Άνεση
Πιο πολύ τα γράφω για να τα βλέπω ο ίδιος μπας και καταφέρω να τα κόψω τελείως!
Εγώ Αλέξανδρε τα κατάφερα και ησύχασα. Δεν ήταν και τόσο δύσκολο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 11, 2014, 08:30:56 μμ »

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σε συλλεκτικό φόρουμ να γίνεται συζήτηση (υποτίθεται σοβαρά) να σταματήσουν κάποιοι να συλλέγουν!
Τελικά το πιο ενδιαφέρον εδώ μέσα είναι η "ψυχανάλυση" κάποιων συλλεκτών...

Εγω φίλε προσπαθώ να τα πάρω όλα τα ελληνικα αναμνηστικά, με κουτι και πιστοποιητικό, σε τιμη μετάλλου. Επειδη όμως είμαι καλό παιδί δίνω και 10% premium. Οποίος απο σας εχει κάνει την Μ###### και ασχολείστε με τα ελληνικα αναμνηστικα ή γνωρίζει άλλους αχάπαρους, ας μου στείλει π.μ. να ολοκληρώσουμε την συναλλαγή.

Εγώ σύμφωνα με κάποια γραφόμενα πρέπει να είμαι αχάπαρος (ανίδεος) αφού αγόρασα 3 Πυθαγόρες, έναν στα 65 ευρώ (ΤτΕ) και τους άλλους 2 στα 89 ευρώ έκαστος (Συλλεκτικό Κατάστημα). Αφού δεν αξίζει να αγοραστεί πάνω απο την τιμή έκδοσης, άρα μηδέν υπεραξία, θά έχω μόνιμη χασούρα 24+24=48 Ευρώ.

Επειδή δεν έχω πρόβλημα με την χασούρα, έχω χρήματα για πέταμα, αγοράζω Πυθαγόρες (οι οποίοι αγοράστηκαν απο ΤτΕ στα 65 ευρώ) στα 75 ευρώ - οπότε κέρδος 10 ευρώ στον πωλητή και χασούρα 10 Ευρώ σε εμένα για κάθε κομμάτι.

Διαφορετικά, θεωρώ την παραπάνω άποψη ότι είναι εκ του πονηρού.

Εγώ προσωπικά δεν είπα σε κανένα να στοκάρει σε Πυθαγόρα. Μάλλον με παρεξήγησες. Είπα οτι εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να στοκάρω κάποια κομμάτια σε Πυθαγόρα, όπως και σε άλλα σύγχρονα ελληνικα αναμνηστικά, γιατί μου αρέσουν και πιστεύω θα πάρουν υπεραξία. Έχω πολλές φορές τονίσει ότι συλλέγω αναμνηστικά Ελλάδας και Κύπρου, και έχω αγοράσει και απο πολλούς φίλους στο Στέκι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2014, 08:43:39 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences