Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 17, 2024, 03:51:51 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Θυρίδες στην τράπεζα  (Αναγνώστηκε 17681 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 10:37:59 μμ »

Καλησπέρα.
Στο συμβόλαιο με μία τράπεζα για το άνοιγμα θυρίδας έλεγε πως  η τραπεζα εχει το δικαίωμα να ρωτήσει τον δικαιουχο για το περιεχόμενο της θυρίδας και να εξετάσει και την προέλευσή του.
Είχε κανείς σας παρόμοια εμπειρία; Και αν ναι, τότε πρέπει να φέρουμε μαζί μας και σχετικές αποδείξεις; Είναι δυνατόν; Στο κάτω κάτω κάποια κομμάτια μπορεί να έχουν προέλθει απο την οικογένεια (παππούς, γιαγιά, κλπ).
Και αν δεν κάνω λάθος (από ό,τι έχω διαβάσει σε άλλα σημεία του φόρουμ) οι συναλλαγές χρυσών νομισμάτων δεν ειναι παράνομες, ούτε φορολογούνται. Σωστά δεν τα λέω;;;

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 10:43:17 μμ »

Καλησπέρα.
Στο συμβόλαιο με μία τράπεζα για το άνοιγμα θυρίδας έλεγε πως  η τραπεζα εχει το δικαίωμα να ρωτήσει τον δικαιουχο για το περιεχόμενο της θυρίδας και να εξετάσει και την προέλευσή του.
Είχε κανείς σας παρόμοια εμπειρία; Και αν ναι, τότε πρέπει να φέρουμε μαζί μας και σχετικές αποδείξεις; Είναι δυνατόν; Στο κάτω κάτω κάποια κομμάτια μπορεί να έχουν προέλθει απο την οικογένεια (παππούς, γιαγιά, κλπ).
Και αν δεν κάνω λάθος (από ό,τι έχω διαβάσει σε άλλα σημεία του φόρουμ) οι συναλλαγές χρυσών νομισμάτων δεν ειναι παράνομες, ούτε φορολογούνται. Σωστά δεν τα λέω;;;

Ευχαριστώ
εμένα δεν μου είπαν κατι τετοιο μιλαμε πριν από 5 χρόνια  .πηγενε σε μια probank και ρωτά .
Καταγράφηκε
palma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 02:29:11 μμ »

εγω γνωριζω οτι το περιεχομενο των θυριδων δεν ειναι ασφαλισμενο , δηλαδη η τραπεζα δεν φερει καμια ευθυνη αν κατι χαθει , ειτε απο μεσα  δηλαδη την τραπεζα ειτα με κλοπη απο εξω ,διοτι το περιεχομενο τους ειναι μη δηλωμενο , επισης  το περιεχομενο τους φορολογειται κανονικα σε περιπτωση κληρονομιας λογω θανατου του δικαιουχου ,στο ανοιγμα της θυριδας καλειται εκτιμητης ο οποιος καθοριζει την αξια των κινητων , κοσμηματων κλπ οπου η αξια τους δεν ειναι σαφης οπως λιρες, μετοχες, μαλιστα σε περιπτωσεις παρανομου κατοχης οπως  αρχαια κλπ επεμβαινει και ο εισαγγελεας .. το "ηταν οικογενειακο κειμηλιο" δεν δικαιολογει νομιζω τιποτα απολυτως ,ακομα και για τα νομιμα καλεισαι να αποδειξεις το αν προερχονται απο νομιμα φορολογησιμες πηγες ...
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 02:37:15 μμ »

εγω γνωριζω οτι το περιεχομενο των θυριδων δεν ειναι ασφαλισμενο , δηλαδη η τραπεζα δεν φερει καμια ευθυνη αν κατι χαθει , ειτε απο μεσα  δηλαδη την τραπεζα ειτα με κλοπη απο εξω ,διοτι το περιεχομενο τους ειναι μη δηλωμενο , επισης  το περιεχομενο τους φορολογειται κανονικα σε περιπτωση κληρονομιας λογω θανατου του δικαιουχου ,στο ανοιγμα της θυριδας καλειται εκτιμητης ο οποιος καθοριζει την αξια των κινητων , κοσμηματων κλπ οπου η αξια τους δεν ειναι σαφης οπως λιρες, μετοχες, μαλιστα σε περιπτωσεις παρανομου κατοχης οπως  αρχαια κλπ επεμβαινει και ο εισαγγελεας .. το "ηταν οικογενειακο κειμηλιο" δεν δικαιολογει νομιζω τιποτα απολυτως ,ακομα και για τα νομιμα καλεισαι να αποδειξεις το αν προερχονται απο νομιμα φορολογησιμες πηγες ...
από άποψη ασφαλείας τα τελευτεα 50 χρόνια μόνο μια φορά είχαμε περιστατικό ριφιφί στην εργασίας στην καλιροις οπότε είναι η πιο ασφαλείς μορφή φύλαξης .για το δεύτερο σχελος  να έχετε βάλει και συνδικαιουχο στην θυρίδα  οπότε να είσαστε εξασφαλισμένοι όταν μεταβίτε εν τόπο χλοερο  εν τόπο αναψιξεως .μπρρρρρρρρρ
Καταγράφηκε
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 11:32:04 πμ »

Να σας ενημερώσω πως η ΑΤΕ όντως έχει αυτό τον όρο στη σύμβαση. Από κατάστημα σε κατάστημα βέβαια υπάρχουν διαφορές. Μία προϊσταμένη ήταν απολύτως διακριτική, ενώ κάποιος άλλος μου είχε αναφέρει πως έχει κάθε δικαίωμα να μπαίνει στο χώρο των θυρίδων μαζί μου αλλά δεν θα το κάνει.
Επίσης σημειώνω πως σε περίπτωση θανάτου με ενημέρωσαν πως ο συνδικαιούχος δεν παίζει κανένα ρόλο πλέον. Εκεί ανοίγονται διαθήκες.
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 11:51:43 πμ »

Να σας ενημερώσω πως η ΑΤΕ όντως έχει αυτό τον όρο στη σύμβαση. Από κατάστημα σε κατάστημα βέβαια υπάρχουν διαφορές. Μία προϊσταμένη ήταν απολύτως διακριτική, ενώ κάποιος άλλος μου είχε αναφέρει πως έχει κάθε δικαίωμα να μπαίνει στο χώρο των θυρίδων μαζί μου αλλά δεν θα το κάνει.
Επίσης σημειώνω πως σε περίπτωση θανάτου με ενημέρωσαν πως ο συνδικαιούχος δεν παίζει κανένα ρόλο πλέον. Εκεί ανοίγονται διαθήκες.
αυτά που λες δεν ισχυουν .μαλον φτενε εκεί στην αγροτική που τα ξύνουν όλοι μέρα και δεν ξέρουν τι  τους γίνετε .εμπάς περίπτωση αν συμβεί το μoιραιο μπορεί να πάει ο συνδικaiουχος όπως και στους λογαριασμούς και να αδeιαση  το περιεχόμενο της θυρίδας και ενοιτε ότι μόνο να σε συνοδεψη μεχρι την θυρίδα έχει δικaiομα   ο υπαληλος meta   του ζητάς εuγενικά να πάρει πόδι   .δεν χρeιαζετε  να αναφέρεις ότι ο ένας από τους δύο πέθανε .συμβουλή μακριά από κολοτραπεζες τύπου ατε
Καταγράφηκε
gus326
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 06:04:49 μμ »

Εγώ στην Πειραιώς δεν είχα ποτέ θέμα, ο/η υπάλληλος άνοιγε την κεντρική πόρτα (τέραααας) και μετά την έκανε διακριτικά και περίμενε πότε θα την φωνάξω. Βέβαια ο χώρος είναι ιδανικός για πονηρές καταστάσεις....
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 11:46:19 πμ »

Εγώ στην Πειραιώς δεν είχα ποτέ θέμα, ο/η υπάλληλος άνοιγε την κεντρική πόρτα (τέραααας) και μετά την έκανε διακριτικά και περίμενε πότε θα την φωνάξω.


Βέβαια ο χώρος είναι ιδανικός για πονηρές καταστάσεις....  Έκπληξη Έκπληξη


Με την υπαλληλο Απορία Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 12:21:18 μμ »

Ακριβά γούστα!!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 02:21:28 μμ »

Εγώ στην Πειραιώς δεν είχα ποτέ θέμα, ο/η υπάλληλος άνοιγε την κεντρική πόρτα (τέραααας) και μετά την έκανε διακριτικά και περίμενε πότε θα την φωνάξω. Βέβαια ο χώρος είναι ιδανικός για πονηρές καταστάσεις....

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗ!!!Σεξ με την υπαλληλο της τραπεζας με τις θυριδες ανοιχτες και στρωμα απο λιρες Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών.Και επειτα μασαζ με πεντολιρα!!ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΛΕΜΕΕΕΕ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο :DΠροσοχη στις καμερες ομως Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 02:39:32 μμ »

και θα της λες : Σ'αρέσουν τα 24 καράτια μου? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 02:44:57 μμ »

οπα παιδια ηρεμα !
παρατησαμε τα νομισματα και αρχισαμε τα γ..... Σαρκασμός
σεμνα!!!!!!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 03:30:32 μμ »

Λεει η λαικη ρηση : Ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται !!
Ετσι και εσεις μου φαινετε , , , ,  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 03:35:20 μμ »

Φαντασία !! Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
kossax
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 12:30:47 πμ »

Καλησπέρα,  διάβασα τυχαία τον μίτο σαν νέος στο forum, και είδα ότι λανθασμένα υπάρχει η εντύπωση ότι  σαν συνδικαιουχος θυρίδας,  δεν έχεις κανένα θέμα σε περίπτωση θανάτου.

Αυτό είναι λάθος παίδες...  Ή θυρίδα ανήκει σε έναν και μόνο,  απλά μπορούν να γραφτούν άλλοι (μέχρι  2 νομίζω) χρήστες της. Αν ό κύριος κάτοχος απεβιωσει,  έχεις περιθώριο μέχρι την δημοσίευση του θανάτου να σηκώσεις το περιεχόμενο,  υπάρχει υπάλληλος σε κάθε τράπεζα με θυρίδες εντεταλμένος να τσεκάρει αυτό ακριβώς.

Το πιο φρονημο είναι η θυρίδα να ανοίγει με κύριο δικαιούχο το νεότερο μέλος της οικογένειας για ευνόητους λόγους.

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences