Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 01:06:31 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ρωτηστε την παιδιατρο σας  (Αναγνώστηκε 6411 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 01, 2014, 01:25:32 μμ »



σημερα μας πηρε η παιδιατρος μας τηλεφωνο και μας ενημερωσε οτι πρεπει τα παιδια να κανουν επιγοντος το εμβολιο για την μηνιγγκιτιδα.

το γεγονος αυτο το συζητησα με συναδερφους οι οποιοι και αυτοι με την σειρα τους πηραν τους δικους τους παιδιατρους και το σκορ ειναι 3-2 υπερ του να μην γινει τωρα

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1


επειδη ξερω οτι στην παρεα μας εχουμε 2-3 γιατρους καθως επισεις και γονεις θα παρακαλουσα να κανουν κανενα τηλεφωνο και αυτοι στους παιδιατρους τους ωστε να παρουν επιπλεον γνωμες και να μας τις γνωρισουν


το κοστος του καθε εμβολιου ειναι 115 ευρω

θα παρακαλουσα να μην το κανετε π-ο-υ-τ-α-ν-α το θεμα αλλα να γραψουν οσοι εχουν γνωμη ιατρου



Καταγράφηκε

AHILLEAS-3
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 147


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 01, 2014, 01:33:12 μμ »

Μαλλόν πρόκειτε για ένα καινούριο σχετικά εμβόλιο, το οποίο ακόμη δεν συνταγογραφειταί, και (αν φυσικά μιλάμε για το ίδιο) ο δικός μας παιδίατρος, μας είπε να το κανούμε με την πρώτη ευκαιρία.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 01, 2014, 02:05:27 μμ »

Η παιδίατρος μου ειπε οτι πρεπει να γίνει. Εδω και ενα μηνα.Εγω το αμελησα και τωρα με αυτό που ειπε ο Λεω το ξανά θυμήθηκα.Αν και σε περιόδους υψηλων θερμοκρασιών νομιζω απαγορεύεται ο εμβολιασμός σημερα θα την ρωτησω αν μπορούμε να το κάνουμε.Το εμβολιο το εχω παρει και απο οτι θυμαμαι ΔΕΝ πληρωσα κατι γιατι εχει 0% συμμετοχη λογω εμβολίου. Θα βεβαιωθώ και θα σας πω...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 01, 2014, 02:37:22 μμ »

Θα μάθω τι παίζει με αυτό το εμβόλιο και θα σας ενημερώσω γιατί όντως άλλοι λένε να το κάνουν και άλλοι όχι Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 02, 2014, 10:34:54 μμ »

αυριο πεμπτη εχω ραντεβου τον γιο για εμβολιο αλλα δεν ξερω ποιο--
ϴα ρωτησω να μαϴω και σαϛ ενημερωνω
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 02, 2014, 10:38:45 μμ »

Μαλλον φοβηθηκαν απο το προσφατο κρουσμα..... http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27201&subid=2&pubid=113300665
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 02, 2014, 10:56:51 μμ »

Ρώτησα και μου ειπαν αλλοι ναι και αλλοι οχι,ειναι παλιο αλλα καινούργιο στην Ελλάδα και οταν ρώτησα αν υπάρχουν παρενέργειες μου ειπε ενας φαρμακοποιός οτι για κανα δυο βδομάδες θα εχει πυρετό.
Αυτα.εγω δεν εχω παιδια και δεν μπορω να βοηθήσω αν θα το έκανα η οχι.
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 03, 2014, 10:16:46 μμ »

το εμβολιο πρεπει να γινει ----αρχεϛ σεπτεμβριου ϴα αρχισει πιϴανοτατα η συνταγογραφηση του--δεν υπαρχει λογοϛ πανικου να γινει αμεσα ντε και καλα--αυτα εμαϴα--ελπιζω να βωηϴησα
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 03, 2014, 10:36:51 μμ »

Ρώτησα την παιδίατρο μας, δηλαδή την γυναίκα μου! Το εμβόλιο αυτό προστατεύει από την μηνιγγίτιδα τύπου Β, η οποία ευτυχώς είναι σπάνια. Το εμβόλιο αυτό είναι νέο στην Ελλάδα και δεν είναι στο Εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού, δηλαδή στα υποχρεωτικά εμβόλια.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 08:57:11 μμ »

έχουμε κανά νέο, το έκανε κανείς? πήγα να τα πάρω και μου είπαν στο φαρμακείο να περιμένω λίγο γιατί μπορεί να μπουν στο πρόγραμμα και να τα καλύψει ο εοπυυ. μου φαίνεται περίεργο έως απίθανο...έχει ακούσει κανείς τίποτα?
Καταγράφηκε
pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 229


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 11:20:40 μμ »

Το εμβολιο εμεις το καναμε στη μικρη. Η τιμη του επεσε τωρα στα 100 ευρω.
Οι περισσοτεροι παιδιατροι προτεινουν να το κανουμε. Μηπεριμενετε να μπει συντομα στο προγραμμα εμβολιασμων.
Ως γνωστον στη χωρα μας οι παροχες εγκρινονται με ρυθμους χελωνας.
Οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες για να νοσησει κανεις,αλλα το διακινυνευεις για το ιδιο σου το παιδι γνωριζοντας οτι θα μπορουσες να το εχεις προστατεψει....;
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 11:10:49 πμ »

Το εμβολιο εμεις το καναμε στη μικρη. Η τιμη του επεσε τωρα στα 100 ευρω.
Οι περισσοτεροι παιδιατροι προτεινουν να το κανουμε. Μηπεριμενετε να μπει συντομα στο προγραμμα εμβολιασμων.
Ως γνωστον στη χωρα μας οι παροχες εγκρινονται με ρυθμους χελωνας.
Οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες για να νοσησει κανεις,αλλα το διακινυνευεις για το ιδιο σου το παιδι γνωριζοντας οτι θα μπορουσες να το εχεις προστατεψει....;

Τι γνωρίζεις για το εμβόλιο; τι παρενέργειες και άλλους κινδύνους φέρει; Μήπως προστατεύοντάς το απο το 1 τοις χιλίοις το εκθέτεις στο 1 τοις εκατό;
Δεν γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο εμβόλιο και οι ερωτήσεις μου είναι καλοπροαίρετες.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 11:37:18 πμ »

Ο παιδίατρος μου (και διευθυντής στο Παίδων), μου είπε δεν υπάρχει καμία παρενέργεια, είναι δοκιμασμένο, και μου είπε αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα, να γίνει. (2 δόσεις είναι άρα 2χ100, εγώ που αισίως έχω 3 , 6χ100). Αν και νομίζουμε είναι σπάνια, νομίζω μου είπε, έχουμε 1 συμβάν την εβδομάδα στην Ελλάδα.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 12:35:01 μμ »

έχουμε κανά νέο, το έκανε κανείς? πήγα να τα πάρω και μου είπαν στο φαρμακείο να περιμένω λίγο γιατί μπορεί να μπουν στο πρόγραμμα και να τα καλύψει ο εοπυυ. μου φαίνεται περίεργο έως απίθανο...έχει ακούσει κανείς τίποτα?

μας ειπαν οτι μεχρι τον απριλιο αποκλειετε γιατι δεν υπαρχει επιτροπη να το εγκρινει
Καταγράφηκε

θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 01:04:52 μμ »

Το εμβολιο εμεις το καναμε στη μικρη. Η τιμη του επεσε τωρα στα 100 ευρω.
Οι περισσοτεροι παιδιατροι προτεινουν να το κανουμε. Μηπεριμενετε να μπει συντομα στο προγραμμα εμβολιασμων.
Ως γνωστον στη χωρα μας οι παροχες εγκρινονται με ρυθμους χελωνας.
Οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες για να νοσησει κανεις,αλλα το διακινυνευεις για το ιδιο σου το παιδι γνωριζοντας οτι θα μπορουσες να το εχεις προστατεψει....;

Τι γνωρίζεις για το εμβόλιο; τι παρενέργειες και άλλους κινδύνους φέρει; Μήπως προστατεύοντάς το απο το 1 τοις χιλίοις το εκθέτεις στο 1 τοις εκατό;
Δεν γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο εμβόλιο και οι ερωτήσεις μου είναι καλοπροαίρετες.
+1
δεν ξερω, εγω παντως τα εμβολια τα φοβαμαι.... στην ουσια βαζεις μεσα στο παιδι τον παθογονο οργανισμο, χωρις το μικροβιο ( καπως ετσι τελος παντων ) .... εχω ακουσει απο 2-3 μονο γνωστους μου ασχημες παρενεργειες που τους συνεβησαν στα παιδια τους μετα απο εμβολια  .....  σε μια περιπτωση δυστυχως με τραγικη συνεπεια... (μπορει και να ηταν τυχαιο...)
και σκεφτομαι εγω
1) μηπως δεν ανταποκρινονται ολοι οι οργανισμοι το ιδιο? το ενα παιδακι το αντεχει, ενα αλλο οχι?
2) μηπως στα ''καινουρια'' εμβολια, γινονται τα παιδια μας τα ιδια πειραματοζωα?
3) εμεις που δεν καναμε ολα αυτα, τι παθαμε?
βεβαια στην εποχη μας δεν ειχαμε αυτο το κυμα μεταναστων... (χωρις να το λεω ρατσιστικα...)


Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences