Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 03:28:06 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: απορια  (Αναγνώστηκε 1507 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 19, 2016, 11:39:45 πμ »

εχω ερθει σε συνενοηση αντι για πειπαλ να πληρωσω με μπανκ τρανσφερ στο ιμπει μηπως ξερεται τι διαδικασια ακολουθω;;τα νομισματα ειναι εντος ευρωπης με ενδειξη μπαιτ ναου,ενεχει καποιος κινδυνος σε αυτη την συναλλαγη;;ο πωλητης φαινεται πολυ αξιοπιστος αν αυτο βοηθαει αλλα αν γινει καμμια στραβη με το ταχυδρομειο ειμαι καλυμμενος;ευχαριστω πολυ καλημερα
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 12:08:28 μμ »

με bank transfer, για να εισαι καλυμμενος και να ισχυει η εγγυηση του ebay με τα ταχυδρομεια κλπ, θα πρεπει , αφου πατησεις το by it now, και γινει η τραπεζικη μεταφορα, να μαρκαριστεi χειροκινητα το αντικειμενο ως paid.(νομιζω το κανει ο πωλητης, δεν ξερω εαν μπορει να το κανει ο αγοραστης).
Και αυτο, γιατι το ebay δεν εχει τροπο να επαληθευσει αυτοματα πληρωμες μεσω τραπεζων.
Προσεχε ομως, γιατι πολλες φορες με το bank transfer εννοειται οτι θα κανεις την συναλλαγη εκτος ebay, για να γλυτωσει τις προμηθειες, κανοντας σου μια εκπτωση.
Σε αυτη την περιπτωση δεν εισαι καλυμμενος.
Προσωπικα, την δευτερη περιπτωση την εχω κανει, αλλα με πολυ αξιοπιστο πωλητη που ειχα εμπιστοσυνη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2016, 12:16:51 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 01:34:24 μμ »

με bank transfer, για να εισαι καλυμμενος και να ισχυει η εγγυηση του ebay με τα ταχυδρομεια κλπ, θα πρεπει , αφου πατησεις το by it now, και γινει η τραπεζικη μεταφορα, να μαρκαριστεi χειροκινητα το αντικειμενο ως paid.(νομιζω το κανει ο πωλητης, δεν ξερω εαν μπορει να το κανει ο αγοραστης).
Και αυτο, γιατι το ebay δεν εχει τροπο να επαληθευσει αυτοματα πληρωμες μεσω τραπεζων.
Προσεχε ομως, γιατι πολλες φορες με το bank transfer εννοειται οτι θα κανεις την συναλλαγη εκτος ebay, για να γλυτωσει τις προμηθειες, κανοντας σου μια εκπτωση.
Σε αυτη την περιπτωση δεν εισαι καλυμμενος.
Προσωπικα, την δευτερη περιπτωση την εχω κανει, αλλα με πολυ αξιοπιστο πωλητη που ειχα εμπιστοσυνη.
νασαι καλα Δημητρη,ο πωλητης θεωρειται αξιοπιστος μια και εχω ξανασυνεργαστει αλλες 2 φορες και ηταν αψογος,απλα επειδη δεν μιλαει αγγλικα δεν μπορω να συννενοηθω ευκολα,αυτο με το αμεση αγορα με κολλαει γιατι δεν ξερω πως να του το εξηγησω,αρα παταω αμεση αγορα και του λεω να κανει την διεκπεραιωση εκεινος και παλι νασαι καλα και ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 05:48:16 μμ »

βρε Μάρκο, λύσε μου μια απορία (για να λυθεί και η δική σου απορία), έχεις συναλλαγή με έναν άνθρωπο που δεν μπορείτε καν να συνεννοηθείτε. Πως τον κρίνεις ως αξιόπιστο; Επειδή είχατε δυο συναλλαγές στις οποίες και να ήθελε δεν θα μπορούσε να στην ''φέρει'';
Δεν πιστεύω στην τύχη αλλα εύχομαι να σταθείς τυχερός.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 05:53:42 μμ »

Να σαι καλα Νεστορ και καλα τα λες δεν αντιλεγω την σημερινη εποχη ουτε του πισινου μας δεν πρεπει να εχουμε αλλα καλη την πιστη σκεφτομαι οταν εχουμε κανει συναλλαγες αξιας 300ε και η συγκεκριμενη ειναι γυρω στα 80ε εγω θα χασω τα 80ε και αυτος μελλοντικα εμενα ;)αλλα και γιαυτο ρωταω την γνωμη σας και ειλικρινα σεβομαι και ακουω τις αποψεις σας,ισως βλεπεται κατι που εγω δεν βλεπω η αντιλαμβανομαι,σε ευχαριστω πολυ Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences