Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 05:02:39 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορα γραμματοσημων  (Αναγνώστηκε 11889 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 11, 2016, 08:48:01 μμ »

Στο γραματοσημο δεν υπαρχει τιμη.το ευρος τιμης που μπορει να αγορασθει ειναι πολυ μεγαλο.Για το κυπριακο γραμματοσημο που παρακολουθω την τελευταια δεκαετια εχει γινει μια πολυ καλη δουλεια  με το τιραζ τουσ και εχει περιορισθει η πτωση τιμων.και παλιν μην περιμενετε πολλα πραγματα.τα μονα που κρατανε και ακομα ειναι η αγγλοκρατια και σε αυτα παλιν ειναι υπο αμφισβητηση αφου πριν περιπου λιγες μερες εχει πουληθει 5 λιρο του 1928 στα 1300 δολλαρια.αρα δεν ειναι οπως τα χρυσα νομισματα που εχουν περιπου μια ελαχιστη τιμη.το γραμματοσημο εχει πεθανει λογω του οτι εχουν μειωθε κατα πολυ οι συλλεκτες.
για το ελληνικο γραμματοσημο την τελευταια δεκαετια το μονο που μπορει να κρατησει ειναι οι σειρες του αγιου ορους που ειναι περιορισμενης κοπης και ειναι και ομορφα.αυτη ειναι η αποψη μου.
τα υπολοιπα εχουν τεραστιο ευρος τιμων και οταν εχεις υπομονη τα βρισκεις στο ιμπει
στην ιδια μασ την χωρα ολοι ζητανε πολλαπλασιες τιμες και δεν συμφερει να αγοραζεις
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 11, 2016, 09:22:16 μμ »

Το αγγλικό κλασσικό γραμματόσημο ανεβαζει τιμες . Ενδεικτικα αναφέρω ότι υπάρχει αυξηση  του 15% - 25 % (!! )στα penny red 1841 .
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 11, 2016, 09:34:05 μμ »

Το Αγγλικό γραμματόσημο δεν σταμάτησε  στα penny red 1841. Έχει εκδόσεις μέχρι σήμερα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 11, 2016, 11:12:35 μμ »

Πιστευω οτι δεν ειναι το θεμα να εχουν υψηλες τιμες οι καταλογοι και οι πραγματικες τιμες να καταρρεουν. Το ζητημα ειναι οι πραγματικες τιμες να ανεβαινουν και μαζι μ αυτες να ανεβαινουν και οι καταλογοι.
Δε ξερω αυτη η πτωση των τιμων αν ειναι συναρτηση τοσο των πολλων στοκ οσο του οτι δεν υπαρχουν συλλεκτες (βγαζω εξω τον παραγοντα κριση που σιγουρα παιζει καποιο ρολο).
Για μενα ειναι κριμα να εχει απαξιωθει τοσο πολυ ενας συλλεκτικος χωρος που κανονικα θα επρεπε να εχει μεγαλη δυναμικη. Οσο τα χρονια περνανε και τα παλια καλα πραγματα αντεχουν στο χρονο, τοτε το λογικο θα ηταν οι τιμες τους να ανεβαινουν. Δυστυχως απο οτι φαινεται στην Ελλαδα ειναι οπως στο χρηματιστηριο. Μικρη αγορα και ευκολα χειραγωγησιμη. Ειμαι σιγουρος οτι στο αμερικανικο γραμματοσημο θα ναι τα πραγματα οπως στο χρηματιστηριο. Τεραστια αγορα και μεγαλο spread. Ενω εδω το αντιθετο.
Παρολλα αυτα, δεν εχει απαντηθει το ερωτημα μου, το τι προβλεπετε να γινει στο μελλον...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 11, 2016, 11:33:59 μμ »

Παρολλα αυτα, δεν εχει απαντηθει το ερωτημα μου, το τι προβλεπετε να γινει στο μελλον...

Η πρόβλεψη μου είναι πως οι Έλληνες συλλέκτες θα υποχρεωθούν βάσει μνημονίου να συλλέγουν μόνο γερμανικά γραμματόσημα. Οι ελληνικοί κατάλογοι θα καούν στην πυρά και οι εκδότες τους θα τιμωρηθούν παραδειγματικά για τα εγκλήματα που έχουν διαπράξει. Οι ελάχιστοι επιμένοντες ελληνικά θα συνεχίσουν να συλλέγουν ελληνικά γραμματόσημα υπό άκρα μυστικότητα, συμμετέχοντες σε μυστικές δημοπρασίες, την ύπαρξη των οποίων θα γνωρίζουν μόνο όσοι τώρα ανήκουν στους εσωτερικούς κύκλους των ανώτατων συλλεκτικών κλιμακίων. Ο ουρανός θα έχει χρώμα έντονο σκατουλί και το πρωτάθλημα θα το παίρνει ο Παναθηναικός για 35 χρόνια σερί.
Πιο χάλια, δεν γίνεται...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 11, 2016, 11:52:41 μμ »

Το Αγγλικό γραμματόσημο δεν σταμάτησε  στα penny red 1841. Έχει εκδόσεις μέχρι σήμερα.
Παράδειγμα ήταν , σε αντιδιαστολή με το ελληνικό που όλα τα γραμματόσημα πήραν την κατηφορα .
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 11, 2016, 11:54:34 μμ »

Καποια πραγματα δεν αλλαζουν τελικα.
Καληνυχτα. Ας κλειδωσει το θεμα , δεν εχει νοημα η συνεχιση του.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 12, 2016, 12:52:32 μμ »

Και όμως έχει,περισσότερα στο νέο τοπικ...
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 13, 2016, 10:43:16 πμ »

HELLIOS πρωί πρωί με έκανες να κατουρηθώ απ τα γέλια.... ΕΛΕΟΣ
Πάντως νομίζω ότι τοποθέτησες το μοντέρνο Ελληνικό γραμματόσημο
παρ όλη την πλάκα σου σου στο σωστό σημείο... Δηλαδή όπως και σε
πολλά άλλα έτσι και εδώ "είμαστε για γέλια"
Απλά παιδιά σκεφτείτε το εξής... όταν ο κόσμος μάζευε γραμματόσημα
δεν υπήρχε ούτε καν η τηλεόραση. Φανταστείτε τώρα που τα παιδιά
ξεκινώντας την ζωή τους έχουν playstation III  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sevasto
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 13, 2016, 02:56:21 μμ »

Βλεπω με πολυ ενδιαφερον το διαλογο που εχει αναπτυχθει.Προσωπικη γνωμη,περαν των σειρων που υπαρχει ενδιαφερον απο συλλεκτες εξωτερικου(ερμηδες,ολυμπιακα)η απαξιωση του ελληνικου γραμματοσημου,εχει πολλη κατηφορα δυστυχως ακομη.Οταν λεει εμπορος σε φιλο μου,οτι αγοραζει ολες τις σειρες απο 2000 και μετα στο 17,5% της ονομαστικης τους αξιας,οταν προσωπικα εγω απευθυνομαι σε οικο δημοπρασιων για πωληση συλλογης μου Σαμιακης ηγεμονιας(προερχομενη απο τον παππου μου)και μου λενε οτι μπλοκ-τετραδα της 1ης σειρας Πριγληπατου γωνιακο (ανω αριστερα)το αγοραζει 1000 ευρω μονο,οταν βλεπω σφραγισμενα 10 δραχμα ολυμπιακα στο ebay,σε γενικως καλη κατασταση ,να πωλουνται 100 ευρω(αρκετα συχνη τετοια τιμη το τελευταιο ετος),ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε...
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 13, 2016, 03:20:03 μμ »

Μα και εσύ πας σε εμπόρους να πουλήσεις γραμματόσημα τέτοια εποχή ?  Σαρκασμός
Για στείλε μου ένα μαιλ να μου πεις τι έχεις προς διάθεση.
Καταγράφηκε
sevasto
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 18, 2016, 03:14:25 μμ »

ok θα σου στειλω με e-mail.Να ρωτησω κατι αλλο αν ξερει καποιος-αν αποφασισει καποιος να πουλησει μεσω ebay,το paypal δεχεται ελληνικη πιστωτικη ,να δεχτει καποιος χρηματα απο το εξωτερικο?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences