Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 21, 2024, 03:14:16 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 500 euro Y Duisenberg R005  (Αναγνώστηκε 5912 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 06, 2016, 06:47:06 μμ »

Μια εκτίμηση κατάστασης-τιμής παρακαλώ, δεν το έχω καθόλου με το χαρτονόμισμα... Απορία



Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:29:37 μμ »




Μου δώσανε tip για καλύτερες χαρτονομισματοφωτό... Νομίζω ότι δεν είναι UNC αλλά ΑU???
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:32:00 μμ »

UNC δεν ειναι με τιποτα.....ισως σου πουν μερικα φιλαρακια να το κρατησεις αλλα εγω θα σου πω να το φας γιατι εχουμε κριση
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2016, 10:48:33 μμ από antonis chaniotis » Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4135


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:47:49 μμ »

Δυστυχώς δεν είναι UNC έχει δίκιο ο Αντώνης, οπότε...
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2016, 11:18:37 μμ »

Οκ ευχαριστώ κύριοι! Άνεση
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2016, 11:56:13 μμ »

Αφού δεν έχει κάποια υπεραξία θα πάει υπέρ εξόφλησης λογαριασμών...  Γλώσσα
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 955



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2016, 05:20:47 πμ »

Ακόμη και circulated έχει κάποια μικρή υπεραξια Άνεση
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 07, 2016, 09:18:09 πμ »

Φανταζομαι οτι απο τη στιγμη που εχουν υπεραξια κυκλοφορημενα 5ευρα με Υ (τα παλια) και κυκλοφορημενα 50ευρα Duisenberg με Υ, μου φαινεται λογικο να εχουν υπεραξια 500ευρα. Αληθεια, υπαρχουν στατιστικα στοιχεια με πωλησεις χαρτονομισματων ευρω και τιμες? Πραγματικα ειναι μια αγορα λιγο ασαφη ακομα, δεν εχω δει πολλες δημοπρασιες και συνηθως τα εχουν buy now στο ebay, σε υψηλες τιμες, χωρις να ξερουμε πραγματικες πωλησεις.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 07, 2016, 10:48:11 πμ »

Όπως το είπες παραμένει ασαφής γι αυτό δεν υπάρχουν και κατάλογοι με τιμές, γιατί δεν υπάρχουν δημοπρασίες αλλά μόνο buy now με ότι αυτο συνεπάγεται για το τι θέλει να πληρώνει ο καθένας. Οι οίκοι δημοπρασίων δεν ασχολούνται ακόμα με αυτά πρώτον γιατί είναι νέα και δεύτερον γιατί είναι νομίσματα σε κυκλοφορία κατα συνέπεια απαγορεύετε να τα πουλάς με υπεραξία τουλάχιστον νόμιμα  οπότε οι οίκοι θα αργήσουν να μπουν στο παιχνίδι και θα αργήσει να ξεκαθαρίσει και το τοπίο.

Σίγουρα όποιος μπορεί και κάνει συλλογή ευρώ κάμποσα χρόνια αργότερα θα έχει αξία κατα την γνώμη μου πάντα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 955



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 07, 2016, 11:19:12 πμ »

είναι νομίσματα σε κυκλοφορία κατα συνέπεια απαγορεύετε να τα πουλάς με υπεραξία τουλάχιστον νόμιμα

Δεν το ήξερα ότι απαγορεύεται να πωλούνται χαρτονομίσματα € με υπεραξία.
Υπάρχει καποιο link για αυτό?
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 07, 2016, 11:37:46 πμ »

Οτι εχει υπεραξια εχει....αλλα μιλαμε για 500αρικο, και οχι για 5-10-20-50, δεν μιλαω για 200αρια ειδα και τα δικα μου που ηταν UNC του κερατα....νομιζω οτι ειναι δυσκολο να βρεθει καποιος να το στοκαρει αν δεν ειναι UNC
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 07, 2016, 12:08:14 μμ »

είναι νομίσματα σε κυκλοφορία κατα συνέπεια απαγορεύετε να τα πουλάς με υπεραξία τουλάχιστον νόμιμα
Δεν το ήξερα ότι απαγορεύεται να πωλούνται χαρτονομίσματα € με υπεραξία.
Υπάρχει καποιο link για αυτό?
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό Αναποφασιστικότητα. Δηλαδή για όλα τα άλλα επιτρέπεται (βλ. δίευρα, μπλίστερ, ασημένια & χρυσά αναμνηστικά, κα) και απαγορεύεται μόνο για τα χαρτονομίσματα;
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 07, 2016, 12:25:03 μμ »

είναι νομίσματα σε κυκλοφορία κατα συνέπεια απαγορεύετε να τα πουλάς με υπεραξία τουλάχιστον νόμιμα
Δεν το ήξερα ότι απαγορεύεται να πωλούνται χαρτονομίσματα € με υπεραξία.
Υπάρχει καποιο link για αυτό?
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό Αναποφασιστικότητα. Δηλαδή για όλα τα άλλα επιτρέπεται (βλ. δίευρα, μπλίστερ, ασημένια & χρυσά αναμνηστικά, κα) και απαγορεύεται μόνο για τα χαρτονομίσματα;
Tα χαρτονομισματα δεν βγαινουν ουτε proοf ουτε αναμνηστικα,οποτε η υπεραξια ειναι για αυτον που μαζευει χωρες...(ατυπη υπεραξια,αλλα υπαρχει)
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 07, 2016, 01:07:04 μμ »

είναι νομίσματα σε κυκλοφορία κατα συνέπεια απαγορεύετε να τα πουλάς με υπεραξία τουλάχιστον νόμιμα
Δεν το ήξερα ότι απαγορεύεται να πωλούνται χαρτονομίσματα € με υπεραξία.
Υπάρχει καποιο link για αυτό?
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό Αναποφασιστικότητα. Δηλαδή για όλα τα άλλα επιτρέπεται (βλ. δίευρα, μπλίστερ, ασημένια & χρυσά αναμνηστικά, κα) και απαγορεύεται μόνο για τα χαρτονομίσματα;
Tα χαρτονομισματα δεν βγαινουν ουτε proοf ουτε αναμνηστικα,οποτε η υπεραξια ειναι για αυτον που μαζευει χωρες...(ατυπη υπεραξια,αλλα υπαρχει)
Το "Δεν νομίζω να ισχύει αυτό" δεν πήγαινε στην ύπαρξη υπεραξίας, αλλά στην απαγόρευση πώλησης με υπεραξία που ανέφερε ο Valeroi παραπάνω, για αυτό και σύγκρινα με άλλα που πωλούνται (σχεδόν) πάντα με υπεραξία.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 07, 2016, 01:23:03 μμ »

Όλες οι μορφές κυκλοφορούντος χρήματος. Τα μπλίστερ και τα λοιπά είναι προίοντα τα φτιάχνει η τράπεζα πωλόυνται πρώτα απο την τράπεζα και μετά απο τους εμπόρους. Δεν ειναι χρήματα είναι προιόντα που φτιάχνει για συγκεκριμένο σκόπο. Και γι αυτό κάνουν παραπάνω απο τα νομίσματα που έχουν μέσα για να πωλούνται ως συλλεκτικά.

Αυτός καθαυτό νόμος δεν υπάρχει που να λέει απαγορεύετε να λες λές οτι αυτό το 10ευρω δεν κάνει 10 αλλα 15, έγκειται στο νόμο περι λειτουργειας τραπεζών μόνο αυτές μπορούν να διαθέτουν χρήμα και να πωλούν με υπεραξία (βλέπε δάνειο)

Αλλιώς ο καθένας θα μπορούσε να λέει πχ ο περιπτεράς σου α αυτό το 10ευρώ δεν είναι 10ευρω είναι 5ευρω και ουσιαστικά να γίνεται εκ τω έσω υποτίμηση ή ανατίμηση του νομίσματος.  

Το ότι μεταξύ μας είμαστε 2 συλλέκτες και δεχόμαστε και οι δύο οτι για τον συγκεκριμένο λόγο αυτο το 10ευρω έχει μια υπεραξία και δεχόμαστε και οι 2 οτι είναι μια δίκαιη υπεραξία ισχύει μόνο για εμάς τους δύο που το δεχόμαστε δεν ισχύει για όλη την αγορά  Σαρκασμός

Στη σελίδα των αναμνηστικών στην Τράπεζα της Ελλάδος τα εξηγεί πολύ ωραία για τα διευρα, μπλιστερ, αναμνηστικά κλπ και οτι δεν αναγνωρίζεται υπεραξία αλλά
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences